V For Vendetta - Sonsuza Dek Özgürlük

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv

Filmin İlk dakikalarında dikkatimizi celbeden o müthiş replik;

"Hiç kuşkusuz,konuşmamızı istemeyenler de var.Eminim şu anda telefona emirler yağdırıyorlardır...Ve birazdan silahlı adamlar buraya doğru yola çıkar.Neden?Çünkü konuşmak yerine cop kullanmayı tercih ediyorlar,ama kelimeler hiçbir zaman gücünü kaybetmez.

Kelimeler,anlamanın yoludur.Ve kelimelere kulak verenler için gerçeğin ifade edilmesidir anlamak.Ve gerçek şu ki,bu ülkeyle ilgili birşeyler korkunç şekilde yanlış,öyle değil mi?

Kötülük ve adaletsizlik,tahammülsüzlük ve baskı ve bir zamanlar uygun gördüğünüz yerde,karşı çıkma,düşünme ve konuşma özgürlüğünüz varken şimdiyse karşınızda topluma uyum sağlamanızı ve boyun eğmenizi zorunlu kılan sansür ve güvenlik sistemleri var.

Bu nasıl oldu?Suçlu kim?Elbette,başkalarına oranla daha suçlu olanlar var.Ve bundan sorumlu tutulacaklar ama yine de doğruyu söylemek gerekirse gerçek suçluyu arıyorsanız,aynaya bakmanızı öneririm.Bunu neden yaptığınızı biliyorum.Korkmuş olduğunuzu biliyorum.Kim korkmazdı ki?Savaş,terör,salgın hastalıklar,sizi mantıktan yoksun bırakan ve sağduyunuzu yok eden çeşitli sorunlar vardı.Korku galip geldi.Ve panik haldeyken kendinizi şu anki;Başbakan adam sutler'ın eline bıraktınız.Size düzen sözü verdi.Barış sözü verdi.Ve verdiklerinin karşılığında tek beklediği;Susmanız ve toplu olarak boyun eğmenizdi.Dün gece,bu sessizliği bozmaya karar verdim."

Bu filme istinaden üstünde konuşulması gerekilen asıl mesele,totaliter sistemlerin,toplumu yönetme noktasında kullandıkları enstrumanların ne kadar dehşet verici olduğu ve buna karşı en basit anlamıyla sivil itaatsizliğin çizgilerinin nasıl belirlenmesi gerektiği.Filmi detayına inerek izleyenler fark edeceklerdir ki 'halkını korkutan hükümetlerin,kendilerinden korkacak halkları' nasıl adım adım istedikleri noktaya getirdiklerini ortaya koyan bir başyapıttır.

Daha da fazla açarsak,herhalde kavrayabildiğimiz toplumsal davranışlar üstüne yapılan tasvirler,bu filmde sinema tarihindeki zirvesini bulmuştur."Binalar semboldür.Yok etmenin sembolü.Eğer yeterli sayıda bina yerle bir edilebilirse..."şeklinde başlayan klişe dahi,tek başına Babil-Ön Asya Devlet geleneğinden beri var olan büyük ve ihtişamlı binalar dikerek,halka neler yapılabileceğini gösteren ve aslında bu yolla halkın özgüvenini yok ederek,bu özgüven yokluğu üstüne bir"İlahlık İddiası"ortaya atan sistemlerin hangi parametlerle çalıştığını ifade ediyor.

Eğer bir sinema filminde aranan,salt hakikat muhteva etmesi değilse ki bu oldukça idealize edilmiş bir yaklaşım olur,V for Vendetta sinema tarihinin alanındaki en iyisidir ancak sinemayı sanat olarak değil endüstri ve bilinç altına emperyal tohumlar ekme aracı olarak gören Hollywood sirkinin üstünü inatla örttüğü bilinmeyen bir iyi.

V for Vendetta totaliter sistemlere karşı geliştirilmiş bir manifesto ve mukavemet çağrısıdır.Bu çağrıyı idrak etmenin önemi de yüzyüze bulunduğumuz totaliter sistemin şifrelerinde gizli.Filmi şiddetle tavsiye ediyorum.

Ve son sahne-de V'nin Fikir metaforunun sathına yaptığı o enternasyonal ve bir o kadar-da konvansiyonalizm-den uzak vurguyu burada iktibas etmessek,herhal de filmi izlemeyenler-de herhangi bir merak uyandırmış olamayız.

"Bu maskenin arkasında et ve kemikten çok daha fazlası var, bu maskenin ardında bir fikir var ve gerçek şu ki fikirlere kurşun işlemez."

özzey

♥özlemzeynep♥
409725_563269303701335_427348467_n.jpg

kebîkec

İhvan Forum Üye
Filmi izlemedim ama merak ettim. İnşallah ilk fırsatta izlemeyi düşünüyorum fakat şunuda söylemem gerek adamın maskesini hiç beğenmedim. Çok sinsi bir tip imajı veriyor.... :thinking:

serkan..

Profesör
gülüşü tüm maskeyi sinsileştirmiş ..pek matah bişey değil film sözlerdeki sihri ustaca kullanmış ve gizem ile servis etmişler ..hatırlasanıza vaktiyle maskeli tayyip diye makara soslu konu açmış bu abimizi oynatmıştım farklı bi adresde

kenneth in oynayıp yönettiği hamlet diğerler örneklerinde çok üstün ama dublajına dikkat edin..orjinalini aynı ile yansıtan örneğini trt yayınlamıştı epey zaman önce

kafiyeli harikalar kumpanyası...

tek kelime ile harika..

http://www.youtube.com/watch?v=DM75cYXuiWY

HaZiRuN

Revizyonda
ben de beğenenlerdenim..tavsiye ederim izlemeyen arkadaşlara

Meryem

Komplike
Eğer global sorgulamadan uzak, kişisel ve bölgesel olarak yaklaşırsanız filmden iğrenirsiniz bile; çünkü bu intikam hareketinin kaynağı eşcinselliğin yasaklanmasına, toplumdan dışlanmaya ve hatta saldırıya uğramaya olan tahammülsüzlük... Ama herkese özgürlük, her fikre, ne kadar İslam dışı da olsa; her yaşam tarzına özgürlük... Bu açıdan bakıldığında, madem başörtüm için özgürlük aradığım bir dünyada isem, "başka" insanları kabul etmeyen bir hayatın içindeysem o zaman film aslında varlığının amacına en doğru yolla ulaşmış demektir. Kendinden olmayanı yaralayan, kovan, istemeyen her düzene karşı durulan bir harekete herkesin ihtiyacı var ve bu film sistemin çarkına çomak sokmayı başarmış ender filmlerden...

Yalnız tek bir sorun var; adamın yüzünü hiç göremiyoruz. Oyuncunun kim olduğunu biliyoruz ama yüzünü filmde göremiyoruz. : ))

Şaka bir yana bence bunun da anlamı şu; aslında zalim ve mazlum karşı birer safta ve zalimin malı her zaman meydanda iken, mazlum hep üçüncü çoğul şahıs; onlar... Yıllardır Afrika'da olsun, Orta Doğu'da olsun, sömürenlerin kim olduğu bellidir ve sömürülenler hep sadece bir kitledir. Maskenin yalnızca ağlamak için bir kez çıkarıldığı filmde verilmeye çalışılan da budur. Acı gerçektir, gözyaşı gerçektir ve hikaye aslında tamamen budur...

özzey

♥özlemzeynep♥
Sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan, devrimci ve aşık bir karakter...

kodoo

Asistan
maalesef filme baktım.. devrimci düşünce güzel de.. filmin eşcinselliği savunması kötü..

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
maalesef filme baktım.. devrimci düşünce güzel de.. filmin eşcinselliği savunması kötü..

Söz konusu özgürlük olunca eşcinseler de bu payeden hakkını alırlar.Dikkat ederseniz,sırf evin de kuran ı kerim bulunduğu için öldürülen bir insan tasvir edilmiş film de.Ayrıca eşcinselliği savunduğu kanısına nasıl vardığınıza,şaşırmadım dersem yalan söylemiş olurum.

kodoo

Asistan
maalesef filmi tekrar izleyip.. lezbiyencilik ve livata sahnelerini aktaracak değilim..
ayrıca özgürlük terimi görecelidir.. biz, insanlara kul olmayıp, Allah'a kulluğu seçen bir özgürlüğün özlemindeyiz..
ve bu özgürlükte hemcinsbazlığa yer yoktur (Kuran, 7-81).. Bu yüzden "sınırsız" (haşa dinden) özgürlüğe karşıyız.. Bu yüzden tasvip etmedik filmi..
Neyse, selametle..

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Ben size filmi izleyin gibi bir terennüm de bulunmadım sevgili,kodoo.Lakin sathına vurgu yapmadan da edemeyeceğim ki,filmde işlenen asıl tema yerine siz yüzeysel motiflere takılmışsınız.Elbette öğretimiz Kuranidir,fakat malumunuz bu yapıtların mimarisi ecnebidir.Bu haseb ile görsellere mutlaka kendinden bir şeyler katarlar.

Tabi sizin fikrinize de saygı duyuyorum.Belki bu düşüncelerinizden sonra ben,filmi bir daha izlerim.

spesifik

آزادی قید و بند
Ben bu filmi izlemedim
V diye konuşuluyor ya bazen
O bu muymuş :)

Hakperest

Kıdemli Üye
film çok güzel ancak terörist grupların işine pek yarıyor gibi
isyan duygularını körükleyip yakıp yıkma eylemine bile götürür

islamda; terör, isyan, yıkma yerine
direniş kıyam ve fetih vardır

spesifik

آزادی قید و بند
Maskenin ardında bir yüz var
ama bana ait değil...
Etten daha başka bir şey bir fikir var..Fikirlere kurşun işlemez...

süperdi mesaj...
İslam da kısas var
zalimlerden hakkını alıyor syn V :)
katliamların hesabının sorulacağı mekan burası olmasa bile öteki hayatta var olacak...
tavsiye olunur ...