Üstad Kadir Mısıroğlu'nun TvNET Program

korakademik

Ordinaryus
Anti-diyalogmasalı anasayfası
Zaman zaman, değişik medya organlarında, İslâmı doğru tanıtma adına diyalog yapanlar hakkında aslı astarı olmayan traji-komik iddiaları görünce gülüp geçmiş ve bu iddiaları dile getirenler için “Allah akıl ve iz'an versin, inşaallah ıslah etsin“ demişizdir! Demişizdir, lâkin iddiaları karşısında müsbet hareketi prensib edinen ve buna istinaden sessiz kalan muhabbet fedâileri hakkında, daha acımasız ve seviyesizce iftiralar devam etmiştir! Bunun sebebi de, iddia sahibleri, attıkları iftiralara sessiz kalanları, adeta iddialarına cevab verilemediği zannına kapılmış, hatta bundan cesaretle daha büyük iftiralara tenezzül edecek konuma düşmüşlerdir!
M.Fethullah Gülen Hocaefendi'ye göre, bir mümin başka bir müminle uğraşmamalı, dışarıdan İslâm düşmanlarının eline ”Bakın müslüman müslümanla mahkemelik, birbirleri ile uğraşıyorlar” kozunu vermemelidir. Buna istinade, mü'min olduğunu iddia eden kişi ve kuruluşlardan, kendisi hakkında ortaya atılan hiçbir iftiraya Hukuki bir süreç başlatmamayı da Muhammedî (SAV) ahlâkın gereği olarak görmektedir! İlmî delilden yoksun, Kur’an-ı Kerîm'i siyak ve sibak bütünlüğünde değerlendirmeden, yapılan Diyalog karşıtı yorumlar, aslında ilmî âcizliğin bir göstergesi olmuş ve iddia sahiblerinin Kur’an ve Efendimiz (SAV) ile çelişmelerine sebebiyet vermiştir! Dünyada 190 ülkede faal olan bu kutsî hizmetin müdâvimlerinin yegane düsturu “Biz muhabbet fedaileriyiz; husumetle,adavetle işimiz olmaz! Bizim aslî vazifemiz, Kalblere Allah (C.C.) ve Resûlü'nün (SAV) sevgisini yerleştirmektir!” olduğundan, inşaallah bahse konu tüm iddiaları, Ehl-i Sünnnet çizgisinde, hem Kur’an, hem sahih sünnet ve siyer-i Nebeviye perspektifinde ispat etme adına ilmi bir paltforum açmış bulunuyoruz!
Gayret bizden , tevfik Rabb-i Rahimimizden !
Editör

korakademik

Ordinaryus
Kardeşim o mektubda eleştirilen sadece ''Papa Cenabları'' ifadesi değil.Mektubun tamamı okunursa bu ifade bile çok masum kalır.İsterseniz o mektubu bir hatırlayalım:

Lütfen özellikle renklendirilen kısımları iyi düşünelim.Bu sözler Ehli Sünnet birinin söyleyebileceği şeyler asla değil.Modernizm denizinde kulaç atmaya çalışan, Batı medeniyetinin üstünlüğünü kabul etmiş bir psikolojinin ürünü sözlerdir.Bu sözleri şerh etmeye kalksak , bir kitab ortaya çıkabilir.

Özellikle şu cümleyi birisi açıklamalı :''Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz''

Kadir Mısıroğlu, kendisine F.G nin gönderdiği ve kendisi için hocanın sitayişkar sözlerini söyleyen heyete bu cümleleri söylediğinde, tercüme hatası olduğunu söylendiğinde, Mısıroğlu bu tercümeyi Zaman gazetesinden aldığını ifade edince, itiraz edip, ''kendisine doğru tercümeyi getireceklerini beyan etmelerine rağmen, şu kadar sene geçti hala getirecekler' demektedir.

Kardeşim bir müslüman katolik mezhebi gibi sapık bir mezhebin misyonunun nasıl parçası olabilir.! 1400 yıllk İslam tarihinde böyle bir hezeyan vakimidir???

ben bu konularda gerekli açıklamaları yeterli buldum.
verilecek olan cevabı siz peşinen kabul ediyor musunuz.
hocam da zerre kadar bir kusur bulmuş olsam zaten anında terkederdim.

siz kadircik'in onca ayet ve hadis e muhalif hareketlerine nasıl katlanıyorsunuz.

Hikem

Kıdemli Üye
Konunun şahıs Planında izah edilmesi ,bir derece mecburiyet halinde olmuşsada, asrımızdaki ve önceki asırlardaki Tahrif Hareketlerini merak eden değerli site müdavimlerine, Üstad Kadir Mısıroğlunun '' Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri '' isimli önemli çalışmasını tavsiye ederek, konuyu noktalıyorum.Bu çalışmanın 1.cildi piyasaya arz edilmiş, olup müteakip ciltte arz edilecektir.Ve minallahi tevfik.

korakademik

Ordinaryus
soru sormuşsun
cevabını vereyim diyorum
sen cevap istemiyor musun?
niyetin nedir?
birkaç kitap satmak mı?
birkaç kitap satıp dünyalık menfaati sağlayabilirsin ama sonrası ne olucak

soruyorum
soruna cevap vereyim mi?
cevabı alınca özür diliyecek misin.

Efendim şimdi yeni moda oldu samimi ehl-i sünnet olan yazar ve kişlileri eleştirmek ! bu anlamda mehmet şevket eygi ve kadir mısıroğlu isimleri hedefte tutuluyor. Nerdeyse onlar için eskiden islam düşmenlerinin söyledikleri "gerici-çağ dışı" sözlerini şimdilerde müslümanız diyenler onlara yakıştırmaktadır! kimler ön plana çıkarılmak isteniyor derseniz bunun için birçok madde sıralayabiliriz :

1-islamda tesettür vardır ama, başı örtmek yoktur diyenler.
2-namaz günde beş değil, üç vakit emredilmiştir diyenler,
3-islamda dini nikâh yoktur, bu adet hrisitiyanlardan gelmiştir diyenler,
4-faiz haramdır ama,bu devirde nasıl olsa herkese dolaylı olarak bulaşıyor, madem dolaylı bulaşıyor tamamen de bulaşsa ne olur ve caizdir diyenler !
5-cennete sadece müslümanları sokmak kimsenin haddi midir, ehli kitabtan bazıları cennete girebilir diyenler,
6-islam hoşgörü dinidir, öyle adam öldürmekle, müşriklere ve kafirlere nefret duymakla tebliğ yapılamaz ve müslümanlık yayılamaz diyenler,
7-taklid yani mukallidlik akıllı insanların işi olamaz diyenler,
8- peygamberimizin mezhebi var mıydı gibi ucube soruyu gündeme getirenler,
9- yalnız kuran bize yetmiyor mu da, aralarına uydurma hadis karıştırılmış bir sünnete tabi olalım diyenler,
10- tasavvuf bir şirk türü ve sonradan ortaya çıkarılmış bir dindir diyenler,
11- ehl-i kitapla diyalogu -haşa-Allahımız emretmiştir diyenler,
12- islamda mubarek ve kandil geceleri diye birşey yoktur diyenler,
13- miraç hadisesine , peygamberimiz bir rüyâ gördü , siz de bunu hakikatmiş gibi kabul ediyorsunuz diyenler,
14- kadınlardan da peygamber gelmiştir, onların da imameti caizdir diyenler,
15- cuma ve bayram namazklarını sadece erkeklerin kılması olur mu, camilere kadınların gelemsi yasak mı edilmiş, onlar da bu namazlara iştirak etmelidir diyenler....
Neyse, şimdilik aklıma bu kadar madde geldi, hatırladıkça diğerlerini de ilave ederiz Allahu alem. :))),
Öncelikle yazınız için teşekkür ederim.Aşşağıya delalet ehlinin özelliklerinden bazıları ki siz 15 kadar özelliğinden bahsettiğiniz için aynen güncelliyorum.
1-islamda tesettür vardır ama, başı örtmek yoktur diyenler.
2-namaz günde beş değil, üç vakit emredilmiştir diyenler,
3-islamda dini nikâh yoktur, bu adet hrisitiyanlardan gelmiştir diyenler,
4-faiz haramdır ama,bu devirde nasıl olsa herkese dolaylı olarak bulaşıyor, madem dolaylı bulaşıyor tamamen de bulaşsa ne olur ve caizdir diyenler !
5-cennete sadece müslümanları sokmak kimsenin haddi midir, ehli kitabtan bazıları cennete girebilir diyenler,
6-islam hoşgörü dinidir, öyle adam öldürmekle, müşriklere ve kafirlere nefret duymakla tebliğ yapılamaz ve müslümanlık yayılamaz diyenler,
7-taklid yani mukallidlik akıllı insanların işi olamaz diyenler,
8- peygamberimizin mezhebi var mıydı gibi ucube soruyu gündeme getirenler,
9- yalnız kuran bize yetmiyor mu da, aralarına uydurma hadis karıştırılmış bir sünnete tabi olalım diyenler,
10- tasavvuf bir şirk türü ve sonradan ortaya çıkarılmış bir dindir diyenler,
11- ehl-i kitapla diyalogu -haşa-Allahımız emretmiştir diyenler,
12- islamda mubarek ve kandil geceleri diye birşey yoktur diyenler,
13- miraç hadisesine , peygamberimiz bir rüyâ gördü , siz de bunu hakikatmiş gibi kabul ediyorsunuz diyenler,
14- kadınlardan da peygamber gelmiştir, onların da imameti caizdir diyenler,
15- cuma ve bayram namazklarını sadece erkeklerin kılması olur mu, camilere kadınların gelemsi yasak mı edilmiş, onlar da bu namazlara iştirak etmelidir diyenler....

alanyali07

Kıdemli Üye
Kardeşim o mektubda eleştirilen sadece ''Papa Cenabları'' ifadesi değil.Mektubun tamamı okunursa bu ifade bile çok masum kalır.İsterseniz o mektubu bir hatırlayalım:

???
Diyorum ya, Fethullah Gülen'nin isminin önünde Şeyh,Gavs,İmam,Seyyid gibi sıfatlar olmadığı için rahatça acımasızca eleştiriliyor..Yine söyleyeceğim, Şeyh Nazım'ın da birçok "haram" diyebileceğimiz tarikat uygulamaları var,ama ismi önünde "şeyh" olduğu için ve Nakşibendi şeyhi ünvanı taşıdığı için o kadar kolay eleştirme cüreti gösterilemiyor..Halbuki Şeyh Nazım cemaati tarafından vefat eden Papa'nın müslüman olduğu bile naklediliyor çoğu zaman..
Bahsini ettiğiniz mektup, bir siyaset taktiğidir..
Böyle siyaset taktikleriyle yazılmış tarihte birçok mektup bulabiliriz..Hatta araştırdım biraz ,OsmanlıNın son Padişahları da benzer mektuplar hatta daha şaşalı giriş cümleleri ile Papaya mektup yazmışlar..Şimdi açık söyliyim size, yapmak isteyen birisi ,o mektuplardaki cümleleri kullanarak o padişahları da küfürle itham edebilir..
Halbuki siyaset taktiği kullanılan bu gibi ifadeler,ve mektuptaki diğer ifadeler hüsnü zanla muamele görmeli..Eğer yok hüsnü zanla muamele göstermeyiz diyorlarsa, aynı suizannı diğer tarihta yazılmış olanlara da göstermeliler..Bakalım sıkıyo mu?

fakiri

Kıdemli Üye
Diyorum ya, Fethullah Gülen'nin isminin önünde Şeyh,Gavs,İmam,Seyyid gibi sıfatlar olmadığı için rahatça acımasızca eleştiriliyor..Yine söyleyeceğim, Şeyh Nazım'ın da birçok "haram" diyebileceğimiz tarikat uygulamaları var,ama ismi önünde "şeyh" olduğu için ve Nakşibendi şeyhi ünvanı taşıdığı için o kadar kolay eleştirme cüreti gösterilemiyor..Halbuki Şeyh Nazım cemaati tarafından vefat eden Papa'nın müslüman olduğu bile naklediliyor çoğu zaman..

Kardeş, bahsettiğin Şeyh,Gavs,İmam,Seyyid gibi unvanları herkes istediği için kullanır da; tutar mı, tutmaz mı onu bilemeyiz ! İstersen bir kullanmayı sen yakınlarında bir dene ..Neticeden de bizi haberdar edersin ! :)))
Ayrıca, başına "şeyh" kelimesini getiren herkkes gökten zembille inmemiştir. Çünkü, günümüz şeyh taslaklarıyla dolu !

Bahsini ettiğiniz mektup, bir siyaset taktiğidir..
Böyle siyaset taktikleriyle yazılmış tarihte birçok mektup bulabiliriz..Hatta araştırdım biraz ,OsmanlıNın son Padişahları da benzer mektuplar hatta daha şaşalı giriş cümleleri ile Papaya mektup yazmışlar..Şimdi açık söyliyim size, yapmak isteyen birisi ,o mektuplardaki cümleleri kullanarak o padişahları da küfürle itham edebilir..
Halbuki siyaset taktiği kullanılan bu gibi ifadeler,ve mektuptaki diğer ifadeler hüsnü zanla muamele görmeli..Eğer yok hüsnü zanla muamele göstermeyiz diyorlarsa, aynı suizannı diğer tarihta yazılmış olanlara da göstermeliler..Bakalım sıkıyo mu?

Seni dinleyen var mı ki...

alanyali07

Kıdemli Üye
Kardeş, bahsettiğin Şeyh,Gavs,İmam,Seyyid gibi unvanları herkes istediği için kullanır da; tutar mı, tutmaz mı onu bilemeyiz ! İstersen bir kullanmayı sen yakınlarında bir dene ..Neticeden de bizi haberdar edersin ! :)))
Ayrıca, başına "şeyh" kelimesini getiren herkkes gökten zembille inmemiştir. Çünkü, günümüz şeyh taslaklarıyla dolu !
Evet malesef çok, Hatta İmam-ı Rabbani zamanında da vardıki , İmam Rabbani çok sert şekilde eleştiriyor o şeyhleri..
Yalnız herkonuda insaf ölçülerini kaybetmemeliyiz..
FEthullah Gülenin başka tarafa çekilebilecek ifadeleri olabilir,Zaten geçmişte de yaşamış çok alimin böyle ifadeleri çıkmıştır ve bazıları eleştirmiştir,mesela yine İmam-ı Rabbani'nin bir ifadesini alarak başka tarafa çekmişler ve " O kendini Hz. Ebubekirden daha üstün biliyor" demişler ve bunu yaymışlar,aynı bunun gibi FEthullah Gülen'in açıklamalarını ve bu açıklamaların ne manaya geldiğini FEthullah Gülen'in diğer eserlerinden,yaşamından,sohbetlerinden bakarak anlamaya çalışmalı..Yoksa insafa sığmaz..

fakiri

Kıdemli Üye
Evet malesef çok, Hatta İmam-ı Rabbani zamanında da vardıki , İmam Rabbani çok sert şekilde eleştiriyor o şeyhleri..
Yalnız herkonuda insaf ölçülerini kaybetmemeliyiz..
FEthullah Gülenin başka tarafa çekilebilecek ifadeleri olabilir,Zaten geçmişte de yaşamış çok alimin böyle ifadeleri çıkmıştır ve bazıları eleştirmiştir,mesela yine İmam-ı Rabbani'nin bir ifadesini alarak başka tarafa çekmişler ve " O kendini Hz. Ebubekirden daha üstün biliyor" demişler ve bunu yaymışlar,aynı bunun gibi FEthullah Gülen'in açıklamalarını ve bu açıklamaların ne manaya geldiğini FEthullah Gülen'in diğer eserlerinden,yaşamından,sohbetlerinden bakarak anlamaya çalışmalı..Yoksa insafa sığmaz..

Evet, belki dediğiniz gibi sözlerine kendisi açıklama getirecek ama, etrafında ve ülkemizde o kadar çok işgüzar var ki, "Efendim, hçaefendi şu konudaki beyanında şunu demek istmişti!" diye ortaya çıkıyorlar ve sanki herkes onun avukatıymış gibi, onun sözler,ini izaha kalkıyorlar ! Ben bu manzaraya asla hiç bir anlam veremiyorum !

korakademik

Ordinaryus
Evet, belki dediğiniz gibi sözlerine kendisi açıklama getirecek ama, etrafında ve ülkemizde o kadar çok işgüzar var ki, "Efendim, hçaefendi şu konudaki beyanında şunu demek istmişti!" diye ortaya çıkıyorlar ve sanki herkes onun avukatıymış gibi, onun sözler,ini izaha kalkıyorlar ! Ben bu manzaraya asla hiç bir anlam veremiyorum !

onun adına yetkili ise hocamın o açıklamadan zaten haberi ve onayı vardır.
alıntı yaptıklarımız yetkili sitelerden ve abilerden alıyoruz.

fakiri

Kıdemli Üye
onun adına yetkili ise hocamın o açıklamadan zaten haberi ve onayı vardır.
alıntı yaptıklarımız yetkili sitelerden ve abilerden alıyoruz.

Yetkili de olsa, başkasına ait mutlak, muğlak yada başka manâlara çekilen açıklamalar bizatyihi demeç sahibi tarafından izah ve tavzih edilmelidir. Ben böyle biliyorum.

korakademik

Ordinaryus
ilgili sitede istersen çeşitli röportajları var orayı ziyaret et oku zor değil
niyet öğrenmek ise

fakiri

Kıdemli Üye
ilgili sitede istersen çeşitli röportajları var orayı ziyaret et oku zor değil
niyet öğrenmek ise

Okumaktan içtinab ettiğimden değil ama, bildiğimiz kadara "cenab" kelimesi hakkında bir izahatı olmadı hocefendinin ..>Açıklaynalr da İşte burada olduğu gibi bir Dr. unvanlı kişinin çok tuhaf açıklaması gibi birşey olmuş ! :)))

korakademik

Ordinaryus
Okumaktan içtinab ettiğimden değil ama, bildiğimiz kadara "cenab" kelimesi hakkında bir izahatı olmadı hocefendinin ..>Açıklaynalr da İşte burada olduğu gibi bir Dr. unvanlı kişinin çok tuhaf açıklaması gibi birşey olmuş ! :)))

hocamı bu kadar yakından takip ettiğinize eminim.
bir de nasıl bir açıklama yapmasını isterdiniz :D
hocamdan
size özel mülakat ayarlıyalım:D

fakiri

Kıdemli Üye
hocamı bu kadar yakından takip ettiğinize eminim.
bir de nasıl bir açıklama yapmasını isterdiniz :D
hocamdan
size özel mülakat ayarlıyalım:D

Bence özel mülâkât en önce onun namına konuşanlara gerekli ! :) Onalrın mesaisi tamamlanınca da teklifinizi o zaman ben de düşünebilirim.

ubeyd_el_turki

Doçent
Kaldı ki İmam Gazali Rahimehullah da İmam-ı Azam Efendimiz için çok ağır sözler sarfetmiştir.
Cevab
Direkt İmamı Gazali Hazretlerinin ağzından;
Ben, 12 seneden beri halktan uzaklaşmış, bir köşeye çekilmiştim. Sonra Fahr-ül-mülk, Nişabur Medresesi müderrisliğini kabul etmem için ısrar etti. Ben ona, Bu zaman, benim sözlerimi kaldıramaz. Bu zamanda bir hak söz söyleyenin, kapı ve duvar bile aleyhine geçer demiştim. Bugün ise iş o raddeye gelmiş ki, işitmiş olduğum sözleri rüyada görseydim, karışık rüyadır derdim. Bunların akli ilimler ile alakalı olanlarında eğer bir kimsenin itirazı varsa, buna şaşılmaz. Çünkü benim sözlerimde, herkesin anlayamayacağı manalar çoktur. Bununla beraber ben, kime olursa olsun söylemiş olduğum herhangi bir sözümü açıklayıp ispat edebilirim. Böylece meseleyi açıklığa kavuştururum. Bu gayet kolaydır. Fakat, İmam-ı a’zam Ebu Hanife’nin aleyhinde bulunmuşum diye söz söylüyorlarmış. İşte buna asla tahammül edemem. Allahü teâlâya yemin ederim ki, ben, Ebu Hanife’nin ümmet-i Muhammed arasında, fıkıh ilminin inceliklerinde ve manasında en büyük âlim olduğunu kesin olarak kabul etmekteyim. Her kim ki, bu söylediğimin tersine bir sözüm olduğunu veya bir şey yazmış olduğumu söylerse o yalancıdır.

Lütfen asıl kitapları okumadan sağdan soldan alıntılayarak bize cevap vermeyiniz.Başkalarının tercümelerini de okuyarak bize yazmayınız.
İmam Gazzali KS'de diğer bir çok alimde aynı çizgide tenkitler yapmışlar,ancak daha sonra İmam Azam KS'ın büyüklüğünü ve isabetini görünce bu görüşlerinden vazgeçmişlerdir.İlim sahipleri aralarında tartışır,konuşur,münazara eder,tenkid eder...Araya siz-biz gibi edepsizlerin girmesine gerek yoktur.
Siz dahil olmak istiyorsanız buyrun
Konu bu değildir.

Mesele ilim sahibi insanların birbirini tenkid etmesidir ve onlar bu işi kendi aralarında çözer.Aradaki ilim ve idrak seviyesi zayıf müridlerin sinek vızıltısı gibi didişmeleri onları en fazla rahatsız eder.O sineklerde Hocam Mevlana KS'nın buyurduğu gibi "kendilerini büyük iş yapıyormuş, denizde yüzüyormuş zannederler,halbuki at sidiğinde yüzerler"....