Ukba Bİn Amİr(r.a)

kadem

Profesör
UKBA BİN AMİR(R.A.)

Kurtuluş nerededir?”

Hz. Ukbe bin Âmir, Medîne otlaklarında koyun güderdi. Peygamber efendimizin Medîne’ye hicret ettiğini de dağda haber almıştı. Artık orada duramazdı. Gidecek, o yüce Peygamberi görecekti. Koyunları oracıkta bıraktı, doğruca Medîne’nin yolunu tuttu. Geldi, Resûlullahı sordu. Misâfir kaldığı evi öğrenir öğrenmez soluğu huzurunda aldı.
Kâinatın Efendisini karşısında görünce çok sevindi, birden dünyası genişledi, gönlü aydınlandı. Uçacak gibiydi. İçi içine sığmıyordu. O zamana kadar böyle bir heyecan yaşamamış, bu kadar sevinmemişti.
Hz. Ukbe bundan sonra her şeyi terk ederek kendisini tamamen ilme verdi. Peygamberimizin hayat dolu sohbetini artık hiç kaçırmıyordu. Ondan ilim ve ma’rifet meyveleri derliyordu. Peygamberimiz de Ukbe’nin ilme olan aşırı arzûsunu bildiği için kendisiyle husûsî olarak ilgileniyordu.
Bir gün Hz. Ukbe’ye hitâben şöyle buyurdu:
- Kur’ân-ı kerîmde bazı sûreler vardır. Cenâb-ı Hak o sûrelerin bir benzerini ne Tevrât’ta, ne İncil’de, ne Zebûr’da ve ne de Kur’ân-ı kerîmde indirmemiştir. Hiçbir geceni onları okumadan geçirme. Bunlar: İhlâs, Felâk ve Nâs sûreleridir.
Bu sözleri kulaklarına küpe edinen Ukbe şöyle der:
- O günden sonra her gece bu sûreleri okumadan yatmadım. Hep okudum.
Hz. Ukbe bilmediklerini, öğrenmek istediği husûsları Peygamberimizden sormaktan çekinmezdi. Böylece pek çok şeyi öğrenme imkânını bulmuştu. Bir gün Peygamberimizin yanına yaklaştı, mübârek ellerini tuttu ve şöyle dedi:
- Yâ Resûlallah, iyilik ve ibâdetin üstün olanlarının hangisi olduğunu söyler misiniz?
- Hâlini sormayanın hâlini sor. Sana bir şey vermeyene vermeye bak. Sana haksızlık edeni de affet.
- Ya Resûlallah, kurtuluş nerededir?
- Diline sahip ol, evin sana dar gelmesin. Sırrını yayma. Günâhların için ağla.
Bunlar zor işlerdi. Nefse ağır gelen hizmetlerdi, fakat Cennete kavuşturuyordu. Bunun için her şeyden önce böyle nefse zor gelen amelleri işleyerek Allahü teâlânın rızâsını elde etmek lâzımdı...

fakiri

Kıdemli Üye
Utbe Bin Amir (r.a.) diyor ki :
Kulun içi dışına ve sözü de özüne uyduğu zaman Allah-u Tealâ meleklerine şöyle hitab eder :
--İşte benim gerçek kulum.--

:good::good: