Üniversite okumak mecburiyet mi??

"haTTat"

Paylaşımcı
Bu soruyu şunun için soruyorum: Üniversiteyi kendince mecburiyet telakki ederek kız kardeşlerimin başlarını açtıklarını ve bazı kardeşlerimin de buna (yine mecburiyetten dolayı) cevaz verdiklerini görüyorum.
Bu konu hakkında tartışmaya girilmeden görüşlerinizi bekliyorum.
Vesselam..

Enes

İhvan Forum Üye
Ce: Üniversite okumak mecburiyet mi??

tek kelime ile : kimse üniversite okumak zorunda değildir...

islam dininin ilim öğrenme farzı vardır ama üni ler zaten ilim yeri olmaktan çıkm ışlardır... ilim öğrenmek için yüzlerce yol var...

başını açıp gidenler günahını göze alıyorlardır...

NehiR

mütebessim :)

Bir tarafta Allah'ın kesin emri var diğer tarafta rahat yaşama arzusu, meslek sahibi olma isteği, rızkı veren Allah unutulup rızık aramak için üniversite okumak.Bunlar gün gibi ortada ve herkes biliyor..ben başka bişey demiyorum..

derya

Üye

Üni.yi sadece rahat bir yaşam arzusu için okumuyoruz üni.yi bitirip sözümüzü dinletir bir konuma gelip dinimizi elimizden geldiğince yaymak içinde okuyoruz.Tabii kimse mecbur değil.Günahını kabulleniyoruz ileride kazanacağımız sevabı düşünerek..selametle...

SiNeM

Piss'a!

Bir tarafta Allah'ın kesin emri var diğer tarafta rahat yaşama arzusu, meslek sahibi olma isteği, rızkı veren Allah unutulup rızık aramak için üniversite okumak.Bunlar gün gibi ortada ve herkes biliyor..ben başka bişey demiyorum..

herkes bu amaçlı okuyor zaten :lac[1]:

NehiR

herkes bu amaçlı okuyor zaten :lac[1]:

o konuya girersek hiç çıkamayız..Allah rızası güdülmeden yaptığımız her iş boşa zaten..
yalnız yaptığımız o işten mükafat almamak var bir tarafta, diğer tarafta da o işin bizi kötülüğe götürmesi var..ben burda kimseyi yargılamıyorum dikkatinizi çekeyim..

NehiR

Üni.yi sadece rahat bir yaşam arzusu için okumuyoruz üni.yi bitirip sözümüzü dinletir bir konuma gelip dinimizi elimizden geldiğince yaymak içinde okuyoruz.Tabii kimse mecbur değil.Günahını kabulleniyoruz ileride kazanacağımız sevabı düşünerek..selametle...

inşaallah ama 10 yıldır nerdeyse bu sorun yaşanıyor ve bence sadece alıştık bu duruma..ileriye doğru bir gelişme yok bence..

Bedrin_Aslanı

Profesör

Bana göre de bir mecburiyet yoktur. Özellikle bayan kardeşlermiz için...
Hiç bir kimse ilim öğrenmek için veya rızkını kazanabilmek için Allah C.C emirlerinin dışına çıkmamalıdır. Allah C.C bizi hiç bir zaman haram yola mahkum etmez. İlim öğrenmek için, hizmet etmek için Allah C.C nün yasakladığı yola mahkumuz diyenler onun rızası için haram yoldan gidiyoruz diyenler şapkayı onüne koyup düşünmelidirler.
Bediüzzaman Said Nursi Hz. leri: farzından değil sünnetinden bile taviz vermemiştir ve biz sözde onu örnek alıyoruz!!! Taviz vermeyerek ne oldu?
sürgüne gitti ona yapmadıklarını bırakmadılar. İnsanlara birebir ulaşamadı belki ama kaç kişinin imanına vesile oldu. İnsanlığa bıraktığı kitap kaç kişinin imanına vesile oluyor. Buda başımızı açıyoruz ama kaç kişinin imanına vesile oluyoruz diyen kardeşlerime bir bilgi olsun. Üstadınız ve onun gerçekten izinde olan kişiler sapıttırmadan izinde olan kişiler emirlere karşı gelmeden yine birçok larının imanına Allah C.C izni ile vesile oluyor.

Bir arkadaşla(İzmirde...) muhabbet ederken ya dedi içki gerçekten çok faydalı olabiliyor dedi. BAya bi şaşırdım namazını kılan biriydi. Olurmuya dedim öyle şey. Daha sözüme başlamadan o anlatmaya başladı... Ya dedi bazen buraya genç kesinden yaşlı kesimden bir takım insanlar geliyor burada onlara dinimizi anlatıyorum birlikte birşeyler öğreniyoruz dedi. Bazen bişey aklıma gelmiyor veya düzgün anlatamıyorum. Ama İçkiyi içtim mi kelimeler nasıl dökülüyor çok duygulu anlatıyorum görsen millet nerdeyse ağlayacak. Ya diyorum öyle şey olmaz. O diyor hemen damgayı basıyorsun sen beni çekemiyorsun. Sen biliyormusun ki beni içkili halde konuştuğum kaç kişi namaza başladı? Kaç kişinin imanına vesile oldum. Adam haklı zamanımızda haram yoldan insanların imanına vesile olmak moda oldu...

Şu düşünce var bazı kardeşlerimiz ateşin içinde bizde onları kurtarmak için ateşe girmeliyiz.

"işte onun için sen (tevhide) dâvet et ve emrolunduğun gibi dosdoğru ol. onların heveslerine uyma ve de ki: ben allah'ın indirdiği kitab'a inandım ve aranızda adaleti gerçekleştirmekle emrolundum. allah bizim de rabbimiz, sizin de rabbinizdir. bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz de sizedir. aramızda tartışılabilecek bir konu yoktur. allah hepimizi bir araya toplar, dönüş de o'nadır."

Dinimizi anlatmak için imanlara vesile olmak için veya rızk için; Allah C.C emirlerinin dışına çıkanları Allah inşa'Allah affeder... En azından şunu bilip dile getirmek gerekir. Yaptığımız yanlış ama elimizden başka bir şey gelmiyor. Ama tam tersi oluyor yaptığımız doğru yani Farzı tebliğ uğruna terk etmek doğru ve bunun doğruluğunu ıspatlamak için sapık fikirlere kadar yönelmeler.

Bunlar kesinlikle tenkit değil kardeşlerim. Yanlış olan bir hususta bir kardeşimi uyarıdır. Keşke birileride hergün benim bir yanlışmı söylesede onu düzeltmeye çalışsam. Mutlaka sizin çevrenizde de vardır. Geçen bir abiye dedim ya abicim namazı kılarken en azından gömleğin kollarını indir ve takkede takarsan çok müthiş olur dedim.... Anlatmaya çalışıyordum ki beklediğim olay oldu:( benim amacım namazını biraz daha düzgün kılmasıydı ama o nasıl anladı... Selametle...

SiNeM

Piss'a!

yalnız yaptığımız o işten mükafat almamak var bir tarafta, diğer tarafta da o işin bizi kötülüğe götürmesi var..ben burda kimseyi yargılamıyorum dikkatinizi çekeyim..

mükafat alınamayacagını nerden biliyorsun?üniverstede okumayan ve oradaki hizmeti gözleriyle göremeyen işin içinde olmayan bir insan bunları anlayamaz(genel olarak konustum ;) )

neyse benim sınavım var.ders çalışmaya gideyim :) dua edin ;)

akabe

Üye

Ben bu konuda kızların başörtülerini çıkararak eğitim almalarının ya da çalışmalarının doğru olup olmadığını tartışmak yanında kızları bu duruma getiren şartları ve erkeklerin konumunu tartışmanın öncelikli olmasını isterdim. Çünkü herkes biliyor ve kabul ediyor ki örtünmemek günahtır. Ama insanları günah işlemeye iten şeyler nelerdir. Erkekler ve belki bazı kadınlar diyor ki ilim sadece okulda öğrenilmez, kadınların çalışmaları gerekmez, evinde otursun, her ihtiyaçlarını biz gideririz.
Ama bire bir sorunu yaşamayan kimse bilmez ki bu kararlar kolay kolay verilmiyor. Herkesin kendisini yakan bir hikayesi var kararlarını şekillendiren. Bu yüzden erkeklerin hiçbirisi kızların yaşadıklarını anlamaz, verdikleri kararların ne süreçte verildiğini sorgulamaz. Keşke kızların yaptıklarının doğru olmadığını söylemek yanında biz ne yapmalıydık da yapamadık diye kendilerini de sorgulasalardı.
Bu yaşananlarda erkekler bilsinler ki kadınlar çok zor bir sınavdan geçiriliyorlar ama erkekler de çok zor bir sınavdan geçiriliyorlar. Sorunun muhatabı sadece ilköğretim 6-7. sınıftaki 12-13 yaşından itibaren tüm kızlar değil ki, düşünün bir kere 13 yaşındaki bir kız bu yükü ne kadar kaldırabilir.
Tüm suçları kızlara atmak doğru değil. Hele bir de kul olmanın tüm mesuliyetini kızlara atıp, ' günah işliyorsunuz' diyerek bir kenara çekilmek hiç doğru değil. Eylemlere katılıp, sloganlar atarak, belki coplara maruz kalarak destek olmalarını yeterli görüp tamam ben bu işteki sorumluluğumu yerine getirdim diye kimse rahat rahat oturmamalıdır.
Sorun hala devam ediyor ve bile bile günah işleyen ne kadar çok kız var. Bu ne kadar vahim bir tablo...
Hem erkek hem kızların sorgulaması gereken o kadar çok şey var ki?

NehiR

mükafat alınamayacagını nerden biliyorsun?üniverstede okumayan ve oradaki hizmeti gözleriyle göremeyen işin içinde olmayan bir insan bunları anlayamaz(genel olarak konustum ;) )

neyse benim sınavım var.ders çalışmaya gideyim :) dua edin ;)

herkes bunlar için okuyor dediğin için Allah rızasını gözetmeden fakat onun emirleri doğrultusunda okuyan ve çalışanlar için söyledim ben bunu...

elbette bir doktora, özellikle bayan doktorlara ihtiyaç var hatta bu farz-ı kifaye..

dinimiz de kolaylık dini, oruç tutamadığında başka gün tut kazası var demiş ama ben hiç şuna rastlamadım iki farz arasında tercih yapabilirsin, birini yapsan yeterli gibi bir ifade kullanmamış..ben yanlış biliyosam düzeltin lütfen..

B

BeHReM

Guest

mecbur diyemeyiz ama ilimin farz olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım
matraxın dediği gibi günah göze alınarak bu işe giriliyor tabi ama sevabında günahı geçmeyeceği nerden biliniyor ki!oralarda birinin imanına vesile olabilene ne mutlu....niyet çok önemli bu hususta.

Bedrin_Aslanı

Profesör

Ben bu konuda kızların başörtülerini çıkararak eğitim almalarının ya da çalışmalarının doğru olup olmadığını tartışmak yanında kızları bu duruma getiren şartları ve erkeklerin konumunu tartışmanın öncelikli olmasını isterdim. Çünkü herkes biliyor ve kabul ediyor ki örtünmemek günahtır. Ama insanları günah işlemeye iten şeyler nelerdir. Erkekler ve belki bazı kadınlar diyor ki ilim sadece okulda öğrenilmez, kadınların çalışmaları gerekmez, evinde otursun, her ihtiyaçlarını biz gideririz.
Ama bire bir sorunu yaşamayan kimse bilmez ki bu kararlar kolay kolay verilmiyor. Herkesin kendisini yakan bir hikayesi var kararlarını şekillendiren. Bu yüzden erkeklerin hiçbirisi kızların yaşadıklarını anlamaz, verdikleri kararların ne süreçte verildiğini sorgulamaz. Keşke kızların yaptıklarının doğru olmadığını söylemek yanında biz ne yapmalıydık da yapamadık diye kendilerini de sorgulasalardı.
Bu yaşananlarda erkekler bilsinler ki kadınlar çok zor bir sınavdan geçiriliyorlar ama erkekler de çok zor bir sınavdan geçiriliyorlar. Sorunun muhatabı sadece ilköğretim 6-7. sınıftaki 12-13 yaşından itibaren tüm kızlar değil ki, düşünün bir kere 13 yaşındaki bir kız bu yükü ne kadar kaldırabilir.
Tüm suçları kızlara atmak doğru değil. Hele bir de kul olmanın tüm mesuliyetini kızlara atıp, ' günah işliyorsunuz' diyerek bir kenara çekilmek hiç doğru değil. Eylemlere katılıp, sloganlar atarak, belki coplara maruz kalarak destek olmalarını yeterli görüp tamam ben bu işteki sorumluluğumu yerine getirdim diye kimse rahat rahat oturmamalıdır.
Sorun hala devam ediyor ve bile bile günah işleyen ne kadar çok kız var. Bu ne kadar vahim bir tablo...
Hem erkek hem kızların sorgulaması gereken o kadar çok şey var ki?

Aynı konu erkekler içinde geçerli tabiki. Bir çok erkekde namazını kılamayacağı Allah C.C karşı kulluk görevini yerine getiremeyeceği işe gidiyor. Bunun başını açmadan bi farkı yok. Allah C.C rızkından şüphe edip aç kalmaktan korkup namazını terkedebilirmisin? Namazını kılabileceğim bir iş mutlaka bulunur en kötü bulamazsan zaten rızkın bitmiştir ve mevlana kavuşursun...

""Erkekler ve belki bazı kadınlar diyor ki ilim sadece okulda öğrenilmez, kadınların çalışmaları gerekmez, evinde otursun, her ihtiyaçlarını biz gideririz""

Çok doğru :) bir müslüman bayanın öncelikli görevi bu.

Yine muhabet okumanın güzel yönlerine! iyi yönlerine ve faydalarına! dönmeye başladı. Allah C.C rızası olmayan hiç bir işden hayır gelmez ya... ya gözleri öyle bağlanmış ki insanların... üstadınıza baksanız onu anlamaya çalışsanız yaptığınızdan utanırsınız.

Allah C.C bize haram yoldan farzları terk etmeden helel yola girmemizi nasip etmiyor izin vermiyor. Farzı çiğnemeden bazı şeyleri yapamıyoruz demek ne demek tir? bende bilgili arkadaşlara soruyorum. Küfre girebilir mi? Veya başka bir şeye.

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

mecbur değil okumadım ne oldu?
demek mecbur değilmişim:)

Bedrin_Aslanı

Profesör

mecbur değil okumadım ne oldu?
demek mecbur değilmişim:)

Kardeş önümüzde canlı örneksin sana samimi olarak bi kaç şey sorcam. Üni okumadın ya...
1-)Bi taraflarında bi eksiklik var mı? Yani okuyan kişiler senden daha fazla zeki daha mı fazla ilim sahibi insanlar?

2-)Aç kalma tehliken var mı? yani okumadığım için iş bulma şansın yok gibi(Zaten nüiye gitmeyecek kadar bilinçli bir mü'mine kişinin çalışmasınıda beklemem.(uygun olmayan yerelerde.veya taviz vererek...))hiç acaba aç kalırım diye bir rızk korkusu içine girip Allah C.C den ümidini kestin mi?

3-) Hizmet hizmet diyoruz ya... Hiç kimseye hizmet edebildin mi? üni okumadan birilerinin imanına vesile olabildin mi? Yoksa birilerine bişey öğretmek için illaki bazı şeylerden ödün mü vermek gerekiyor?

Selametle:)

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Kardeş önümüzde canlı örneksin sana samimi olarak bi kaç şey sorcam. Üni okumadın ya...
1-)Bi taraflarında bi eksiklik var mı? Yani okuyan kişiler senden daha fazla zeki daha mı fazla ilim sahibi insanlar?

2-)Aç kalma tehliken var mı? yani okumadığım için iş bulma şansın yok gibi(Zaten nüiye gitmeyecek kadar bilinçli bir mü'mine kişinin çalışmasınıda beklemem.(uygun olmayan yerelerde.veya taviz vererek...))hiç acaba aç kalırım diye bir rızk korkusu içine girip Allah C.C den ümidini kestin mi?

3-) Hizmet hizmet diyoruz ya... Hiç kimseye hizmet edebildin mi? üni okumadan birilerinin imanına vesile olabildin mi? Yoksa birilerine bişey öğretmek için illaki bazı şeylerden ödün mü vermek gerekiyor?

Selametle:)
Ağabey sordun cevap vereceğim
cevap 1)Benim çalıştırdığım insnalar hepsi ünili oldu.Okulda çok zeki haylaz bir öğrenci olarak bilinirdim:)
Dahi diyen dahi vardı.Allahın verdiği bir lütüf olarak harika bir sayılsal zekam var-Dıı artık:)Cevabını çözerdim değişik yöntemlerle kimse anlamazdı:)Hava olsun diye anlatmıyorum!
Cevap-2)Yok ağabey iki gün önce annemle üni konusunu konuştuk.Elimde kur'an vardı.'Aan dedim zerre kadar pişman değilim!''
Ve aclık korkusu ayşayıp harama girmek hadiste okumuştum haşa Alalh hakkında suizandır.Çünkü o rızka kefildir.Tabi çalışacağız sebeblere başvuracağız.Ama helal sebepler tükenince TEVEKKÜLÜ bileceğiz!Yoksa hiç bir şey feda etmezsek imtihanı nasıl kazanacağız!Bir ara çalıştım(yıllar önce) ama bayana göre evde oturup ilim öğrenmek en güzeli.Uygun iş bulursa erkeklerle pek muhatap olmadığı o zaman da olabilir:)Bulursa öyle bir iş tabe:)
Cevap-3)
Asıl hizmet hayatım okuldan sonra başladı.Ama bneim öyle lisedeyken ilmen çok cahildim.Ve şimdi bir çok kişiye çizgimi anlatabiliyorum okumuyorum ama çevrem çok geniş yetiştirmiyorum bile:)

Bedrin_Aslanı

Profesör

Allah C.C razı olsun kardeşim cevapların için. Bir kardeşimde de duyduğum için cevabını istemiştim 3. sorunun. Hizmete girmeden imanlara vesile olunabiliyormuş meğer. Hatta kardeşim Elhamdülillah yetiştiremiyor birileri yardıma gitse iyi olur :)

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

Allah cümlemizden razı olsun ağabey güzel sorulardı:)

İlim, cin de de olsa ogrenin :) Peygamberinizin sozu degil mi bu ?

Onun sozune nicin uyma ihtiyaci duymuyorsunuz ?

Farzedin ki cin e girince turban cikarilmali. Oyle yapin sizde.

Amelleriniz niyetlerinize gore degil midir yoksa ? Eger amelleriniz niyetlerinize gore ise basinizi acmakta bir sorun yoktur. Yok tersi ise o zaman cok sikintili durumlar vardir.

Basini ac, universiteni bitir. Sonra tekrardan kapat basini. Korkmayin ulu tanri affedicidir, ihsan sahibidir, affetmeyi sever :D

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli

İlim, cin de de olsa ogrenin :) Peygamber oldugunu iddia ettiginiz Muhammedin sozu degil mi bu ?

Onun sozune nicin uyma ihtiyaci duymuyorsunuz ?

Farzedin ki cin e girince turban cikarilmali. Oyle yapin sizde.

Amelleriniz niyetlerinize gore degil midir yoksa ? Eger amelleriniz niyetlerinize gore ise basinizi acmakta bir sorun yoktur. Yok tersi ise o zaman cok sikintili durumlar vardir.

Basini ac, universiteni bitir. Sonra tekrardan kapat basini. Korkmayin ulu tanri affedicidir, ihsan sahibidir, affetmeyi sever :D

benim ilmim evimde çine gitmeme gerek yok:)
Evet ameller niyetlere göredir.Ama kötü amel de niyet aranmaz.Ve Allah'a inanmıyorsun .Bari dalga geçme