"Türkiye'siz AB'nin çatısı bozuk" | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

"Türkiye'siz AB'nin çatısı bozuk"

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) konusunda 60 yıldır bir hayalin peşinde koştuklarını söyledi. Bağış, "Avrupa Parlamentosu binasında çatı inşaatı hala tamamlanmamış vaziyette duruyor. Bence bu çok büyük bir sembol. Türkiye AB'ye girmeden o çatı yapılmayacak" dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Uluslararası Avrupa Hareketi (EMI) ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı'nın (TÜSEV) İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi'nde düzenlediği "Aday Ülkelerde Sivil Toplum Kuruluşları (STK): Siyasi Taahhütten Etkin Diyaloga" başlıklı kongreye katıldı. Kongreye Egemen Bağış'ın yanı sıra eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri de katıldı. Burada konuşan Egemen Bağış, Türkiye'nin 60 yıldan beri bir hayalin peşinden koştuğunu ancak bunu hala gerçekleştiremediğini söyleyerek, "İsteğimizi kaybetmedik ama bir türlü başaramadık. AB'nin henüz genişlemesi bitmedi. Türkiye AB'ye girerse, AB'nin çatısı çökmez, Türkiye o çatıyı omuzlar" diye konuştu.


VİZELER KALKMALI

Türklere yabancı ülkelerin uyguladığı vizeyle ilgili de konuşan Bakan Bağış, artık vize kelimesinden milletin usandığını söyledi. Türklerin en az Avrupalılar kadar kendini Avrupalı hissetmeleri için vize uygulamasından kurtulması gerektiğini aktaran Bağış, "Türk vatandaşların AB'ye göç etmek gibi bir düşüncesi yok. Çünkü Türkiye'nin ekonomisi AB'den daha dinamik bir ekonomidir. Öğrenciler staj yapmaya, Türkler tatile gitmek istiyor" ifadelerini kullandı. AB ile ilgili Türkiye'de yapılan bir araştırmayı da paylaşan Bağış, "Vatandaşların yüzde 66'sı iki yüzlülüğe ve çifte standarda rağmen Türkiye'nin AB konusunda başarılı olacağımıza inanıyor. Türkiye tam üyelik istiyor ama bu konudaki en büyük engel de önyargı. Türkiye adil müzakere şartı istiyor" şeklinde konuştu.


Kaynak
 
Üst