Türkiye'den Afrika'ya İçme Suyu

Dua Nur

Kıdemli Üye
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Somali, Sudan, Burkina Faso, Moritanya, Mali ve Nijer'de yaklaşık 1,6 milyon kişiye içme suyu temin ettiklerini ifade etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, su probleminin çok ciddi boyutlara ulaştığı Afrika'da, tecrübesi ve bilgi birikimiyle harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, açtığı içme suyu kuyularıyla yaklaşık 1,6 milyon kişiye su götürdü.

İnsani yardım projeleri çerçevesinde TİKA'nın da destekleriyle Somali, Sudan, Burkina Faso, Moritanya, Mali ve Nijer'de içme suyu temin edilmesine öncülük edildi.

Afrika'da su temin edilen kişi sayısı, 2019'da 3 milyon kişiye yükseltileceği belirtildi.

ÇÖLLEŞMEYE KARŞI EĞİTİM DESTEĞİ

Bakanlık, Afrika'ya yönelik su temininin yanında çölleşmeyle mücadele ve ormancılık konularında çalışma yapıyor.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Afrika'daki ülkelerin bu konulardaki teknik kapasitelerini geliştirmek amacıyla "Çölleşme, Arazi Bozulması ve Kuraklıkla Mücadele Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi"ni yürütüyor.

Projeyle, ülkelerin bu konulardaki kapasitesi artırılıyor, çölleşme ve kuraklığın muhtemel olumsuz etkileri azaltılarak ormanların sürdürülebilir yönetimi sağlanıyor.

Ayrıca Afrika'daki en az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin uzmanları ve halkının bilgi düzeyi ile kapasitesi, eğitim programlarıyla artırılıyor. Bu çalışmalardan elde edilen olumlu sonuçlar, gelecekte diğer Afrika ülkelerinde kullanılacak.

Meteoroloji faaliyetleri konusunda da Afrika ülkelerindeki mühendislere eğitimler veren Bakanlık, Afrika'ya yardım elini uzatmaya devam edeceğinin sözünü verdi.

http://www.risaleajans.com/gundem/turkiyeden-afrikaya-icme-suyu