Vahiy mağarası ÇÖP DOLU

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
41
Konum
Dergah-ı Mualla
Bismillahirrahmanirrahim

Vahiy mağarası ÇÖP DOLU

İlk vahyin geldiği Hıra Mağarasının hali yürek sızlatıyor

Hıra Mağarası’nın iç sızlatan hali
Peygamberimiz’in 35 yaşından itibaren tefekkür için çıktığı, ilk vahyin geldiği Mekke’deki Hıra Mağarası’nın hali yürek sızlatıyor. Nur Dağı olarak da bilinen mağaranın bulunduğu dağ, giden hacı ve umrecilerin attığı, poşet, pet şişe ve atıklarla çöp dağı haline gelmiş durumda.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ‘(s.a.v)e ilk vahyin geldiği Hıra (Nur) Dağı’ndaki mağaranın hali içler acısı durumda.

“Mekke ve Medine Sahur” Programı için kutsal topraklara giden ATV Ekibi, Hıra Dağı’nda şaşırtıcı bir manzara ile karşılaştı.
vMRPdnoI.jpg


Deniz seviyesinden 621, bulunduğu Mekke şehri seviyesinden ise 281 metre yükseklikte bulunan Hıra Dağı, Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)’in 35 yaşından itibaren tefekkür için çıktığı bir yer.. Zaman zaman buraya gelerek düşüncelere dalan Peygamberimiz’e , 40 yaşında da Cebrail (a.s) ilk vahyi getirmişti. “Oku, yaratan Rabbinin adıyla” ifadesiyle başlayan ‘Alak Suresi’yle, Kur’an-ı Kerim de inmeye başlamıştı.

ÇÖP MAĞARASINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA

Cebel-i Nur olarak da bilinen Hıra Dağı, İslam tarihi ve vahiy için önemli anılara ev sahipliği yaptı. Peygamberimiz, kendisine peygamberlik görevi verildikten sonra, İslam’ı tebliğ için gittiği Taif’te taşlanınca da yine bu mağaraya sığınmıştı.

İşte İslam tarihi için bu kadar önemli olaya şahitlik eden Hıra Dağı ve mağarası şimdilerde yürek sızlatan bir manzarayla karşılıyor sizleri..
iaSspiOl.jpg


Gelen hacı ve umrecilerin attıkları atık, pet şişe ve poşetler, Nur Dağı’nı çöp dağı haline getirmiş durumda.
Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetlerinden olan ve İman’ın en önemli göstergesi olarak kaydedilen temizliği emreden dinin mensupları, ne yazık ki burada iyi sınav veremiyor.

ATV’de bu gece ekrana gelecek olan “Mekke ve Medine Sahur” programında, Hıra (Nur) Dağı’nın çöp dağı haline geldiği acı manzara ekrana taşınacak. ATV ekibinden Muharrem Coşkun’la İlahiyatçı Prof. Dr. Nebi Bozkurt, mağara önünde çöp toplayacak.
OWLBsrSN.jpg


Programda, Hıra Dağı ve Mağarası’nın İslam tarihi için önemi, Vahyin ilk geldiği gün yaşananlar da detaylarıyla ekrana taşınacak.

BAKİ KABRİSTANI’NIN AĞLATAN HALİ
ATV’de bu gece ekrana gelecek bir diğer önemli mekan da Medine’deki Baki Kabristan’ı olacak. Çekimin yasak olduğu kabristana girmeyi başaran ATV ekibi, başta Peygamberimiz’in eşleri, kızları ve oğlu olmak üzere, binlerce sahabenin kabrinin bulunduğu mekanı detaylarıyla izleyiciye aktaracak.
ATV ekibinden Faysal Atıl, Baki Kabristanının üzücü halini anlatırken, zaman zaman gözyaşlarını tutamıyor.

haber5
 

arifan yolcusu

Profesör
Katılım
9 Ağu 2010
Mesajlar
1,303
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Yaş
41
Konum
Dergah-ı Mualla
bu rezillik daha önce de Türk basını tarfından dile getirilmesine rağmen suud hükümetinin gerekli adımları atmadığını görüyoruz...
buraların putlaştırlacağı gerekçesiyle bu konuda çok pasif kalınmaktadır...
osmanlıyı bir daha özlemle anıyoruz...
İnsanlar, hayvanlar bir yana dağ taş bile ona hasret...
 

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Katılım
20 Eyl 2007
Mesajlar
1,629
Tepkime puanı
260
Puanları
0
Yaş
54
İnsanların duyarsızlığı orda bile kendini göstermiş.
 

alanyali07

Kıdemli Üye
Katılım
11 May 2008
Mesajlar
6,968
Tepkime puanı
845
Puanları
0
İnsanların duyarsızlığı tamam da, oraya gidenler ziyaret edenler sıradan insanlar değil ki, anlamak mümkün değil.. o mübarek yerlere o saygısızlığı hürmetsizliği yapanların kalpleri ve akılları kararmış olmalı herhalde, başka bir türlü mana veremiyorum..
 

MonoLeuM

Asistan
Katılım
6 Eyl 2009
Mesajlar
412
Tepkime puanı
128
Puanları
0
Konum
Elazığ
Suudi Arabistan yönetimi Nur dağının ziyaretini bid'at olarak gördüğü için kendi haline bırakmıştır. Günümüzde çöp ve bir ağaca bağlı çaputlar dolayısı ile bakımsız haldedir.

Vikipedi
 
Üst