Üstad Kadir Mısıroğlu'nun TvNET Program

reis

Kıdemli Üye
Birinsici; Mısırlıoğlu değil, Mısıroğlu..
İkincisi; Kadir MISIROĞLU öyle boş biri değil, hele hele boşuna lam lum edecek biri hiç değil bilesiniz..
O'na kısaca yaşayan "son osmanlı" diyebiliriz...

Hikem

Kıdemli Üye
Agbi ,seni anlayamıyorum,önce ispat et diyorsun, cevabını alıyorsun, şimdide sen kimsinki... diyorsun.Samimiysen verdiğim kaynakları bir incele, isimlerini verdiğin alimlere çek ettir!?Saniyen bu fakirde, İslami ilimleri gerek klasik gerek modern tahsile çalışan sıradan bir vatandaşım.

agbi

Yasaklı
Agbi ,seni anlayamıyorum,önce ispat et diyorsun, cevabını alıyorsun, şimdide sen kimsinki... diyorsun.Samimiysen verdiğim kaynakları bir incele, isimlerini verdiğin alimlere çek ettir!?

İSTİŞAREDE dede bir dürüstlük vardır.

Nemiş F.Gülen TAHRİP etmiş

Senin ve Mısırlıoğlunun HANGİ İLMİ varda İSPAT ediyorsunuz anlatmak istediğim bu.

AYRICA YETER artık senin düşüncelerin birtek AK parti ve F.Gülen mi tenkit etmek.

Nasıl bir düşünceye sahip bir kişisin yaaaa

Bir Müslüman önce ORTAK noktalara bakar ve CEM OLMAYI DÜŞÜNÜR Peki sen ne yapıyorsun yaptıklarını yazdığın mesajlarda açtığın konularda görebilirsin.

Hikem

Kıdemli Üye
Kelimei Şehadeti bile yeniden tanzime çalışıp, rükünlerini birbirinden ayıran; Ehli Kitabla amentümüz aynı diyen şahıslarla ortak noktalar bulabilmek , zor olsada, ben değil amma Kadir Mısıroğlunun ortak bir noktaları var o da: AKP taraftarlığı.:)

agbi

Yasaklı
Kelimei Şehadeti bile yeniden tanzime çalışıp, rükünlerini birbirinden ayıran; Ehli Kitabla amentümüz aynı diyen şahıslarla ortak noktalar bulabilmek , zor olsada, ben değil amma Kadir Mısıroğlunun ortak bir noktaları var o da: AKP taraftarlığı.:)

Bu konuyu bu forumda defelarca istişare ettik.

GERÇEK İNCİL de TEVRAT ta ALLAH cc ortak noktamız değilmi ?

İbrahimin dinin de buluşalım teklifinden ( İbrahim as MÜSLÜMAN dı ) ne anlıyorsunuz ?

Hikem

Kıdemli Üye
Gerçek incilden veya Tevrattan bahseden yok.Ehli Kitab kafirlerinden bahsediliyor.Ehli Kitabla müslümanların İ'tikadı aynı diyenin tecdidi iman etrmesi gerekir.Ehli Kitabla hiçbir akaid birliğimiz yok.Zira onlar Allah Tealaya şirkle beraber inanırlar.Malum zat cennetin kapısını onlarada açıyor ve karşı çıkan müslümanlara :''Haddinizi bilin'' diye çıkışıyor.Bu fetvayı alan Papaz Marowitch Bir Tv de(Ceviz Kabuğu programında) F.G. bize dediki sadece müslümanlarmı cennete girecek, hadlerini bilsin'' dedi'' cümlesini milletin gözüne bakarak söyledi.Bu dinde Tahrifat değilde nedir?, anladınmı Agbi?

korakademik

Ordinaryus
zaten hep 3. şahısların lafları ile müslümanları yargılıyorsun.
hocamın kitap ve vaazlarını dinle tek kusur bulamazsın.

İslam düşmanlığını bırakın.

alanyali07

Kıdemli Üye
Tek bir kaynak bile bunu ispatlamaya yarar.Mesela Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Yayınlarından çıkan ''Küresel Barışa Doğru'' kitabı bunlardan biri.Bu kitabı okuyan birisi ne fecaatler ve garabetler görürür ki, gözlerine inanamaz!sana sayfa numarasıda vereyim: s. 34, 37,38,40,97,131
.
Bu kitabın yazarı kimdir? Ben okumadım bilmiyorum..

alanyali07

Kıdemli Üye
Ayrıca Kadir Mısıroğlu içinde İslam düşmanı demek çok ağır bir sözdür..Kadir Mısıroğlu'na kafir damgası vurulması demektir ki, böyle birşey insaflı olmaz..Malumdur ki müslüman birine kafir demek söyleyeni tehlikeye sokar..Biz insaflı olmazsak başkalarından da insafı bekleyemeyiz..

Çok ayıp sözler bu foruma ne olmuş böyle ?

Kadir Bey ile Fetullah Gülen arasına girmek hariçten gazel okuyanlara düşmez.Bırakın onlar kendi aralarında anlaşırlar veya anlaşamazlar.İkiside mümtaz şahsiyetlerdir.
Kaldı ki İmam Gazali Rahimehullah da İmam-ı Azam Efendimiz için çok ağır sözler sarfetmiştir vakti zamanında.Bilim adamlarının arasındaki meselelere girmek çöpçü bile olamayacaklara düşmez.

Çok vahim ifadeler ve çok ayıp...Edep nerde yahu ?
Kaldı ki İmam Gazali Rahimehullah da İmam-ı Azam Efendimiz için çok ağır sözler sarfetmiştir.
Cevab
Direkt İmamı Gazali Hazretlerinin ağzından;
Ben, 12 seneden beri halktan uzaklaşmış, bir köşeye çekilmiştim. Sonra Fahr-ül-mülk, Nişabur Medresesi müderrisliğini kabul etmem için ısrar etti. Ben ona, Bu zaman, benim sözlerimi kaldıramaz. Bu zamanda bir hak söz söyleyenin, kapı ve duvar bile aleyhine geçer demiştim. Bugün ise iş o raddeye gelmiş ki, işitmiş olduğum sözleri rüyada görseydim, karışık rüyadır derdim. Bunların akli ilimler ile alakalı olanlarında eğer bir kimsenin itirazı varsa, buna şaşılmaz. Çünkü benim sözlerimde, herkesin anlayamayacağı manalar çoktur. Bununla beraber ben, kime olursa olsun söylemiş olduğum herhangi bir sözümü açıklayıp ispat edebilirim. Böylece meseleyi açıklığa kavuştururum. Bu gayet kolaydır. Fakat, İmam-ı a’zam Ebu Hanife’nin aleyhinde bulunmuşum diye söz söylüyorlarmış. İşte buna asla tahammül edemem. Allahü teâlâya yemin ederim ki, ben, Ebu Hanife’nin ümmet-i Muhammed arasında, fıkıh ilminin inceliklerinde ve manasında en büyük âlim olduğunu kesin olarak kabul etmekteyim. Her kim ki, bu söylediğimin tersine bir sözüm olduğunu veya bir şey yazmış olduğumu söylerse o yalancıdır.

korakademik

Ordinaryus
Ayrıca Kadir Mısıroğlu içinde İslam düşmanı demek çok ağır bir sözdür..Kadir Mısıroğlu'na kafir damgası vurulması demektir ki, böyle birşey insaflı olmaz..Malumdur ki müslüman birine kafir demek söyleyeni tehlikeye sokar..Biz insaflı olmazsak başkalarından da insafı bekleyemeyiz..

kadircik daha ağır sözleri pek çok müslüman nerdeyse kendisi dışındaki herkes için söylememiş midir.
bunca zamandır forumda alttan almaya çalıştık da ne oldu.

biraz da onların üsluplarıyla konuşayım
bakalım sevdiğimiz biri hakkında kötü konuşulunca nasıl insanlar üzülüyor.
söylediklerimi de zaten kalp ile tastiklemedim.
bizim üsülümüz değil.

ikincisi
kitaptan bahsediyor ona benzer 5 6 kitap var
ve hiçbirini okumadığına eminim.
nurcular hakkında 3. şahısların laflarını taşımaktan başka yaptığı birşey yok.

Hikem

Kıdemli Üye
Bu kitabın yazarı kimdir? Ben okumadım bilmiyorum..

Kardeşim, bu kitab, F.G. nin fahri başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve yazarlar Birliğinin yayınlarından çıkmış olup, çok sayıda yazarın, F.G.nin , hizmetleri , kitabları hakkında sitayişkar makalelerinden oluşmakta; bu makalelerde bizzat F.G. nin yazdıklarına da atıf yapılan bir çalışmadır. Calibi dikkattirki, bu kitabda, 1400 yıllık İslam tarihinde eşine ender rastlanan tahripkar cümleler bulunmaktadır.

Ehli Sünnet Akaidini ve İlmihal Bigilerini bilen sıradan bir müslüman kardeşimiz, bu kitabı incelerse, F.G. Hareketinin menşei hakkında ciddi bilgiler edinir.Bu kitabı yayınlayanlara teşekkür ederiz.Kendileri açısından, tersinden bir hizmet ifa etmişlerdir.

fakiri

Kıdemli Üye
Efendim şimdi yeni moda oldu samimi ehl-i sünnet olan yazar ve kişlileri eleştirmek ! bu anlamda mehmet şevket eygi ve kadir mısıroğlu isimleri hedefte tutuluyor. Nerdeyse onlar için eskiden islam düşmenlerinin söyledikleri "gerici-çağ dışı" sözlerini şimdilerde müslümanız diyenler onlara yakıştırmaktadır! kimler ön plana çıkarılmak isteniyor derseniz bunun için birçok madde sıralayabiliriz :

1-islamda tesettür vardır ama, başı örtmek yoktur diyenler.
2-namaz günde beş değil, üç vakit emredilmiştir diyenler,
3-islamda dini nikâh yoktur, bu adet hrisitiyanlardan gelmiştir diyenler,
4-faiz haramdır ama,bu devirde nasıl olsa herkese dolaylı olarak bulaşıyor, madem dolaylı bulaşıyor tamamen de bulaşsa ne olur ve caizdir diyenler !
5-cennete sadece müslümanları sokmak kimsenin haddi midir, ehli kitabtan bazıları cennete girebilir diyenler,
6-islam hoşgörü dinidir, öyle adam öldürmekle, müşriklere ve kafirlere nefret duymakla tebliğ yapılamaz ve müslümanlık yayılamaz diyenler,
7-taklid yani mukallidlik akıllı insanların işi olamaz diyenler,
8- peygamberimizin mezhebi var mıydı gibi ucube soruyu gündeme getirenler,
9- yalnız kuran bize yetmiyor mu da, aralarına uydurma hadis karıştırılmış bir sünnete tabi olalım diyenler,
10- tasavvuf bir şirk türü ve sonradan ortaya çıkarılmış bir dindir diyenler,
11- ehl-i kitapla diyalogu -haşa-Allahımız emretmiştir diyenler,
12- islamda mubarek ve kandil geceleri diye birşey yoktur diyenler,
13- miraç hadisesine , peygamberimiz bir rüyâ gördü , siz de bunu hakikatmiş gibi kabul ediyorsunuz diyenler,
14- kadınlardan da peygamber gelmiştir, onların da imameti caizdir diyenler,
15- cuma ve bayram namazklarını sadece erkeklerin kılması olur mu, camilere kadınların gelemsi yasak mı edilmiş, onlar da bu namazlara iştirak etmelidir diyenler....
Neyse, şimdilik aklıma bu kadar madde geldi, hatırladıkça diğerlerini de ilave ederiz Allahu alem. :))),

alanyali07

Kıdemli Üye
Kardeşim, bu kitab, F.G. nin fahri başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve yazarlar Birliğinin yayınlarından çıkmış olup, çok sayıda yazarın, F.G.nin , hizmetleri , kitabları hakkında sitayişkar makalelerinden oluşmakta; .

Evet senin de belirttiğin gibi makale yazanların içinde değişik dinden kişiler de var..Zaten kendileri de söylüyor..Yanı bu kitap ne bir itikad kitabı ne bir vaazü nasihat kitabı, ne de bir fıkıh kitabı..Dini ilimlere ait bir iddiası yok ki kitabın..
Birkaç farklı kültürden yazarın makaleleri mevcut..
Bunu yayınlayan kuruluş da "biz bu yazarların bütün itikadi bütün düşüncelerine imzamızı atarız,tasdik ederiz,haktır" demişler mi? Yalnızca bir makale derlemesi yapmışlar..
Böyle bir çalışmada elbette ki farklı düşünceler,yanlış düşünceler,sorgulanacak düşünceler olacaktır,bundan daha doğal bişey olamaz..

Mesela Mevlana Celaleddin Rumi (ks) hakkında da farklı dinden itikaddan kişiler farklı farklı şeyler söylemişlerdir tarih boyunca..Ben bu yazıları derleyip toplasam bir kitap yapsam ,bu kitapta yeralan yanlışlıklar Mevlana Hazretlerine mal edilebilir mi?
edilemez..
e o zaman bahsettiğiniz kitapta yazılanlar da başkalarına maledilemez..

korakademik

Ordinaryus

Kardeşim, bu kitab, F.G. nin fahri başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve yazarlar Birliğinin yayınlarından çıkmış olup, çok sayıda yazarın, F.G.nin , hizmetleri , kitabları hakkında sitayişkar makalelerinden oluşmakta; bu makalelerde bizzat F.G. nin yazdıklarına da atıf yapılan bir çalışmadır. Calibi dikkattirki, bu kitabda, 1400 yıllık İslam tarihinde eşine ender rastlanan tahripkar cümleler bulunmaktadır.

Ehli Sünnet Akaidini ve İlmihal Bigilerini bilen sıradan bir müslüman kardeşimiz, bu kitabı incelerse, F.G. Hareketinin menşei hakkında ciddi bilgiler edinir.Bu kitabı yayınlayanlara teşekkür ederiz.Kendileri açısından, tersinden bir hizmet ifa etmişlerdir.

okuduk:D sen okudun mu
ayrıca 5 kitap yayınlandı günaydın.
sen hangisini okudun
hiççççç:D

alanyali07

Kıdemli Üye
Cübbeli Hoca:

Fethullah Gülen Hocaefendiin kendisnde ve cemaatinin ekserisinde böyle bir görüs (ehli-sünnet disi sapik diyalog anlayisini kastederek söylüyor) görmüyorum."

Hatta Fethullah Güleni sakalli sekilde rüyasinda gördügünü ve diyalog konusunda sordugunda "haksizlik" cevabini aldigini söylüyor ve devam ediyor:

"Onun bu görüste oldugunu ben duymadim.Duymadigima göre ben ona nasil isnat edeyim,isnat edemeyiz.
Bundan dolayi kendisinin bu görüste oldugunun kanaatinde degilim.Ehli-Sünnet oldugu kanaatindeyim,evvelinden beri...Haci Sali efendi onun hocalarindandi,büyük evliyaullahtan,onlan görüsürdü mesela,oda onu cok meth ederdi.
Yani Efendi haz leriyle görüsmeleri var,ismailagaya birkacdefa gelmistir,itikaflarda.
Yani Fethullah Gülen hocaefendinin Ehli-Sünnet oldugu kanaatindeyiz.
Cemaatin icindeki bazilarin bu diyalog dozunu kacirmis olmalari hocaefendiyi temsil etmez,baglayamayabilir.
Mesela birazevvel dedinizki,bazi hanim hocalar,sunlar,bunlar efendi hz leri adina bazi seyler konusuyor.Bu simdi efendiyi baglarmi?
Ha simdi efendi hz lerine bagli binlerce hoca vardir,bunlardan 5 i,10 u yanlis yapar.Bu yanlislardan dolayi mahmut efendi yanlis yapar diyemeyecegimize göre,Fethullah efendide bu görüstedir diyemeyiz.Ama isterizki bu (hristiyanlar hakkinda yanlis olan) sözler,bu beyanlar ona ulasirda kendisi bir aciklama yapar...
Hocaefendi sevdigimiz,saydigimiz bir büyügümüzdür.Bekliyoruzki bu isi bir acikliga kavustursun."

Hikem

Kıdemli Üye
[/COLOR][/SIZE]
Evet senin de belirttiğin gibi makale yazanların içinde değişik dinden kişiler de var..Zaten kendileri de söylüyor..Yanı bu kitap ne bir itikad kitabı ne bir vaazü nasihat kitabı, ne de bir fıkıh kitabı..Dini ilimlere ait bir iddiası yok ki kitabın..
Birkaç farklı kültürden yazarın makaleleri mevcut..
Bunu yayınlayan kuruluş da "biz bu yazarların bütün itikadi bütün düşüncelerine imzamızı atarız,tasdik ederiz,haktır" demişler mi? Yalnızca bir makale derlemesi yapmışlar..
Böyle bir çalışmada elbette ki farklı düşünceler,yanlış düşünceler,sorgulanacak düşünceler olacaktır,bundan daha doğal bişey olamaz..

Mesela Mevlana Celaleddin Rumi (ks) hakkında da farklı dinden itikaddan kişiler farklı farklı şeyler söylemişlerdir tarih boyunca..Ben bu yazıları derleyip toplasam bir kitap yapsam ,bu kitapta yeralan yanlışlıklar Mevlana Hazretlerine mal edilebilir mi?
edilemez..
e o zaman bahsettiğiniz kitapta yazılanlar da başkalarına maledilemez..

Yalnız yazımı eksik değerlendirmişsiniz galiba.Evet o kitabda değişik yazarların F.G. değerlendirmesi olmakla beraber, bizzat F.G. e ait yazılarda var.Mesela Kelimei Şehadetin iki rüknünün yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasını içeren yazı gibi.Biz, bizzat F.G. ye ait yazıları nazara alıyoruz.Eleştiri zaten bu yönlerden, ikinci kişilerin değerlendirmelerine yönelik değil.

Cübbeli Hocanın değerlendirmesini anlayabilirim.Böyle büyük bir cemaatın karşısında durabilmek ,Muhterm Kadir Mısıroğlu gibi, Osmanlı Akıncısı olmayı iktiza eder.Kolay bir iş değil.

Mesela Cübbeli Hocayla özel olarak görüşün ve kelimei Şehadet le ilgili mezkur şahsın değerlendirmesini kendisine sorun, size ne diyecek!Papaya gönderilen mektubun tercümesini değerlendirmesini isteyin ......ila ahir.

alanyali07

Kıdemli Üye
Papaya gönderilen mektubun tercümesini değerlendirmesini isteyin ......ila ahir.
FEthullah Gülen ve cemaatten bazılarının yaptığı görüşmelerin benzerlerini hatta şeriatça kesin haram denilecek fiilleri Şeyh Nazım ve cemaati de yapıyorlar, hatta yabancı gayri müslim kadınlarla beraber şarkılı türkülü zikir yaptıklarını videolardan izledik..Şeyh Nazım papadan bahsederken "Papa cenapları" da diyor bizzat şahit oldum..Ama ne hikmetse Şeyh Nazım 'ın isminin önünde "şeyh" sıfatı olduğu için kimse eleştirmeye pek cesaret edemiyor..Ama FEthullah gülen, sadece Fethullah Gülen olduğu için "vurun abalıya" misali rahatça şiddetli bir şekilde eleştiriliyor..Ama bu eleştirmeler daha çok forum ortamlarında "alim" olmayan kişiler arasında olmakta..

Ayrıca şunu da ilave etmek isterim, Fethullah Gülen hocaefendi şeriata yani haram helale çok hassasiyeti olan bir alimdir,daha geçen gün hatırasından okudum, tvde "ben bir yetim kızım" ilahisi söyleyen küçük bir kızı işitmiş,ve daha sonra "acaba bu küçük kız gerçekten yetim mi, eğer yetim değilse daha küçük yaşında bu kızı yalan söylemesine kapıyı açmak doğru mu " tarzında eleştiriden de kaçınmayan birisi..
Ben şahsen Fethullah Gülen'in nefsi muhasebelerini okurken, tabakat kitaplarında evliyaların nefis muhasebesini okuyor gibi oluyorum..

Hikem

Kıdemli Üye
Kardeşim o mektubda eleştirilen sadece ''Papa Cenabları'' ifadesi değil.Mektubun tamamı okunursa bu ifade bile çok masum kalır.İsterseniz o mektubu bir hatırlayalım:

Pek muhterem Papa cenapları,
Üç büyük dinin doğum yeri olarak bilinen toprakların dünyayı daha iyi yaşanabilir bir mekan kılma yolundaki kutsal misyonumuzu tam manasıyla bilen halkından size en içten selamları getirdik. Yoğun gündeminizde bize zaman ayırarak sizinle müşerref olmayı bahşettiğiniz için zatıalilerinize en derin kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.

İslam yanlış anlaşılan bir din olmuştur ve bunda en çok suçlanacak olan Müslümanlardır. Uygun bir yerdeki vakitli bir gayret bu yanlış anlamanın büyük oranda azalmasına katkı sağlayabilir. Müslüman dünyası, İslam'ın asırlarla ölçülen yanlış algılanmasını silip atacak bir diyalog imkanını bağrına basacaktır.
Beşeriyet, çelişen görüşler ortaya koydukları gerekçesiyle, zaman zaman bilim adına dini, din adına da bilimi inkar etmiştir. Bilginin tamamı Allah'a aittir ve din Allah'tandır. O halde bu ikisi nasıl çelişebilir? İnsanlar arasında anlayışı ve hoşgörüyü artırmaya yönelik dinlerarası diyaloğa yönelik ortak gayretlerimiz çok iş görebilir.

Kendi memleketimizde şimdiye kadar çeşitli Hıristiyan mezheplerinin liderleriyle diyalog içinde olduk. Bu naçiz gayretlerin boşa çıkmadığını acizane ifade etmek isteriz. Amacımız bu üç büyük dinin inananları arasında hoşgörü ve anlayış yoluyla bir kardeşlik tesis etmektir. Bizler bir araya gelmek suretiyle sözde medeniyetler çatışmasının gerçekleşmesini görmek isteyen yolunu şaşırmış ve şüpheci kimselere karşı dalgakıranlar gibi, isterseniz bariyerler gibi deyin, karşı durabiliriz.

Geçen yıl bazı ünlü uluslararası bilim adamlarının katıldığı medeniyetlerarası barış ve diyalog konulu bir sempozyum düzenledik. Bu gayretin başarısından aldığımız teşvikle bu tür etkinlikleri tekrarlamak istiyoruz. Halihazırda üç büyük dinin bağlıları arasındaki bağları güçlendirmeye yönelik olarak dinler arası diyalog konusunda Vatikan'ın da temsil edileceğini ümit ettiğimiz bir konferans düzenleme sürecinde bulunuyoruz.

Yeni fikirlerimiz varmış iddiasında bulunmuyoruz. Yine müsamahanıza sığınarak, bu misyonun hedeflerine yakından hizmet etmek için üstlenmek istediğimiz birkaç teklifte bulunmayı arzu ediyoruz. Hıristiyanlığın üçüncü bin yılına girişi münasebetiyle yapılacak kutlamalar vesilesiyle Ortadoğu'daki Antakya, Tarsus, Efes ve Kudüs gibi bazı kutsal yerlere müşterek ziyaretleri içeren birçok etkinlikler önermek istiyoruz. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Demirel'in, cenaplarının ülkemizi ziyaretine ve mezkur kutsal mekanları göstermeye davetini tekrarlamak için bir fırsat addediyoruz. Anadolu halkı size misafirperverliğini göstermeyi ve şevkle selamlamayı hararetle beklemektedir. Filistinli liderlerle diyalog kurmak suretiyle Kudüs'ü birlikte ziyaret etmemize davetiye çıkarabiliriz. Bu ziyaret bu mübarek şehri Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanların, hiçbir kısıtlama, hatta vize dahi olmaksızın serbestçe ziyaret edebileceği uluslararası bir bölge olarak ilan etme gayretlerine yönelik dev bir adım teşkil edebilir.

Üç büyük dinden liderlerin işbirliği ile, ilki Washington DC'de olmak üzere muhtelif dünya başkentlerinde bir konferanslar serisinin gerçekleştirilmesini teklif ediyoruz. İkinci serinin zamanı için Hz. İsa'nın doğumunun 2000. yıldönümü ideal olabilir.

Bir öğrenci değişim programı da çok faydalı olacaktır. İnançlı genç insanların birlikte eğitim görmesi birbirlerine yakınlıklarını artıracaktır. Öğrenci değişim programı çerçevesinde üç büyük dinin babası olduğu ikrar edilen Hazreti İbrahim'in doğum yeri olarak bilinen Urfa şehrindeki Harran'da bir ilahiyat okulu kurulabilir. Bu, ya Harran Üniversitesi'ndeki programların genişletilmesi suretiyle ya da üç dinin ihtiyaçlarını da temin edecek şumullü bir müfredata sahip bağımsız bir üniversite şeklinde gerçekleştirilebilir.

Önerilen programlar aşırı büyük işler gibi algılanabilir; ama bunlar erişilmez değildir. Dünyada iki tip insan vardır. Bazıları kendilerini topluma adapte etmeye çalışır. Diğer bazıları ise topluma uymaktansa toplumu kendi değerlerine adapte etmek ister. Toplum bütün ilerlemeleri bu ikinci tip insanlara borçludur. Onları yarattığı için Rabb'e şükürler olsun. M. Fethullah Gülen / Rabb'in aciz kulu / 9 Şubat 1998 ''

Lütfen özellikle renklendirilen kısımları iyi düşünelim.Bu sözler Ehli Sünnet birinin söyleyebileceği şeyler asla değil.Modernizm denizinde kulaç atmaya çalışan, Batı medeniyetinin üstünlüğünü kabul etmiş bir psikolojinin ürünü sözlerdir.Bu sözleri şerh etmeye kalksak , bir kitab ortaya çıkabilir.

Özellikle şu cümleyi birisi açıklamalı :''Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz''

Kadir Mısıroğlu, kendisine F.G nin gönderdiği ve kendisi için hocanın sitayişkar sözlerini söyleyen heyete bu cümleleri söylediğinde, tercüme hatası olduğunu söylendiğinde, Mısıroğlu bu tercümeyi Zaman gazetesinden aldığını ifade edince, itiraz edip, ''kendisine doğru tercümeyi getireceklerini beyan etmelerine rağmen, şu kadar sene geçti hala getirecekler' demektedir.

Kardeşim bir müslüman katolik mezhebi gibi sapık bir mezhebin misyonunun nasıl parçası olabilir.! 1400 yıllk İslam tarihinde böyle bir hezeyan vakimidir???

Meryem

Komplike
:yn:

Üslubunuza dikkat edin, "konu kapatan yönetim" olmak istemiyoruz daha fazla... Herkes kendine çekidüzen verirse ne konular kapanır, ne de üyeler banlanır.

Saygılar.