WikiLeaks Nobel'e Aday Gösterildi

Meryem

Komplike
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Tepkime puanı
759
Puanları
0
Yaş
36
Konum
İstanbul
Tüm dünyayı bir birine katan WikiLeaks oluşumu internet tarihine geçmeye devam ediyor. Ünlü site ve kurucusu Nobel Barış Ödülleri'ne aday gösterildi. Peki, WikiLeaks bu ödülü nasıl kazanabilir?

Yaşadığımız yüzyılda artık bir internet sitesi tüm dünya medyasından bile daha çok insanların kararlarını etkileyebiliyor.

Yıllardır medya tarafından olumsuz olarak eleştirilen liderlerin imajları hiç zedelenmezken, ABD diplomatların hazırladığı gizli belgeleri yayınlayan WikiLeaks tüm dünyayı birbirine kattı.

Siyasetin bilinmeyen yanlarının ortaya çıkmasıyla dünya liderleri özür dileme yarışına girerken, bir internet sitesinin aslında ne kadar güçlü olabileceğini geçtiğimiz aylarda kamuoyunun gözleri önüne serildi.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'in hapise alınmasıyla birlikte ortaya çıkan Leakspin gibi halk hareketleri ise medyanın gücünü internete devrettiğinin en büyük kanıtıydı.

justice1296723102.jpg


WikiLeaks Ödülünü Alabilecek mi?


Şimdi ise WikiLeaks desteğini aldığı halk hareketi nedeniyle Nobel Barış Ödülleri'ne aday olarak gösterildi. Norveç Sosyalist Sol Partisi Millet Vekili Snorre Valen WikiLeaks'in dünyayı değiştiren bir hareket olduğunu bu yüzden komite öneride bulunduğunu açıkladı.

Ay sonunda asıl adaylar Nobel komitesi tarafından kamuoyuna açıklanacak. Peki, WikiLeaks'in Nobel'i kazanması için neler gerekiyor?

Bir kuruluşun ya da kişinin Nobel Barış Ödülü'nü alması için tüm dünyayı değiştiren bir eylem gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu eylem tüm dünya devletleri tarafından da resmi olarak tanınmalı.

WikiLeaks'in Nobel Barış Ödülüne giden yolu yine savaş açtığı sistemin onayına kaldı.


Kaynak
 
Üst