Türkiye'nin İlk Kilisesi Yeşilköy'e Yapılacak : Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi

Dua Nur

Kıdemli Üye
Türkiye'nin İlk Kilisesi Yeşilköy'e Yapılacak : Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi

Başbakan Davutoğlu, Dolmabahçe'de azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle yaptığı toplantıda müjdeyi verdi, Türkiye'nin ilk kilisesi Yeşilköy'e yapılacak. Projesi tamamlanan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, 1.5 milyon dolara mal olacak.

Önceki gün Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde Türkiye'de yaşayan gayrimüslim cemaat temsilcileriyle yemek yiyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süryaniler için Yeşilköy'de yapılması planlanan kiliseye destek vereceklerini söyledi. Böylece 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir kilise sıfırdan yapılmış olacak. Süryaniler için yapılacak kilisenin adresi Bakırköy ilçesi sınırları içindeki Yeşilköy olacak.

18 bin Süryani yaşıyor

Peki adres olarak neden burası seçildi? Türkiye'de yaklaşık 25 bin Süryani yaşıyor. Bunların 18 binin adresi ise İstanbul. İstanbul'da Ermenilerden sonra
en büyük azınlık grubu olan Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları bölge ise Bakırköy. İşte bu yüzden kilise Yeşilköy'deki Katolik Mezarlığı'nın içine yapılacak.

Mardin'e gidildi

Yeşilköy Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi'nin projesi, Ergün Mimarlık tarafından hazırlandı.
Projede Mimar Ender Ergün, Mimar Cavit Özgür Ergün, Mimar Eser Ergün tarafından hayata geçirildi. Hazırlanma aşamasında ise Mardin'e gidilerek buradaki Süryani Kiliseleri incelendi. Süryani kiliselerinin mimarisi örnek alınarak daha modern hali projeye uygulandı. Ergün Mimarlık 1995 yılında Dr. Y. Mimar Ender Ergün önderliğinde kuruldu. Y. Mimar Cavit Özgür Ergün ve Y. Mimar Eser Ergün'le birlikte çalışıyor. 2002 yılında Süryani Kadim Vakfı'nın Tarlabaşı'ndaki yerinin projesini de Ergün mimarlık yaptı.

Metropolit istemeden Davutoğlu söyledi!

Gayrimüslim cemaat temsilcileri ile yapılan
toplantıda Başbakan Davutluğu, talepleri tek tek dinledi. Sıra Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin'e geldiğinde ise Davutoğlu kendisi konuya girdi: "Sizin ne istediğinizi biliyorum. Siz söylemeden ben söyleyeyim. Kilise sorunu çözeceğiz ve gereken adımları atacağız." Bu diyalogdan sonra tarihi karar kamuoyu ile paylaşıldı.

Mezarlık ne olacak?

Yeşilköy'deki Katolik Mezarlığı, Yeşil Zeytin Sokak'ta. Eski İtalyan mezarlığı olarak da bilinen yer Süryani Cemaati'ne yakın kaynaklara göre İBB tarafından geçtiğimiz yıllarda tahsis edildi. Tahsisten sonra başlanan kilisenin proje çalışmaları, 2013 yılında tamamlandı. Şu anda kilisenin inşaatına geçilmesi için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerekiyor. Çünkü kilisenin yapılacağı alanda eski dönemden kalma mezarlar bulunuyor. Bu mezarların akıbetleriyle ilgili karar Anıtlar Kurulu'ndan çıkacak.

Finansmanı Mardinliler Vakfı'ndan

Projeye göre kilisenin 3 bodrum katı olacak.
En alt iki kat otopark olarak kullanılacak. Birinci bodrum katı da toplantı salonu olacak. Üst kat ise ikiye ayrılıyor. Bir bölümü üç katlı olacak. Tam hizasında ise 3 kat yüksekliğinde kilisenin ibadet alanı bulunacak. Proje 1.5 milyon dolara mal olacak ve projenin finansmanı Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı tarafından üstlenecek.

http://emlak.haber7.com/emlak-gundemi/haber/1263467-iste-15-milyon-dolara-mal-olacak-o-kilise

abdullah birisi

Kıdemli Üye
gneydoğuda, ermeni çocuklarından oluşan pkk nın elebaşısı ile pazarlık yapanların, istanbulda, kilise yapması, gayet normal....

menzil5453

Doçent
gneydoğuda, ermeni çocuklarından oluşan pkk nın elebaşısı ile pazarlık yapanların, istanbulda, kilise yapması, gayet normal....

Alakaya maydanoz bir yorum daha. Amaç laf çakmak olunca insan ne kadar da saçmalıyor değil mi?

Discovery cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Dua Nur

Kıdemli Üye
Müslüman Türkler Almanya'da dev bir cami inşa ediyor. Naziler karşı çıkıyor. Faşist kafa her yerde aynıdır. Hep kendine yontar.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Vatikan'da kilise yaptıran Osmanlı padişahı

Ahmet Davutoğlu'nun Yeşilköy'de kilise yaptırılacağını açıklamasının ardından Tarihçi yazar Mustafa Armağan'ın Vatikan'da kilise yaptıran Abdülhamit Han'ı yazdığı yazı akıllara geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yeşilköy’de yapılacak Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi’nin müjdesini vermesinin ardından Mustafa Armağan’ın 19 Mart 2006 yılında yayımlanan yazısı yeniden gündeme geldi.

İslamajansi.com'un haberine göre, Abdülhamit Han’ın Papa’nın yardım çağrısını kabul ederek Vatikan’a kilise yaptırdığını belirten Armağan, “Hiç ihtimal verir miydiniz bir Osmanlı padişahının hem de Papalığın göbeğinde bir kilise inşaatına katkıda bulunduğuna?” diyerek, hâlâ hakkında Kızıl Sultan teranesi devam ettirilen II. Abdülhamid’in kendisinden yardım isteyen Papa’nın çağrısını geri çevirmeyerek İstanbul’dan Roma’ya hem para, hem de kilisenin süslemesinde kullanılmak üzere malzemeler gönderdiğini hatırlatmıştı.

http://www.haber10.com/haber/575888/

dostluk

Kıdemli Üye
Yapılmasa daha iyi..gönlüm razı değil..dinen doğruluğunu yanlışlığını tartışmıyorum..

Dua Nur

Kıdemli Üye
sizde bu gavur aşıklığı varken, boşverin.... şunuda unutmayın, müslüman ile gavur eşit değildir islamda...

SP Almanya'da faaliyet gösteriyor, gavur aşıklığından mı? Orada kendini nasıl anlatacak? Kilise karşıtıyım, ülkemde açtırmam diyerek mi? Almanya ile ilişkiler bu bağlamda nasıl olacak? Gavur bunu kabul eder mi?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
SP Almanya'da faaliyet gösteriyor, gavur aşıklığından mı? Orada kendini nasıl anlatacak? Kilise karşıtıyım, ülkemde açtırmam diyerek mi? Almanya ile ilişkiler bu bağlamda nasıl olacak? Gavur bunu kabul eder mi?

elin gavuru, camiye müsadeyi mecburiyetten veriyor...o kadar müslümanı, dağınık vaziyette kontrol etmeye çalışacağına, belirli yerlere toplamaya çalışıyor.... sen ise, hiç ihtiyaç yokken kilise açıyorsun vede çağrı yapıyorsun, ey gavurlar, Türkiye ye geri dönün, nasıl olsa davalarla yüzyıllık yerler geri veriliyor....

Dua Nur

Kıdemli Üye
elin gavuru, camiye müsadeyi mecburiyetten veriyor...o kadar müslümanı, dağınık vaziyette kontrol etmeye çalışacağına, belirli yerlere toplamaya çalışıyor.... sen ise, hiç ihtiyaç yokken kilise açıyorsun vede çağrı yapıyorsun, ey gavurlar, Türkiye ye geri dönün, nasıl olsa davalarla yüzyıllık yerler geri veriliyor....

A haberde izledim. Süryani bir bayan arazi alıp hükümete kilise yapımı için baş vurmuş. Hükümet kabul etmiş.Kilise cemaati çok duygulanmış, gece gündüz dua ediyorlarmış hükümete. Çok ihtiyaçları varmış. Ülkedeki tüm azınlıklar ihtiyacı olan ibadeti rahat yapsınlar, bir sakınca yok. Ayrıca bir yerde toplanırsalar kontrolleri daha kolay olur.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
A haberde izledim. Süryani bir bayan arazi alıp hükümete kilise yapımı için baş vurmuş. Hükümet kabul etmiş.Kilise cemaati çok duygulanmış, gece gündüz dua ediyorlarmış hükümete. Çok ihtiyaçları varmış. Ülkedeki tüm azınlıklar ihtiyacı olan ibadeti rahat yapsınlar, bir sakınca yok. Ayrıca bir yerde toplanırsalar kontrolleri daha kolay olur.

sizde bu habere çok sevindiniz ve haberin üstüne atladınız.... akp ye oy vermediğim için ne kadar mutluyum... yoksa sahip olduğunuz zihniyet ile aynı safta olmak beni perişan ederdi....

Dua Nur

Kıdemli Üye
sizde bu habere çok sevindiniz ve haberin üstüne atladınız.... akp ye oy vermediğim için ne kadar mutluyum... yoksa sahip olduğunuz zihniyet ile aynı safta olmak beni perişan ederdi....

Muhalefet perişanlığına razıysan her şey gönlünce olsun:)))