Utanmadıktan Sonra Dilediğini Yap”

cicek demeti

Sükut
Utanmadıktan Sonra Dilediğini Yap�

Utanmadıktan Sonra Dilediğini Yap�

images

Hz Peygamber (s.a.v)Efendimizin nübüvvetle görevlendirilişinin ilk yıllarında sık sık tekrar buyurduğu bu hadis-i şerif, haya duygusunun insanı fenalık yapmaktan alıkoyma özelliğine, hayâsızlığın ne büyük ayıp olduğuna işaret eder.

Bir ilâhi lütuf olarak insana bahşedilmiş utanma duygusu yani hayâ iki türlüdür. Birincisi Cenab-ı Hak�tan utanma, ikincisi insanlardan utanma. İnsanın tavır ve davranışına yansıyacak ölçüde hayâ duygusu, her iki utanma hali ile birlikte mümkündür. Zaten ikisi birbirine bağlıdır. Yani ALLAH(c.c)�tan utanmayan insandan, insandan utanmayan ALLAH(c.c)�tan utanmaz.Nitekim bir başka hadis-i şerifte �Haya imandan bir şubedir.� buyurulmuştur.

Hayâ sahibi insan yüce bir ahlâka sahip demektir. Eline büyük fırsat ve imkânlar geçse de
fenalık yapamaz. Kimseye zararı dokunmaz.Fenalık ve çirkin işler yapmaktan, konuşmaktan utanmayan insan ise kötü ahlâk sahibi bir insandır ki, nerede duracağı belli değildir. Böylelerin şerrinden ALLAH(c.c)�a sığınmak gerekir.

[Buhari, Edeb, 78; Beyhaki, Şuabü�l-İman, nr.7734; İbn Kesir, el-Bidaye,12/54.]​

era

Asistan
Ama artık bizlerin hayâ anlayışı ile Rasulullah efendimizin hayâ anlayışı bir değil ki. Kitabın dış kapağına şerh düşüp dilediğimizi yapabiliyoruz ve yine de hayâ abideleriyiz(!)

cicek demeti

Sükut
Ama artık bizlerin hayâ anlayışı ile Rasulullah efendimizin hayâ anlayışı bir değil ki. Kitabın dış kapağına şerh düşüp dilediğimizi yapabiliyoruz ve yine de hayâ abideleriyiz(!)
Evet malesef can kardesim...Rabbim bizleri imandan kurandan edep ve hayadan ayirmasin inseallah...saygilarimla..

MiRaLeM

Üye
öncelikle Rabbim müslüman kardeşlerimizden hayayı eksik etmesin... hayasız kalmaktan Allah'a sığınırız.. paylaşım için Allah razı olsun bir şeyi belirtmekte yarar görüyorum .. paylaşımın yazı rengi gözü yoruyor değişirseniz makbule geçer.. seLametLe kalın..

cicek demeti

Sükut
öncelikle Rabbim müslüman kardeşlerimizden hayayı eksik etmesin... hayasız kalmaktan Allah'a sığınırız.. paylaşım için Allah razı olsun bir şeyi belirtmekte yarar görüyorum .. paylaşımın yazı rengi gözü yoruyor değişirseniz makbule geçer.. seLametLe kalın..
evet kardesim hayasiz kalmaktan Rabbimize siginiriz..yanliz yazi rengini ben degistiremiyorum su anda eger bir zahmet verdiysem kardesimin gozlerine hakkinizi helal ediniz...saygilarimla efendim...

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Ben değiştirivereyim. Böylelikle dualardan bende nasipleneyim. Allah razı olsun güzel paylaşım için.

cicek demeti

Sükut
cok tesekkurlerimi sunarim can kardesim...Rabbim razi olsun..