Uykunuza İslami Düzen Getirmeye Ne Dersiniz?

spesifik

آزادی قید و بند
1. Uyku ile ilgili hormonlarÖncelikle vücudumuzun zinde kalmasını sağlayan bazı hormonlar vardır ve bu hormonların dengelerinin belli saatleri vardır. Mesela vücudumuzu zinde tutan kortizol hormonunun kanda en yüksek olduğu seviye sabahleyindir. Bu seviye gün boyu giderek düşer ve gece saat 23:00’te en düşük seviyeye ulaşır. Bir diğer hormon melatonin ise büyüme ve vücut sağlığını koruyucusudur. Onun da en yüksek olduğu saatleri 21:00-03:00 arasıdır.
Uykunuza-%C4%B0slami-ve-Bilimsel-D%C3%BCzen-Getirmeye-Ne-Dersiniz5.jpg

2. Uyku saatleri ve hastalıklarSaat 22:00’de tansiyon ve kalp atım sayıları düşer, saat 04:00’ten sonra tansiyon ve kalp atışlarında yükselme başlar. 15:00 ve 18:00 saatleri arasında da en üst seviyeye ulaşır. Dolayısıyla tansiyon ve kalp atımının yüksek olduğu ve hücrelerin en üst derecede çalıştığı ikindi vaktinde uyunmamalıdır. Aksi takdirde yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığına davetiye çıkarılmış olur. Aynı zamanda bu saatler kerahat vakitleridir ve dinen de uyku uygun değildir.
Uykunuza-%C4%B0slami-ve-Bilimsel-D%C3%BCzen-Getirmeye-Ne-Dersiniz3.jpg

3. Bir insan 3,5 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi verim alabilirAkşam 22:00 ile 02:00 arasındaki uyku % 200 verimlidir. Yani bu saatler arasında 3 saat uyunduğunda 6 saat uyunmuş gibi olunur. Gündüz ise 10:00 ile 13:00 arasındaki yani kuşluk vaktindeki uyku %400 verimlidir. Bu saatler arasında yarım saatlik uyku 2 saatlik uykuya karşılık gelir. Dolayısıyla gece 3 saat gündüzde 0,5(yarım) saat uyuyan bir kimse zahiren 3,5 saat uyumuş görünür. Gerçekte ise 8 saat uyumuş gibidir. Hiçbir uykusuzluk da hissetmez.
Birde ikindiden ve gece 03.00’ten sonraki uykuların %50 verimli olur. Yani gece 03:00’te yatan bir kişi gündüz 15:00 te uyansa 12 saat uyur fakat kendini 6 saat uyumuş gibi hisseder.
Uykunuza-%C4%B0slami-ve-Bilimsel-D%C3%BCzen-Getirmeye-Ne-Dersiniz2.jpg

4. Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) uyku düzeniTüm bu bilimsel bilgilere baktığımızda, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in uyku düzeninin ne kadar bilimsel bazlı olduğunu göreceğiz. Peygamberimiz yatsıdan sonra erken yatarmış, ardından gece teheccüd namazına kalkarmış. Sonrasında yine uyumaz sabah namazına hazırlanırmış. Sabah namazından sonra kerahat vakti olması sebebiyle yine uyumazmış – keza ikindi ile akşam arası da öyle-. Öğle namazından sonra ise kaylule yaparmış. Yani yarım saat, 1 saatlik dinlenme, uyku.
Verdiğimiz bilgilere bakılınca, Peygamberimizin uyku saatleri bilimsel saatlere denk geliyor.
Yatsıdan sonra yatış, 22.00 civarı.
Teheccüde kalkış, 02 – 03.00 civarı.
Kaylule yapış, 11-13.00 arası…
Öyleyse tüm bunlara baktığımızda hem dinen uygun olanı yapmak, hem az uyku ile çok verim almak, hem de Peygamber sünnetleri ile düzene girmek adına bu bilgilerden yararlanarak uyku saatlerimizi düzenleyelim.
Uykunuza-%C4%B0slami-ve-Bilimsel-D%C3%BCzen-Getirmeye-Ne-Dersiniz4.jpg

5. Uyku konusu ile ilgili hadisler;
  • “Öğleyin kaylule yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylule yapmazlar.” (Müslim)
  • “Sizden biri uyurken, şeytan kafasına üç düğüm atar. Her düğümün üzerine; ‘uzun bir geceye sahipsin uyu!’ diyerek elini vurur. O kişi uyanıp da Allah-u Zülcelal’i zikrederse bir düğüm, abdest alırsa bir düğüm, namaz da kılarsa bütün düğümler çözülür. Artık o kimse neşeli ve hareketli olur. Aksi halde neşesiz ve tembel olur.” (İmam Malik, Buharı, Müslim, Ebu Davud, Nesai)
  • “Abdestli yatan, gece ibadet eden ve gündüz oruç tutan kimse gibi sevap kazanır.” [Hakim]
  • “Gece ibadet etmek niyetiyle yatan, fakat uyku galebe çalıp sabaha kadar uyanamayan, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevaba kavuşur. Uykusu da kendisine Allahü teâlânın ihsan ettiği bir sadaka olur.” [İbni Mace]
  • “Sabah uykusu, rızka manidir.” [Beyheki]

Kaptan

Mecra Yazarı
Gunlerdir hatta haftalardir beni oldukca rahatsiz eden, karar asamasina geldigim fakat bir turlu uygulamaya koyamadigim bir konudur.

Konuyla alakli Nurettin Yildiz'in guzel bir sohbetini dinledikten sonra basladi hersey. Yine karsima cikti.

Kaçak

Yeni
Başlık rahatsız edici ...
Çokmu yobaz oldum ben ya ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Basligi bosver icerige dair itarizn varsa duymak isteriz.

spesifik

آزادی قید و بند
Açıkcası yazıyı bana okutturan başlık oldu ... Tavsiye buyurun değiştiririz

Kaçak

Yeni
İçerik başlıkta zaten ...
Yarın yok biz yanlış açıdan hormonu ölçmüşüz , alyuvarların akyuvarlara endoplazmik retukulum yapmasından mütevellit bilimsel açıdan insan için en güzel uyku gece 01:00 ve sabah 08:00 arasıdır dendiginde ki,yukarıda denenlerde bizimkilerin ipi değil , el ipiyle inmişiz kuyuya o ayrı konu, ne diyecegiz ?
Allah Resulu hata etmişmi diyeceğiz ?
Uyku konusunda bilim camiasının kaç kere fikir değiştirdiğine dair bir not sunabilecek varmı ?

deren

semure
beninde aklıma Müzzemmil Suresi geldi.

Kaptan

Mecra Yazarı
Yok oyle demeyecegiz, Allah resulu dogru soyluyor deyip onun tavsiyelerine uymaya devam edecegiz. Baslik da bunu uygun zaten, once İslami sonra bilimsel.

Bilim yanilabilir İslam yanilmaz.

spesifik

آزادی قید و بند
Sabah on ila bir arası uyku gerçekten verimli..
Kıstaslarda yanılma payı olabilir elbette

Kaçak

Yeni
İyi şimdi neden onun tavsiyelerine uymuyoruz ?
Ek ilave destek ihtiyacı hissediyoruz ?
Daha bir ışıltılı geliyor bilimsel eklenince ?
Ya Red bazen kendime bende inanamıyorum da , gidişat böyle napıyım ..
Batıyor artık resmen , bana bir şey oldu ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Bugun Kuran'in, İslam'in ortaya koydugu bircok husus bilimsel verilerle destekleniyor, bunda bir sakinca yok. Ha ihtiyaci da yok belki ama mahsuru da yok.

Tugce Kazaz aklima geldi birden.

Kaçak

Yeni
Yok be ya ...
Kaz muameleside çekme o kadar da değil ...
Küserim çatlarsın kahrından ...

Bir mahsur hissediyorum ama ifade edemiyorum ...
hayırlısı bakalım ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Sana bir seyler olmus, okumayacaktin.

Kaçak

Yeni
Bana bir şey oldu doğru ...
bilirsin az bucuk yapımı , bakışımı düşünüşümü ...
20 yıldır bir arpa boyu yol alamadıgımı farkettimde ...
Yolumu değiştirmeye çabalıyorum ...
Bir dandiklik varda nerede onu bulamadım kısaca ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Valla ukalalik olmasin ama tanidigim az bucuk dahilinde tek tek madde halinde dandiklikleri sayabilirim ama yapar miyim..?

Kaptan

Mecra Yazarı
Yine degistirdim, sen cok kizarsin buna biliyorrum :)

Kaçak

Yeni
Hayırlısı bakalım ...
Ama şuna kani oldu gönlüm ...
Yolum yol değil ...
Ömür varsa buluruz inş.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hadi bir, iki madde sayayim.

1- Cok bilmissin (ne alaka? Cok alaka]
2- Muhalefet etmek gibi, kabul etmesen de marjinal ve bundan gizliden haz alan bir yanin var.
3- Teorikte evet ama sanki pratikte sorunlarin var.

Daha fazla yazmayayim yoksa topa tutarsin. Dost aci soylermis