Ünlü Komünist :'Pakete 'hayır' diyenleri anlayamıyorum'

efruz

Kıdemli Üye
Türkiye Birleşik Komünist Partisi'nin kurucularından olan İzmirli mimar Talat Ulusoy, anayasa değişikliği paketine siyasi partilerin "hayır" demesine anlam veremediğini söylüyor.

12 Eylül 1980 darbesi mağdurlarından olan Ulusoy, sol partilerin durumunu Stockholm sendromu ile kıyasladığını ancak bunun bile açıklayıcı olmadığını belirtiyor. Ulusoy, "İnsanlar, işkencecisine âşık olurmuş. Buna aklım basmıyor. Partilerin durumu bu. Sanki arka planda bizim göremediğimiz başka şeyler var." diyor. Yetersiz bulduğunu belirttiği reform paketine 'evet' diyeceğinin altını çizen Ulusoy, tamamen karşı çıkmanın mantık dışı olduğunu anlatıyor.

Talat Ulusoy, 12 Eylül darbesinden sonra Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) üyesi olduğu için 4 yılını mülteci olarak kaçtığı Hollanda'da geçirir. Türkiye'ye döndükten sonra bir süre cezaevinde kalır. Anayasa değişikliğiyle ilgili birçok maddeyi desteklediğini, bunların başında Yüksek Askerî Şûra kararlarının temyize açık olması, Memurlar Yasası, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısının değiştirilmesinin geldiğini aktaran Ulusoy, şunları söylüyor: "Ben onlara 'hukuk baronları' diyorum. Hukuk baronlarının yönetimi yerine, gerçekten yargı camiasında dengeli bir seçimle bir anayasa yapılmalı. Neden 'hayır' diyorlar? Cahillikten değil, değişen dünyayı, Türkiye'nin gelişmesini görememekten. Büyük kesimi de devletten beslenmeye alışmış."

Toplumu cendere içinde sıkboğaz etmek isteyenlerle 'bırakın rahat nefes alsınlar' diyenlerin arasındaki kavganın sürdüğünü belirten Ulusoy, "Öyle hissediyorum ki 12 Eylül günü birçok insan 'evet' diyecek. Çünkü maddelere bakınca, insanın 'hayır' demesi için elindeki silahı kendisine sıkıyor olması lazım. Yetmez ama evet diyoruz." diye konuşuyor.

ZAMAN

agbi

Yasaklı
Birgün biri bana şunu demişti.

ÇARŞIDA NE MÜSLÜMAN lar vardır KAFİR sıfatı taşır.

ÇARŞIDA NE KAFİR ler vardır MÜMİN sıfatı taşır.

Bu Kominist olan kişide DOĞRU yu söylemiş DOĞRU yu söylemekte MÜMİN SIFATIDIR.Allah cc bu kişye İman Gücü nasip etsin.Amin.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
AKP'nin aldatmacası artık belli oldu: "Yetmez ama "evet" diyeceğiz.
Bu safsatadan sonra -veya önce- diyorlar " 'hayır' diyenleri anlayamıyoruz." Yahu yetmediğini kendin söylüyorsun.

Alelacele yapılma sebeblerinden bir tanesi seçmeninin gazını almak olan değişiklik tam bir komedya.

Anayasa değişikliğine ihtiyaç olmayan, kanun ile de düzenlenebilecek pek çok çerez madde ve içine ifadeleri muğlak güya düzenleme ve düzeltme yapıyormuş gibi gözüken bazı madeler. Sonra reform, devrim gibi gösterilen bazı düzenlemeler, Askeri Yargı gibi hususlara hiç dokunmuyor. Bilakis bazı maddeler geri gidişi gösteriyor.

Elbette içinde bir kaç hoşa gelecek madde var.

Ama, 8 sene tek başına iktidar olan bir partiden daha fazlasını isterdik. Elbette zor olduğunu biliyoruz. Ama hep dedim " Bu iktidar ne muktedirdir ne istekli."
Herzaman ki gibi mağduriyet ve muzafferiyete oynuyorlar. Evet, çıksa muzaffer edası ile seçime gideceklar, hayır, çıksa mağduriyet ile seçime gidecekler. Her hal u karda kar hesapları yapılan, tamamen AKP oylamasına dönüştürülen bir referandumda "hayır" diyecekleri çok iyi anlıyorum ve çok üzülüyorum. Ne olursa olsun 12 Eylül'e çakıl taşı atan olsa, o eli alkışlamak ve öpmek boynumuzun borcudur. Ama minnet ettirmeden.

Hz. İbrahimin ateşine su atan karınca gibi mütevazi olunsun ve haddini bilsinler. Ne yaptın da muzaffer edasındasın ve hak ettin niye mağduriyeti oynuyorsun.

Hani, biraz hakikati bilmesem şu AKP ve AKP'lilerin şu tavrına inat "hayır" diyecektim.

Sonra, kuzum bu ne iştir? Meseleyi sanki, dini bir vecibe gibi göstermenin manası nedir? AKP'li basının bu tutumu nedir? Ayıptır, yazıktır!

Ne "evet" diyen cenneti garanti ediyor ne "hayır" diyen cehennem odunu olacak. Sadece dünyevi bir meselede halkın tercihi sorulacak, o kadar.

12 Eylül Anayasasası referandumunda halka maddi ve manevi baskılar yapıldı. AKP ve yandaşları o zamanki manevi baskıdan bin beter manevi baskı ile halkın tercihini tutsak etmek istiyor.

Herkez tercihinde özgürdür. Referanduma "evet" denmesini istiyorsanız dağru bir taktik izleyin.

Ayrıca, hayır çıkarsa çok büyük bir kayıp değil. Evet çıkarsa 12 Eylül'e ait 180 madde ortada. O 180 madde yapılan pek çok değişikliği geçersiz kıldığı ortadır.

Halkı kandırıyorsunuz. Kendinizi kandırıyorsunuz.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Üstad demiş "meleği şeytan şeytanı melek gösteren siyasetten Allah'a sığınırım"

Bir kominist "evet" diyor diye şu teveccühe bak. Nerde ise açıkça melek ilan ediyorlar. Gerçi böyle bir adamın tercihini ve sözlerini haber yapmak onu mleke ilan etmektir ya.

Ama, şimdi ben desem "hayır" diyorum. Beni şeytan ilan edecekler. Cuntacı, münafık ilan edecekler. Demediklerini bırakmıyacaklar.

Üstad'ım sen ne büyük alimsin.
Şu yolunda olduklarını iddia edenlerden senin adına utanıyorum.

vesselam

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Birgün biri bana şunu demişti.

ÇARŞIDA NE MÜSLÜMAN lar vardır KAFİR sıfatı taşır.

ÇARŞIDA NE KAFİR ler vardır MÜMİN sıfatı taşır.

Bu Kominist olan kişide DOĞRU yu söylemiş DOĞRU yu söylemekte MÜMİN SIFATIDIR.Allah cc bu kişye İman Gücü nasip etsin.Amin.

Bu kısmı okumamıştım.

Valla Agbi Abi çok şaşırıyorum. Benim yazdıklarıma AKP aleyhine diye mutlak hatalı nazarı ile bakan ve hatta münafık ilan etme noktasına getiren senin böyle bir adamın münafıklık yapıyor olma ihtimalini düşünmemen tuhaf. Belki, AKP'den nemalanıyor, eski pek çok Kominist şimdi Kapitalist, belki aKP'den bir çıkarı var. Olamaz dime? Yok kominist yalan söylemez(!)

Keşke bir de yanılan bir Müslüman için böyle duacı olabilsen.

Şuraya bak tek bir Müslüman sıfatı için 19 tane kafir sıfatı olan adama ettiği duaya bak.

Şimdi ben "hayır" desem doğru yapmamış olurum. O sıfatım Müslüman sıfat olmuyor öyle mi? Hadi olmasın.

Seninle Rabbim bir, Peygamberim bir, Kitabım bir, bine kadar birler ile ittifak etmişiz.
Namaz kılıyorum, oruç tutuyorum. Sünnete riayet ediyorum. Hile yapmıyorum, kul hakkı yemiyorum. İslam tarafındayım. Elhamdülillah.

19 mü'min sıfatımın yanında tek bir hayır olsa bana beddua edeceksin, öyle mi?

Hangi dinde, hangi kitabta bir kafirin dünya işinde tek isabeti ile böyle bir dua caiz oluyor.

"Allah ıslaha kabiliyeti varsa ıslah etsin" demek daha münasib değil mi?

İslam için bin yalan söylemiş, apaçık düşmanlık etmiş bir adam, AKP lehine tek doğrusu ile bu kadar alkışı hak eder mi? Senin siyasi görüşün lehine olan melek öyle mi?

Hem de İslam için yanıp tutuşan, sadık ahmak dahi olsak, benim gibi adamların, münafıklığını tasdik eden, şeytan ilan eden birinin... Yahu AKP'ye oy vermeyen Müslümanlara ettiklerin -ize -şu forumda- şahit olmuşuz.

Yapma Agbi Abi. Traji-komik oluyorsun.
Meleği şeytan şeytanı melek gösteren şu siyasetten gel de korkma.

İşte referandumda ne evet demek birini cennetlik yapıyor, ne hayır demek cehennemlik yapıyor.

Ama şu halin...
Hafazanallah. Dilim varmıyor.

agbi

Yasaklı
Bu kısmı okumamıştım.

Valla Agbi Abi çok şaşırıyorum. Benim yazdıklarıma AKP aleyhine diye mutlak hatalı nazarı ile bakan ve hatta münafık ilan etme noktasına getiren senin böyle bir adamın münafıklık yapıyor olma ihtimalini düşünmemen tuhaf. Belki, AKP'den nemalanıyor, eski pek çok Kominist şimdi Kapitalist, belki aKP'den bir çıkarı var. Olamaz dime? Yok kominist yalan söylemez(!)

Keşke bir de yanılan bir Müslüman için böyle duacı olabilsen.

Şuraya bak tek bir Müslüman sıfatı için 19 tane kafir sıfatı olan adama ettiği duaya bak.

Şimdi ben "hayır" desem doğru yapmamış olurum. O sıfatım Müslüman sıfat olmuyor öyle mi? Hadi olmasın.

Seninle Rabbim bir, Peygamberim bir, Kitabım bir, bine kadar birler ile ittifak etmişiz.
Namaz kılıyorum, oruç tutuyorum. Sünnete riayet ediyorum. Hile yapmıyorum, kul hakkı yemiyorum. İslam tarafındayım. Elhamdülillah.

19 mü'min sıfatımın yanında tek bir hayır olsa bana beddua edeceksin, öyle mi?

Hangi dinde, hangi kitabta bir kafirin dünya işinde tek isabeti ile böyle bir dua caiz oluyor.

"Allah ıslaha kabiliyeti varsa ıslah etsin" demek daha münasib değil mi?

İslam için bin yalan söylemiş, apaçık düşmanlık etmiş bir adam, AKP lehine tek doğrusu ile bu kadar alkışı hak eder mi? Senin siyasi görüşün lehine olan melek öyle mi?

Hem de İslam için yanıp tutuşan, sadık ahmak dahi olsak, benim gibi adamların, münafıklığını tasdik eden, şeytan ilan eden birinin... Yahu AKP'ye oy vermeyen Müslümanlara ettiklerin -ize -şu forumda- şahit olmuşuz.

Yapma Agbi Abi. Traji-komik oluyorsun.
Meleği şeytan şeytanı melek gösteren şu siyasetten gel de korkma.

İşte referandumda ne evet demek birini cennetlik yapıyor, ne hayır demek cehennemlik yapıyor.

Ama şu halin...
Hafazanallah. Dilim varmıyor.

Gerçek solcuları iyi tanırım.

Çevremde çok var.

Birde şu yaptıklarını ALLAH cc için yapıyorum deseler.Fakat Şeytan onları bırakmıyor İNSANLIK için yapıyoruz derler.

KIT DÜŞÜNME

GENİŞ DÜŞÜN

Gerçek anlamda bir socuya VERDİĞİM NİMETLER YALNIZ SİZLER İÇİN DEĞİLDİR MEALİNDEKİ AYETİ KOMŞUSU AÇ OLAN BİZDEN DEĞİLDİR HADİS ini hatırlatınca çoğu enayetinden DOĞRUDUR diyemiyor.

Ben İSLAMLIĞI Solculuktan sonra yaşayanlarıda çok iyi tanırım İNANIN BENDEN GÜZEL POZİTİV YAŞIYORLAR.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Agbi, gerçek solcuları benden iyi tanıyamazsın.

Sokak ortasında beni yere yatırıp "Allah yok lan!" diye boğazımı sıktıklarını bilmezsin. O halde iken "Allah Vaar!" haykırışı mı da bilmezsin.

Sen onları nerden bileceksin? Allah için yalanlarını, Müslümanları pislik bir böcek gibi gördüklerini de bilmezsin.

Çünkü sen siyaset ile boyanmışsın. Her şeyi ve herkezi " senin cenahında veya karşı cenahta" olarak görüyorsun.

Ha sonradan Müslüman olma meselesine gelirsek, haklısın 1980'li yılların sonlarında benim gırtlağıma yapışanlar arasında Tarikat Ehli olmuş, Nurcu olmuş kişiler gözlerimi yaşartmıştır. Hem de ne Müslüman olmuşlar.

Ama ana temayı iyi anlamamışsın. Yada anlamak istememişsin. Tek haklı olduğun yerden girdiğine göre

Neyse.

Meleği şeytan şeytanı melek gösteren şu siyasetten Allah'a sığınırım.
vesselam

agbi

Yasaklı
Agbi, gerçek solcuları benden iyi tanıyamazsın.

Sokak ortasında beni yere yatırıp "Allah yok lan!" diye boğazımı sıktıklarını bilmezsin. O halde iken "Allah Vaar!" haykırışı mı da bilmezsin.

Sen onları nerden bileceksin? Allah için yalanlarını, Müslümanları pislik bir böcek gibi gördüklerini de bilmezsin.

Çünkü sen siyaset ile boyanmışsın. Her şeyi ve herkezi " senin cenahında veya karşı cenahta" olarak görüyorsun.

Ha sonradan Müslüman olma meselesine gelirsek, haklısın 1980'li yılların sonlarında benim gırtlağıma yapışanlar arasında Tarikat Ehli olmuş, Nurcu olmuş kişiler gözlerimi yaşartmıştır. Hem de ne Müslüman olmuşlar.

Ama ana temayı iyi anlamamışsın. Yada anlamak istememişsin. Tek haklı olduğun yerden girdiğine göre

Neyse.

Meleği şeytan şeytanı melek gösteren şu siyasetten Allah'a sığınırım.
vesselam

78 lerde EĞİTİMİMİ YARIDA BIRAKIP ASKER e kaçtım onlar yüzünden.ÇOK İYİ TANIRIM. Bir GÜL kadar Bir Muhsin Başkan kadar , Bir erdoğan kadar demkki davama sahip değilmişim.

Onlar Solcu değildi ki o boğaz sıkanlar Kurşun atanlar MAŞA idi Dolduruşa gelip sokaklara dökülenler ayrıca ben bugünkü SOSYAL DÜŞÜNCE OLAN SOLCULARA hitaben yazdım lütfen okuyun.Fakat okumak için okumayın ANLAMAK için okuyun.