'Twitter mesajları kamu malı' | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

'Twitter mesajları kamu malı'

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
İngiltere'de, sosyal iletişim ağı Twitter ile gönderilen mesajların "kamu malı" olduğuna karar verildi.İngiliz Times gazetesinin haberine göre Basın Şikayet Komisyonu (PCC), kendisine yapılan bir başvuru üzerine, "tweet" mesajların kamuya ait olduğunu bildirdi.

Ulaştırma Bakanlığında çalışan Sarah Baskerville, yazdığı 'tweet' mesajların Independent ve Daily Mail gazetelerinde yayımlanmasının ardından şikayette bulundu. Baskerville, bu mesajlarda "iş yerinde verilen bir kurstaki eğitmenin kaçık olduğunu" söylüyor ve kendisinin de "akşamdan kalma bir halde çalıştığından" bahsediyordu.

Mesajlarının sadece takipçilerine özel olduğunu savunan Baskerville, gazeteleri şikayet etti. Ancak Basın Şikayet Komisyonu, yayınların mahremiyeti ihlal etmediğine ve "tweet" mesajlarının kamu malı olduğuna karar verdi.

Ülkede çok sayıda bakan ve resmi yetkili, Twitter'ı haberleşme ve duyuru aracı olarak kullanıyor. Hatta İngiltere'de görülen önemli davalarda, yargıcın izin vermesi halinde davayı takıp eden gazeteciler ve kişiler de Twitter üzerinden olanları aktarabiliyor.


Kaynak
 
Üst