'Windows XP Kurdi' büyük ilgi görüyor

ismail

Yeni
Sanal âlemde sınır yok, yasak yok. Bunun en güzel örneği Kürtçe konusunda yaşanan gelişmeler. Türkiye yıllardır Kürtçe'yi bir yere koyamazken, bazı ülkelerde Kürtçe tanınırken, sanal âlemde de Kürtçe yazılımlar, siteler hızla yayılıyor. Bu hafta tartışmalara biz de katılalım ve Kürtçe'nin sanal âlemdeki yerine bir bakalım dedik.
Bilgisayar işletim sistemi olan Linux artık Kürtçe olarak sanal âlemde kullanılabiliyor. Buna dahil Linux temelli, açık kaynak kodlu işletim sistemi ubuntuyu görebilirsiniz. Nedir ubuntu? Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde; "Ben, seninle ben oldum" demektir, aynı zamanda "başkalanna karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşü.
Kürtçe ubuntu ile bugün sanal âlemde sayısız doneye rastlayabilirsiniz. Mesela, wiki.ubuntu.com/Ubuntu.ku, wiki.ubuntu.com/Ubuntu in Diyarbakir, en.wikinews.org/wiki/Kurdish Linux launched in Turkey gibi birkaç adresi size sunabiliriz.
Kürtçe açık kaynak kodlu ofis programlama bakarsanız, ku.openoffice.org adresini görebilirsiniz.
Bu arada, Kürtçe artık bilgisayar programlarında da yerini almaya başladı. Bir süre önce kullanıcı sayısı 500 milyonu aşan sosyal paylaşım sitesi Facebook'un dil seçenekleri arasına aldığı Kürtçe, şimdi bilgisayar programlannda da yerini almaya başladı. Aynca sistem temizleme programları arasında kendisini kanıtlamış bir program olarak ortaya çıkan CCleaner da, Kürtçeyi dil seçenekleri arasına kattı.
Kürtçe yazılım sektörünün de getiri açısından iyi bir konuma yükseldiği sanal âlemde Kürtçe internet siteleri de her geçen gün artıyor.
Sanal âlemde en fazla ziyaret edilen Kürtçe sitelerden birisi de Peyamner ajansı...
İnternet ortamında 200'ü aştığı görülen Kürtçe internet sitelerinin okur oram da 300 bini bulmuş durumda...
Bu da ayda 8-9 milyonluk bir okur kitlesi anlamına geliyor.
Evet düşük gibi görünse de bu sayı ile birlikte Kürtçe sitelerin her geçen yayıldığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor.
Araştırmaya göre, Kürt sitelerine girenlerin yüzde 95'i siyasi haberleri daha fazla okuyor. Siyasi sitelere ilgi gösterenlerin yaş ortalaması 25 ve üzeri olarak görülüyor. Yine istatistiklere göre, gençlerin özellikle 6-13 yaş arası Kürt çocuklann daha çok oyun sitelerine ilgi gösterdiği göze çarpıyor.
Taraf