Ülkücü işadamı MHP'den kaygılı

Dergaz

Profesör
Polat İnşaat'ın sahibi İbrahim Polat, MHP üst yönetiminin resmi ideolojinin temsilcisi haline geldiğini söyledi.

1980 öncesi Çankırı'da eğitim görürken okulda ülkü ocağı temsilciliği yapan inşaat mühendisi Polat, referandumda "evet" oyu kullanacağını açıkladı. Denizli Türk Telekom'da yıllarca başmühendis olarak görev yaptıktan sonra emekli olan İbrahim Polat, "Referandum, bir particilik olayı değildir. Türkiye'de göstermelik bir demokrasi var. Bürokratik bir vesayet var. Bunun çözülmesi gerekiyor. 12 Eylül askeri darbesi öncesi ülkücü hareketin içinde aktif görevler aldım. Yüzlerce kişi ve ailem de benimle birlikte ülkücü oldu ancak MHP bugün tabanından uzaklaşmış durumdadır. MHP'nin tavrı, resmi ideolojinin bir versiyonudur." şeklinde konuştu.

Çankırı'da merhum BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ülkü ocakları genel başkanlığı yaptığı dönemde ocakta beraber kaldıklarını anlatan Polat, "Biz ülkü ocaklarında faaliyet gösterirken Türk-İslam ülküsü vardı. Günümüzde MHP'de pek İslam konuşulmuyor, Türklük vurgusu ön planda. CHP'nin dünya görüşüne devşirilmiş bir hal var. MHP, daha çok CHP'ye yaklaştı. Bugün 80 öncesi mücadele verdiğimiz Marksizm çizgisindeki partilerle hareket etmesi bizi üzüyor." dedi.

Ülkücüler olarak MHP'nin "hayır" cephesinde yer almasını kabul edemediklerini söyleyen Polat, "Arkadaşlarımda, hapislerde yapılan işkenceler yüzünden kalıcı hasarlar oluştu. Bazılarının çocuğu bile olmuyor. MHP üst yönetimi, resmi ideolojinin temsilcisi haline geldi. Ülkücü, halkın temsilcisidir. Ülkücülüğün çilesini çekmemiş kişiler, MHP yönetimine geldi. Ülkücülükle alakaları kalmadı artık." ifadelerini kullandı.

Kendilerinin darbe anayasasını istemediğini belirten İbrahim Polat, şunları kaydetti: "MHP halktan koptu. Böyle giderse seçimde barajın altında kalacak. CHP ile birlikte dereyi yukarıya doğru akıtmaya zorluyor. CHP'nin değnekçiliğini yapar hale geldi. MHP, mevcut Anayasa yapısını savunuyor. HSYK'yı savunuyor. Onların içinde bir tek MHP zihniyetinde kişi var mı? Bu yapı kime yarıyor?"

internethaber