üniversitelilerin sorunları

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ÜNİVERSİTELİLERİN SORUNLARI

"Oku,Yaratan Rabbinin Adıyla" buyuran Allahu Teala'ya (Celle celalahu )hamdu senalar olsun."İlim çin'de de olsa gidin" buyuran Hz Muhammed Mustafa'ya Sallallahu aleyhi vesselleme salatu selamlar olsun.Bizleri mübarek zaman dilimlerinin arefesine erdiren o zata ne kadar hamd etsek,hakkını verdik diyemeyiz.Zira bir ayettinde mealen şöyle buyuruyor;"Allah'a hakkıyla kulluk edemediniz."

Mevsim,yavaş yavaş baharın etkisinden çıkıyor ve yerini sıcaklara bırakıyor.Malumunuzdur ki,bir süre sonra eğitim yuvalarımız, okullarımız yaz tatiline girecek.İlköğretim,lise ve üniversite gençliği geride bıraktıkları tempolu dönemin sitresini üç aylık bu tatil döneminde üzerlerinden atacaklar.

Kimi sıcaklardan kurtulmak,serin sularda yüzmek düşüncesiyle kendisini sahile atacak.kimi yaylasında serinleyecek,Kimide kendince bir tatil planı yapıp uygulayacak.Fakat benim bu makalemde anlatmak istediğim ,değinmek istediğim mevzu ne yaz tatili ile ilgili nede buna yakın bir konu...Benim konum üniversite gençliğinin sorunlarıyla ilgili olacak.Gerek kız olsun gerek erkek, ayırım olmaksızın karşılaşılan sorunlarımız mevcut ki ,saysam zannımca bir kitapta toplanır.Ama benim amacım sadece işaret etmek ve çözümler sunmak.

İlk olarak üniversitelilerin sorunlarından biri barınaktır.Devlet yurtları yeterli gelmemekle beraber, özel yurtlarda tam manasına kafi gelmemektedir.Bu sebeplerden çoğunluk evleri tercih etmektedir.Desek ki bazılarını yurtlar sıkıyor kalamıyorlar, özgürlük hayalleri peşinde ev hayatına atılıyorlar.Bir kısmı da özel yurtlara ait olan evleri tercih ediyorlar.Kızlar açısından evlerde kalmak,erkeklere oranla biraz daha zor.Hele de herhangi bir yere ait değilse o ev... burada bana itiraz olacaktır.”Ne için bu konuyu gündeme getiriyorsun” diye...Mecburum bunu dillendirmeye.Çevremde yaşadığım ,şahit olduğum rezillikler bu mektubu kaleme almama vesile oldu.Düşündüm her bölgede bu durumlar mevcutsa ,o zaman dile getirmeli...En azından bir kıvılcım parlamalı ki, sonra çıralar tutuşsun ve aydınlatsın etrafı.

Kızların evlerde kalmaları (bir cemaat evi değilse) problemdir.Ahlaksızlıkların çoğunluğu başıboş bırakılan bu hanelerden çıkmaktadır.(tabi ki herkese değil sözüm) Bilindiği üzere bizim örf,adet ve an'anelerimiz vardır.Bir aile yapımız vardır.Dinimizin çizdiği,kadın-erkek ilişkilerinde bir çerçeve vardır.Malesef bunlar unutulmuş,unutturulmuş...

Kız olsun,erkek olsun, özgürlük adı altında her haltı karıştırabileceklerini zannediyorlarsa,yanılıyorlar.Edebi,hayayı,ar ve namusu ayaklar altında çiğniyorlar.Bunlara fırsat verdirilmemeli.Özellikle kız öğrencileri maruz kalabilecekleri tehlikelerden muhafaza etmeli.Tabi ki bu münferit bir şahsın yapabileceği bir iş değil.Bu gerek cemaat yurtlarının,gerek devlet yurtlarının veyahut da kadın parti kollarının yapacağı bir meseledir.Zira bu sorumluluk ister.

Evet,üniversitelilerin problemlerinden biri barınaktır ve kız-erkek fark etmez.Her iki cinsinde çok mağdur kaldığı ,elinin kolunun bağlandığı meseledir.Bu sorunu ne edip yapmalı ama en kısa zamanda çözmeliyiz.Aksi taktirde gençlik çok fena yollara,çok feci hallere doğru çekilmekte ve sürülmektedir.

Bir milletin geleceği,gençlerinin yetiştirilip yetiştirilmemelerine bağlıdır.Ya doğru bir çözüm yoluyla,güzel yarınlara kavuşulur.Yada tam aksi yanlışlarla gelecek karartılır.Madem bu ülke bizim,ona yaraşır bir vatandaş olmak icap eder.Geçmişini bilen,gelecekte güzel bir mevkide,konumda olmayı planlayan,örfünden,geleneğinden kopmayan,dinini elinden geldiğince yaşamaya çalışan bir gençlik...

Bu kısa yazımda derin düşünenler için çok mesele var fakat düşüncesizce okuyanlara ha yazmışsın ha yazmamışsın ne fark eder ? İnşaAllah yarınlarda bu problemlerin problem olmadığını görürüz.Belki de bir başkaları daima bu sorunları dile getirir,kağıda döker durur,ne dersiniz ?

 30 Mayıs 2010
16 Cemaziyelahir 1431
Pazar