üSTAD BEDİÜZZAMAN VE ŞEYH SAMİ EFENDİ

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
SAMİ EFENDİ VE BEDİÜZZAMAN
Bu yazı : 1498 defa okunmuştur.

***Musa Topbaş efendi kendisiyle yapılan bir röportaj’da Üstad Bediüzzaman ile Sami efendi arasındaki münasebeti şöyle anlatıyor:“(Bediüzzaman’ın) Üstadımıza da çok sevgisi vardı.”Altınoluk-132/32

***Musa efendi bu konuda bir hatırasını da şöyle naklediyor:
"(Bediüzzaman) bir ara Draman’a gelmişler. Draman Fatih’in aşağısında bir semt. Muhterem Üstadımızın haberi olmuş. Fakir de aldım,ziyaretine götürdüm Dramana. Neşelendiler,musafaha ettiler uzun uzun. Uzun müddet de görüşmemişler siyaset itibarıyla.Hatta orada şeker ikram etti Bediüzzaman hazretleri.
Muhterem üstadımız o şekeri aldı,fakire verdi.“Bunu Arafat’tan sonra yeriz” dedi.Arafat’ta o şekerden birer tane verdi,yedik. Altınoluk:132/32

***10.3. 2002 tarihinde Bahçelievlerde evinde görüştüğümüz muhterem Abdülvahid Mutkan bey anlattı: “Sami efendi hazretleri benim tespit ettiğime göre üstadımızı birkaç kez ziyaret etmiş. Birisinde Draman’da birisinde zannedersem Akşehir palas otelinde...Orada Üstadımız daha önceden ağabeylere tembihte bulunuyor ki: “Hocaefendi geldiğinde elini öpün” diye.Çünkü Üstadımız el öptürmediği için belki onun da elini öpmezler diye önceden tedbir aldığını ben abilerden duymuşum”

***Lütfi Eraslan anlatıyor; “Yunak müftüsü Süleyman efendi bir gün M. Sami Üstadımıza sormuş: “Efendim, Said Nursi hazretleri o karanlık günlerde nasıl korkusuzca cihada devam etti? Mahmud Sami Üstadımız cevaben buyurmuşlar ki: “Bir insanın Allah korkusu her tarafını ihata ederse,sair korkular onun bedenine girmeye yer bulamaz.” Mehmed Dikmen-Cumhuriyet Dönemi İman Hizmeti-sh:320-Cihan Yayınları

*** Altınoluk dergisi Şubat-2003’te 204. sayısında Sami efendi’nin talebelerinden Osman Şevket Yardımedici hocaefendi ile yapılmış bir röportaj yayınladı Osman şevket hocamız Sami efendi hazretlerinin 1953’de Şam’da muhacir olarak kaldıkları zamanları anlatıyor. Konumuzla alakalı bir bölümü aktarıyoruz: “Bediüzzaman hocaefendinin eski talebelerinden efendi vardı Şam’da. Eski Kürt alimlerinden. Her zaman da Şam’a inmiyor. Ben bunu anlattım. “Ziyaretine gidelim” dediler. Haber verdik. Gitmek için otobüs durağına gittik. Otobüs beklerken bana “bir dakika bekle” dedi. Nereye gidiyor diye baktım. Vitrinine dizi dizi peksimet dizmiş bir ekmek bayiine girdi. Peksimet alarak geri döndü. “Bunlara, büyük insanlara hürmet etmek lazım” dedi. Otobüse bindik,oraya vardık. Abdülmecid efendi ile sohbete başladılar. Abdülmecid efendi Bediüzzaman’dan okuduğu derslerden anlatıyor. Üstadımız da Bediüzzaman’ın sık sık Esad Erbili efendi hazretlerini ziyarete gelmesini anlatıyor.
Efendimiz: “Bendeniz Kelami dergahında hizmet ederken Bediüzzaman hazretleri başında poşusu, belinde silahıyla, efevari bir kıyafetle ziyarete gelirdi. Bediüzzaman hazretleri o zaman gençti. Esad efendimize sorular sorardı. Cevabını alınca “Allahü ekber” der, hemen ayağa kalkardı. Esad efendi’den Kadiri dersi aldı. Bir defasında Bediüzzzaman gittikten sonra, Esad efendi “Bu genç,gençlere hizmetle görevli. İstikbalde gençlere iman davasında çok büyük hizmetler yapacak.Ama hala kendisi bunu bilmiyor, kendisine söylenmedi” dedi.Altınoluk-204/11

***Muhterem Rıza Çöllü Hocaefendi kendisi eğitim hizmetlerine vakfetmiş bir zat. Ramazanoğlu Sami Efendiden feyz almışlar. Altınoluk Dergisinin Temmuz 92 sayısında kendisiyle yapılan bir röportajı okudum. Çok güzel iki hatırasını sizlerle paylaşmak istiyorum: “Ben hayatımda ilmini dünya için kullanmayan üç kişi gördüm. Birisi; Bediüzzaman Hazretleri...Diğeri; Ankara’da Hacı Mehmed Efendi vardı. Sonra Mahmud Sami Efendiye intisap etti. Bediüzzaman’a beraber gitmiştik. “Efendim, ben intisap etmek istiyorum” dedi. Bediüzzaman: “Onu kardeşimiz Mahmud Sami görüyor” dedi. Bunun üzerine Mehmed Efendi 57’de İstanbul’a geldi
KAYNAK: www.cevaplar.org

talib

Kıdemli Üye
Musa Efendimiz gençlik yıllarında Bediüzzaman'a arabasıyla hizmet etmiştir ve hususi sohbetleri olmuştur. Keza, pek çok Allah dostu ile görüşür ve hizmetlerinde bulunurdu. Ta ki Sultanul Arifin olan Sami efendi ile görüşene kadar. Ondan sonra tüm vaktini ve gayretini Sami Efendi'ye ayırmıştır.

Bediüüzzaman ile Sami Efendi pirdeş idi. Yani iki büyük Allah dostu da Es'ad Efendiye intisablı idi. İrşad görevine Arifler Sultanı Sami Efendi gelmiştir. İman hakikatlerini yazma ile de Bediüzzaman vazifelenmiştir.