Vahiy haritamız, Nebi kılavuzumuz, akıl pusulamız olsun!

Kaptan

Mecra Yazarı
Muhteşem bir yazı. Kurandan cevaplar.

Bir insan düşünün, vahiyle tanışmadan önce din nedir, iman nedir bilmiyordu.( Şura,52) Yolunu şaşırmış bir haldeyken vahiyle tanıştı ve Rabbi O'nu doğruya ulaştırdı.(Duha,7) Ve dedi ki Kur'an bana yeter.(Ankebut,51) Artık ben yalnızca Kur'an'a itaat ederim.(Yunus,15) ve Ku'ran dışındaki tüm sözleri redderim.(Casiye,6)

Ancak onu başka şeylerle korkutmaya çalışıyorlardı, tüm bunlara karşı dedi ki: "Beni korkutamazsınız çünkü Rabbim bana yeter."(Zümer,36) O'na karşı çıkanlar çok daha kalabalıktı, fakat o biliyordu ki insanların çoğu inkarcıydı.(İsra,89) Onların çoğu yoldan çıkmış kimselerdi(Hadid,16)

O'na dediler ki madem ki Peygambersin bize mucize göster, O dedi ki hayır, ben sadece sizi uyarmak için gönderildim, mucizeler sadece Allah katındadır.(Ankebut,50)

Peki dediler seni izlersek yarın bize şefaat eder mısın?Hayır! dedi O, şefaat tümüyle ve sadece Allah'a aittir.(Zümer,44) O gün geldiğinde hiç kimsenin hiç kimse için bir şey yapmaya gücü olmayacak, o gün bütün yetki sadece Allah'ın olacak.(Infitar,19) Şefaatin tam aksine getirdim vahye itaat etmezseniz sizi Rabbime şikayet edeceğim.(Furkan,30)

Peki dediler, sana inanmaya mecbur muyuz?Hayır dedi O, ben sizi iman etmeniz için zorlayamam.(Yunus,99)
Çünkü ben sizin üzerinize zorba değilim, ben size sadece Kur'an ile öğüt verebilirim.(Kaf,45)

Dediler ki sen bir ölümlü müsün yoksa insan üstü bir varlık mısın? Hayır dedi, ben de sizin gibi bir insanım.(Kehf,110) Neden soruyorsunuz ölür ya öldürülürsem vahiyden geriye mı döneceksiniz? Dönekler, Allah'a hiçbir zarar veremez dedi.(Ali imran,144) ve ekledi: "Sadece ben değil benden önce de hiçkimse ölümsüz değildi, benden sonra da hiçkimse ölümsüz olmayacak.(Enbiya,34)

Sizlere verdiğim tüm bu öğütler Rabbimden bana vahyedildi, getirdiğim bu vahyi inceleyin, araştırın, beyinlerinizi buna karşı kilitlemeyin(Muhammed,4) Çünkü alemleri yoktan var eden Rabbim, bilmeniz gereken her şeyi bu Kur'an ile bizlere ayrıntılı bir şekilde bildirdi.(İsra,12) Ve sizler sadece bu Kur'an'dan hesaba çekileceksiniz.(Zuhruf,44)

O Muhamed'di, yani Rabbini çokça övendi, çünkü biliyordu ki, övgülerin tamamı Allah'a aitti.(Fatıha,2) O müminlerin lideri ve arkadaşıydı.(Araf,185) O onurlu bir Resül olarak gelmişti, müminleri rahatsız eden şeyler O'nu da üzerdi çünkü müminlere çok düşkündü...(Tevbe,128)

Bilinen ve bilinmeyen her varlığı yoktan var eden alemlerin Rabbi olan Allah'ım, O'ndan ve tüm inananlardan razı olsun. Vahiy harıtamız, Nebi kılavuzumuz, akıl pusulamız olsun inşallah...

Alıntıdır

adams77

Kanalizasyoncu
İyide güzel kardeşim kuran ne?
Kimileri selam ne bilmez selamı yaymaya kalkar
kimileri teklikten bahseder lakin ancak bahseder

övgü ne? Hamd ne? Adamlar ellerindeki kitabın orjinal arapça olmayan şeyleri parantez açıp ekleme yapıyorlar sonrada kuran bize yeter diyorlar.

Kaptan

Mecra Yazarı
Tamam kağıdı kalemi hazırlayın geliyorum.

cemaliii

Kıdemli Üye
İyide güzel kardeşim kuran ne?
Kimileri selam ne bilmez selamı yaymaya kalkar
kimileri teklikten bahseder lakin ancak bahseder

övgü ne? Hamd ne? Adamlar ellerindeki kitabın orjinal arapça olmayan şeyleri parantez açıp ekleme yapıyorlar sonrada kuran bize yeter diyorlar.

iyi işte. ne olduğunu anlat bize o zaman.

ALI25

Kıdemli Üye
Baslik´a göre buna degineyim ilkönce ve sonrasi icinde hayirlisini dileyeyim insallah.

Vahiy gibi güzel ve mümkemmel ve ayni zamanda harika olup kuvvetli sey nasil olurda ve misal olarak yaratilmis beser mahsulu o akil da onun yanina koyup onunla beraber islenir.

Nebi kilavuzumz deniliyor ve buda hos olmus ve bunun yaninda akil da pusula olarak makul degildir.

Yani yazidaki basliktaki yorum da söyle olur ve siz isterseniz bunada degerlendimede diyebilirsiniz ilkönce vahiy bu tamam ve güzel kelamullah oldugu icin ve diger taraftan da ayni zamanda nakil de olur.

Nebi(s.a) kilavuz olarak makul ve makbul olur ondan gelen o nakiller ile diger söz ile o haber veya rivayetlerle de.

Mesele gelip o akil denilen seye girdigimi vahiy bu akilla vurulursa direk ve sirf bu acidan ilkhetab da makul ve makbul da olmaz ortada delil ve dayanak ve rivayet yada nakil denilen haber gibi seyler var olunca da.

Akil da olsa demis oldugum gibi buna vurulmaz gelen hadis olarak o rivayet veya haber denilen seyler de oda alip bakmasi gerekir bu konuda rivayet edilmis herhangi sey var mi yok mu yada bu konuda haber gelmis mi kisacasi bu olur.

Akil yukaridaki yazdiklarim dan sonra o vakia mi degil mi ve baska ifade ile böyle bir sey sabit olmus mu yada olmamis mi yada hak mi batil mi veya yalan mi yanlis mi gibi seyler icin de bir degerlendirmede bulunabilir.

adams77

Kanalizasyoncu
Aslına bakarsan adams bizden tasavvufçu:D

Ayetlerin manalarının ötesindeki manaları düşünüyor.
selam esenlik/barış demek. Selamı yaymak için zulmu ortadan kaldırmak gerekiyor sanırım öyle mi @adams77

Aslında ayetlerin manalarının ötesindeki manaları düşünmüyorum, direkt olarak ayetlerin manalarını yaşamsal alan ve hayatın üzerinde düşünerek doğru alana ve yere koyarak doğru manaya ulaşmaya çalışıyorum.

İnsan 'ı bir makina gibi düşünürsen eğer bu makinanın nasıl çalışacağını ve nerede nasıl sorun çıkaracağını ancak bu makinayı tasarlayan bilir ve o zaman kullanım kılavuzunuda ona göre yazar ve bildirir. Formüllerin hepsi insan 'ın üzerinde işlemesi gerekiyor işlemiyorsa formülde sorun var demektir.

selam, islam, müslüman bunların hepsi zaten aynı kökten geliyor. Barış, esenlik ve eşitlik yok ise insan doğru yolda değil demektir. Ayetleri doğru işletmek sureti ile zulmü ve adaletsizliği ortadan kaldırmak gerekiyor bunun içinde selamı yaymak ve islam olmak gerekiyor çünkü bizim için seçilmiş en güzel yaşam biçimi ve sistemi islam dır.

ihvanistanbul

AkhenAton
Aslında ayetlerin manalarının ötesindeki manaları düşünmüyorum, direkt olarak ayetlerin manalarını yaşamsal alan ve hayatın üzerinde düşünerek doğru alana ve yere koyarak doğru manaya ulaşmaya çalışıyorum.

İnsan 'ı bir makina gibi düşünürsen eğer bu makinanın nasıl çalışacağını ve nerede nasıl sorun çıkaracağını ancak bu makinayı tasarlayan bilir ve o zaman kullanım kılavuzunuda ona göre yazar ve bildirir. Formüllerin hepsi insan 'ın üzerinde işlemesi gerekiyor işlemiyorsa formülde sorun var demektir.

selam, islam, müslüman bunların hepsi zaten aynı kökten geliyor. Barış, esenlik ve eşitlik yok ise insan doğru yolda değil demektir. Ayetleri doğru işletmek sureti ile zulmü ve adaletsizliği ortadan kaldırmak gerekiyor bunun içinde selamı yaymak ve islam olmak gerekiyor çünkü bizim için seçilmiş en güzel yaşam biçimi ve sistemi islam dır.

ilk sorulduğunda böyle cevap versen kimse uslubuna bişi demicek :D

adams77

Kanalizasyoncu
ilk sorulduğunda böyle cevap versen kimse uslubuna bişi demicek :D

Sorun bende olduğu kadar karşı taraftada mevcuttur. Ben nasıl anlıyor isem öyle anlatabilirim fakat karşımdaki hep kendi anlayacakları gibi anlatmamı istiyor.

elimizdeki mushaf, einstien 'in atom hakkında ortaya koyduklarından daha bilimsel veriler içermektedir. Bu yüzden daha dikkatli ve hakkını vererek okumak gerekiyor. Einsten 'in atom hakkında söylediklerini kaç kişi anlayabildi ve ilerletebildi? Anlayabilmek için delil ve kanıtları doğru bir şekilde okuyabilmek çok önemlidir. Şuan bize sunulmuş olan kelimeleri hayatın içinde işlettiğimizde doğru yada yanlış olduğunu anlayabiliyoruz peki neden yanlış olan kelimede ısrar ediyoruz? yeterli cesarete sahip değilmiyiz?