Urfada Müslüman Bir Kadının Papazla Evlendirilmesi, Doğrumu? Yanlışmı?

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
Doğru ise neye göre yanlışsa neye göre. Ehli Sünnetin hangi kitabında ehli kitap bir erkekle müslüman bir kadın evlenebilir hükmü vardır, açıklarsanız memnun olurum.

M

Murat Sâki

Guest
zannedersem bu islam tarihinde bir ilk oluyor açıkcası islam alimlerinin bu olaya izin veren bir fetva verdiklerini duymadım okumadım bilmiyorum hatta müslüman bir erkeğin gayri müslüm bir hanımla evlenmesinde dahi ihtilafa düşmüşlerdir kimisi caiz değildir demiştir katti caizdir diyenler ise ayrıca mekruhtur da demiştir

bu evlilikler islami aile yapısını bozmadan başka hedefi olmayan amaçları ide edinmiş planlamalardan öte değil somut olarak türk aile yapısını yozlaştırmaya çalışıyorlar her halde

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
dugun13ww.jpg

http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/15/guncel/2.html

M

Murat Sâki

Guest
dini kendilerine göre yaşama çalışıyorlar çifte din anlayışı eksikti zaten evlenen kadının evlenmesi msülümanlığın feraizlerinden bi haber olmasına işarettir bunun başka bir açıklaması varmı bilemiyorum

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Bildiğim kadarıyla söz konusu kişi bir papaz değil, şehadet getirerek müslüman olduğunu söyleyen bir kişidir. yanlız kendisinin yanlış anlaşılabilecek birtakım ifadeleri vardır. Ama şehadet getirdiyse bunu yormak bize düşmez,
En doğruyu ancak "O" bilir
dua ile...

kul emir

Profesör
zınar' Alıntı:
zannedersem bu islam tarihinde bir ilk oluyor açıkcası islam alimlerinin bu olaya izin veren bir fetva verdiklerini duymadım okumadım bilmiyorum hatta müslüman bir erkeğin gayri müslüm bir hanımla evlenmesinde dahi ihtilafa düşmüşlerdir kimisi caiz değildir demiştir katti caizdir diyenler ise ayrıca mekruhtur da demiştir

bu evlilikler islami aile yapısını bozmadan başka hedefi olmayan amaçları ide edinmiş planlamalardan öte değil somut olarak türk aile yapısını yozlaştırmaya çalışıyorlar her halde
zınar hocam erkeklerin bile demişsiniz herhalde yanlışlıkla oldu unutmayalımki islamda erkek ve kadın eşittir ve kadına tanınan haklar erkeğe erkeğe tanınan haklar bazı istisnai durumlar hariç kadınada tanınmıştır lütfen
eğer bir haram varsa hem kadına hem erkeğe olmalıdır

M

Murat Sâki

Guest
hocam bu benim görüşüm değil alimlerin beyanı benim ne haddıme fetva vermek (haşa)

RaBiA

Asistan
şeyh_şamil' Alıntı:
zınar hocam erkeklerin bile demişsiniz herhalde yanlışlıkla oldu unutmayalımki islamda erkek ve kadın eşittir ve kadına tanınan haklar erkeğe erkeğe tanınan haklar bazı istisnai durumlar hariç kadınada tanınmıştır lütfen

zınar ın yazdıklarını bende bi çok yerde okudum...var böyle bi durum..

mustafa

Profesör
zınar' Alıntı:

katılıyorum çok doğru bir yorum

kul emir

Profesör
mustafa hocam benim yoruma bir diyeceğim yok ben sadece kadın ve erkek ayrımından bahsediyorum beni hiçbir alim bağlamaz zınar hocam kuaranı kerim varken alimlerin ne yorum yaptıklArı önemli değil unutmayalımki bu dini o alimler indirmedi selam ve dua ile

M

Murat Sâki

Guest
şeyh_şamil' Alıntı:
mustafa hocam benim yoruma bir diyeceğim yok ben sadece kadın ve erkek ayrımından bahsediyorum beni hiçbir alim bağlamaz zınar hocam kuaranı kerim varken alimlerin ne yorum yaptıklArı önemli değil unutmayalımki bu dini o alimler indirmedi selam ve dua ile

mübarek zaten bu yaptığımız yorum kuran dan ayetlere dayanan alimlere ait yorumlardır

“İman etmedikçe müşrik kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile müşrik bir kadından imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir. İman etmedikçe müşrik erkeleri de (kızlarınızla) evlendirmeyin. Beğenseniz bile, müşrik bir kişiden inanmış bir köle kesinlikle daha iyidir. Onlar (müşrikler) cehenneme çağırır. Allah ise, izin ve (yardım) ile cennete ve mağfirete çağırır. Allah, düşünüp anlasınlar diye ayetlerini insanlara açıklar.”
(Bakara, 2/221)

albette kadın erkek dinimizde eşittir bu değil konu

kul emir

Profesör
zınar' Alıntı:

hocamhatta erkeğin bile yanlış bir ifade sadec bunu söylemeye çalıştım hakkınızı helal edin yanlış anlaşılmaya mehil vermeyelim selma ve dua ile

Bedrin_Aslanı

Profesör
:eek:fftp:
şeyh_şamil kardeş;
Alimler beni bağlamaz demen doğru değil. En basitinden hadis-i şerifleri günümüze ulaştıran kişiler onlar. Ve hiç alimlerin görüşlerini kaale almazsak abdesti bozan durumları nasıl bileceğiz. Onların ilettikleri hadis-i şeriflerle çözebiliyoruz olayları.

kul emir

Profesör
hocam yanlış anlaşılmasın ben kesinlikle alimleri yok saymıyorum sadece kuran varken başka şeye gerek yok yani kuarda açıklanan bir konudan bahsediyorum tabiki alimlere günümüzde ihtiyaç vardır

şehidan

Asistan
şeyh şamile:::::

Evet doğru bu kuranı alimler indirmedi ama alimlerden öyle bir bahsetmişsin ki sanki alimler olmasada bu işler gider gibisinden (ben öyle anladığımdan diyorum bunu) . Bu kesinlikle yanlış bi tavır çünkü kuran-ı kerimin en iyi yorumcularından biride alimlerdir. Eğer güvenilir bi alim bi konuda fetva verirse buna uymak zorundayız aksi takdirde o kişi bunun mesuliyetini kabullenmiş olur.
SELAM VE DUA İLE

kul emir

Profesör
kardeşim öncelikle konuyu baştan sona okumanı isterim ben sadece kadın erkek eşitliği konusu için dedim ve kuranda aleni belli olan bir konununda hiç bir alim tarafından zıttının söyleneceğini zannetmiyorum tabiki alimlere ihtiyacımız vardır ona sözüm yok

M

Martin_Jol

Guest
merhaba islamda kadın ve erkek eşit değildir.hiçbir sistemde kadınla erkek eşit değildir.eşit olamaz ve eşit olmasıda gerekmez.aslolan adalettir.erkek birden fazla evlilik yapabilir ama kadın yapamaz.gördüğünüz gibi her şartta eşit olunacak diye bir kaide yok.kadına ney haramsa erkeğeda haramdır sözüde yanlış.kadının saçını örtmesi gerekir erkeğin gerekmez.bunun gibi birçok örnek var.

kul emir

Profesör
şeyh_şamil' Alıntı:
hocam biraz okusaydınız istisnai durumları görürdünüz avret mahalleri erkekler ve kadınlar için farklıdır bu yüzden kadınlar başını örterler ikincisi birden fazla evlilik ddemişsiniz bunu peygamberimiz(sav) zamanına göre düşünmeliyiz evet fazla evlilik helal kılınmıştır fakat yapılan evliliklere baktığımızda hiç birisi nefsi değildir bu dönemde erkeklerin savaşta ölmesi ve o dönem için dul kadınların kendilerini koruması amaçlı yapılmıştır

kul emir

Profesör
ben hala kadın ve erkeğin eşit olduğunu savunuyorum peygamberimizin(sav) de müşriklere karşı yapmış olduğu uyarılardan biriside kadınların diri diri gömülmesi olayıdır lutfen

M

Martin_Jol

Guest
şeyh_şamil' Alıntı:
ben hala kadın ve erkeğin eşit olduğunu savunuyorum peygamberimizin(sav) de müşriklere karşı yapmış olduğu uyarılardan biriside kadınların diri diri gömülmesi olayıdır lutfen

neden eşit olsunki kadın ve erkek.islama göre kadının kocasına itaat etmesi farzdır.koca için böyle bir farz yok.islamın kadına değer verdiğini belirtmek başkadır,batı kökenli düşüncelerin etkisinde kalarak kadınla erkeğin eşit olduğunu söylemek başkadır.kadın bir peygamber yoktur aynı zamanda erkek bir hz meryemde yoktur.eşitlik söz konusu değil ama erkeğin üstün olduğu anlamına gelmiyor.üstünlük takva ile.cinsiyet eşitliği saçmadır