Üstad'tan güzel sözler

hakan

Paylaşımcı
GÜzel GÖren GÜzel DÜŞÜnÜr GÜzel DÜŞÜnen Hayatindan Lezzet Alir

Zalİmler İÇİn YaŞasin Cehennem

Cennet Ucuz DeĞİl Cehennem Dahİ LÜzumsuz DeĞİl

Sİzdekİ GenÇlİk Katİyen Gİdecektİr EĞer Daİreİ MeŞruda Kalmazsaniz O GenÇlİk Zayİ Olup İlerde Ahİrette BaŞiniza Dert Olacaktir

Elemİn Zevalİ Lezzettİr Lezzetİn Zevalİ Elemdİr

Her Gayrİ MeŞru Daİredekİ Zevkte Ahİret Mesulİyetİ Kabİr Azabi DiŞinda DÜnyada GetİrdİĞİ Elemler Vardir O Eleler İle O CÜzİ Zevk HİÇ HÜkmÜne Gelİr Ve Zehİrlİ Bal HÜkmÜne GeÇer:

en SevdİĞİm SÖz
Allah Namina Al Allah Namina KonuŞ

Hakİkİ Zevk Ve Saadet İmanda Ve İslamdadir

Hakİkİ İmani Elde Eden Adam Kaİnata Meydan Okur

KardeŞlerİm KÜfrÜn Belİ KirilmiŞtir

Şu İstİkbalİ Inkilabat İÇİnde En YÜksek Ve Gur Sada İslamin Sadasi Olacaktir

Mİlletİmİn İmanin Selamette GÖrÜrsem Cehennemİn Alevlerİ İÇİnde Yanmaya Raziyim ÇÜnkÜ VÜcudum Yanarken GÖnlÜm GÜlİstan Olur.

zerefşan

sustum...
Mİlletİmİn İmanin Selamette GÖrÜrsem Cehennemİn Alevlerİ İÇİnde Yanmaya Raziyim ÇÜnkÜ VÜcudum Yanarken GÖnlÜm GÜlİstan Olur.

nasıl bir imandır RABBİM.....

sessizim

Paylaşımcı
Şu İstİkbalİ Inkilabat İÇİnde En YÜksek Ve Gur Sada İslamin Sadasi Olacaktir
İnşallah o günler yakındır kardeşlerim:)

ORHANCAN

Ordinaryus
İnsan bir yolcudur Sabavetten gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre , kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder.

Her iki hayatın levazımatı, Malikü’l-Mülk tarafından verilmiştir. Fakat o levazımatı, cehlinden dolayı tamamen bu hayat-ı faniyeye sarf ediyor.

Hasan

Kardeşiniz
Her şehri 100 defa mezaristana boşaltan ölüm ,mutlaka hayattan ziyade bir istediği vardır.

BeHReM

Doçent
Bana, 'sen, şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim. Karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. İçinde evladım yanıyor, imanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, imanı kurtarmaya koşuyorum. Yolda biri beni kösteklemek istemiş de ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var. O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler... Ben cemiyetin iman selâmeti yolunda âhiretimi de feda ettim. Gözümde ne Cennet sevdası ne Cehennem korkusu var. Cemiyetin yirmi beş milyon (Türkiye'nin o günkü nüfusu) Türk cemiyetinin imanı namına bir Said değil bin Said feda olsun. Kur'an'ımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa Cennet'i de istemem. Orası bana zindan olur. Milletimin imanını selâmette görürsem Cehennem'in alevleri içinde yanmaya razıyım. Çünkü vücudum yanarken gönlüm gül gülistan olur."
(Tarihçe-yi Hayat, "İsparta Hayatı")

Üstad Hazretleri büyük nimet bizim için aslında.Rabb'im istifade edebilmeyi nasip eylesin.ben şahsen çok nankörüm Risale-i Nurlara...

ORHANCAN

Ordinaryus
Fena şeyle zihnen meşgul olmak da fenadır-Kastamonu Lahikası s: 116

Gençlik damarı akıldan ziyade hissiyatı dinler–14 şua-s:420

• Her şakirdin vazifesi yalnız kendi imanını kurtarmak değil belki başkalarının imanlarını da muhafaza etmeye mükelleftir oda hizmete ciddi devam ile olur-Kastamonu Lahikası-s:158

ORHANCAN

Ordinaryus
• Mesleğimiz müsbet hareket etmektir-Kastamonu Lahikası-s:195

İsraf kanaatsizliği intaç eder. Kanaatsizlik ise çalışmanın şevkini kırar, tembelliğe atar hayatın şekva kapısını açar- 19.Lem’a –s:149

• Her sözün doğru olmalı. Fakat her doğruyu söylemek doğru değildir-Mektubat-s:457

His ve heves kördür, akıbeti görmez- 14.Şua-s.420

Bir adamın imanını kurtarmak on mümini velayet derecesine çıkarmaktan daha mühim ve daha sevaptır –Kastamonu Lahikası-s:55

-

simerg

Üye
İman, insanı insan eder. Belki insanı sultan eder. Öyle ise, insanın vazife-i asliyesi, îmân ve duadır. Küfür, insanı gâyet âciz bir canavar hayvan eder.

undersecretary

Doçent
Emirdağ Lahikasi

Bu sıkıntılı zamanda nefsim sabırsızlıkla beni taciz ederken, bu fıkra onu tam susturdu;
şükrettirdi. Size de faidesi olur diye leffen takdim edilen bu fıkra, başımın yanında
asılı duruyor.
1- Ey nefsim! Yetmişüç sene, yüzde doksan adamdan ziyade zevklerden hisseni
almışsın. Daha hakkın kalmadı.

2- Sen, âni ve fâni zevklerin bekasını arıyorsun; onun için onun zevaliyle
ağlamağa başlıyorsun. Kör hissiyatınla bu yanlışının tam tokadını yersin. Bir
dakika gülmeye bedel, on saat ağlıyorsun.

3- Senin başına gelen zulümler ve musibetlerin altında kaderin adaleti var.
İnsanlar, senin yapmadığın bir işle sana zulüm ediyorlar. Fakat kader senin gizli
hatalarına binaen, o musibet eliyle seni hem terbiye, hem hatana keffaret ediyor.

4- Hem yüzer tecrübenle, ey sabırsız nefsim! Kat'î kanaatın gelmiş ki; zâhirî
musibetler altında ve neticesinde, inayet-i İlahiye'nin çok tatlı neticeleri var. عَسَى
اَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ çok kat'î bir hakikatı ders veriyor. O dersi daima hatıra getir.
Hem feleğin çarkını çeviren kanun-u İlahî, senin hatırın için -o pek geniş kanun-u
kaderî- değiştirilmez.

5- مَنْ آمَنَ بِالْقَدَرِ اَمِنَ مِنَ الْكَدَرِ kudsî düsturunu kendine rehber et! Hevesli akılsız çocuklar
gibi, muvakkat, ehemmiyetsiz lezzetlerin peşinde koşma! Düşün ki; fâni zevkler,
sana manevî elemler, teessüfler bırakıyor. Sıkıntılar, elemler ise; bilakis manevî
lezzetler ve uhrevî sevablar veriyor. Sen divane olmazsan, muvakkat lezzeti
yalnız şükür için arayabilirsin. Zâten lezzetler şükür için verilmiş.

Said Nursî

AynAlı

Kıdemli Üye
bediüzzaman said nursi hz.den altın sözler...

[YT]VNMWx9AoeFk[/YT]

ORHANCAN

Ordinaryus
Nefsini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez–21.Söz–262

Mesleğimizin esası uhuvvettir- 21.Lem’a 167

Rahmeti itham eden rahmetten mahrum kalır- 2.Lem’a 13

Bahtiyar odur ki ittiba-ı sünnette hissesi ziyade ola–11.Lem’a 61

Cehennem ceza-yı ameldir fakat Cennet fazl-ı ilahidir- 13.Lem’a 85

kenan1835

Üye
dünyanın faniliği

ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadiği takdirde,fani dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme (mesnevi-i nuriye)

kenan1835

Üye
dünya ahiret dengesi

en bahtiyar odur ki,dünya için ahireti unutmasın,ahiretini dünyaya feda etmesin,hayat-ı ebediyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın,malayani şeylerle ömrünü telef etmesin;kendini misafir telakki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin. (mektubat)

alvar

Üye
doğğru söylemiş
üstadı anlayan zaten üstada halife olur selam ve dua ile

AynAlı

Kıdemli Üye
Nasıl yani?Allah namına yani Allahı temsilen mi bir şey alınıp konuşulacak?
Pek anlıyamadım.Biraz açabilirmisiniz?
s.a. kardeş Allah namına derken kastedilen Allah rızasıdır...biz herşeyi Allah rızası için yapmalıyız ..Allah'ı Peygamberler ve ilahi kitaplar temsil eder.ilahi kitaplardan kastım bozulmamış olanalr ve Kur'an-ı Kerimdir..mesela bir fukaraya Allah namına yani O'NUN rızası için yardım yaparız ..çünkü mülkün sahibi O'DUR.biz Allah'ın bize emanet ettiği mükünü başkasına veriyoruz..zekat vermenin farz olduğunu düşünürsek Allah namına yaptığımız yardım ancak zekat olabilir...Allah namına yapılmayan yardım zekat değildir..sadece bize sevap kazandırır..aslında sevapta Allah namına yapılır..