Türkiyede ölen her asker şehid olamaz kardeşim!!!

veri

Yasaklı
vay hocalığa mı terfi ettik
serhado iki kişi hararetle konuşurken araya karışılmaz kardeşim.

leyla ile konuşuyok burda
bilhare birşey diceksen soluklandığımızda dersin.

SERHADO

Paylaşımcı
huyum kurusun size karşı muhalefet için en uygun zaman burası malesef bu hemen araya girme olayını sizden kaptım ...açıkçası sizin yaptığınız akıl karı olmayan yorumlarınızı okudukça

veri

Yasaklı
senin muhalefetin nasıl olduysa :)

hz. mevlanaya muhalefet edicem diyen bir alim
çıkmış karşısına
hz. mevlana la ilahe illallah deyince
sus pus oluvermiş:)

Allah-u ekber diyorum kardeşim buyur muhalefet nasıl oluyormuş anlat:)

SERHADO

Paylaşımcı
Ne kadar da ZAVALLI yazıyorsun gerçekten Allahu ekber deyip hakkı manada anlasaydın bu kadar akıl karı olmayan yorumlar senden çıkmazdı ...

veri

Yasaklı
bu forumda hangi yorumu akıl bazlı buluyorsun ki
bir cemaat nasılsa ona göre vaaz edilir.

Allah-u ekber in manası ihlas suresinde gizlidir.
soru madem konuştu ihlas suresi neden 30 sureye bedeldir.

SERHADO

Paylaşımcı
hoca konuyu değiştirme sana bunun la ilgili bir sürü kopi dizeyim ama sen anlamadıktan sonra ....

veri

Yasaklı
anlamak ne demek
neyi anlamak
Allah u ekber in anlaşılmayacak tarafı mı var.
anlamayan ihlas suresine başvrusun.

SERHADO

Paylaşımcı
tamam da hoca farkındaysan sen bana soru sormaya çalıştında konumuzla soru sormanın ne alakası var... ha soruya cevap istiyorsansa al sana el cevap

İhlâs suresini [Kul hüvellahü ehad...] okumanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(İhlâs suresini okumak, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumaya denktir.) [Buhari]

(On kere İhlâs okuyana Cennette bir köşk verilir.) [İ. Ahmed]

(Yatarken yüz kere İhlâs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

(Sabah namazından sonra 11 kere İhlâs okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

(Sabah namazından sonra 12 kere İhlâs okuyan, Kur'an-ı kerimi dört defa hatmetmiş gibi sevaba kavuşur.) [Bezzar]

(Sabah akşam üç kere İhlâs ve Muavvizeteyni okumak, bela ve sıkıntılardan korur.) [Tirmizi]

(Evine girerken İhlâs okuyan yoksulluk görmez.) [T.Kurtubi]

(İhlâs okuyan Müslümana Cennet vacib olur.) [Nesai]

(Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlâs okusa, Allahü teâlâ, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]

(Arefe günü, [Besmele ile] bin kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

(Bin kere ihlâs okuyan kendini Allahü teâlâdan satın almış olur.) [Râfi’î]

(Cuma namazından sonra, yedi kere İhlâs ve Muavvizeteyn okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.) [İbni Sünni]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan kimse, ölümden başka her şeyin zararından emin olur.) [İbni Abdilber]

(Üç şey kendisinde bulunan, Cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 defa ihlâs suresini okuyan, katilini affederek ölen.) [Berika]

(Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlâs suresini yüz kere okuyan müslümanın elli yıllık günahı affolur.) [Beyheki]

(50 defa İhlâs suresini okuyan müslümanın 50 yıllık günahı affolur.) [Darimi]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan, ölüm hariç her şeyden emin olur.) [Bezzar]

(Cuma namazından sonra yedişer defa İhlâs, Felak ve Nas surelerini okuyanı, Allah bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden korur.) [İbni Sünni]

Resulullah efendimiz, bir yeri ağrıdığında Felak ve Nas suresini okur, üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi. (Buhari)

Not: Yukarıdaki hadis-i şerifler, şartsız bildirilmiştir. Şartsız bildirilen bir ibadetin kabul olması için bazı şartlar vardır:
1- Müslüman olmak,
2- İtikadı düzgün olmak, bid’at ehli olmamak,
3- Haramlardan, günahlardan kaçmak gerekir. Mesela namaz kılmamak büyük günahtır.

Sual: İhlas suresi olan Kulhüvallahü ehadı okuyan Kur'an hatmetmiş olur mu?
CEVAP
Kulhüvallahü ehad okumak çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kulhüvallahü ehad okuyan, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumuş olur.) [Tirmizi]

(Elli defa "İhlas" suresini okuyanın elli yıllık günahı affolur.) [Darimi]

Yasin-i şerifi okumak da çok sevaptır. Hadis-i şerifte, (Bir defa Yasin okuyan, on defa Kur'an-ı kerimi okumuş sevabına kavuşur) buyuruldu. (Tirmizi)

Üç defa İhlas suresini okuyan, Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Bir defa Yasin-i şerif okuyan da on defa Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Kur'an-ı kerimi okuyan da hatim sevabına kavuşur. Hatim sevabı başka, hatmetmiş gibi sevaba kavuşmak başkadır.

Bir fakir, (Param olsaydı Allah rızası için şuraya bir cami yaptırırdım) diye samimi olarak niyet etse, Cenab-ı Hak, o kimseye cami yaptırmış gibi sevap verir. Fakat camiyi bizzat yapan, cami yaptırma sevabına kavuşur. Yani daha fazla sevap alır. Cami yaptırma sevabı ile cami yaptırmış gibi sevaba kavuşmak farklıdır.

İhlas suresini üç defa okuyan Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Fakat Kur'an-ı kerimi başta sona kadar okuyan hatim sevabına kavuşur.

spesifik

آزادی قید و بند
Tekfir etmek işimiz olmadığı gibi önümüze gelenede şehid demiyoruz bu biline..

işimize geleni şehid ediyormuşcasına mana yormanıza anlam veremedim doğrusu @veri

Eğer bir kimse Kuran-sünnet doğrultusunda şehid ise bunu ilan etmek gerekir yoksa 'onlara ölüler demeyin,onlar diridirler' ayeti çiğnenebilir.

iş t ve d olayı değil başka örnek vereyim hırıltılı halaka yarattı demek,hırıltısız halaka ise traş etti demek.
Yazılış aynı görünüyor türkçede ama telaffuz ve mana başkadır.Bu arada şeri ölçülerle şehid olan her hangi birine şehid demek sakıncalı mı?Neden?

veri

Yasaklı
serhado arkadaşım bir ihlasın neden 30 sure kadar kuvvetli olduğunu 3 ihlasla neden hatim indirilebildiğini sormuştum yoruma dayalı cevap olur ancak bununla ilgili hadis i anımsamıyorum

büşra hanım
sanırım ayetlerin yorumlanmasında farklılıklar var .
o ayetin yanına hadisleri eklemezseniz. yorumların çeşitlilikleri ins ve cin lerin sayısınca artıcaktır.
Efendimiz bile bildirilmedikçe şehit leri bilemeyeceğini münafıkları bilemeyeceğini belirttiyse sanırım şehit adayları için susmak daha iyi olur...

şehit olarak anılmasına karşı olduğumuz gibi şehit değildir denmesine de karşıyız sonuçta her iki durum vahiyle tespit edilebilecek hussutur...

t ve d olayında bakış açımızı farklı
ben türkçe konuşuyor öyle anlaşıyorum
hırıltılı halaka diyeceğime Rabbim yarattı derim olur biter.
hırıltısız halaka diyeceğime berbere gittim traş etti derim yine anlaşılır

türkçe imla başka birşey arapça imla başka bir mevzu.

spesifik

آزادی قید و بند
Şehadette arapça bir telaffuz.

yeni bir konu açacağım belki ne demek istediğimi anlayabilirsiniz...tabi yine müşterek olmazsanız :)