WhatsApp mesajlarına dikkat!

Verda

Gales
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,916
Puanları
113
Türk Telekom'un Whatsapp mesajlarını takip etme yetkisini elde etmesi üzerine bilişim derneklerinin ve uygulamayı kullanan kişilerin büyük tepkisi ile karşılaştı.


ABD'li bir şirket ile yapılan anlaşma sonrası Türk Telekom'un satın aldığı bir cihaz sayesinde tüm WhatsApp ve Skype konuşmalarını takip edip sansürleyebilmesi internet dünyasının ruhuna yani özgürlüğe ve iletişim özgürlüğüne ters düşmesi sebebi ile tepkilere yol açtı.

Ortak hak için bir ağızdan tepki verildi!

Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kurulu, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odası, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Yayıncıları Derneği, Korsan Parti Türkiye Hareketi, linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği, Türk Kütüphaneciler Derneği ortak yaptığı açıklamada 'Yurttaşların anayasal hakları, temel hak ve özgürlükleri, hukukun evrensel ilkeleri çiğneniyor' dedi.
Yaşanan bu takibin ve sansürlemenin kabul edilemez olduğunu ifade eden bilişim dernekleri BTK ve Türk Telekom'dan bir açıklama beklediklerini ve bu süreçte konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmaktan, AİHM'ye gitmeye kadar her türlü mücadele yöntemini uygulayacaklarının altını çizerek bu konudaki kararlılıklarının altını çizdiler.

Y.ş
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,179
Puanları
83
Bir T.C vatandaşı olarak whatsapp mesajlarımızın ABD tarafından kayıt edilmesine incelenmesine bir şey demeyiz de, kendi ülkemiz bunu yapınca isyan ederiz.

Bu ne yaman çelişki...

Telekom doğrusunu yapıyor.

Selam ve dua ile...
 
Üst