Ufuk Akkafa / Ayna

İstihya

Doçent
Öyle diyorlardı bu işin uzmanları, bebekler bakarlar ama görmezlermiş dinlerler ama duymazlarmış, ne garip değilmi, bakmak ama görememek, görüyor sanırsınız ve öyle davanır bazen şirinlikler bile yaparsınız, derken bebekler bütün bu güzelliklerin detaylarını görmeden büyürler büyürlerken de etrafındaki eşyaları algılamaya, yani görmeye fark etmeye başlarlar, bunlardan biride aynadır, ayna belkide etrafındaki algıladığı gördüğü en enteresan eşyadır onda kendini görmektedir çünkü gözlerini, ellerini, yüzünü, boyunu bütün vücudunu bütünüyle bu aynada görmeye başlamıştır.
Güzelmi çirkinmi,uzunmu kısamı gibi her şeyi ama her şeyi, gözüne kaçan tozu bu aynaya bakarak çıkartır saçlarını bu aynaya bakarak tarar evleneceği gün kendine bu aynaya bakarak çekidüzen verir ayna artık hayatının belkide en sık kullandığı eşyası haline gelmeye başlamıştır. Sadece bu ayna bir şeyi göstermez o gördüğü vücuda mana kazandıran ruhu, ayna maddiydi ve maddeyi gösteriyordu ruh aynada gözükmezdi,

Ama asıl güzelleştirilmesi gereken ruh değilmiydi ona çeki düzen vermek gerekmezmiydi,
Görmeyince nasıl çeki düzen verilirki, öyle değilmi
Bence bir an evvel ruhumuzu görebileceğimiz bir ayna bulmamız gerek gibi geliyor, ruhumuzdaki detayları gösteren bir ayna. Görelim ki ona göre çeki düzen verelim,
Belki burada bir açıklama yapmak gerekir diye, yani herkes az buçuk kendini gösteren bir aynadan bahsedebilir, ama burada ayna önemli bir detaydır. Kendiniz durgun bir suda da görebilirsiniz bir vitrinin camında da fakat hiçbir zaman aynadaki kadar birebir değilsinizdir hoş aynalar bile tartışılır, lunaparka gidenler bilir kendinizi tanımakta güçlük çekersiniz, bir aynanın önünde kısa boylu şişman, öbür aynada uzun boylu zayıf oluverirsiniz ama siz aynı kişisinizdir onlarda aynadır, ama hileli ayna!
Belki bu sebeptendir ki aynanıza çok dikkat edin birebir gösteren bir ayna bulun bulunki yanılmayın gözünüzdeki tozu çıkarmaya çalışırken elinize dişiniz gelebilir.
Benim aynam var, bazen ışık yetersiz oluyor bütün detayları göremiyorum, benim kusurum, ama benim aynam var, biraz kirlettim ama olsun yinede beni gerçek boyutlarımda gösteriyor, gözümdeki tozu çıkaracak kadar temiz değil ama olsun benim aynam var, onu temiz tutmaya çalışıyorum çünkü ona ihtiyacım var,
Ayna istermisiniz,,,,,,,,,,,,,,,