Üstada Dair

korakademik

Ordinaryus
Zannediyorum, ebubekir sifil de bu kategoride yani iyi niyetli addedilenlerden.zira annesinin vefatı münasebetiyle kendisine bir taziye göndermiş.Tabi burdaki niyeti bilemem!
senin daha kırk fırın ekmek yemen lazım.
taziyenin niyeti mi olurmuş:D

hocamın herhangi bir müslüman hakkında olumsuz düşüncesi bile olamaz.
takip etseydiniz gerçekten bunu iyi bilirdiniz.

hala inatla 3. şahısların görüşlerini nakletmekteki amacınızı anlayabilmekteyim.

agbi

Yasaklı
Zannediyorum, ebubekir sifil de bu kategoride yani iyi niyetli addedilenlerden.zira annesinin vefatı münasebetiyle kendisine bir taziye göndermiş.Tabi burdaki niyeti bilemem!

Nerden Nereye

F.Gülen Toplum lar üstü Lider konumun da biridir SOSYAL düşünce itibarı ile.

F.Gülen in arkasından giden HER TÜRLÜ SOSYAL DÜŞÜNCEYE sahip kişiler vardır.

Fakat sizin gibi SOSYAL toplumları bilmeyenler etkilerini kulak arkası edenler HER ŞEYDE BİR HİNLİK ARARLAR.

Reis in bir mesajında HARİKE BİR TESPİTİ VARDIR.

RADİKKAL ler bir yere kadar gelebilirler.Seçimler için demişt yanılmıyorsam.

Yukarıdaki sözlerimi yanlış yorumlama her zamanki gibi dediklerim DÜNYEVİ VE SOSYAL görüştür.

Sen önce okuduğunu anla ve okuduklarını ANALİZ ETME BECERİSİNE SAHİP OL GELİŞTİR.

Bir başka konuda PAPAZ ın Fotokopi çoğaltıklarını F.GÜLEN in söylemediğini SÖYLEDİ diye iddia ettin bakalım BU İDDİALARIN AHİRETTE karşına çıkınca ne yapıcan hele bu iddialarından etkilenip ona göre hareket oldu ise İŞİN ZOR.

Hikem

Kıdemli Üye
Tavsiyene teşekküe ederim, yalnız şu cümlen çok problemli ve doğru değil:
Bir başka konuda PAPAZ ın Fotokopi çoğaltıklarını F.GÜLEN in söylemediğini SÖYLEDİ diye iddia ettin bakalım BU İDDİALARIN AHİRETTE karşına çıkınca ne yapıcan hele bu iddialarından etkilenip ona göre hareket oldu ise İŞİN ZOR. ''

F.G.nin söylemediğini söyledi diyen ben değilim.Aksine , papazın doğru naklettiğini ifade etmiştim.Yok ben öyle söylüyorum diyorsan, naklettiğin F.G. ait parağrafı anlamamışsın demektir.Ne diyelim herkes her şeyi anlamayabilir.Sen de bunlardan olabilirsin.Üzülme çalışırsan anlama şansın olabilir, Agbiciğim.Ama sana meseleyi anlaman için, o parağrafla ilgili,şukadar söyleyeyim, (gerçi senin temel kitablara aşinalığın yok, ama genede iafade edeyim) sen hiç bir alimden ''Kelimei şehadetin rükünleri için, birincisine iman edilmekle beraber, ikinci rükne iman etmeyenlere rahmet nazarıyla bakılabileceği' gibi bir ifade duydunmu?Bu ifade biçimi, kelimei şehadetin rükünlerinin bir arada değil, ayrı ayrı mütala edilebileceği gibi fantazi ve muhal birdurum içermektedir.Peki buna niye gerek duyulur? niye olacak, şeytan bile necat umut edecekya, şeytan ederse ehli kitab niye etmesin, saniyen umut varsa, necatta olabilir...görüyorsun zincirleme bir anlayışla, ehli kitab nereye yolcu ediliyor: el-cevab: Cennete! Agbi '' ben okudum böyle bir şey yok 'diye, kendini oyalasın dursun, atı alan Üsküdarı geçiyor.Kim geçiyor.Cemaatın çok sevdiği Marovitch mesela. Adam ne diyor: ''Hocamız dediki haddinizi bilin , sadece müslümanlar mı cennete gidecekHocamız bize söyledi diye, cebinden fotokopiyi çıkartıyor......Sonrada Agbi beni, anlamadığı bu meseleden ötürü, itham ediyor.

agbi

Yasaklı
Tavsiyene teşekküe ederim, yalnız şu cümlen çok problemli ve doğru değil:
Bir başka konuda PAPAZ ın Fotokopi çoğaltıklarını F.GÜLEN in söylemediğini SÖYLEDİ diye iddia ettin bakalım BU İDDİALARIN AHİRETTE karşına çıkınca ne yapıcan hele bu iddialarından etkilenip ona göre hareket oldu ise İŞİN ZOR. ''

F.G.nin söylemediğini söyledi diyen ben değilim.Aksine , papazın doğru naklettiğini ifade etmiştim.Yok ben öyle söylüyorum diyorsan, naklettiğin F.G. ait parağrafı anlamamışsın demektir.Ne diyelim herkes her şeyi anlamayabilir.Sen de bunlardan olabilirsin.Üzülme çalışırsan anlama şansın olabilir, Agbiciğim.Ama sana meseleyi anlaman için, o parağrafla ilgili,şukadar söyleyeyim, (gerçi senin temel kitablara aşinalığın yok, ama genede iafade edeyim) sen hiç bir alimden ''Kelimei şehadetin rükünleri için, birincisine iman edilmekle beraber, ikinci rükne iman etmeyenlere rahmet nazarıyla bakılabileceği' gibi bir ifade duydunmu?Bu ifade biçimi, kelimei şehadetin rükünlerinin bir arada değil, ayrı ayrı mütala edilebileceği gibi fantazi ve muhal birdurum içermektedir.Peki buna niye gerek duyulur? niye olacak, şeytan bile necat umut edecekya, şeytan ederse ehli kitab niye etmesin, saniyen umut varsa, necatta olabilir...görüyorsun zincirleme bir anlayışla, ehli kitab nereye yolcu ediliyor: el-cevab: Cennete! Agbi '' ben okudum böyle bir şey yok 'diye, kendini oyalasın dursun, atı alan Üsküdarı geçiyor.Kim geçiyor.Cemaatın çok sevdiği Marovitch mesela. Adam ne diyor: ''Hocamız dediki haddinizi bilin , sadece müslümanlar mı cennete gidecekHocamız bize söyledi diye, cebinden fotokopiyi çıkartıyor......Sonrada Agbi beni, anlamadığı bu meseleden ötürü, itham ediyor.

TIKLA

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=88160&p=843656&viewfull=1#post843656

Cevabı burada sn kendini ALİM diye Forum a yutturmaya kalkan Sn.Hikem

Hikem

Kıdemli Üye
Estağfirullah! Ne haddime.İslamı öğrenmeye çalışan, sıradan bir müslümanım.Sadece alim sanılanların şatahat benzeri sözlerini, ulemanın kitablarına dayanarak ,tenkid ediyoruz.Yani ulemaya hizmetkarlık yapmaya çalışıyoruz.Bizde tenkide açığız, tenkid edenlere sadece teşekkür ederiz.

agbi

Yasaklı
Estağfirullah! Ne haddime.İslamı öğrenmeye çalışan, sıradan bir müslümanım.Sadece alim sanılanların şatahat benzeri sözlerini, ulemanın kitablarına dayanarak ,tenkid ediyoruz.Yani ulemaya hizmetkarlık yapmaya çalışıyoruz.Bizde tenkide açığız, tenkid edenlere sadece teşekkür ederiz.

Bu Forum da sizin KİŞİLERİOLUŞUMLARI İMAN YÖNÜNDEN İSLAM YAŞAMI YÖNÜNDEN yargıladığınız değerlendirdiğiniz ÇOK MESAJINIZI gösterebilirim.

ummuhan

Kıdemli Üye
Hikem - 1428 Şayet kayıtsız şartsız akp li iseniz ve dahi Gülen taraftarı iseniz ya da en azından sempatiniz varsa istediğiniz gibi konuşabilir alkışlanırsınız hatta cennetiniz de garanti (hâşâ) olur, herkesi eleştirebilirsiniz.... yok değilse siz ahirette hesap verirsiniz sonunuz da cehennem(hâşâ) olur ona göre deniyor size...

Yazılan mesajları size analiz edeyim dedim anlamanıza kolaylık olsun bâbından :)

|SEÇKiN|

Profesör
Hikem - 1428 Şayet kayıtsız şartsız akp li iseniz ve dahi Gülen taraftarı iseniz ya da en azından sempatiniz varsa istediğiniz gibi konuşabilir alkışlanırsınız hatta cennetiniz de garanti (hâşâ) olur, herkesi eleştirebilirsiniz.... yok değilse siz ahirette hesap verirsiniz sonunuz da cehennem(hâşâ) olur ona göre deniyor size...

bu nasıl bir düşmanlık, ne bitmez bir kin Allah'ım!
hakkında dünyalar dolusu hüsn-i zan beslediğiniz bir insan bile bu kadar ağır bir bühtanda bulunabiliyorsa, önyargılarını bu denli bir melankoli haline getirebiliyorsa söz bitmiştir!
herşeyin en doğrusunu, en iyi bilenine sığınmaktan, iltica etmekten başka bütün çareler bitmiş demektir...

Hikem

Kıdemli Üye

Yazılan mesajları size analiz edeyim dedim anlamanıza kolaylık olsun bâbından :)

Ummuhan ablamız, haksızda sayılmaz, bu sitnin müdavimlerinden birisi bizi, deccelin askeri yapmıştıı.ilmi tenkidleri (hakaret değil) cevablayamayanların başvurduğu bildik teraneler.Ne yapalım katlanacağız. BU neki, büyüklerimiz nelere katlanmış.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bu kadar hezimete uğramayın hemen SEYYAH kardeş...(o kırmızı ile belirginleşen yorumlarımı hemen bu konuda dahi görebilirsiniz) sadece müşahede ettiklerimiz di bunlar... sizden mi ? hayır elbette ama çoğunluktan :) o sebeple bence doğru bildiğimiz yolumuza devam edelim değil mi :)

hirahos

Kıdemli Üye
Risale adını alan forumlardan birinde, delilli mesnedli olarak yaptığımız izahlardan sonra bendenizi de zındıkanın parmağı ve ergenekoncu ilan etmişlerdi. :) Taktik klasik.

hirahos

Kıdemli Üye
Okuyucu Soruları 26 BEDİÜZZAMAN VE RİSALE-İ NUR-3

Milli Gazete - 5 Eylül 2010

Bediüzzaman merhum, Risale-i Nur ve Nurculuk diye bilinen hareket merkezli seri soruların cevabına geçmeden önce birkaç noktayı kısaca belirtmekte yarar görüyorum:

Cumhuriyet sonrası ülkemizde görülmeye başlayan cemaat yapıları, İslamî hassasiyet sahibi dirayet ehli Osmanlı bakiyesi alim, salih ve fazıl zatların milletimizin aidiyetleriyle ilişkisini devam ettirmek ve kendine yabancılaşmasının önüne set çekmek maksadıyla ortaya koydukları samimi/ihlaslı ve fedakârane çalışmaların eseri olarak niteleyebiliriz.

Aynı mübarek maksada yönelik gayretlerin semeresi olan bu yapıların, İslamî çalışmada birbirlerinin "rakibi" değil, "refiki" olması gerekir; eşyanın tabiatı bunu gerektirir. Dolayısıyla kendisini şu veya bu cemaate mensup hisseden, aidiyet bağlarını o şekilde kurmuş bulunan kardeşlerimizin, diğer yapıları birer "ayrışma unsuru" olarak görmesi, onlara mesafeli durması ve hele de "düşmanlık beslemesi" asla söz konusu olmamalıdır.

Bu söylediklerimin "temenni"den öte bir anlam taşımadığını düşünebilirsiniz. Ama herkes bizzat kendi nefsinde bu meseleyi ciddi anlamda sorgular, muhakeme ederse, söylediklerimin sadece temenniden ibaret "doğru" değil, aynı zamanda "mümkün", hatta "gerekli" olduğunu teslim edecektir.

Kim çıkıp da Bediüzzaman merhumla Süleyman Hilmi Tunahan merhum arasında, bugün onların tabileri olduğunu söyleyen bazı kardeşlerimiz arasında bulunana benzer bir iletişimsizlik olduğunu söyleyebilir? O insanların hayatında bunu söylemeyi mümkün kılacak bir hadise tesbit edilebilmiş midir?

Esasen Osmanlı bakiyesi o alim ve salih kadroya bir bütün olarak baktığımızda, hepsinin de batmakta olan bir geminin su alan çatlaklarını, gediklerini tıkamaktan başka bir hedefi olmayan, hayatlarını hizmet yarışı anlayışıyla geçiren insanlar olduklarını, her birinin, kendi iştigal ve ihtisas sahası içinde bu milletin geleceğini kurtarmak adına canla başla çalıştığını görürüz. Cemiyet-i İlmiye ya da Daru'l-Hikmeti'l-İslamiye çatısı altında faaliyet gösteren ulemanın hangisini diğerlerinden ayrı telakki edebiliriz? Mustafa Sabri Efendi ile Bediüzzaman Said Nursi, Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile Muhammed Zâhid el-Kevserî, Elmalılı Hamdi Efendi ile Arapkirli Hüseyin Avni ya da İskilipli Atıf Efendi… gibi dönemin yıldızlaşmış isimleri arasında bu tarz bir ayrılık-gayrılık düşünmek başta onların hatırasına saygısızlık anlamı taşıyacaktır!

Dolayısıyla bugün, onların fikir, hareket ve metotlarını sürdürme iddiasını taşıyan kimse ve kesimler olarak sizlere düşen, onların arasındaki kardeşlik ve dayanışmayı devam ettirmek, iş ve güç birliği yaparak insanımızın aidiyetleriyle ilişkisini daha kuvvetli kılmanın yollarını aramaktır.

Tasvip etmemekle birlikte bir durum tesbiti olarak söyleyelim: Bugün onların tabileri olduğunu söyleyen kimse ve kesimler arasında bir irtibatsızlık, hatta su-i zan bulunabilir. Bununla, onların metbuu durumundaki o alimlere karşı tavrı birbirine karıştırmamalıyız. O kesimlerin birbirine karşı olumsuz tavrı, izini takip ettikleri alim ve fazıl insanlara karşı olumsuz tavra dönüşmemelidir.

Elbette o alimler de birer beşer olmaları dolayısıyla hatadan masun ve masum değildir. Onların hiç birisinden, hatasız ve kusursuz oldukları yönünde bir iddia sadır olmamıştır. Ehl-i Sünnet çizginin müktesebat ve dirayet sahibi müntesipleri olarak onlardan bunun aksini beklemek abes olurdu.

Ancak bu gerçek, onların bu memleket ve bu millet için o olağanüstü şartlarda gösterdiği fedakârlığı ve yaptığı samimi hizmetleri gölgelemez, gölgelememelidir.

Kardeş olmayı beceremiyorsak, hiç olmazsa bunu yapalım. Unutmayalım, hatasız dost arayan dostsuz kalır.

Devam edecek.

hirahos

Kıdemli Üye
Okuyucu Soruları 26 BEDİÜZZAMAN VE RİSALE-İ NUR-4

Milli Gazete - 12 Eylül 2000

Bediüzzaman merhum etrafında 33 maddelik okuyucu sorusunun aynı sırayla cevapları şöyle:

1. "Sait Nursiye, Bedüzzaman olarak nitelendirme nasıl ve kimler tarafından verilmiştir?"

"Bediüzzaman", "zamanında yaşayan insanlar arasında emsalsiz olan, bir benzeri olmayan, asrının yegânesi, yetenek ve kabiliyetleri bakımından çağında eşsiz olan…" gibi anlamlara gelen bir terkiptir. Arapçada "vahîdu asrihî", "ferîdu dehrihî", "yetîmetu'z-zemân"… gibi terkipler de bu anlamda kullanılır.

İslam tarihinde bu lakapla anılan birçok isim bilinmektedir. İbn Asâkir'in hocaları arsında bulunan Ebû Ali Ahmed b. Sa'd b. Ali el-İclî en-Nihâvendî bunlardan birisidir.[1] Bir diğeri hadis hafızı Ebu'l-Fadl Ahmed b. el-Hüseyin b. Yahya el-Hemedânî'dir.[2] "Makâmât" sahibidir. Meşhur el-Harîrî, "Makâmât"ını onu örnek alarak hazırlamıştır. Şiir söylemedeki ve ezberindeki mahareti dolayısıyla kendisine bu lakap verilmiştir. Hibetullah b. el-Hüseyin b. Yusuf el-Usturlâbî de onlar arasındadır.[3] Astronomi konusundaki birikim ve yeteneği sebebiyle Bediüzzaman olarak anılmıştır.

Bu lakabın Üstad Said Nursî merhuma ilk defa kim tarafından verildiği konusunda net bir bilgiye ulaşamadım. Tarihçe-i Hayat'ta, üstün zekâsı ve kabiliyeti sebebiyle genç yaştayken döneminin alimleri tarafından kendisine bu lakabın verildiği kaydedilmekte ve şöyle denilmektedir: "İşte pek genç yaşındaki mezkûr harikuladeliklere ve bahr-i umman halinde bir ilme malikiyetine şahit olan ehl-i ilim, Molla Said'e "Bediüzzaman" lakabını vermiştir."[4]

Yine bu eserde şöyle denir: "İstanbul'da grup grup gelen ulemanın suallerini cevaplandırıyordu. Genç yaşında böyle bilâistisna bütün suallere cevap vermesi ve gayet mukni ve beliğ ifade ve hârika hal ve tavırlarıyla, ehl-i ilmi hayranlıkla takdire sevk ediyordu. Ve "Bediüzzaman" ünvanına bihakkın layık görüyorlar ve bu fevkalade zatı, bir "nadire-i hilkat" olarak tavsif ediyorlardı."[5]

Eserlerinden ortaya çıkan netice odur ki, bu lakabı Üstad'ın kendisi de benimseyip kullanmış, eserlerinde zikretmekten de geri durmamıştır. Hatta henüz berhayat iken, bu lakabı bir büyüklenme vesilesi olarak kullandığı tarzında tenkitlere muhatap olmuştur. Bunlara mukabelesi dikkat çekicidir:

"Sual: Sen imzanı bazen 'Bediüzzaman' yazıyorsun. Lâkap medhi imâ eder.

"Cevap: Medih için değildir. Kusurlarımı, sened-i özrümü, mazeretimi bu ünvan ile ibraz ediyorum. Zira bedi, garip demektir. Benim ahlâkım, sûretim gibi ve üslûb-u beyanım, elbisem gibi gariptir, muhaliftir. Görenekle revaçta olan muhakemat ve esalibi, benim üslûp ve muhakematımla mikyas ve mihenk itibar yapmamayı bu ünvanın lisan-ı haliyle rica ediyorum. Hem de muradım, 'bedî', acip demektir..."[6]

Kendisinin bu lakabı farklı bir mülahazayla kullandığını gösteren bir diğer örnek de, kendisi hakkında, "İstibdadın Garibüzzamanı, Meşrutiyetin Bediüzzamanı, şimdikinin de Bid'atüzzamanı Said Nursî"[7] ifadesidir.

Devam edecek.

[1] Bkz. Târîhu Dimaşk, XLIII, 181; LXVIII, 195.

[2] İbn Kesîr, el-Bidâye ve'n-Nihâye, XI; 340.

[3] ez-Zehebî, Târîhu'l-İslam, XXVIII, 301.

[4] Tarihçe-i Hayat, 47.

[5] A.g.e., 53.

[6] Hutbe-i Şâmiye, 101.

[7] Tarihçe-i Hayat, 78.

hirahos

Kıdemli Üye
Okuyucu Soruları 26 BEDİÜZZAMAN VE RİSALE-İ NUR-5

Milli Gazete - 19 Eylül 2010

Üstad'a "Bediüzzaman" lakabının nasıl ve niçin verildiğine gelince; kendisi henüz 14-15 yaşlarındayken ilmî muhitlerde yaygın bir şöhrete nail olmuştu. Keskin zekâsı, dirayeti, ilmî kudreti ve müthiş hafızası, gittiği yerlere kendisinden önce ulaşırdı.

Bu sebeple her gittiği yerde hemen ilmî meclisler kurulur ve bu şöhretin hak edilmiş olup olmadığını anlamak için ilim erbabınca bir anlamda imtihana çekilirdi. Bizzat kendisiyle uzun görüşmelerde bulunmuş olan merhum Eşref Edib, Üstad'ın biyografisini anlatırken şöyle diyor: "… Siirt uleması merak ettiler. Bir yere toplandılar. Üstad'ı davet ettiler. İntihap ettikleri sualleri birer birer sordular. Üstad hepsine cevap veriyor, bir taraftan da kitaba bakar gibi hocasının yüzüne bakıyordu. O zaman Siirt uleması Molla Said'in hakikaten bir harika, bir Bediüzzaman olduğuna hükmetmiş, onun dehasına hayran olmuşlardı…"[1]

Bu konuda farklı bir tesbit de şu şekildedir: "Van valisi Tahir Paşa onu sık sık evine misafir ediyor ve onun çeşitli konularda belirttiği görüşleri saygıyla karşılıyordu. Said Nursi, aynı yıllarda Bitlis valisinin bir içki alemi düzenlediğini haber alınca, Valiyi topluluğun huzurunda Kur'an'dan ayetler okuyarak uyarmış, bunun üzerine Vali pişman olup tevbe ettiğini açıklamak zorunda kalmıştı. Bu hadiseden bir süre sonra Van valisi Tahir Paşa'nın huzurunda çevredeki alimlerin bütün sorularını cevaplandırınca kendisine "Bediüzzaman" lakabı varildi."[2]

Bu nakillerden ikincisinin daha kesin ifadeler taşıdığına istinaden Üstad'a "Bediüzzaman" lakabının Van valisi Tahir Paşa'nın huzurundaki münazara sonrasında verildiğine hükmedebiliriz.

S–2) Bediüzzaman olarak İslam ilim çevrelerinde kabul görülmekte midir? Kabul görülüyorsa ölçüsü nedir? Kabul edilmiyorsa veya edilmeyecekse neden kabul edilemez?

Bediüzzaman merhumun eser ve görüşlerinin ilmî çevrelerde genel kabul gördüğünü söylemek yanlış olmaz. Ali Ulvi Kurucu merhumun şu ifadeleri bu konuda yeterince fikir verir niteliktedir:

"Merhum Bediüüzzaman Said Nursi'nin adını, Kahire'deki talebelik yıllarımda gerek Mustafa Sabri Efendi ve gerek Zâhid el-Kevserî ile İhsan efendilerden duyardım: Müstesna insan, fevkalade zeki bir zat. "Bediüzzaman" ünvanı kendisine Doğu'daki hocaları tarafından verilmiş. "Zamanın harikası" demek. (…) Müstesna bir âlim olarak hem eski Arapça medrese ilimlerini bilir, hem de günün fizik, biyoloji, astronomi gibi modern ilimlerine aşinadır. Nadir bulunur bir zekâ ve deha sahibidir…"[3]

Bununla birlikte bizzat Risale-i Nur'un incelenmesiyle de anlaşılacağı gibi, Bediüzzaman henüz hayattayken eser ve görüşlerine ilmî muhitlerden itirazlar varit olmuş, o da bunlara mukabelede bulunmuştur. Günümüzde de Risale-i Nur'u tenkit konusu yapan çalışmalara –nadir de olsa– rastlanmaktadır.

Söz konusu tenkitleri iki grupta toplayabiliriz:

1. Bediüzzaman'ın da mensubu bulunduğu Ehl-i Sünnet ulemadan gelenler.

2. Bediüzzaman'la ve Ehl-i Sünnet çizgiyle kan davası olan bid'at ehlinin tenkitleri.

Bir başka tasnif de, Risale-i Nur bağlamında "esasa yönelik tenkitler" ve "usule yönelik tenkitler" şeklinde yapılabilir.

Şunu bir temel tesbit olarak ortaya koymak ilim ve vicdan borcudur: Her insan gibi Bediüzzaman merhum da yazdıklarında hatadan masun ve masum değildir. Hatta bizzat kendisi, yazdıklarının ve söylediklerinin doğrudan kabul edilmesi yerine mihenge vurularak alınması gerektiğini söylemiştir.

Devam edecek.

[1] Eşref Edib, Risalei Nur Müellifi Said Nur, 20.

[2] İhsan Işık, (Muhammed Şeyhanzade, Vefatının 26. Yılınca Üstad Bediüzzaman Said Nursi, Girişim Dergisi, sayı: 7, Nisan 1986'dan naklen), Bediüzzaman Said Nursi ve Nurculuk, 11.

[3] M. Ertuğrul Düzdağ, Üstad Ali Ulvi Kurucu, Hatıralar-3, 265.

agbi

Yasaklı

Kusura bakmayın HEM İFTİRA atıyor aynı zamandada SAÇMALIYORSUNUZ.

Yukarıdaki iddialarıınız MESAJ veya KONULARIM la ispatlayın.

Ben size ONLARCA MESAJIMDA gösterebilirim.

ÜSTÜNLÜK TAKVA dıdır. diye.

Hangi mesajımda ve konumda F.Gülen Cemeati CENNET liktir demişim ANALİZLERİNİZ bu iddianızı ispat edemediğiniz süresinde SAÇMALIK tan öteye gitmeyecektir.

ummuhan

Kıdemli Üye
SEYYAH KARDEŞ ŞEKİ 1-a
Buyrun :)

agbi

Yasaklı

Ummuhan Hnm

ummuhan Nickli Üyeden Alıntı

Yazılan mesajları size analiz edeyim dedim anlamanıza kolaylık olsun bâbından

Hangi mesajımda ve konumda F.Gülen Cemeati CENNET liktir demişim ANALİZLERİNİZ bu iddianızı ispat edemediğiniz süresinde SAÇMALIK tan öteye gitmeyecektir.

SEYYAH KARDEŞ ŞEKİ 1-a
Buyrun :)

Şekil 1 A bırak ta

İDDİANI İSPAT la

İSPAT edemiyorsan o zaman Şekil bir A diyeceğine sus.

Bakın size sorduğum mesajım en üstte

galiba görmediniz

Ummuhan Hnm

ummuhan Nickli Üyeden Alıntı

Yazılan mesajları size analiz edeyim dedim anlamanıza kolaylık olsun bâbından

Hikem

Kıdemli Üye
Artık, Agbiye, Hirahos 'un da tavsiye ettiği gibi cevab vermeyeceğim.Şimdiye kadar yazdığım yazıların kendisi tarafından anlaşılmaması bu karara yol açtı.Kendsine Allah Teala acil şifalar versin.Amin

agbi

Yasaklı
Ummuhan Hnm.

Haddinizi ve çizginizi bilin.

Bakış

Cevap veremem pisikosunun cevabı güzel buluş.

UMMUHAN Hnm.

( a ) şıkkı : Türkiye de Krallık isteyen bir zihniyete sahip .

( b ) şıkkı : Krallığa talip olup cinsiyet üzerinde bilgi sahibi olmuyan biri.

( c ) şıkkı : Konun ana gikri ne istinaden Cemeate Türkan saylan düşüncesi ile ÖRGÜT diyen bir düşünce yapısına sahip.

Diger şıkları yazmayayı Alfabe yetmez.

BAKIŞ

O kadar çok şıkkı var ki Alfabemizi ( a 1 & a 2 ....... z 99 ) uzatsak yetmez.

TÜRK HALKINA CAHİL diyen Tansel ÇÖLAŞAN & AZİZ NESİN düşünce yapısında olan bir kişi yi sizlere nasıl anlatsam ki ?