Vahdet-i vücud

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Gözümden kaçmış :) "enel hakkı" tenkit ediyorsun fakat kendi enel hakkını neden görmezden geliyorsun? yakışıyor mu müslümana yoksa sen terzimisin?

Ne tenkidi küfür diyorum küfür.
Biri der "Ben Allahım" bir der "Cübbemin içinde Allahtan başkası yoktur." biri der "Ete kemiğe büründüm Yunus diye göründüm." biri der "Muhammed eşittir Allah " haşa .Bu sözlerin hepsi küfürdür.
Siz de bunları savunuyorsunuz...siz bilirsiniz cehennem de yer mi yok....

adams77

Kanalizasyoncu
Ne tenkidi küfür diyorum küfür.
Biri der "Ben Allahım" bir der "Cübbemin içinde Allahtan başkası yoktur." biri der "Ete kemiğe büründüm Yunus diye göründüm." biri der "Muhammed eşittir Allah " haşa .Bu sözlerin hepsi küfürdür.
Siz de bunları savunuyorsunuz...siz bilirsiniz cehennem de yer mi yok....

ne savunması muhterem :) eleştiri yaptığını sistemi tanımıyorsun daha!! efendi babalarınızdan böylemi öğreniyorsunuz?

enel hak diyince neden ben Allah 'ım aklına geliyor ki? hayır bunu sana dikta eden kim? hangi efendi baboşun

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Enel hak demesinlerde enel batıl mı desinler. Kitabı iyi araştıralım seviye diye bir kavram var. Allah ademi seviyelendirdi derken seviye düzenledi diye çevriliyor. Seviye eşitlik değil denk tuttu manasındadır. Kendisine denk getirdi ademi ki bilinsin. Eğer denklik olmasa bilinmeklik Muradı olmazdı. Gerçi size göre o da uydurma. Peki sen söyle Allah neden ademe secde emri verdi Murad neydi. Bunları kulak ardı mı edeceksiniz. Ademi, Hızır diye andığımız kullar içinde bir kulu nereye konumlandıracağız.

Benim gördüğüm kadarıyla ne dediğini ne yaptığını bilen tek tasavvufcu @dayi bir de sensin.

Allah Ademi seviyelendirdi de kendi seviyesine mi getirdi? Haşa....

İhlas suresini nereye koyacağız?

وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ
Ve lem yekun lehu kufuven ehad(ehadun).

Ve hiçbir şey O'nun dengi değildir.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
ne savunması muhterem :) eleştiri yaptığını sistemi tanımıyorsun daha!! efendi babalarınızdan böylemi öğreniyorsunuz?

enel hak diyince neden ben Allah 'ım aklına geliyor ki? hayır bunu sana dikta eden kim? hangi efendi baboşun

Sen neyin kafasını yaşıyorsun?
Ne efendisi?

Efendi ancak Allahtır.Hiç bir kula efendi denmez.

adams77

Kanalizasyoncu
Sen neyin kafasını yaşıyorsun?
Ne efendisi?

Efendi ancak Allahtır.Hiç bir kula efendi denmez.

kendi söküğünü göremeyenler sürekli başkalarının sökükleri ile uğraşırlar.

Muhterem sen neyin kafasını yaşıyorsun derken hiç mi düşünmedin, sen bu insanları hangi hak ve amaç ile tenkid ediyorsun? Kimden emir alıyorsun :) bu kadar basit konularda bile nereye adım attığının farkında değilsin galiba bu öğretileri atalarından öğrenmedin mi? sen insanları kusurlarına göz dikeceğine doğru olanı bulmaya çaba göstersen daha hoşe olmaz mı?

Sen neden "Sesini peygamberin sesinden daha fazla yükseltiyorsun" senin bu dinde görevin nedir? hak sende tecilli ettide bizmi göremiyoruz?

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
kendi söküğünü göremeyenler sürekli başkalarının sökükleri ile uğraşırlar.

Muhterem sen neyin kafasını yaşıyorsun derken hiç mi düşünmedin, sen bu insanları hangi hak ve amaç ile tenkid ediyorsun? Kimden emir alıyorsun :) bu kadar basit konularda bile nereye adım attığının farkında değilsin galiba bu öğretileri atalarından öğrenmedin mi? sen insanları kusurlarına göz dikeceğine doğru olanı bulmaya çaba göstersen daha hoşe olmaz mı?

Sen neden "Sesini peygamberin sesinden daha fazla yükseltiyorsun" senin bu dinde görevin nedir? hak sende tecilli ettide bizmi göremiyoruz?

:)

Gel de @Mugalata ya hak ver me?
Ben göbeğimle barışığım eritmeye hiç niyetim yok....:)

http://www.ihvanforum.org/showthrea...ladı-yahu!-)&p=1592965&viewfull=1#post1592965

adams77

Kanalizasyoncu

Bak gönlümün etten sarayı kandan harabe
Mutluluğumu tehdit eder duyduğum her hurafe
İnsan üzgün taife, yarın bayram günüm arife kaldıramayacağım yükleri almadım hafife!
Bana asla dostluktan bahsetme
Kendi inandığın yalanlarla aks etme
İblis her gözün göremediği hain kelle
O kelleler kopmadan var olacaktır hile

müttaki

Profesör
Benim gördüğüm kadarıyla ne dediğini ne yaptığını bilen tek tasavvufcu @dayi bir de sensin.

Allah Ademi seviyelendirdi de kendi seviyesine mi getirdi? Haşa....

İhlas suresini nereye koyacağız?

وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ
Ve lem yekun lehu kufuven ehad(ehadun).

Ve hiçbir şey O'nun dengi değildir.

Nice tasavvuf ehli var ki müttaki ellerine su dökemez. Görüşünüz için teşekkür ederiz.
Kuranı kerimi okuyacaksak okuma yöntemimiz şu olacak biz bu ayete nefsimizde ve afakımızda nasıl şahit olacağız. Yoksa arşı alada bir Allah ben böyleyim heeee ayağınızı denk alın kullarda aman ya rabbi elbet öylesindir algısı ile bakarsak bir yere varamayız. İhlas sureside dahil kuran kulu kula anlatır. Kul kendisini tanıdıkça rabbini tanır.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Sen diyorsun "Allah Ademi kendine denk hale getirdi." Kuran ihlas suresinde "Hiç bir şey Onun dengi değildir." diyor
Buna karşılık şu cevabı veriyorsun.

Kuranı kerimi okuyacaksak okuma yöntemimiz şu olacak biz bu ayete nefsimizde ve afakımızda nasıl şahit olacağız. Yoksa arşı alada bir Allah ben böyleyim heeee ayağınızı denk alın kullarda aman ya rabbi elbet öylesindir algısı ile bakarsak bir yere varamayız. İhlas sureside dahil kuran kulu kula anlatır. Kul kendisini tanıdıkça rabbini tanır.

ZUMER 67:

Onlar Allah'ı gerektiği şekilde takdir edemediler. Kıyamet günü bütün yeryüzü O'nun tasarrufundadır. Gökler O'nun kudret eliyle dürülmüş olacaktır. Allah, onların ortak koşmalarından uzak ve yücedir.

Evet Kuran ayağınızı denk alın diyor.
Kul kendini tanıdıkça Rabbini tanıyamaz(!).Çünkü kul müteal , aşkın ,sonsuz yüce bir varlık olan Allahı tanıması(!) mümkün değildir.

Ayrıca somut bilgi için kullanılan "arefe" tanıma kelimesi Yüce Yaratıcı için kullanılmaz.
Çünkü O somut elle tutulur gözle görülür bir varlık değildir.

Ademin Allaha denk hale gelmesi inancı Kurana göre şirktir,çok büyük saygısızlıktır.
Allah için "arefe" tanıma kelimesi kullanlması yine aynı şekilde şirktir saygısızlıktır.
Bu tip tabirleri kullanabilmek için Yaratıcı ve yaratılmışı özdeş gören -vahdet-i vucud- inancına sahip olmak gerekir.
Bir Kuran mümini için bu tür ifadeler mümkün değildir.

müttaki

Profesör
Sen diyorsun "Allah Ademi kendine denk hale getirdi." Kuran ihlas suresinde "Hiç bir şey Onun dengi değildir." diyor
Buna karşılık şu cevabı veriyorsun.

ZUMER 67:

Onlar Allah'ı gerektiği şekilde takdir edemediler. Kıyamet günü bütün yeryüzü O'nun tasarrufundadır. Gökler O'nun kudret eliyle dürülmüş olacaktır. Allah, onların ortak koşmalarından uzak ve yücedir.

Evet Kuran ayağınızı denk alın diyor.
Kul kendini tanıdıkça Rabbini tanıyamaz(!).Çünkü kul müteal , aşkın ,sonsuz yüce bir varlık olan Allahı tanıması(!) mümkün değildir.

Ayrıca somut bilgi için kullanılan "arefe" tanıma kelimesi Yüce Yaratıcı için kullanılmaz.
Çünkü O somut elle tutulur gözle görülür bir varlık değildir.

Ademin Allaha denk hale gelmesi inancı Kurana göre şirktir,çok büyük saygısızlıktır.
Allah için "arefe" tanıma kelimesi kullanlması yine aynı şekilde şirktir saygısızlıktır.
Bu tip tabirleri kullanabilmek için Yaratıcı ve yaratılmışı özdeş gören -vahdet-i vucud- inancına sahip olmak gerekir.
Bir Kuran mümini için bu tür ifadeler mümkün değildir.

ya hu putkıran kardeşim. mealden din algısı oluşturmak eksik
kavramlarla din algısı oluşturmaya sebep olur. ilk yazında değinmedim
ısrarla yazıyorsun. o ayette "küfüven" kelimesi küfüv denklik manası
taşıyan bir kelime değil. bahsettiğimiz kelime seva kökünden gelen
seviye veya istiva kavramları ile kitapda kullanılan bir kelimedir. allah arşa istiva etti diye geçer ayette. şimdi gökyüzüne mi yerleşti. elbette
gökün bilmem ne katında aramayacağız O'nu. bu bir algıdır. idraktir.
senin mealde kulağa hoş gelen çeviride ki küfüv'ün türkçe karşılığı
olsa olsa kafilik manasında bir kelimedir. yani ve lem yekün lehu küfüven ehad'in manası " ve yok mekanlık edecek O'na , O her şeye kafi gelen ehattir. yani o ayette denklik manasında bir kelime yok.

ve lem yekün = ve la mekan ( mekan kün kökünden gelir, kün ol, mekan olan demektir) = ve olmadı demektir.

ayrıca allah ariftir diye bir kullanımımız olmadı. arif kulluğun esmasıdır.

ayrıca Allah ademe secde emri vererek Ademi kendisine denk tutmuştur.
bunu inkar etmenin de bir anlamı yok.

tasavvufun/dinlerin maksatı zaten kul'un aşkın bir varlık olduğunu anlamaktır.
bu aşk'ınlık isra suresinde geçen Kul'unu bir gece vakti mescidül haramdan mescilil aksa'ya götüren Allah ne münezzehtir ayetinde de
belirtilmiş. he o kul peygamber efendimiz di. sadece O'nun için
geçerli diyorsan biz kul değilmiyiz. her kul kendi miracını kendisi yaşayacak.

selametle