Vergi Ve Prim Borclari Yeniden yapilandirilacak

ihvanistanbul

AkhenAton
VERGİ VE PRİM ALACAKLARI YENİDEN YAPILANDIRILACAK
Paketin kapsamına borç ve alacakların yapılandırılması konusu ile başlayan Yıldırım ''Birinci madde esnaflarımızı ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılanma. Bununla ilgili maliye ile ilgili işi olan gümrükle işi olan vatandaşımız, il özel idareler kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Bunlar nelerden oluşuyor vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları yeniden yapılandırılacak.
Köprü, otoyol ve kaçak geçişler kısaca vatandaşın devlet kurumları ile arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor, vatandaşla el sıkışılıyor.'' dedi.
Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:
Vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. İşletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayının sonuna kadar müracaat edecek ve 36 ay içinde borçlarını ödeyecekler. Peşin ödemede de indirimler var. Gecikme faizinin yüzde 90'ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10'unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar. BAĞ-KUR borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflar var bunun da önünü açıyoruz.
@Kaptan dediydim sana :)

Kaptan

Mecra Yazarı
:D dediydin evet
Dur bakalım hayırlısı ile tam bir netlessin bakalım.

Eyvallah, Allah razı olsun ihvan.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ama doğru bir uygulama değil onu da belirteyim, haksızlık yani.

ihvanistanbul

AkhenAton
Az veya çok olmaları neye göre adil?
Bahçeli hesabıyla mı yapıyorsun
Futbol klüplerinin borcu silinecek ama vatandaş inleyecek? Adil mi?
türktelekom türkcell vs vergi vorçları ( satılan fabrikaların gelirlerinden fazla... ) tek kalemde silinecek ama vatandaş inleyecek? Adil mi?
Dolaylı vergilerle birlikte esnafın vergi yükü cirosunun %50'sini geçiyor. Adil mi?
Hadi hepsine eyvallah da bu kadar vergi alıp bu kadar az dönüşü olması adil mi?

Hakperest

Kıdemli Üye
Futbol klüplerinin borcu silinecek ama vatandaş inleyecek? Adil mi?
türktelekom türkcell vs vergi vorçları ( satılan fabrikaların gelirlerinden fazla... ) tek kalemde silinecek ama vatandaş inleyecek? Adil mi?
Dolaylı vergilerle birlikte esnafın vergi yükü cirosunun %50'sini geçiyor. Adil mi?
Hadi hepsine eyvallah da bu kadar vergi alıp bu kadar az dönüşü olması adil mi?
Ekonomiden pek anlamam
Devlet herşeyi belirliyor sen benden daha çok översin devlet kurumunu
Ben sana soruyorum, sen bana soruyla yanıt vermişsin

Bırak kulüpleri ki oranın çarkı yine vatandaşla dönüyor
Sen bana devletin vergi oranı adaletini anlat
Mesela islam devleti zekat harici mala el koyabilir mi

Enes

İhvan Forum Üye
Tulumba ekonomisi havası estirildiğinden beri bazı sıkıntılar var. Kişisel bir sıkıntım yok Allah'a şükür ama küçük ortağı olduğum şirketin vergi ödemede zorlandığını, vergiye ödeyeceği nakit parayı mecburen işçiye dağıttığı bir ortamdan söz ediyorum. Adalet derseniz tabi adil görünmeyebilir ama bir de esnafın imkanlarını göz önüne getiriniz. "hani ekonomi çok iyiydi" diye çıkışlar da yersiz. Hani olur ya bir mahallenin adı çok zengine çıkar ama oraya dışarıdan gelenin gözü ilk en fakir eve çarpar ya o misal.

2001 krizinde çırak olarak yine çalışıyordum ve o zamanlar muazzam işleyen aile şirketlerimizin bir anda nasıl personel maaşı ödeyemeyecek duruma geldiğini çok iyi hatırlarım.

Ekonomi çok iyi demiyorum ciddi anlamda bir likidite sıkıntısı var. Piyasada nakit para gören yok. Yakında eski usule geri dönüp her şeyi takas ile alıp satacağız. Vergilerde ise takas mümkün olmadığı için yapılandırma bizzat kendi ortağı olduğum şirketi de katarak söylüyorum; can simidi. Vergi borcu olan şirketlerin hesaplarına tedbir geldiği için şirketler kayıt dışılığa kayıyor ve bu da yine ekonomiyi köreltiyor. Bu konuda da bir kolaylık olmalı.