Veliler Vasıtası İle Allah'a Yaklaşma

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
inteus' Alıntı:
imam rabbani tarikat ekolunden gelmiştir ama kitabının hiç bir yerinde nakşi tarikatı vurgusu yapıyormu bilmem.tarikatın kurcusuda değildir.en büyük etkisi bu gün hindistandaki 150 milyon müslüman nufusun olmasıdır.
ayrıca kendisinden çok uzun zaman sonra gelecek olan birisine bir mektup biraktigindan bahsedilir. mektubun başındaki hitap mirza bediuzzaman biçimindedir. hatta bunu goren bediuzzaman çok şaşırıp, imamı rabbaninin kendisine ogutledigi seyleri harfiyen uygular.
kerametmidir tamı tamına doğru mudur bilinmez.neden bir tarikat ehli imam rabbaninin yolundan giden said nursiyi düşünmez.varsa yoksa rabıta zikir hiii,bende sana drahma ları öğretir nasıl nirvana ulaşıldığını nefis tezyikesinin yapılabilecegini mertebeleri aşılabilecegini öğretebeilirim.Allah a yaklaşma yahut bu oluşumları tamamlamak için illa arada bir şeyh mi olmasımı gerekiyor

Ya arkadaşlar Bediüzzaman tarikate girmemiş ama tasavvuf yolunu batıl olarak görmemiştir ki.

Tam tersine onun da bir yöntem olduğunu bildirmiştir. Sadece o yaşadığı zamanda imansızlık cereyanının çok etkili olmasından dolayı ekmek, su gibi gördüğü iman davasına sarılmıştır. Zaten kendisine üstad olarak gördüğü kişiler hep tasavvuf ekolllerinin üstadlarıdır. Hz. Ali, İmam Rabbani, İbn Arabi, Mevlana Celaleddin...

talib

Kıdemli Üye
benim gafil inteus kardeşim bilmem ki diyeceğin yerde açıp baksaydın İmam-ı Rabbani hazretlerinin nakşi tarikatına yapmış olduğu vurguyu görürdün. Nakşi tariki Allah'a ulaşmada en kestirme yoldur. Şu söz İmam'a aittir.

Bu Tarikat-ı Aliyye-i Nakşibendiye'ye has bazı kemalâtları açıklamaktan maksad: Talipleri bu yola teşviktir. Ne var ki, onun kemalâtını tam manası ile anlatmak bana göre değil.. Mevlevi —Mevlâna Celâleddin-i Rumî— Mesnevî'de şöyle dedi:

Boşa gider onun şerhi cahillere; Aşk gizlilik ister, düşmesin dillere..

Onları anlattım ki rağbet edile; Yitirilip, dalınmaya hüzünlere..

Selâm size ve tüm hidayete tabi olanlara..

Saniyen defahatla söylendi ama bir defa daha söyleyeyim Saidi Nursi dersli idi Es'ad Erbili hazretlerinden, Kadiri tarikatından. Zaman tarikat zamanı diyerek tarikatı reddetmek sapıklık ve ahmaklıktır. Bediüzzaman bu lafı söyledi ise bu söz tevil edilir. Yoksa bediüzzaman pirdeş olduğu Sami efendiye karşı son derece hürmetkar idi ve kenisinden ders isteyenleri O'na gönderir idi. Sami Efendi Ladikli Ahmet Ağa ile beraber gidip Peygamberimizin elinden almıştır icazetini. Keşke tarikatı reddedenler orda olsalardı da Peygamberimizi uyarsalardı yanlış yapıyon zaman tarikat zamanı değil diyerek! (Haşa)

inteus

Üye
Limriemvrm' Alıntı:
Ya varya bu mübarek günde seninle uğraşmak istemiyorum. Sana bir link verdim deni. Açıpda okumak zahmetine girsen bir çok şeyin farkına varacaksın ama okumak yok nedense. Oku bakalım o yazıyı tarikata girmeyenler için ne diyor. Sağdan soldan bikaç birşey duyuyorsunuz ve ehli tasavvuf olmayan bir kaç kişinin yanlış davranışını görüyorunuz vay efendim tasavvuf yanlış... Tasavvuf her kişinin harcı değil zaten girmekde herkese nasip olmuyor. tasavvuf aşk işi. Verdiğim linki oku anlarsın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. Ben dedim size günahı varmıdır yokmudur bütün soruların cevabı var diye. Sen vay efendim günahsa ben girmiyorum gibi günah diyem varmı acaba? yazıyı okuyup bilgi sahibi olmaya çalışan var mı acaba?

Mertebe olayını tasavvufta olanlar bilir. Askerlikteki rütbeler gibi değildir. Bunuda kimse kafasına göre değiştirmez.Senin şeyhin de buna dahil. Hepsinin belli yaşanan şeyleri ve hadiseleri var. O mertebeleri kimse kafsına görede koymuyor. Ya sana ne desem sen bu ön yargıyla anlayamazsın. Sen bildiğini yap. Merak etme yazıyı yine okumucan ben söylüyim. Eğer girmezsen günah falan değil. Ama yok öyle birşey, saçmalık ,şirk gibileinden konuşursan büyük vebal altına girersin. SElametle...

sen delimisin yok hızır efendin tarikatta olmayan günah işliyor diyorsa bu peygember olsa dinlemem.hem kimki tanımıyorum sanıyorumki dokumda uyuşmayacaktır.tarikatı bana din olarak sunuyor gözümün içine sokuyorsunuz;madem bir dindir ben sizin dininizede inanmıyorum arkadaşım.

Bedrin_Aslanı

Profesör
inteus' Alıntı:
sen delimisin yok hızır efendin tarikatta olmayan günah işliyor diyorsa bu peygember olsa dinlemem.hem kimki tanımıyorum sanıyorumki dokumda uyuşmayacaktır.tarikatı bana din olarak sunuyor gözümün içine sokuyorsunuz;madem bir dindir ben sizin dininizede inanmıyorum arkadaşım.

Kardeş ilk olarak düzgün konuş. Bu tarzınla forumdan giden saltan kardeşe çok benziyorsun. Hakaret edemeden onuşmayı bilmiyormusun. Senin lisedeki edebiyat öğretmenin sana hiçbirşey öğretmemiş sanırım daha okuduğunu anlmaktan acizsin. Sana günah olmadığını söyledim yazımda da sen hala günahsa bilmemne? İndiripde okudun mu ki bunları söylüyorsun etrafdan duyduğun ve hiç bir bilgi sahibi olmadığın konu hakkında konuşmak çok kolay demi? böyle devam et.

inteus

Üye
Limriemvrm' Alıntı:
Kardeş ilk olarak düzgün konuş. Bu tarzınla forumdan giden saltan kardeşe çok benziyorsun. Hakaret edemeden onuşmayı bilmiyormusun. Senin lisedeki edebiyat öğretmenin sana hiçbirşey öğretmemiş sanırım daha okuduğunu anlmaktan acizsin. Sana günah olmadığını söyledim yazımda da sen hala günahsa bilmemne? İndiripde okudun mu ki bunları söylüyorsun etrafdan duyduğun ve hiç bir bilgi sahibi olmadığın konu hakkında konuşmak çok kolay demi? böyle devam et.
kardeş bence siz konuyu saptıyorsunuz.işinize gelmediğimi zaman alakasız tepkiler verirsiniz yoksa işinize öyle geldiği içinmi..ben sizin tariikat dininizi kabul etmiyorum diyorum,siz hala bana taraikatta olmayan gunahtadır diyen birinin yazılarını öneriyorsunuz.ben edebiyat yapamıyorum doğru.bence siz çok güzel yapıyorsunuz!!böyle devam lütfen.bilgi sahibi yim sağolasınız siz ve düşüncelerinizlede öğretiyorsunuz.

Bedrin_Aslanı

Profesör
inteus' Alıntı:
kardeş bence siz konuyu saptıyorsunuz.işinize gelmediğimi zaman alakasız tepkiler verirsiniz yoksa işinize öyle geldiği içinmi..ben sizin tariikat dininizi kabul etmiyorum diyorum,siz hala bana taraikatta olmayan gunahtadır diyen birinin yazılarını öneriyorsunuz.ben edebiyat yapamıyorum doğru.bence siz çok güzel yapıyorsunuz!!böyle devam lütfen.bilgi sahibi yim sağolasınız siz ve düşüncelerinizlede öğretiyorsunuz.

:) Harcadığım vakite yazık...