Vahşi Kapitalizme Dair | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Vahşi Kapitalizme Dair

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Puanları
0
Vergi+Faiz+Benzin!!!

10 OCAK 2011
PZT 01:35


  • BENZİN İSTASYONU MU? VERGİ FAİZ İSTASYONU MU?
Benzin istasyonuna "BENZİN" almaya gidiyorsunuz; bir litre benzin 4 TL:
1,5 TL "BENZİN"e...
2,5 TL "VERGİ"ye ve "FAİZ"e!!!


Dünyanın en pahalı/kazık benzini Türkiye'de!!!
Arabanıza akaryakıt yani benzin, mazot, gaz vs alırken ödediğiniz "FAHİŞ FAİZ" ile "HAKSIZ VERGİ" bugünkü hükümetin ve işbirlikçi faizcilerin en büyük gelir kaynağı!

Akaryakıt istasyonundan benzin, mazot, gaz vs alırken ödediğiniz paranın 3'te 2'si "VERGİ"ye ve rantiyeye yani "FAHİŞ FAİZ" ödemelerine gidiyor!

ARABAN MI VAR? VERGİN VE FAİZİN VAR!


Aracı aldığınız anda "VERGİ FAİZ ZULMÜ" başlıyor!
"FAİZLİ ARAÇ KREDİLERİ" ile halk sürekli borçlandırılıyor!
Motorlu araç sayısı 2002'de 8.5 milyondu, 2010'da 15 milyona çıkmış!

- Araç satın alınca ödenen paranın yarısı "VERGİ"ye gidiyor!
- Akaryakıt alınca 1 lira benzine; 2 lira "VERGİ"ye ve "FAİZ"e gidiyor!
- Altı ayda bir MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) var!
- Bitmedi... YILLIK ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI da var!!
- Bitmedi... Ve iki yılda bir "ÖZELLEŞTİRİLMİŞ" araç muayenesi!!!

Dünyanın en pahalı benzini/akaryakıtı bizde!
Geçen yıl dünyada petrol fiyatları düşerken, hükümet "VERGİ" üzerine "VERGİ" koydu! Dünyada petrolün varili bugün 90 dolar ama Türkiye'de hâlâ bir varil petrol 150 dolarmış gibi hesaplanıyor!!!

"VERGİ"nin bile "VERGİ"sini ödüyoruz!
Akaryakıt alırken önce ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödüyoruz, sonra ÖTV eklenmiş fiyat üzerinden % 18 KDV ödüyoruz!


Dünyada "VERDİĞİ VERGİ İÇİN BİLE VERGİ ÖDEYEN" tek ülkeyiz!

VERGİLERE 5 yılda yüzde elli (% 50) ZAM!

Maliye Bakanlığı verilerine göre; 2002'den beri devletin/hükümetin en önemli gelir kalemi PETROL ÜRÜNLERİNDEN ALINAN "ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ"!

Geçtiğimiz 9 yılda petrol ürünlerinden devletin kasasına 186 milyar lira para girdi!

2011'de de 35 milyar liraya yakın "ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ" hedefleniyor!

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin oluşturduğu hükümete soru:
-Halkın cebinden alınan "VERGİLER"den "FAİZ" yoluyla "RANTİYEYE YANİ SÖMÜRÜ SERMAYEDARLARINA AKTARILAN PARA YILLIK 50 MİLYAR LİRA"!

"ADALET" ve "KALKINMA" bu mudur?!.


Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı / Ek
onomik ve Sosyal İşler Başkanlığı, her hafta önemli çalışmalar yapıyor. Bunlar maalesef medyaya yansımıyor; çalışmalar sadece teşkilat bünyesinde değerlendiriliyor ve teşkilatların ulaşılabildiği ölçüde halka sunuluyor.

Peş peşe gelen benzin ve petrol ürünleri zamları üzerine, yukarıda kendime göre sizlere sunduğum çalışmayı hazırladılar. Broşürde güzel bir de karikatür var ama onu aktaramadım.


Önümüzdeki 2-3 yazıda özellikle "VERGİ VE FAİZ MESELESİ" üzerinde durmayı ve "ADİL EKONOMİK DÜZEN ÇÖZÜMLERİNİ" yazmayı düşünüyorum...
Gelecek Yazı: Vergi Faiz Ekmek!!!

Reşat Nuri ErolNot: Muhterem yazarın belirttiği faiz ve vergi meselesi; bir ülkenin hangi idare mekanizmasıyla yönetildiğini net biçimde ortaya koyan çok önemli iki gösterge...Buna örnek olarak, yazarın, benzin örneğini vermesi isabetli olmuştur..Bu konuyu es geçmemek çok önemli bir meseledir...Sistemin can damarı bu meseledir..İslamcı! basın denen gazetelere bakıyoruz, ciddi bir sistem sorgulaması yapan yok!..Sadece mebzül miktarda iktidar şakşakcılığı yapılıyor...Çok garib!...(İttiba)
 

bakış

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
22 Kas 2009
Mesajlar
4,717
Puanları
83
Gerçekten çok bilgilendirici ve açık bir yazı.İnsanların bunu anlaması lazım.

Bu hükümet faizleri düşürerek herkesi faize soktu.Vergi hususnda ise normal vergisini vatandaştan alamayan devlet,dolaylı vergilerden kar üstüne kar sağlıyor.Çok garip bir ülke
Diğer yandan çok vergi ödediğimiz halde borçlarımızın artmasıda bizi korkutuyor.Bu paralar nereye gidiyor,soranımız yok,bilgimiz yok

Harama yatırım yapanlar,bereketin ortadan kalktığını göremiyorlar.
 

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Puanları
0
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, akaryakıt başta olmak üzere bazı tüketim mallarında dolaylı vergilerin yüksekliğini kabul ederken bunun en büyük sebebinin gelir vergisi toplayamamak olduğunu söyledi.

Babacan, “Bütün işadamları doktorlar, avukatlar topu topu 2 milyar lira gelir vergisi ödüyor. Oysa sadece sigaradan tıkır tıkır 15 milyar geliyor” dedi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2010 yılında bütçenin çok iyi performans göstermesine rağmen dolaylı vergilerde bir indirimin sözkonusu olamayacağını söyledi. Babacan, katıldığı bir televizyon programında seçimlerden sonra KDV ve ÖTV oranları ile ilgili değişiklik olup olmayacağı sorusuna şöyle yanıt verdi:

“2011 yılının bütçesini yaptık. 2011 yılında yani plan, program dışı, bütçe dışı herhangi bir şey yapmamız mümkün değil. Bütçemizi yaptık, oradan belli bir gelir beklentimiz var. Dolayısıyla KDV ve ÖTV oranlarında gelirimizi azaltıcı etki doğuran bir adımı atmamız mümkün değil. O zaman biz bütçe hedeflerinden sapmaya başlarız. Bütçe hedeflerinden sapan ülkelerin ne duruma düştüğünün de şu anda fiili, canlı örneklerini görüyoruz. Burada belki bazı kalemlerde her kalemde değil, bazı kalemlerde...”

Türkiye’nin elektrik fiyatı açısından Avrupa ile mukayese edildiğinde ucuz ülkelerden biri olduğunu kaydeden Babacan, BOTAŞ’ın da doğalgazı hemen hemen aldığı fiyata sattığını söyledi. Babacan, “Doğalgaz zaten neyse o. Doğalgaz hemen hemen başa baş şu anda” dedi. Akaryakıt fiyatlarının üzerindeki ÖTV’nin yüksek olduğunu belirten Babacan, “Ama bu Avrupa’daki her ülkede var. Az ya da çok her ülkede var. Biz yüksek birkaç ülkeden biriyiz Avrupa’da o doğru. Ama öte yandan gelir vergisi biz toplayamıyoruz. Türkiye’deki bütün iş adamları, avukatlar, iş dünyası, mühendisler, doktorlar topu topu ne kadar vergi ödüyorlar 2 milyar gelir vergisi” diye konuştu. Babacan, sadece sigaranın ÖTV’sinden her yıl “tıkır tıkır” gelen verginin 15 milyar lira olduğunu anımsattı.''Ülkenin zengin yeraltı yer üstü kaynaklarının ülke ekonomisine kazandıramayan, 8 yıllık iktidarın ekonomi işleriyle ilgili bakanının, yukarıda alıntıladığımız sözleri, ülkede vahşi kapitalizmin uygulamasına yönelik önemli göstergelerden vergi konusundaki acı tatbikatı gözler önüne seriyor..

Uygulanmakta olan Derwişh ekonomi icraatlarının tabii bir uzantısı olarak, akaryakıtta uygulanan, yüksek orandaki vergilerden vazgeçmeyeceklerini ifade eden, bakan, böylelikle ''Vahşi Kapitalizm'' e devam mesajını vermiştir..botaşın doğalgazı aldığı fiyata sattığını ifade eden bakan neden se, uygulanan %18 lik zalim KDV vergisinden hiç bahsetmiyor..Ülkenin en zenginiyle, en fakirinin aynı oranda KDV ödediği bir ülkede,Vahşi Kapitalizmin, abdestli ellerle uygulanmasıyla, abdestsiz eller arasında uygulanması arasında mahiyet itibariyle bir farktan söz edilebilinir mi?

 
Üst