Ufuk Uras: Ergenekon'un sevinç çığlığını duydum, oy verdim

DENİZKRTL

Ordinaryus
uras.jpg
SEBAHAT TUNCEL İSTANBUL MİLLETVEKİLİBDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın, Anayasa Mahkemesi'nin yapısında değişiklik öngören kritik 17. maddeye 'evet' oyu vermesi parti içinde rahatsızlığa yol açtı.
Pakete hiçbir şekilde destek vermeyen BDP, demokratik tavrı nedeniyle Uras'ı dışladı. Bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, sorular üzerine, "Sayın Uras, bizim partimizin geleneğinden gelmiyor. Kendisi biliyorsunuz bir başka partinin (ÖDP) genel başkanı idi." dedi. Böylece, Meclis'te grup kurmalarını sağlayan Uras'a tavır koydu. Tuncel, partisinin oylamalara katılmama kararını hatırlatarak, "Ufuk Bey, bizim grubumuzla birlikte yürürken tercihini bu noktada kullandı. Biz yolumuza devam ediyoruz." göndermesinde bulundu.

ufukuras.jpg

Sebahat Tuncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Talimatla hareket ediyorlar." eleştirisine de cevap verdi. "Talimat almıyoruz, kendilerine baksınlar." diyen BDP Milletvekili, kendilerinin görüşleri ile teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın görüşlerinin aynı olmasının eleştirilmesini 'demokrasi ayıbı' olarak niteledi. Tuncel, BDP olarak tartışmaları parti içinde en demokratik şekilde yaptıklarını ve bunun sonucunda kendi kararlarını aldıklarını iddia etti.
URAS: ERGENEKON'UN ÇIĞLIĞINI DUYDUM Ufuk Uras ise siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran 8. maddenin Meclis'te kabul edilmemesi sonrasında Ergenekon'un sevinç çığlıklarını duyduğunu ve Anayasa Mahke-mesi'nde değişikliğin şart olduğunu düşündüğü için 17. maddeye destek verdiğini kaydetti. Alman-ya'dan gelen 20 gazetecinin sorularını cevaplandıran Uras, askerlerin sivil mahkemede yargılanması ve 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasıyla ilgili maddelerin de çok önemli olduğunu söyledi. Uras, HSYK ile ilgili tereddütlerinin bulunduğunu belirtti. ANKARA ZAMAN ZAMAN