Uydurma Hadisler...

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Bak üç satır yazmışsın bu üç satırda dahi birlik yok..

Gözler görmüyorsa, güneşin suçu ne?

Hz.İsa hakkında elbette ayetler var ancak nüzulü ve keyfiyeti hakkında ayet yok bu yüzden tartışma çıkıyor
Ben Hz.İsa şöyle gelecek mehdi böyle gelecek diye kesin bir fikir ve red içinde değilim ki.İtiraz bu meseleleri baz alarak iman tayin edenlere.
Zaten farklı görüşler olduğu için birçokları da bu konuda farklı düşünecektir bundan doğal ne olabilir.Biz ehli sünnetiz bizimki doğru demek insanın kendisini kandırması olur.

Hadis-i Şeriflerde beyan edilene inanırız. Ehl-i Sünnet Müslümanlarının Hz İsa'nın nüzulû ve Mehdi (a.s) ile alakalı herhangi bir şüphesi yoktur. Tarihselciliği savunan Fazlurrahman ve tayfasının sorunu ise ihtilaf oluşturmaz...

manifesto hayatında hiç risale i nur okumuş mu merak ediyorum doğrusu...

Netice-i Kelâm: Ey insafsız ve dikkatsiz ve imânı zayıf , felsefesi kavî, hodbîn, münekkid adam! Şu "On Asıl "ı nazara al. Sonra sen, hilâf-ı hakikat ve katî muhâlif-i vâki' gördüğün bir rivâyeti bahane ederek, ehâdîs-i şerifeye ve dolayısıyla Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın mertebe-i ismetine halel verecek îtiraz parmağını uzatma! Zîrâ, evvelâ o "On Asıl "ın on dairesi seni inkârdan vazgeçirir. "Hakiki bir kusur varsa, bize âittir" derler, hadîse râcî olamaz. "Eğer hakiki değilse senin sû-i fehmine âittir" derler. Elhâsıl, inkâr ve redde gitmek için, şu "On Asıl "ı tekzib ve iptal etmek lâzım gelir. Şimdi insafın varsa, bu on usûlü kemâl-i dikkatle düşündükten sonra, o aklın hilâf-ı hakikat gördüğü bir hadîsin inkârına kalkışma . "Ya bir tefsiri, ya bir tevili, ya bir tâbiri vardır " de, ilişme.

UBEYDUN

Ordinaryus
BURADA
Böyle bir konunun özetini yaşar kandemir hoca efendinin mevdu hadisler tanıma yolları menşei adlı kitabından başlatmıştık.
temin edilirse faydalı olur

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Yoo tam aksine ta birlik var hiç açık kapı bırakmamış inkarcılara

1. Mütevatir olan hadisleri inkar eden kimse, kafir olur.
2. Bazı alimlere göre meşhur hadisleri inkar eden kimse de kafir olur. Eban b. İsa; "Bu kimse kafir olmaz, sapık olur." demiştir. Sahih olan da budur.
3. Haber-î vahidi inkar eden, kafir olmaz. Ancak kişi bunu kabul etmemekle günahkar olur." (Fetavayî Hindiyye 4. cilt, 323. sayfa)

3 söz söylemiş ama her biri bir hadis için...

Mütevatir hadis tarifi var kendi yok.Zaten yok denecek kadar az deniyor o halde onları bilen bir arkadaş yazsın öğrenelim.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

Mütevatir hadis tarifi var kendi yok.Zaten yok denecek kadar az deniyor o halde onları bilen bir arkadaş yazsın öğrenelim.

Emin misin birader mütevatir hadis olmadığına...

Al sana bi de alimler (Allah CC onlardan razı olsun, bizleri de şefaatlerine nail eylesin) kitap bile yazmışlar.

http://www.darulkitap.com/indir/mutevatir-hadisler-kettani-karinca.html

Demek ki mütevatir hadis o kadar çok ki ancak kitaplara sığdırabilmişler :D

ibrahimi

Has Uşak
Bu konuda herkesin ağzına geleni söylemesi kadar saçma birşey olamaz herhalde.Kaynak belirtilmeli bu konuda ve kaynak önemlidir.Cumhur'un görüşü kesinlikle alınmalı.Öyle safsatalar dolanıyor ki internette iyi araştırma yapmak gerekiyor.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Mütevatir hadis: Aklın yalan üzerinde birleşmelerini âdeten mümkün görmediği raviler topluluğunun her nesilde kendileri gibi bir topluluktan alıp naklettiği, işitme veya görmeye dayanan hadistir. Bu nitelikleriyle kesin bilgi ifade ederler ve tenkit dışıdırlar.

Mütevatir hadisler bütün rivayetlerinde aynı lazfılara sahipse "lafzen mütevatir" şeklinde adlandırılır. Bu tür hadislerin yok denecek kadar az olduğu kabul edilmektedir......

Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=93531&pagenumber=

Biliyorsanız şu hadisleri yazın biz de öğrenelim.Yanlışlıkla inkar edip kafir olmayalım.
Veya uydurma hadisleri bize mütevatir diye yutturmasınlar....

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Ne yapalım kardeşim
Koca kitabı buraya mı yazalım

Biraz gayret gösterin. İndirin kitabı okuyun

Mütevatir hadisler yok denecek kadar azdır diyen hadis profesörü,sen biliyorsan bir kaç tane yazıver.Zaten 3-5 tanedir.Üşenme.

Neyse ben bir tane yazayım:

-7 ﴿ مَنْ سُئِلَ عَنْ عِلْمٍ فَكَتَمَهُ أُلْجِمَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ بِلِجَامٍ مِنَ النَّارِ
“Kim (kendisine) bir bilgiden sorulup ta onu gizleyip söylemezse kıyamet günü ateşten bir gem ile gemlenir.”

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Mütevatir hadis: Aklın yalan üzerinde birleşmelerini âdeten mümkün görmediği raviler topluluğunun her nesilde kendileri gibi bir topluluktan alıp naklettiği, işitme veya görmeye dayanan hadistir. Bu nitelikleriyle kesin bilgi ifade ederler ve tenkit dışıdırlar.

Mütevatir olduğu iddia edilen bir hadis:

﴿ كِتَابُ بَدْءِ الْخَلْقِ ﴾
-195 ﴿ أَوَّل مَا خَلَقَ اللّهُ ﴾
“Allah’ın yarattığı ilk şey” hakkında gelen hadisler
Emîr, Lakkânî (ö. 1041/1631)’nin “Cevhere” adlı kitabına yazdığı haşiyenin "Vücud Bahsi’nde “Allah’ın yarattığı ilk şey” hakkında gelen hadislerin, mütevatirolduğunu belirtmiştir.

(Derim ki:) Bazı hadislerde, Allah’ın yarattığı ilk şey;
1. Muhammedî Nûr’dur.
Bazı hadislerde ise;
2. Arş’tır.
Bazı hadislerde ise;
3. Kamış (=Saz)’dır.
Allah’ın yarattığı ilk şeyin;
4. Kalem olduğu ile ilgili hadis ise sahihtir.
Bir çok hadiste ise Allah’ın yarattığı ilk şey ise;
5. Levh-i Mahfûz’dur.
Çeşitli senedlerle şu da gelmiştir:
6. Su
Allah, bundan önce hiçbir şey yaratmamıştır.
Bazı haberlerde ise, yaratılanların ilki;
7. Rûh’tur.
Bazı haberlerde ise;
8. Akıl’dır.
Fakat hadis imamlarının, Akıl Hadisi hakkında bazı sözleri vardır. Bazıları, akıl ile ilgili hadisin uydurma olduğunu, bazıları ise sadece zayıf olduğunu söylemişlerdir.

Bu nasıl mütevatir oluyor,hepsi farklı şeyler söylüyor .Mütevatiri hadisin tanımına uyuyor mu hiç?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Mütevatir Hadislerden Bazıları

* Kim Allah’tan başka İlah olmadığına şahadet getirirse, Cen*net, o kimseye, vacip olur

* Kim Allah’tan başka İlah yoktur (Lâ ilâhe illallâh) deyip de bununla Allah’ın rızasını elde etmek isterse, ‘Allah (o kimseye) Cehennemi haram kılar.

* Kim Allah’tan başka İlah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Re*sulü olduğunu kalbinden tasdik ederek şahadet ederse, ‘Allah o kimseye Cehennemi haram kılar

* Kıyamet günü şefaatıma insanların en layık olanı, samimi bir şekilde kalbinden -yada içinden- Allah’tan başka İlah yoktur (=Lâ ilâhe illallâh) sözünü söyleyen kimsedir

* Derinin tabaklanması, onun temizlenmesidir

* Resulullah (s.a.v) bir gün iki kabre uğrayıp: ‘Bu ikisi azab çekiyorlar. Fakat azabları, büyük bir günah hususunda değil’ buyurdu. Sonra da:
‘Birisi, idrar sıçramasına karşı korunmazdı’ buyurdu. Dİğeri ise söz getirip götürmede bulunurdu”

* Hz. Peygamber (s.a.v)’e; deniz (suyunun temiz olup olmadığı) soruldu. O da şöyle buyurdu:
“Denizin suyu, (hem temiz ve hem de) temizleyici ve içinde öleni yemek, helaldir”

* “Allah, temizlik yapılmadan (Abdestsiz, gusülsüz ve teyemmümsüz hiçbir) namazı ve ganimet çalıntısı (maldan da hiçbir) sadakayı kabul etmez”

* “(Abdest alırken) Allah’ın ismini anmayan (= besmele çekme*yen) kimsenin abdesti yoktur”

* “Kim abdest alıp ardından da Allah’ın ismini anarsa, onun, bütün bedeni için bir temizlik olur. Kim de abdest alıp ardından da Allah’ın ismini anmazsa, bu abdest sadece onun abdest (alırken yıkadığı) organları için bir temizlik olur”

* “Ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım, her abdest almada, onlara, misvak kullanmalarını emrederdim”

* “Ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım, her namaz için abdest al*malarını ve her abdest alırken de misvak kullanmalarını onlara emreder*dim”

* “Ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım, her abdest almalarında, misvak kullanmalarını, onlara, farz kılardım. Yatsı namazını da, gecenin son üçte birine (1/3) kadar ertelerdim.”

* “Abdest, imanın yarısıdır. Misvak da, abdestin yarısıdır”

* “Hz. Peygamber (s.a.v) -abdest alırken- sakalının arasına suyu iyice geçirirdi”

* Ökçelerin, ateşte vay haline!”

* “Diz, avrettir”

* “Kim Allah için bir mescit yaptırırsa, Allah’da o kimse için Cennette bir ev hazırlar”

* “Kim pis (kokulu) sebzeden (bir şey) yerse, sakın mescidimize yaklaşmasın.”

* “Benim bu Mescidi (Nebevi)mde kılınan bir namaz, Mescidi Haram hariç diğer mescitlerde kılınan bir namazdan (derece bakımdan) daha üstündür”

* “Bütün yeryüzü, bana; güzel, Mescid ve temiz kılınmıştır”

* “Diğer insanlara karşı şu üç şeyle üstün kılındık:

1. Saflarımız, meleklerin safları gibidir.
2. Yeryüzü, bize; Mescid kılınmıştır.
3. Su bulamadığımız da yeryüzünün toprağı bize temiz kılınmıştır.”

* “Diğer Peygamberlere karşı şu beş şeyle üstün kılındım: (Bunların bir kısmını anlatıp daha sonra da devamla şöyle buyurdu:) Yeryüzü, bana; Mescid ve temiz kılınmıştır.”

*“(Diğer Peygamberlere karşı) dört şeyle üstün kılındım: (Bunların bir kısmını anlatıp daha sonra da devamla şöyle buyurdu:) Yeryüzü, bana; Mescid ve temiz kılınmıştır.”

* “(Diğer Peygamberlere karşı) dört şeyle üstün kılındım: 1. Yeryüzü, bana; Mescid ve temiz kılınmıştır.”

* “Karanlıkta Mescide gidenlere, Kıyamet günü tam bir nura kavuşacaklarını müjdele!”

* “Sabah namazını aydınlıkta kılın; çünkü aydınlıkta sabah namazı kılmanın sevabı, daha büyüktür”

* “Sıcaklık arttığı zaman, (öğle) namazını, (vakit) serinleyince kılınız”

* “Öğle namazını, (vakit) serinleyince kılın; çünkü aşırı sıcaklık, Cehennemin kabarmasın-dandır”[134] ifadesi vardır.”

* “Erkeklerin saflarının en değerlisi, en öndeki saftır. En değersizi de, en arkadakidir. Kadınların saflarının en değerlisi de, en geride olanıdır. En değersizi de, en önde olanıdır”

* “Safı düz kılın. Omuzları bir hizaya getirin. Aradaki boşlukları doldurun. Arada Şeytan(ın girebileceği) gedikleri bırakmayın. Kim safa ulaşırsa, Allah’da ona kavuşur. Kim de saftan koparsa, Allah’ta ondan kopar”

* “Resulullah (s.a.v) cemaatle namaz kılarken saflarımızı düzeltirdi. Bir gün saftan göğsü cemaatten dışarı çıkan bir adam görüp bunun üzerine şöyle buyurdu:

‘Ya saflarınızı düzeltirsiniz ya da Allah, aranıza düşmanlık atar’ buyurdu.”

* “Ümmetime zorluk vermeyecek olsaydım, her namaz için mis-vak kullanmalarını emrederdim”

* “Namazın anahtarı, temizliktir. Namaz (dışı şeylerle uğraşma-yı) haram kılan husus, İftitah (=Başlangıç/Giriş) tekbiridir. Namaz (dışı şeylerle uğraşmayı) helal kılan husus da, (en sonda verilen) selamdır”

* “(Namazda) Fatiha Sûresini okumayan kimsenin namazı yoktur”

* “Resulullah (s.a.v), başını rükudan kaldırdığında; 'semiallahu limen hamideh' (=Allah, kendisine hamd eden kimseyi işitir). 'Allahumme Rabbenâ leke'l-hamd' (=Ey Allahım! Rabbimiz! Hamd, sanadır) derdi.”

* “İmam, ‘Allahu Ekber’ dediği zaman, siz de; ‘Allahu Ekber’ deyiniz. İmam, ‘semiallahu li-men hamideh’ (=Allah, kendisine hamd eden kimse-yi işitir) dediği zaman, siz de; ‘Rabbenâ leke’l-hamd’ (=Rabbimiz! Hamd, yalnızca sanadır) deyiniz”

Kitaptan örnek olması açısından bu kadar kopyaladım. İsteyen kadeşlerimiz kitabı indrip okuyabilirler.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

﴿ كِتَابُ بَدْءِ الْخَلْقِ ﴾

-195 ﴿ أَوَّل مَا خَلَقَ اللّهُ ﴾
“Allah’ın yarattığı ilk şey” hakkında gelen hadisler
Emîr, Lakkânî (ö. 1041/1631)’nin “Cevhere” adlı kitabına yazdığı haşiyenin "Vücud Bahsi’nde “Allah’ın yarattığı ilk şey” hakkında gelen hadislerin, mütevatirolduğunu belirtmiştir.

(Derim ki:) Bazı hadislerde, Allah’ın yarattığı ilk şey;
1.Muhammedî Nûr’dur.
Bazı hadislerde ise;
2. Arş’tır.
Bazı hadislerde ise;
3. Kamış (=Saz)’dır.
Allah’ın yarattığı ilk şeyin;
4. Kalem olduğu ile ilgili hadis ise sahihtir.
Bir çok hadiste ise Allah’ın yarattığı ilk şey ise;
5. Levh-i Mahfûz’dur.
Çeşitli senedlerle şu da gelmiştir:
6. Su
Allah, bundan önce hiçbir şey yaratmamıştır.
Bazı haberlerde ise, yaratılanların ilki;
7. Rûh’tur.
Bazı haberlerde ise;
8. Akıl’dır.
Fakat hadis imamlarının, Akıl Hadisi hakkında bazı sözleri vardır. Bazıları, akıl ile ilgili hadisin uydurma olduğunu, bazıları ise sadece zayıf olduğunu söylemişlerdir.

Bu nasıl mütevatir oluyor,hepsi farklı şeyler söylüyor .Mütevatiri hadisin tanımına uyuyor mu hiç?

YAzının devamını okudun mu sen?

Yazının devamında diyor ki

Bu konuda gelen bu çelişik rivayetlere şöyle cevap verilmiştir: Muhammedî Nûr’un ilk olarak, yaratılması doğrudur. Diğer bir çoğunun ilk olarak yaratılması ise, nisbî izafî’dir. Bunların her biri, kendi cinsinden önce; akıl, latif cisimlerden önce yaratılmıştır. Kamış (=saz) ise, bitkilerden yaratılan ilk şeydir.

Minhac(e)

Üye
Hani isimize de geliyor bu uydurma hadisler dimi...
Batti Balik yan gidermis... Sünnet kavramini artik dügün salonlarindaki merasimlerden biliyoruz...

Sarilacagimiz Kuran ve Sünnet iken... Bu nebevi emre itaat edecegimize, tembelligimizden unutmaya yüz tutturdugumuzu uydurma yaftasi ile karalamak daha cok isimize geliyor...

Uydurma hadislerin pesinde kosulacagina sahih hadislerin ifasina baslansa ya...
Yok, bu yorar bizi... neden yorulalim...
Onca gözü sasi basi kel ilahiyat proflari demiyorlar mi sünnete sarilmak gelenekseldir, uyumlu. ilimli birazcik da modern olun diye...
Porflardan daha mi iyi bilecegiz..

Ahirette de bu proflari sahid tutariz olur biter...

Yazik... cok yazik...

ummuhan

Kıdemli Üye
:yn:
İhvan forumda küçük dürüşücü, alay edici ima ve uslupta bulunmak haksız iddia ve ithamlarda bulunmak yasaktır.

hirahos

Kıdemli Üye
İslam'a düşman olan ve Müslümanların perişanlığını isteyen küffar, Mezheplere olan bağlılığı zayıflatmak ve Hadisler üzerine gölge düşürmek için çabalamışlardır. Önlerine çıkan sarsılması zor engeller, hususen bu ikisidir. Çünkü bu zayıflatma ve bağlılığı kırma sayesinde, Kur'an'a istedikleri gibi anlam vererek onu lafzen (yazı üzerinde) değil MANA olarak tahrif edecekler güya... Yani en rafine tahrifi (bozmayı) uygulamak istiyorlar: Din anlayışını tahrif edip Müslümanların dinleriyle olan alakalarını sıfırlamak. Bu nasıl olacak: Müslümanlar, dağınıklığa, perişanlığa sevk edilince her türlü fikre açık hale gelecekler, inançlarını kaynaklarını alimlerini hatta Peygamberlerini hatta Allah'larını sorgulayacaklar. En temel kavramlarını, en temel inançlarını dahi kolayca ellerinden alacaksınız. Yerlerine istediğiniz kavramları ve inançları vereceksiniz. Onlarla top gibi oynarsınız, sonrası... Netice evvela adından başka İslam'la alakasını bırakmamak ve de sonra onları yeryüzünden silmek.

Bu küffari akımlar, İngilizlerin pompalamasıyla Hindistan üzerinden dünyaya yayılmıştır.

Bu forumdaki temsilcileri, Auguste Dupin'dir. Kendisi bilsin, bilmesin bu böyledir. Farkında ya da değil, işte yaptığı budur. Ve dikkat ediniz hiçbir akli ve nakli izaha bakmadan bildiğini okumaya devam ediyor; bu istikameti onun niyetinin iyi olmadığı hakkında bir işarettir. Amma tabii ki kalbini bilemiyoruz. İyi niyetli olsa bile bu çabasının neticesinde inançsız biri olacağından korkulur. Bu kafayla, Kur'an'ı dahi inkar edeceği bir aşamaya gidecektir. Bizden söylemesi...

Allah onu, onun gibileri ıslah etsin. Bizi de Peygamber efendimiz ve Ashabının yolundan ayırmasın.

türkü

Kıdemli Üye
her türlü fikre açık hale gelmek, inançlarını, kaynaklarını, peygamberlerini ve dahi Allah'ı sorgulamak islam'ın verebilecegi bir cevabı olduktan sonra neden kötü olsun hirahos?
bizde itaat tavsiye edilir sorgulamak kınanır anlıyorum ama tatmin olmuş bir kalp ile akıl, kalifiye bir kimlik inşası için elzem degil mi..holiganca bir mezhebe inanıp gereklerinden bihaber, abilerim, efendim, şeyhim, liderim, önderim en iyisini, dogrusunu bilir düşüncesi islam toplumunu biryere getirmiyor. bu kadar alenice ve cesurca, açıktan bunu dile getirmekle kusura bakmayın ama bende iyi niyet sezinlemiyorum. dininiz üzerine düşünmeyi bırakın der gibisiniz..haddinize mi?

ummuhan

Kıdemli Üye
Din üzerine düşünmek emrolunmamıştır ki bize, Düşünülmesi gereken her şey sunulmuştur zaten bize düşen uymak ve uygulamaktır....

Şayet düşünülmesi gerekseydi bize bunu Hz. Allah c.c ve Peygamber s.a.v tavsiye ederdi... :)

türkü

Kıdemli Üye
kişinin en son gelecegi nokta iman edip etmeyecegidir :Allah'a ve ahiretin varlıgına inanıp-inanmamak tercihi yani. o raddeye varıncaya kadar hep bir ihtimal, bir tatminsizlik, bir mutmain olamama durumu varsa bu halinden kişi kınanacagı yerde doyacagı cevaplara ulaştırılması gerekir. dininin üzerinde düşünmesi demek bu. engellemeyin, gücünüz yetiyorsa yardım edin..samimiyetini sorgulamayın siz samimi olun. kimseye de senin aklın ermez felan demeyin. kişi olmasına izin verin. tercihi lehte veyahut aleyhte olsa dahi..