Üniversiteye giden bayan öğrencilerin derslere başörtüsü yerine peruk ya da şapka gib

MiHRiMaH

Son gülen... :/
oda benim dünya görüşüm.. (bunu sorgulamaya kalkmayın çünkü benim dünya görüşüm) benim için farzüstü farz okumak bu devirde.. bi namaz nasılsa bence okumakta öyledir...

şimdi söylüyorum yukarıdaki ifade benim dünya görüşüm. sende üstadın kaynağından ders almış birisin ve saygılıı ol bitsin vesselam...

:whistling[1]:

Kardeş... Senin dünya görüşünü sorgulamamız mümkün değildir doğru... Fakat, Allah'ın farz emrini, kafana göre birşeyleri caiz saymak için, yok öyle olmaz bu zamanda BANA GÖRE! FARZ ÜSTÜ FARZ OKUMAKTIR!!! diyorsun?! Okumak farzmıdır? Ne okumak farzdır? Tamam ne yapacaksanız yapın!... Kimse sizi zorla men edecek veya ittirecek değil... Ama kurduğumuz cümlelere dikkat! Bu söylediğin söz çok tehlikeli bir söz... Uyaran olmamış seni sonraki mesajlarda ama vazife olarak görüyorum bunu kendime!!! Birşeylerde inat ederken, kurduğumuz cümlelere iyi bakalım... İnat edebilirsin... Seni bağlar...

U

ummuhan

Guest
oda benim dünya görüşüm.. (bunu sorgulamaya kalkmayın çünkü benim dünya görüşüm) benim için farzüstü farz okumak bu devirde.. bi namaz nasılsa bence okumakta öyledir...

şimdi söylüyorum yukarıdaki ifade benim dünya görüşüm. sende üstadın kaynağından ders almış birisin ve saygılıı ol bitsin vesselam...

:whistling[1]:

Islık çalarak, alaycı cevap ne ölçüde saygı gösteriyor ise o ölçüde cevabı alınır........

Özduygu

Doçent
Okumak için sınıfta başın açılabileceğini günümüzde bazı din büyüklerimiz söylüyor, dışarda kapatırız. cahil kalmak çok tehlikeli. Dost tv de bir ilahiyatçıdan duymuştum.

Arkadaş böyle bir savunma geliştirmiş. Saygı duyalım ümmühan abla ;)
vallahi meyve şunu kasemle temin ederim ki bunu kullanmaktan duyduğum rahazsızlık haddinden fazla. sevmiyorum inanıp inanmamak sana kalmış inan elim gitmiyor o ifadeye..

ama nabza göre şerbet vermekten başka çarem kalmıyor..

nezman tahrik edici bi üsluptan vazgeçecek arkadaşlar merakla bekliyorum. ki bende :whistling[1]: ifadeyi kullanmayım...

avrasya

Paylaşımcı
Okumak için sınıfta başın açılabileceğini günümüzde bazı din büyüklerimiz söylüyor, dışarda kapatırız. cahil kalmak çok tehlikeli. Dost tv de bir ilahiyatçıdan duymuştum.

Asıl insanlar okulda öğrendikleriyle cahil kalıyo.(İmam Hatipler Haric) hangi okulda tefsir, hadis vb. ilimler öğretiliyo ki.Okumak okumak diyosunuz ama hala kendi kitabımızı okumuyoruz.Ayrıca şunu demek istiyorum Allah'ın dediği mi önemli ilahiyatçının mı?

hani bir şiir var peygamberimiz gelse diye. bizde soyle dusunsek acaba o sınıfta iken peygamberimiz gelse gonul rahatlıgıyla cevap verebilirmiydik???

ilka

Üye
anlaşılan inanç,aralarında anlaşamama ve tartışma durumundan arkadaşları koruyamamış.

arkadaşlar neyi ne için atışarak tartışıyoruz,farkına varalım durumumuzun. bir kere arada bir nifak durumuna yol açıyor ise o konu yararlı değil zararlıdır.

dikkat edelim,farklı dinlerden değiliz ve sanki farklı dinlere inananlarla bu kadar olur denebilecek tartışmalara giriyoruz.
biz aynı Allah,peygamber ve dinin mensubuyuz.nedir bu anlaşamama. sanki din tartışıyoruz.bir konu eğer iman ve islamın ana kaideleri üzere tartışılmıyorsa,ki bunlar tartışılamazdır, ohalde bunların dışında kalan ne ise,dileyen inansın dileyen inanmasın.bu konu tevhidin temeli midir,dinin temeli midir,tabiiki değildir.

o halde herkes fikrini farklı beyan edip farklı inanabilir.kısacası payda ortak ise bırakalım da paya herkes kendi karar versin ve bu anlayışı gösterelim..

Minhac_

Profesör

Bunu diyenlerin seri delilleri nedir?

Bir insan birsey iddia ediyorsa bunun delilini vermeli?

Örtünün nasil olacagi hakkinda hadis vardir, örtünün farz olduguna dair AYET vardir.

Lütfen bir kiz basini acip okula giderse bu haramdir. Allah dilerse bu kardesimizi affeder.

Ama Allah'in kitabinda farz olan birseyi inkar etmek, haram olana helal demek kimsenin harci degildir.

Allah bizlere akil fikir versin.

Minhac_

Profesör
Bordo renkteki yazilar Lemalardan alintilanmistir.

Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var.

Meselâ, utandıracak bir günahı gizli işleyen bir adam, başkasının ıttılaından çok hicap ettiği zaman, melâike ve ruhaniyâtın vücudu ona çok ağır geliyor. Küçük bir emâre ile onları inkâr etmek arzu ediyor.

Bir insanin bir günah islemesi günahtir, Allah dilerse o kisi affeder.
Ama melaikeyi inkar edmek ise küfürdür. Bu ise Allah'in affetmeyecegi bir seydir.

Hem meselâ, Cehennem azâbını intaç eden büyük bir günahı işleyen bir adam, Cehennemin tehdidâtını işittikçe istiğfarla ona karşı siper almazsa, bütün ruhuyla Cehennemin ademini arzu ettiğinden, küçük bir emâre ve bir şüphe, Cehennemin inkârına cesaret veriyor.

Örnegin insan icki icer harama düser,ama cehennemde azap görmek istemedigi icin cehennemi inkar ederse küfre düser.

Hem meselâ, farz namazını kılmayan ve vazife-i ubudiyeti yerine getirmeyen bir adamın, küçük bir âmirinden küçük bir vazifesizlik yüzünden aldığı tekdirden müteessir olan o adam, Sultan-ı Ezel ve Ebedin mükerrer emirlerine karşı farzında yaptığı bir tembellik, büyük bir sıkıntı veriyor. Ve o sıkıntıdan arzu ediyor ve mânen diyor ki, keşke o vazife-i ubudiyeti bulunmasaydı! Ve bu arzudan, bir mânevî adâvet-i İlâhiyeyi işmam eden bir inkâr arzusu uyanır.

Evet bir insan namaz kilmaz ise harama düser, fakat keske namaz olmasaydi der ise veya namazi inkar ederse küfre düser.

Hasili kelam eger bacilarimiz okula gitmek icin baslarini aciyorlar ise bu bir haramdir. Allah dilerse onlari affeder, kimse onlar hakkinda Allah onlari kesin azapandirir diyemez. Ama tesettür gibi kuranda apacik gecen bir farza helal demek bundan kat kat daha fazla siddetlidir.

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
konu aslında basit tesettürle okunacak okullar var ve bunu burslarla sağlamak da mümkün bu konuda vakıflar da var

pamuk eller cebe.

avrasya

Paylaşımcı
konu aslında basit tesettürle okunacak okullar var ve bunu burslarla sağlamak da mümkün bu konuda vakıflar da var

pamuk eller cebe.

Kardeşim parası olmayanlar ne olacak?Sadece dünyada özel okul mu var?Bir çok vakfın hanımlar için tahsis ettiği Kur'an kursları felan var.Hizmet sadece dünyalık ilimlerle mi oluyor sanki?Ayrıca o özel okulların ne kadarında türbana izin veriliyor?Bizim okul hizmettendi ama hocalar başları açık derslere giriyordu.

başörtüsü konusunda fikir beyan eden arkadaşlar muhtemelen farziyet açısından baktıkları bu konuya birazda ilim öğrenmenin farziyeti açısından da baksınlar.
ilim her mümin erkek ve kadına farzdır.değildir diyebilen varmı?yoksa hangisi tercih edilicektir.birinci öncelik başörtüsü mü olacak yoksa ilim öğrenmek mi?gelecek nesilleri yetiştirecek olan anne ve babaların başörtüsü konusunda sırf emir bu şekildir diye ilim tahsil etmemesi nasıl açıklanabilecek.başörtüsü farzdır deyip açmamak lazım deyip kenara çekilmekle bu iş çözülmüş oluyor ise herkese bravo.konunun içinde boğulup olayı hücrelerine ayırıp tartışmayın arkadaşlar.dünyanın halifesi olmak üzere yaratılan insanoğlunun heleki müslümanların cahil,mevki ve sıfat sahibi olmaktan uzak,yöneten değil yönetilen olması,veren el değil alan el olmasının nedeni,ilimsizlik bilgisizlik kısacası cahillikten değil midir.bu açıdan bu sorun,baş açılmamalı ve ben açmıyorum okula da gitmiyorum tarzı çok da övünülesi gösteriliyorsa da bu değindiyim durum ve açı ne olacak.
onun için zaten insanlar 2 farz arasında sıkışmanın verdiği vicdan azaplarıyla yaşamak zorunda bırakılan bu ülkede,bırakında buna ama peruk ama başka bir şekilde bir çözüm bulunduysa en ılıman şekilde,insanlar bu şekilde yapsınlar.alternatif sunulamayacak konuda şunu yapma yanlış bunu yapma yalnış demek çok da anlamlı değildir.birşeyi yapma derken eksik kalan başka birşey nasıl birdaha telafi edilebilir? ve bunun vebalini yüklenme gibi bir durumu düşünmek lazım.

üniversiteye gitmenin farz olduguda nereden çıktı?ilim ögrenmek farzdır..liseyi açık okudugum için basörtüsünü çıkarıpta sınıfa girmenin acısını çok iyi biliyorum.o yüzden üniversiteye gitmedim ki derslerim çok iyi oldugu halde.
islami ilimler enstitüsüne gittim,o kapanınca kuran kursuna...farz olan ilimlerin elhamdülillah hepsini gördüm..7 yılım kurslarda geçti.
şimdi bana soruyorlar ögretmen olsaydın,maddi özgürlügün olurdu,pişman degil misin üniversite okumadıgına?Allah şahidimdir zerre kadar degilim..
ilka kardeşim şimdi dersen islami ilimler yeter mi beşeri ilimler ne olacak?serbest kürsü bölümünde okudugum bir okuldan bahsetmiştim...kimya biyoloji aktüalite ve hatta karete dersimiz bile vardı islami ilimlerin yanında ama kapattılar.açsınlar yine okuyalım...
yani üniversite şart degil ki hatta üniversiteye gitmek haramdır.erkekler rızık edinmek merburiyetindedirler,bayanların böyle bir zaruriyeti yoktur.ki hatta çalışmamız bile haram olabiliyor.kadın illa para kazanmak isterse,kadınlarla münasebette bulunacagı,tesettürünü tam koruyabilecegi bir iş seçmek zorundadır.
baki selamlar

simurg

Asistan
esselamu aleykum . bu konuyla ilgili bir kaç sözde ben eklemek isterim .öncelikle islam zahiri oalrak bir yaşam modelidir.büütn bu sorulara yanıt bulmadan önce şunları söylemek alzım gelir.alalhu zülcelal bizi yaratmasındaki gaye nedir.veya islam ne diyyor bize bunu doğru algılaaaaamışmıyız. veyadfa ne ölçüde doğru lagılıyoruz islamı. neyde bunlar uzun .hangisi uzn değil ki velhasıl kelam . öncelikle bi rkonuda hükümleri belirmek için veya hüküm sözylemek için edilleyi şeriye dediğimizx noktalara iyi muaffak olmamzı lazım gelir yuykarıda bir abimiz iki taneaayeti aalmış birbiriyle çelişiyor gibi göstermeye çalışıyor. veya idrak noktası sadece oraya kadar ulaşıyor. evet alalhu zülcelal bizlere ilkimi okumayı faz kılmıştır.pekaal bize farz oaln nedir.ibadet edeceğimiz ölçüde ilim öğrenmemiz farzddddır. bunu açıklamış oalımj inş.yukarıda başka bi rabimizin ifade ettiği gibi aaadam gidip el saantları bölümünde okuyacak vay efendim neymiş okumak farzmış .gidip basın bölümünü veya siyasal fakülteleri okuyacak . e kardeşim örrrrtünmek farzdır deyuincede yas kaaaredşim okuamkta fazrddır diye safsatalı bir cevap verecek. lutfen kıyas noktalarımıza dikakt edelim inş.bir şeyi birşey ile kıyas ederekln kıyasın ölçüleri vardddır. ssırf birşeyler söy7leme adına farklı görüşler belirtmek adına alalh muhafaza aayetlerle rahatlıkla oynayabiliyoruz. ki bu konuştuğumuz aaaayetler muhkem aaayetlerdir
hükmü açık olan eytlerdir. alalh muhafaza aaaaayaklarınızn altını öpeyim lutfen bilmediğimiz konularda ahkam koymayalım inş. akıl herşeyi algılayamayabilir. ya işte mantıken böyle olması alzımda yanlış bişeydir. ç.ünki din tamamıyle mantık edinidir diyemeyiz ki. eeğr ki öyle olsaydı mesh konusnda dinirdi ki ayaklarınızn üstünü değilde altını mesh edin demnirdi öyle değil mi mantık odur ki kirlenen yer ayak altıdır. öyle değil mi o yüzden inş lutfena biler tam muaffak olmadığımız konularda sadece aktrarmalarla yetinelim inş. o da zatebn bize eğer ki samimiysek doğruyu gösterecektir inş.
peruk mevzusuna gelecek olursak .bir noktaya dikkatleri çekmek istiyoruz inş.kuran hiç bir konuda hüküm veriken yani tanım yaparken kesinlikle bir eşya üzerinden hükümn veya tanım yapmamıştır. dememiştir ki işte başörtü takın veya bira içmeyin veya her neyse bu gibi kavramlarla yasaklamamış veya caiziyet vermemiştir. her zamn ölçüler vermiştir bizlerde o ölçüler ışığında müçtehitlerin kıyasları ölçüsünde hareketr ederzi .heleki o ayet muhkem bir ayet ise o müçtehidin içtihat etmesine bile gerek yoktur. çünki hükmü bellidir. buğün hiç bir akıldan yoksun olmayan kimsede bunun aksini iddia edemez.allahuzülcelal eyti kerimede bayanlarla ilgili örtünme konusnda ölçüleri söylemiştir. ne demiştri kısacası :vucut hattını belli etmeyecek şekişde ve kendilerini teşir ettirmeyecek şekilde giyinsinler öyle değil mi!buğün neden kadına bakmak haramdır veya kadının başörtü takması haramdır. çünki kadın şehvani bir arzu uyandırı o eğer ki akdın taktığıu perukta bir şehvani arzu uaynıyor ise bu perukta bu hğkme girer diyor kurani azimu şan veonu tefsir edn müfessrler. buğün kuran kapanın derken siizn vucudunuzdan oaln kısımalrı kapatın demiyor. sizi teşir edecek herşeyden arının diyor. buğün öyle peruklar vardır ki kadsdın normal saçını gössterse daha az insanı celbeder belki ama o peruk dajaha bir endamlı yapabilir kadını. gerrisi angarya . nereye kaadr herşeyden kırptık yahu islamıda kendi hayat şartlarımıza uydurduk alalhın başımıza taş atmasını mı o şekilde mi bizi uyarmasını bekliyoruz alalh için söyleyin.
Buğün islamın ne abna ne aliye nede özellikle bu konuda fatmaya ihtiyacı vqardır allah öylede olda böylede olsa nurunu tamalayacaktır inş. hiç olmassa giden kerrvana taş koymayalım inş. neyse çok uzattık çok gevezelik ettim farkındayım sssssssssssilahınızla kuşanın ve kuşatın inş

aBı ReyyaN

EnE AbDuKeL Asİ
bir işin hükmü ayrı bununla beraber günah işlemek ayrı ölçü hükümdür çarşıda pazarda çatır çatır pazarlık yapanlar bu yaptıklarının mahiyetini elbette düşünmeliler
islamın ön gördüğü bir erkek modeli oluşmadığı için zannediyorum bu tür ihtiyaçlar!!tartışma konusu oluyor
çarşıya pazara hanımını, kızını tek başına göndermeyen müminleri özlüyorum
selamun aleyküm
,,yahu demek sizin özlediğiniz mü'minler,benim babam ve amcamlar:O

aBı ReyyaN

EnE AbDuKeL Asİ
niye
ismini anımsayamdım bir sahabeye canım çıksın işkence yapıyorlardı ve inkar etmesi için baskı yapıyorlardı. o da dilde saedce inkar etmişti...

ve konu efendimize kadar ulaşmıştı. ve efendimiz üzülmemeleri gerektiğni söylemişti... mecburiyettin yapılandan mesul olunmaycağını bahsetmişti..

şimdi bana bunun kaynağını sorma . var bu bak araştır gör...

ameller niyetlere göredir arkadaşlar..

-

bu onlara karşı yapılan bir tavizmiydi.. yoksa köprüden geçinceye kadar ayıya dayı demekmiydi...

ben susuyorum artık. medenileri galebe inka iledir ama ....neyse.. yanlış anlaşılır..

bence hakaret etmeyin boş koful görmeyin saygı gösterin dua edin yeter..

bunu yapın ki iyi niyetinizi anlayayım...

kalplerdekini bilen yalnız ALLAH c.c.dır bir insanın son nefesini nasıl verceğinide yalnız o bilir,şu hadisi şerifi hatırlatayım bir insan nasıl yaşarsa öyle ölür ,nasıl ölürse öyle diriltilir,nasıl diriltilirse öyle haşr olunur... biz iyi ve doğru niyeti alalım ve yaptığımız amelde islamın emrine uygun olsun işte o zaman bir sıkıntı çekersek amelimiz niyetimize göre olacaktır inş
, ammeller niyetlere göredir hadisi çok defa insanların kendi çıkarlarına kullandığı bir hadisi şerif ,yani bir insan namaz kılar değilmi ama riya için kıldığından dolayı onun cezası vardır veya savaşa giden sahabilerin içinde onlardan kimi mal için ,ganimet için, ad için ,gitti denilmiş,bu yönde ameller niyetlere göredir bu demek değildirki ,intahar et, benim niyetim kendimi günahlardan bir an önce kurtarmak de

keşke ama keşşke bu ülkede düzgün okuma imkanı olsaydıda bütün kardeşlerimiz okuyabilseydi tabiki efendimizin zamandıdada bayanlar eğitim almıştır ,hz AİŞE r.a kaç ünv bedel ilme sahipti çünkü o kainatın efendisi öğrtemenlerin en yücesinin dizinde yetişti ,kendini yetiştirmek isteyen her şekilde yetiştirebilir ve ayrıca kur'an ilmi bütün ilimlerden üstündür onu okumalıyız arkadaşımın dediği gibi bende onun sadece arapcasını okuyanlardandım ,taki abimin teşvikleriyle okudum ki hakkıyla okuduğumu sanmıyorum ,hepsinide okumadım henüz ,ama onu okuduktan sonra cidden hayata bakış açım çook değişti ve gelişti, amacımız ahiretimiz ebedi hayatımızsa kur'an ilmini ve namaz oruç farz olan ibadetlerimiz hakkındaki bilgileri öğrenmek farz ,hepimize bundan kaçamayız kaçsakta hesabını vereceğimiz bir gün var ,

ayrıca bayanların kullandıkları avatar çok önemli bencede çünkü o sizi yansıtıyor , ,dikkat çekmeyecek şekilde olmalı, kesinlikle dişiliği öne çıkarmamlı ,hangi bayan arkadaş yapıyorsada bunu bilsin ki yaptığı olumsuz bir davranış kızmasınlar bize, doğru söze ne denir (DOĞRUUU) :D ve eğer bize bir arkadaşımız hatamızı görüp söylüyorsa tabi usulünce buna kırılmamalıyız hatta teşekkür etmeliyiz hz ömer bir adamı sırf onun hatalarını söylesin diye görevlendirmiştir hadi okuyandan ALLAH c.c raz olsun hepinizin çok güzel fikirleri var inş bunları uygularız önemli olan asıl nokta bu ,selametle kalın.

(ayrıca o baskı gören sahabenin adı AMMAR BİN YASİR )

Bedrin_Aslanı

Profesör
bir işin hükmü ayrı bununla beraber günah işlemek ayrı ölçü hükümdür çarşıda pazarda çatır çatır pazarlık yapanlar bu yaptıklarının mahiyetini elbette düşünmeliler
islamın ön gördüğü bir erkek modeli oluşmadığı için zannediyorum bu tür ihtiyaçlar!!tartışma konusu oluyor
çarşıya pazara hanımını, kızını tek başına göndermeyen müminleri özlüyorum
selamun aleyküm

Aleykümselam muhterem.

Allah razı olsun. Bizlerde o zihniyeti özlüyoruz. Yeni nesilin eski kafa dediği zihniyeti. Ben eski kafalılardn olmak istiyorum. Dua edin inşa'Allah.