V For Vendetta..

Bahar

İhvan Forum Üye
v-for-vendetta.jpg

"fikirlere asla kurşun işlemez"

Yapım: 2006 ~ ABD , Almanya , İngiltere

Tür: Aksiyon , Bilim Kurgu , Fantastik , Gerilim , Politik

Oyuncular: Natalie Portman , Hugo Weaving , John Hurt , Stephen Rea , Eddie Marsan

Seslendirenler: Ali Düşenkalkar , Murat Şen , Sefa Zengin , Bahtiyar Engin , Uğur Taşdemir

Yönetmen: James Mc Teigue , James Mcteigue

Senaryo: Andy Wachowski , Larry Wachowski , Alan Moore , David Lloyd

Senaryo (Kitap): Alan Moore , David Lloyd

Yapımcı: Andy Wachowski , Larry Wachowski , Joel Silver , Grant Hill

Görüntü Yönetmeni: Adrian Biddle

Görüntü Yönetmeni: Dario Marianelli

Dağıtım: Warner Bros

Filmin Websitesi: http://vforvendetta.warnerbros.com/

Süre: 2 saat 20 dk

Gösterim Tarihi: 31 Mart 2006 (Türkiye)

[IZLESENE]595794[/IZLESENE]​

bu filmi izlememe sebeb olan özzeye teşkürler :ppty​

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
V For Vandetta

"Bu maskenin arkasında et ve kemikten çok daha fazlası var, bu maskenin ardında bir fikir var ve gerçek şu ki fikirlere kurşun işlemez."

Üstünde konuşmak istediğim mesele,totaliter sistemlerin,toplumu yönetme noktasında kullandıkları enstrumanların ne kadar dehşet verici olduğu ve buna karşı en basit anlamıyla sivil itaatsizliğin çizgilerinin nasıl belirlenmesi gerektiği.Filmi detayına inerek izleyenler fark edeceklerdir ki 'halkını korkutan hükümetlerin,kendilerinden korkacak halkları' nasıl adım adım istedikleri noktaya getirdiklerini ortaya koyan bir başyapıttır.

Daha da fazla açarsak,herhalde kavrayabildiğimiz toplumsal davranışlar üstüne yapılan tasvirler,bu filmde sinema tarihindeki zirvesini bulmuştur."Binalar semboldür.Yok etmenin sembolü.Eğer yeterli sayıda bina yerle bir edilebilirse..."şeklinde başlayan klişe dahi,tek başına Babil-Ön Asya Devlet geleneğinden beri var olan büyük ve ihtişamlı binalar dikerek,halka neler yapılabileceğini gösteren ve aslında bu yolla halkın özgüvenini yok ederek,bu özgüven yokluğu üstüne bir"İlahlık İddiası"ortaya atan sistemlerin hangi parametlerle çalıştığını ifade ediyor.

Eğer bir sinema filminde aranan,salt hakikat muhteva etmesi değilse ki bu oldukça idealize edilmiş bir yaklaşım olur,V for Vendetta sinema tarihinin alanındaki en iyisidir ancak sinemayı sanat olarak değil endüstri ve bilinç altına emperyal tohumlar ekme aracı olarak gören Hollywood sirkinin üstünü inatla örttüğü bilinmeyen bir iyi.

V for Vendetta totaliter sistemlere karşı geliştirilmiş bir manifesto ve mukavemet çağrısıdır.Bu çağrıyı idrak etmenin önemi de yüzyüze bulunduğumuz totaliter sistemin şifrelerinde gizli.Filmi şiddetle tavsiye ediyorum.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Merhaba,

Uyarı için teşekkür ederim sayın,yosika.Forumda bizzat arattım lakin forumun arama motoru güncel olmadığı için karşıma herhangi bir konu çıkmadı.

Nitekim benim değinmek istediğim konu filmin görsel şenliğinden çok dahilinde barındırdığı mesaj ile ilişiktir.En azından fikirlerin monodan endoya varmasında bir neden olabileceği düşüncesindeyim.Daha sonra vaktim olursa bu konu hakkında daha geniş bir yazı yazacağım.

Saygılarımla...

Bahar

İhvan Forum Üye
bu filmde filmden öte bir şey var :)

bir fikir var çünkü..

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
Evet güzel bir film.

Ülkemize uyarlandığında büyük bir paralellik olduğu ortada.

O da tabiki Müslüman'lara yapılan eziyetler ve cefalar. Bunun dışında aklıma birşey gelmiyor. Gelmesi ve getirilmesi zaten saçmalık olur.

Mektûm

Doçent
Fazlaca etkilendiğim nâdir filmlerden biriydi. Tavsiye edilecek cinsten.

özzey

♥özlemzeynep♥
izlemeyenlerin de izlemesini kesinlikle tavsiye edeirm:)

ben teşekkür ederim siluetcim :ppty

melde

helina_roje
Bugün itibari ile seyrettim zınar'ın yorumunu okuduktan sonra tekrar izlemeye karar verdim. :)

Güzel bir film.

melde

helina_roje
bugün fox tv de 21:30 da mutlaka seyredin :)