Vahdet-İ VÜcud Nedİr?

EbuMahir

Asistan
-Allah bana muhtaç ben allah diyor -

Demekle belkide

Bedir' de Resulullah s.a.v. Efendimizin

-Ya Rabbi eger bu ordu yenilirse artik yeryuzunde sana ibadet eden kalmaz-

Duasini

Yada

-Ben gizli bir hazine idim-

Kutsi Hadisini serh ediyordu. Olabilirmi acaba. Bilemiyorum ben avamim. Sadece kendi kendime dusunuYORUM...

EbuMahir

Asistan
Bir gun bir kisi gelmis etrafa bakiniyordu. Bayezid k.s. 'Kimi istersin' dedi. Adam, Bayezid'i gormek isterim' cevabina Seyh soyle dedi: 'Bende 30 yildir Bayezid'i isterim ama bulamam.' Bu soz Zinnunu Misriye ulasinca: -Kardesim Bayezid'i ve cemaatini Allah c.c. yargilasin ki hak yolunda yok olmuslar ve kendilerini bitirmislerdir' dedi...

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
Tek ilah'tan başka kulluk edilecek başka bir ilah yoktur. O tek olan ilah da, şeriki olmayan Yüce Allah'tır. Çünkü ibadete layık olan, ancak O'dur.

Zira Allah (c.c.) dışındaki mabutların ilahlık iddiası batıldır. Çünkü O'ndan başka bir şey ibadete (dua edilmeye, emir ve yasak koymaya, nizam tespit etmeye) layık değildir.

"Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi şirk (ortak) koşmayın..." (Nisa: 4/36)

"... Biz her ümmete, yalnız Allah'a kulluk etmeleri ve tağuttan da sakınmaları için Rasul gönderdik." (Nahl: 16/36)

"...Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka ilahınız yoktur..." (A'raf: 7/59)

"Onlara "La ilahe illallah" denildiği zaman kibirlenirlerdi ve "mecnun bir şair için ilahlarımızı mı terk edeceğiz" derlerdi." (Saffat: 37/35-36)

Meryem

Komplike
Hallacı asanların ölüp geriye hallaçlar kaldığında, elbette yozlaşıyor tasavvuf...

Tıpkı Seyyid Kutup gibi değil mi? O'nu da idam ettiler ama geride onun hasatından çıkmış kurtlu elmaları bilmeden dişlemiş yüz binlerce Seyyid Kutup kaldı... Bu onun şehitliğinden birşey kaybettirmedi belki ama kanına girdiği insanlara yaptığı kötülük hakkında aynı şeyi söyleyemeyiz... ;)

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
Tek ilah'tan başka kulluk edilecek başka bir ilah yoktur. O tek olan ilah da, şeriki olmayan Yüce Allah'tır. Çünkü ibadete layık olan, ancak O'dur.

Zira Allah (c.c.) dışındaki mabutların ilahlık iddiası batıldır. Çünkü O'ndan başka bir şey ibadete (dua edilmeye, emir ve yasak koymaya, nizam tespit etmeye) layık değildir.

"Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi şirk (ortak) koşmayın..." (Nisa: 4/36)

"... Biz her ümmete, yalnız Allah'a kulluk etmeleri ve tağuttan da sakınmaları için Rasul gönderdik." (Nahl: 16/36)

"...Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka ilahınız yoktur..." (A'raf: 7/59)

"Onlara "La ilahe illallah" denildiği zaman kibirlenirlerdi ve "mecnun bir şair için ilahlarımızı mı terk edeceğiz" derlerdi." (Saffat: 37/35-36)

Meryem

Komplike
Ben sana ne delili sunacağım, sen "alan" bir insan değilsin ki, sürekli aynı şeylerden bahsediyorsun. Sana Seyyid Kutub'un tefsirinden yanlış bir görüş olduğuna herkesin kanaat getirdiği bir ifade sunuluyor hala ağzında "kutlu şehide selam olsun" kabilinden sözler... Boşversene efendi! Herkesin İslam'ı kendine ne de olsa değil mi? :)

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
Bizde diyoruzki, bize fitne ehli diyenler, aaçık zillet içindedir, sizde aynı eşyleri konuşuyorsunuz...

Sen gelip Seyyid Kutub şöyle sapı kböyle sapık diyorsun..

Biz gidip İbni Arabinin şu şu sözleri allaha ortak koşmaktır diyoruz, adamlar bize siz anlamazsınız onu ancak ilim sahipleri, allahın keramet verdikelri anlar diyorlar.

Yok ya....

Ben bilmem şeyhim bilir diyenlere bizde diyruz biz bilmeyiz en doğrusunu Allah bilir...

Meryem

Komplike
Tabi... Her zamanki gibi... Yani, işte öyle... :)

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
Maalesef öyle...

akla ilk önce kabalistleri, "enel hakk" dediği için idam edilen hallac ı mansuru, nesimiyi (bkz: hurufilik), akla getiren kelime. Monizm esasına dayanır. yani bizim dışımızda master of puppets misali bizim iplerimizi elinde bulunduran, cezalandıran bi tanrı modeli yoktur. herşey birdir, bir herşeydir. enerji maddeye madde enerjiye nasıl dönüşür ve kaybolmazsa, insanoğlunun tanrı dediği şey de işte bu enerji=maddedir. etrafınızda görebileceğiniz ve göremeyeceğiniz herşey insanın tanrı dediği şeyin bir tecellisidir. yani ben onun bir parçasıyım. tüm kainattır aslında o. yaradanı severiz yaratılandan ötürü. karşımdakine kötü davranmam çünkü kendime zarar vermiş olurum. çünkü o da bütünün parçasıdır benim gibi. enel hakk ifadesi de buradan kaynaklanır. ben tanrının kendisiyim değil, onun parçasıyım yani yansımasının bir parçası.
aynı doğrultuda

(Tövbe Tövbe)

islami felsefenin en derinlerinden ve vakti zamanında tarikatlarda son aşamaya gelmiş, sınavlardan geçmiş kişilere verilen gizli bilgi, nihayetinde allah yoktur demenin dolambaçlı ve ağdalı anlatımı.

burdaki allah kavramı ile kutsal kitaplarda anlatılan allah kavramları çelişmektedir. bu felsefe klasik anlamdaki allahın varlığını bir anlamda reddetmekte, allah kavramını başka bir boyuta taşımaktadır. her şeyin allah olması, ya da allah'ın herşeyde olması, varlıkları yaratan, onların dışında bulunan ve onları yargılayacak olan bir allah fikriyle ters düşer.

bundandır ki, bu felsefeye sahip bazı tarikatlarda ibadet bırakılmıştır, islamda küfür sayılan şeyler söylemiş ve sapkın ilan edilmişler, mevlana ve hacı bektaş gibi bazıları ise öncelerinin akibetine uğramamak adına pasifist bir tavır tutunarak bu bilgiye kılıf uydurarak ayakta kalmayı başarmışlardır.

şimdilerde vahdet-i vucud felsefesinin allah'ın varlığı fikriyle çelişmediği, sadece farklı bir anlatımı olduğu iddiası bu pasifist ortayolcuların bir nevi başarısıdır. aksi takdirde bu fikir hallacı mansur ile nihayete erişip tarihin tozlu raflarında eski bir sapkınlık olarak kalacaktı.

semih_TEK

Doçent
Vahdet-İ VÜcud diye bir şiir yazmıştım bir sene kadar önce aklıma geldi konuyu görünce
sizlerle paylaşmak istedim canlar

Gerçek birtane bin değil
Dünya azıcık bir zaman
Vakit kaybetme boşuna
Münevver olsun kalp ,her an

Zaman gelir geçer gider
Nefsi zahid olmak gerek
Nefesler sayılı biter
Münevver olsun kalp,her an

Gaye vahdeti vücuttur
Ona huşuyla teveccuh
Vuslat olur elbet bir gün

Kalbimi tevil ettim ben
İmanimi kat kat artır
Sana koşupte yöneldim
Semih ilmine çok açtır

semih_TEK

Doçent
Vahdet-İ VÜcud diye bir şiir yazmıştım bir sene kadar önce aklıma geldi konuyu görünce
sizlerle paylaşmak istedim canlar

Gerçek birtane bin değil
Dünya azıcık bir zaman
Vakit kaybetme boşuna
Münevver olsun kalp ,her an

Zaman gelir geçer gider
Nefsi zahid olmak gerek
Nefesler sayılı biter

Gaye vahdeti vücuttur
Ona huşuyla teveccuh
Vuslat olur elbet bir gün

Kalbimi tevil ettim ben
İmanimi kat kat artır
Sana koşupte yöneldim
Semih ilmine çok açtır

Meryem

Komplike
Böyle her tarafı keskin bir konuda bilip bilmeden şiir yazmak...! :confused1: İnsanlar konuşmaya tartışmaya korkuyor sen edebi yönüne dönmüşsün yüzünü mübarek. Bu nasıl iş ola?

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
Yanlış olması bişeyi değiştirmez, biz geri zekalı ahmaklar olduğumuz ilin böyle derin şeyler hakkında iyi yada kötü düşünemeyiz bile, mazallah çarpar böler bizi...

semih_TEK

Doçent
est kardeşim
ALLAH aklı niçin verdi kullan oku murşidine sor araştırbak ben soruyom prf.hayrettin karamana araştırıyom ya nasil olacak konuşmayacaz kim ne derse eyvallahmı diyecez

vahdeti vucut allahı insanlaştırma düşüncesidir bence,kimine göre küfür sayıla bilir ama allahta demiyormu kuranda,biz insanı kendi cemalimizden yaratık ona ruhumuzdan bir ruh üfledikte meleklere ona secde kıl dedik.gerek tevrat,gerekse incildede bu sözlerimi kanıtlayan ayetler mevcuttur.öncelikle son olarak sunu söyleyimki bir alevi bektaşi olarak şuna inanıyorumki allah yeryüzünde kendine en yakın yaratık olarak insanı yartmıştır,ve kendini onda tecelli kılmnıştır.

Ahi Evran

Profesör
Bunları bize malzeme olsun diye mi yazıyorsunuz? Cidden şüphe içindeyim, acaba deneniyormuyuz diye!!! :)

vahdeti vucut allahı insanlaştırma düşüncesidir bence,

Vahdet-i Vücut, Allah'ın ahlakı ile ahlaklanmaktır...

kimine göre küfür sayıla bilir

Hulul ve İttihad iddiası küfürdür...

ama allahta demiyormu kuranda,biz insanı kendi cemalimizden yaratık

Yok kardeş, Kuran-ı Kerim'de böyle bir şey demiyor!!!

ona ruhumuzdan bir ruh üfledikte meleklere ona secde kıl dedik.

Ruh üflenmesi ve meleklerin secdesi için tefsire bakılmalı!!!
Üflenen ruhun mahiyeti müteşabih!!!

gerek tevrat,gerekse incildede bu sözlerimi kanıtlayan ayetler mevcuttur.

sözlerinin hangileri kanıtlanıyor, o başka ya, muharref kitaplar hüccet olmaz!!!

öncelikle son olarak sunu söyleyimki bir alevi bektaşi olarak şuna inanıyorumki allah yeryüzünde kendine en yakın yaratık olarak insanı yartmıştır,ve kendini onda tecelli kılmnıştır.

!!!???

KuTeYBe

Doçent
Al biraz Budizm ve eski Hint düşüncesini koy bir kaba, sonra biraz new platonism al onu da ilave et. Biraz İhvanu's-Safa suyu dök. Sonra muharref İncil'e dön tecessüd anlayışından bolca koy. Sonra uydurmacılardan bol miktarda uydurma hadis tedarik et ve kıvamı tutturmak için bunlara ekle. Eh işte vahdet-i vücûd denen şirk zakkumuna ulaştın. Yemek istiyorsan zakkumdan zıkkımlan.

Tattın ve acıdıysa yüreğin bemberrak İslam suyundan iç, ona dön . O hep diri ve berrak tertemiz. Peygamberin öğrettiği dışında dinde "fena"lar bilmem neler gerekmez bize.

Allah insanlara hidayet vere ki , Ebu Zur'a şöyle demişti: "İnsanlar bid'alara ne kadar da hızlı koşuyorlar."

dayi

Profesör
Al biraz Budizm ve eski Hint düşüncesini koy bir kaba, sonra biraz new platonism al onu da ilave et. Biraz İhvanu's-Safa suyu dök. Sonra muharref İncil'e dön tecessüd anlayışından bolca koy. Sonra uydurmacılardan bol miktarda uydurma hadis tedarik et ve kıvamı tutturmak için bunlara ekle. Eh işte vahdet-i vücûd denen şirk zakkumuna ulaştın. Yemek istiyorsan zakkumdan zıkkımlan.

Tattın ve acıdıysa yüreğin bemberrak İslam suyundan iç, ona dön . O hep diri ve berrak tertemiz. Peygamberin öğrettiği dışında dinde "fena"lar bilmem neler gerekmez bize.

Allah insanlara hidayet vere ki , Ebu Zur'a şöyle demişti: "İnsanlar bid'alara ne kadar da hızlı koşuyorlar."..kuteybe..

ZAKKUM içmeden,tatlı berrak olan Kendi İÇ,inizden gelen İslam Suyunu çıkartamazssınız..VAHDET, bu bile sizlere ürperti veren bir sözcüktür..ayrı hissediyorsanız ayrısınız..birlikte olduğunuzdan şüpheleriniz varsa birlikte değilsiniz..:(..kendinizede ayrıca bir VARLIK vehmetmektesiniz..BEN,leriniz var iken,FENALARINIZDAN kurtulmadan kurtuluşa eremezssiniz..bağlar sizi bu BEN,likleriniz..o en büyük PUTUNUZA..:(

Sureti RAHMAN olmaya gücü yetenedir VAHDET-İ..VÜCUD..ŞUHUD..Ekseri Nas eğitimi daha hafif olan bir okulu seçer..buda gayet normaldir..İdraklar seviyesine göredir Öğretim ve Eğitim..

Dinlerin ve Öğrettiklerinin TEK BİR amacı vardır..İNSAN olabilmek...

İNSAN bu gezegende HUZURDA olduğunu bilip,Huzurlu olabilendir..Mezardan önce RABBİ ile tanış olabilendir.....

İNSAN bu gezegende MUHAMMED s.a.s ŞİFASINA,Şefaatine erebilendir...

Şefaat ve Rahmet bu gezegendedir..ötede Allah Selamet versin denir..:)