Vay be! İslamcılar namaz kılmıyormuş! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Vay be! İslamcılar namaz kılmıyormuş!

mostar

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Puanları
0
BU BİR KENT EFSANESİDİR!

Vay be! İslamcılar namaz kılmıyormuş!
Türkiye’de şu anda İslamcı dendiğinde, hayatını Kur’an ve sünnete göre dizayn etmeye çalışan kişiler anlaşılmıyor mu? Peki bu İslamcılar'ın diğer müslümanlardan farkı ne?

12 Şubat 2011 Cumartesi 10:31
İslamcıları günah keçisi olarak seçmek bazı entel dindarlara niçin bu kadar cazip geliyor acaba? Orda burda duyuyoruz, okuyoruz: Efendim İslamcılar şöyle samimiyetsiz, böyle ikiyüzlü, şöyle kafasız, kafasız değilseler bile o kafaları ne kadar da karışık falan filan. Güya İslam’ı yanlış biliyorlar, bu toprakların ruhuna yabancılar, kolaycılar, batı kompleksini yenip aşamadılar, zenginliğe ve konfora düşkünler, namazlarını bile kılmıyorlar… konuşup duruyorlar sadece. Herşeyi kendi rahatları için kendilerine yontup duruyorlar.
Dikte eden diktacı mıdır?
Atasoy MüftüoğluOlumsuzluklar listesi böyle uzayıp gidiyor. Bir kere bile bize bu İslamcılar’ın kimler olduğunu söylemiyorlar. Arasıra bir iki isim sayıp İslamcılar’ı topyekün eleştirmeye, yermeye, onlara saldırmaya devam ediyorlar. Sanki İslamcı denilen bu kişilerin hepsi tıpatıp birbirinin aynıymış gibi düşünmemizi istiyorlar. Hadi aynı değilseler bile birbirlerine çok benzeyen olumsuz bir güruh olduklarını kabullenmemizi dikte ediyorlar bize.
Üstelik bunu yapanlar kimler derseniz, onlar da başka birileri tarafından İslamcı olarak yaftalanmaktan kutulamayan tipler, kendi içimizdekiler yapıyor bunu. Biraz da Boğaziçili liberal entelektüeller ve gazete yazılarını bunları okuyarak yazanlar bu suçlamalarla geliyorlar.
Hasan AycınTürkiye'yi batıran İslamcılarmış!...
Efendim zaten İslamcılık denilen akım batıcılığın etkisiyle, ona tepki olsun diye doğmuş reaksiyoner bir akımmış. Bütün kavramları ithalmiş. Teknoloji hayranıymış tüm İslamcılar. Öyle bir anlatıyorlar ki sanki Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu olumsuz durumun tek müsebbibi veya en büyük müsebbibi bu İslamcı denilen kişilermiş. Bu fikri bizde sabitleştirip sarsılmaz hale getirmek için uğraşıyorlar. Evet geçmişten bir kaç ismin bazı yanlışlarını veya kafa karışıklıklarını bize anlatıyorlar. Ama bu günün İslamcılarının kimler olduğunu veya olumlu anlamda değişip değişmediklerinden hiç bahis açmıyorlar.
Bu isimlerden mi bahsediyorsun kardeşim?
Sezai Karakoç bir İslamcı mı mesela? Ne gibi kusurları, eksikleri var? Çıkıp anlatın kardeşim. Kılmıyor mu namazını? Kılıyor! Batının bilimine, gücüne, medeniyetine mi hayran? Yoksa İslamcı derken Sezai Karakoç’u kastetmiyor musunuz?
Mesela Hayrettin Karaman kimdir, kimlerdendir, ümmet bilinciyle ümmetin sorunlarına fetvalar vermesi, düşünmesi, çareler üretmesi ve İslamcılar’ın geçmişte yapmış olduğu hataları görüp eleştirmesi O’nu İslamcı olmaktan kurtarır mı!? Kendisi İslamcılık’ın dışardan yapıştırılan bir yafta olduğunu ama illa ki kendisine İslamcı denilecekse bundan gocunmayacağını söylemiş olmasına rağmen… Ha, bir de namazını tadil-i erkan üzere kıldığını bilmeyen yoktur galiba.
Ali Bulaçİsmet Özel, Nuri Pakdil, Atasoy Müftüoğlu, Rasim Özdenören, Hasan Aycın, Ali Bulaç, Ali Ünal, Ahmet Taşgetiren, Müfit Yüksel, Hakan Albayrak, Ümit Aktaş, Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa İslamoğlu… İslamcı mı bu isimler? E galiba evet. Peki İslamcıların kötülüğünden, abdestsizliğinden, tutarsızlığından bahsedenlerin bu isimlerden ne gibi üstün yönleri var? Kendilerini onların niyetlerini bile sorgulamaktan alıkoyamayan bu İslamcı olmayanların Allah’a olan sevgi ve saygıları, takvaları hangi ölçüye göre çok makbul?
Sen İslamcılar'ın kusurlarından azadesin galiba!
Yoksa onlar uzun yıllardır hiç değişmediler mi? Hata yapmadılar mı, günah işlemediler mi? Mal biriktirmediler mi? İbadetlerini aksatmadılar mı? Mümini şefkat ve merhametle kucaklamak gerektiğini unutmadılar mı?
Cihan AktaşBilimsel bir tartışma için yazılmadı bu satırlar. İslamcıları eleştirmenin, onlara saldırmanın ve onları bir çırpıda harcamanın adeta moda hale gelmiş olduğunu hatırlatmak için yazıldı bunlar. Haksızlık yapmanın, kul hakkına girmenin ağırlığını yeniden anımsatmak için.
Ahkam kesenleri eleştirirken kolayca ahkam kesmenin hafifliği!
Bir kere İslamcılar derken kimlerin kastedildiği belirgin değil. Tarikatlar da, cemaatler de, gruplar da, sosyal ve siyasi oluşumlar da pekala bu kavramın kapsamına girebiliyorlar. Binlerce belki milyonlarca müslümanı kapsayan böyle müphem bir tanımlamayı benimseyip sonra da ‘İslamcılar namaz kılmıyor’ demek ne denli hakkaniyetli olabilir? İslamcılar batıcı oldu, paracı oldu, menfaatçi oldu, duyarsız oldu, ruhsuz oldu, kürtçü oldu, şöyle oldu, böyle oldu.. Kim kardeşim bu yozlaşan İslamcılar? Hangisi hep ahkam kesiyor da hiç yaşamaya çalşmıyor bu söylediklerini? Hangileri köşeyi dönmek için tüm mukaddesatına ihanet etti?
Yıldız RamazanoğluKendilerine İslamcı denilen tüm Müslümanları karalamayı bırak da bari tek tek isim isim alnı secdeye gitmeyen İslamcıları da haber ver bize. Bu bile bütün yakışıksızlığına rağmen daha erdemli bir şeydir belirsiz bir karalamadan, hakka girmekten.
Ne dersen de, ağyar sana İslamcı diyecek!
Burada İslamcılar’ın sütten çıkmış ak kaşık olduklarını söylemiyorum. Pek çok müslümanın çelişkileri, zaafları, günahları, sapmaları olabilir. Bu İslamcı denilen kişiler de bu çağda yaşayan müslümanlardır. Zaten İslamcı kendisini öncelikli olarak ve bilhassa İslamcı diye tanımlamaz, evvela ‘ben müslümanım’ der. Ama başkaları ona İslamcı demeye devam ettikçe o da sanki bir utanma ve kaçınma saikiyle neden ‘ben İslamcı değilim’ desin ki? Türkiye’de şu anda İslamcı dendiğinde, hayatını Kur’an ve sünnete göre dizayn etmeye çalışan kişiler anlaşılmıyor mu?
Öyleyse müslümanların bazıları İslamcıları çeşitli sebeplerle eleştirirken hakkaniyetli, belirgin, imar etmeye çalışarak ve halis bir niyetle bu işi yapmalıdır. Aksi takdirde kimlerden bahsettiği bilinemeyecek ve büyük bir ihlas, samimiyet ve fedakarlıkla cehdeden binlerce kardeşine haksızlık ve zulüm etmiş olacaktır. Çünkü Türkiye’de imanının coşkusuyla yaşayan herkes ağyar tarafından İslamcı olarak görülmektedir. o coşkuyu taşımayıp böyle kolaycı ithamlara teslim olan dindarlara bile İslamcı denmektedir.
Diyelim ki bir İslamcı namaz kılmıyor, bunu dilinize dolayacaksınız ama bilmiyor musunuz, Ahmed Cevdet Paşa'nın "Suimisal emsal olmaz!" ilkesini. Vesselam.


Mustafa Nezihi Pesen Hakka girilmesinden korkulması gerektiğini hatırlatmak isteyerek yazdı
 
Üst