Urfada Müslüman Bir Kadının Papazla Evlendirilmesi, Doğrumu? Yanlışmı?

kul emir

Profesör
unutulmamalıdır ki kuranda mümiler geçmektedir kadın veya erkek mümin denilmemektedir ayrıca lütfen benim batı kökenli düşündüğümü zannetmeyin gerçekten hiç sevmediğim bir tabir batı kökenli düşünce yanlış anlamayın sadece sözden bahsediyorum

talib

Kıdemli Üye
Eşitlik sadece matematikte olur. yoksa hiçbir yerde eşitlik olmaz. iki erkek bile eşit değildir nasıl ki kadın ve erkek eşit olsun. Kur'an da sadece müminler tabiri gerçerde ne demek. erkek de geçer kadın da. Nisa suresini unuttuk mu yoksa.

Urfadaki evlilik konusu ise tam bi rezalettir. çifte dinlilik ne demek?! bu ne saçmalıktır... diyaloga karşı çıkanların bir nedeni tam manası ile budur. ortada bir diyalog değil monolog vardır. hristiyanlar oynuyor, biz ise dinliyor ve izliyoruz...

kul emir

Profesör
tamam ben konuyu kapattım ya ben meramımı anlatamıyorum yada forum üyeleri beni anlamak istemiyor

berxedan

Üye
Müslüman bir erkekin gayr-ı müslim bir kadın'la evlenmesi caizdir. Ancak gayr-ı müslüm bir erkekle müslüman bir kadının evlenmesi caiz değildir.
boyle okudum ben

S

SaLtan

Guest
haberin başlığı uydurulmuş,ya farkında değil yada kasıtlı olarak papaz denilmiş.aslında hiç bir papazın evlenmesi bile söz konusu olamaz.
ona bakarsınız söylene gelen bir bidat vardır.sünni bir bayan alevi bir erkekle evlenmez.ama alevi kız alıp sünni yapabilir bu daha sevaptır.alan veren satan memnun birbirini beğenip evlenmişler bunlardan kimene.sırf almanyada oturum alabilmek için nice hristiyanlarla evlenen bayanlarda gördük..

özzey

♥özlemzeynep♥
Ortadoks mezhebine göre,

Keşişler, piskoposlar ve patrikler evlenemez; papazlar evlenebilir.

ama verilen linkteki haberde, kelime-i şehadet getirdiği söyleniyor:
http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/15/guncel/2.html' Alıntı:
...Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise Lester'in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salavatlar eşliğinde gerçekleşen nikah merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti.

Diyaloğun bir başka göstergesi ise Lester ile Meryem'in nikahlarıydı; haham, papaz ve müftünün huzurunda kelime-i şehadet getiren Lester kendisini, 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan etti.

kalbini Allah bilir tabi...bize söz düşmez artık..

benim bildiğim kadarıyla:
müslüman erkekler gayrimüslim kadınlarla evlenebilirler ama müslüman kadınlar gayrimüslim erkeklerle evlenemezler, çünkü kadının ibadetleri kabul olmaz ve evlilikten doğan çocuklar babanın dinine geçerler

Bedrin_Aslanı

Profesör
...Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise Lester'in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salavatlar eşliğinde gerçekleşen nikah merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti.

Diyaloğun bir başka göstergesi ise Lester ile Meryem'in nikahlarıydı; haham, papaz ve müftünün huzurunda kelime-i şehadet getiren Lester kendisini, 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan etti.

Arkadaşlar bu yazıyı yazanlar harbiden manyak. Kim nederse desin. Ne meyvesinden bahsediyor bu yaaaa. Akıl karı birşey mi. Eğer diyalog olarak bunu örnek gösterip onaylıyan varsa fetvayı vereyim hiç çekinmeden bunun hesabını öbür dünyada veremezler.
Zamanın arşivinden alındığı doğruysa artık zamanda okumam okutturmam. Misyoner bir gazete daha iyisini yazamazdı.

Söze bak 3 dinin duaları ile. Allah kahhar sıfatıyla tecelli etsin böyle kişilere.
Allah C.C bizlere akıl fikir vermiş bir insan hem hristiyan hemde müslüman nasıl olabilir. Bunu yazanların müslüman olduklarından şüphe etmemek elde değil. İstediğinizi deyin misyoner bir faaliyetten başka bir şey değildir bu...

Bedrin_Aslanı

Profesör
Takmışsınız müslüman bir kadın bir hristiyanla evlebilirmi evlemezmi falan. Yazıyı hiç okudunuz mu baştan sona alın okuyun diyaloğun meyvesi buysa diyalog buysa. misyonerler yapacağını yapmış birşey söylemeye gerek yok...

Diyalogdan düğüne
Sosyoloji profesörü Hıristiyan Lester Kurtz ile gazeteci Müslüman Meryem Kurtz'un nikahları, Urfa'da İbrahim Camii'nde müftü, haham ve papazın huzurunda kıyıldı.
Lester Kurtz ve Mariam (Meryem) Kurtz, Şanlıurfa'daki Dinlerarası Diyalog Sempozyumu'nun en ilginç konuklarıydı. Biri Teksas'tan yani Amerikalı, diğeri Darussalem yani Tanzanya'dan. Biri beyaz, diğeri ise siyahi. Biri metodist protestan bir ailede büyüyüp Quaker olarak hayatını sürdürüyor, diğeri ise Müslüman. Biri Teksas Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü, diğeri ise gazeteci. Onları bir araya getiren bundan bir yıl önce Prof. Lester Kurtz'un Afrika'da katıldığı bir konferans olmuş. Konferansı bir gazeteci olarak takip eden siyahi gazeteci Meryem, Lester ile uzun bir tartışmaya dalmış ve bir hafta sonra kendilerini evlilik sürecinde bulmuşlar. Amerika'ya yerleşip resmi nikahlarını yapmışlar ve tam bir yıldır dini nikah kıymak için beklemişler. İşte bu bekleyişi nihayet önceki gün Urfa'da İbrahim Camii'nde müftünün huzurunda kıydıkları nikahla nihayete erdirdiler.

Hz. İbrahim'in mekanında

Haham, papapaz ve müftünün huzurunda kendisini kelime–i şehadet getirerek 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan eden ve aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli olmak istediğini ve Meryem ile evlenerek geçmişinde sahip olduğu Hıristiyan kültürle İslam kültürünü meczetmek istediğini belirten Lester, 'Quaker olduğum için herhangi bir Hıristiyan doktrinine bağlı hissetmiyordum kendimi, dolayısı ile İslamiyet'in güzellikleri ile geçmişimdeki Hıristiyanlıktan kaynaklanan güzellikler arasında bir tezat görmüyorum ve iki dinin güzelliklerini İbrahim Peygamber'in mekanında Musevi dostlarımın da duaları ile Meryem'le birlikte dini nikah kıyarak sürdürmek istiyorum' dedi. Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise Lester'in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salavatlar eşliğinde gerçekleşen nikah merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti.

Hem Hıristiyan hem de Müslüman

ya ben şimdi buna güleyim mi ağlıyım mı?şaşırdım doğrusu...........

Enes

İhvan Forum Üye
bazı durumlar dışında müslüman bir kadın gayri müslim bir erkekle evlenemez...

bu durumların hiçbiri şuanda yok...

(savaş- esaret vb. )

onun için dialog adına güzel birşey dememiz mümkün değil bilakis bunu müslümanlar güzel görüyorsa bu müslümanları esefle kınıyorum...

konu budur kişisel sataşmalara girmeyelim...

Bedrin_Aslanı

Profesör
fisebilillah' Alıntı:
ya ben şimdi buna güleyim mi ağlıyım mı?şaşırdım doğrusu...........
Yok kardeş ben bu kadar ileri gittiklerini bilmiyordum. İyice sapıtmış bunu yazanlar. İlk defa dün okudun kan beynime sıçradı. Gerçekler zamanla anlaşır diyorlardı ya:crying: buna ağlayabiliriz. Bunu yazanlar kötü amaçlı diyecem ama bir gazete yönetimi nasıl izin verebilir buna? demek ki onlarda onaylıyor diyoloğun meyvesini.

HuBeyB

Asistan
abartmışlar yaa :( diyalog bu mudur yani :( islamda yapılmaması gerekiyorsa yapmak !!!! bilemiyorum artık

kelebek

Üye
:eek:fftp:
maTRax' Alıntı:
bazı durumlar dışında müslüman bir kadın gayri müslim bir erkekle evlenemez...

bu durumların hiçbiri şuanda yok...

(savaş- esaret vb. )

onun için dialog adına güzel birşey dememiz mümkün değil bilakis bunu müslümanlar güzel görüyorsa bu müslümanları esefle kınıyorum...

konu budur kişisel sataşmalara girmeyelim...
:eek:fftp: bu bazı durumlar hakkında geniş bilginiz var mı acaba? öğrenmek istiyorum o yüzden tşkler.

ibrahimi

Has Uşak
Bu nedir dostlar?
Fasıkın getirdiği haber diyecektim kaynak diyecektim de kaynağı zaman gazetesi kendi kaynağınız.

Fetullah Gülen taraftarı arkadaşlara soruyorum diyalog bu mudur? Diyaloğun meyvesi bunlar mıdır?Bir gazete de bunu göğsünü gere gere nasıl haber yapabilir?
Buyrun açıklayın...

Esselamun Aleykum sayin arkadaslar.

Bazi kardeslerim yine olayin icini disini bilmedin atip tutmuslar. Bir kere bahsettigniz konuda evlenen erkek bir papaz degil. Kendisi evlenecegi yil kelimeyi tevhit getirmis, ramazan ayinda oruc tutmus ve ayni ramazan ayinda 5 vakit namazini kilmis bir kisi. Dolayisiyla bu adamin papazlikla ne alakasi var? Kaldiki, bu nikahi kyan bir imamdir, papaz degildir. Orada bulunan papaz sadece bir misafirdir. Lutfen bu konular hakkinda bilip bilmeden konusup Fethullah Gulen cemaatine laf atmayalim. Allaha emanet olun

chatlaksss

Üye
bence de önce kuran-ı kerime bakmak gerekir bakara suresi 221.ayet te bu konuya yer verilmiş...

chatlaksss

Üye
bakara suresi 221.ayet
"Müşrik kadınları, iman etmedikçe nikâhlamayın. Bir müşrik kadın, sizin hoşunuza gitse bile, iman etmiş olan bir cariye herhalde ondan daha hayırlıdır. Müşrik erkeklere de mümin kadınları nikâh ettirmeyin. Bir müşrik, sizin hoşunuza gitse bile, mümin bir köle elbette ondan daha hayırlıdır. Onlar sizi ateşe davet ederler, Allah ise, kendi izniyle cennete ve mağfirete davet ediyor ve âyetlerini insanlara açıklıyor. Umulur ki onlar hatırda tutup, öğüt alırlar."