Türkiye'de Kaç Milyon Alevi Var?

hirahos

Kıdemli Üye
Haber eski ama gündemde olan bir konu. İzmir'de Aleviler adına hareket ettiğini söyleyen bir grup eylem yaptı ve "çocuklarımızı elimizden alan, bize yabancılaştıran zorunlu din dersini istemiyoruz" tarzında konuştular. Bir de iddiaları var: Türkiye'de 25 milyon Alevi var!

Gerçekten öyle midir? İşte eski ama güncelliğini koruyan haber:

Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, “Türkiye'de 20-25 milyon Alevi olduğu söylenir. Ama TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye'de 7 milyon Alevi var” dedi. Yazıcıoğlu, bunların kesin veri olmadığını söyledi.

Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, Alevi nüfusunun yaklaşık 7 milyon olduğunu açıkladı. Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, “Türkiye'de 20-25 milyon Alevi olduğu söylenir. Türkiye'de 7 milyon Alevi var” dedi. Devlet Bakanı Yazıcıoğlu Aleviliğin ayrı bir din olmadığını altını çizerek “Diyanet'te temsil edilmeleri doğru olmaz” dedi. Yazıcıoğlu, “Aleviler kendi aralarında bile istekleri konusunda anlaşamıyorlar. Önce kendi aralarında birliktelik sağlasınlar biz gereken adımları atacağız” dedi.

KESİN RAKAM YOK

AK Parti'nin Kızılcahamam kampında Diyanet'ten Sorumlu Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu milletvekillerinin Alevi çalımı konusunda soruları ile karşılaştı. AK Parti'li bir milletvekili Türkiye'deki Alevi nüfusunun ne kadar olduğunu sordu. Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu'nun Türkiye'deki hangi mezhebe bağlı kaç kişinin bulunduğuna ilişkin doğrudan bir araştırmanın yapılmadığına dikkat çekerken, “Ancak TÜİK'in yapmış olduğu bir araştırmadan çıkartılan verilerine göre Türkiye'de 7 mil-yon Alevi vatandaşımızın olduğu tahmin ediliyor.

Bu kesin veriler değil. Yanılma payı olabilir. Bu rakamın tartışılması da doğru değil. Ama söylendiği gibi ülke-mizde 20-25 milyon Alevi nüfusu bulunmuyor” dediği öğrenildi. Tarhan Erdem'in yapmış olduğu bir araştırmada ise Türkiye'deki Alevi nüfusunun 5 milyon civarında olduğu tahmini dile getirilmişti.

Oturumu bağımsız moderatör yönetecek

AK Parti Alevi açılımı konusunda Alevi sivil toplum örgütlerinin liderleri ile biraraya gelecek. Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu ve AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün katılacağı zirve toplantısında Alevilerin istekleri ve önerileri masaya yatırılacak.AK Parti'nin Alevilerin önde gelen isimleri yapacağı kampı ünlü bir moderatörün yönetmesi sağlanacak. Bu yöntemle bütün konuların tek tek konuşulması planlanıyor. 2 gün sürecek tartışma toplantısını yönetecek “bağımsız moderatör”ün ise henüz belirlenmediği ifade edildi.

01.12.2008

Kaynak: www.aktifhaber.com

ubeyd_el_turki

Doçent
Gariptir ki , o 7 milyon ya da 10 milyon her neyse devletin her kademesini bir örgütlenme ile ele geçirmiş...Bu neredeyse Cumhuriyet kurulduğundan bu yana böyledir.
(Sabetaycılarda böyledir fakat onlar kendilerini çok ciddi gizlerler)

Bu arada mumsöndü adetinin SABETAY SEVİ'nin bir ibadeti olduğunu da öğrenmiş olduk...Biline...Malum Selanikte bu iş çok meşhur idi zamanında...Buradanda anlamı siz çıkarın...

Herneyse Aleviyyun, sürekli seslerini yükselterek haklı olduğunu savunur.Yıllar yılı böyle olmuştur.
Sol fikirli her parti ve terör örgütünün içindede PKK'nın içindede ALEVİLER belki %100 belki %90'dır.
Ama hep memleketi en çok seven onlardır.

Bütün din düşmanı oluşumların içinde de hep onlar vardır.Acep neden ?

Din derslerine katılmamalarını bizde şiddetle talep ediyoruz.Bu hakları elbette var...Kimin ne olduğu bilinmelidir.
Alevilik zaten artık kendi ibadethanesi de olan evrilmiş yeni bir din haline geldi.

Gerçi gün döndüğünde, işler değişince ne olur Allah Kerim...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
"Din derslerine katılmamalarını bizde şiddetle talep ediyoruz.Bu hakları elbette var...Kimin ne olduğu bilinmelidir.
Alevilik zaten artık kendi ibadethanesi de olan evrilmiş yeni bir din haline geldi."

geçen akşam haberlerde izlemiştim.bir alevi bize yabancı olan bu bilgileri neden öğrenmek zorundayız diye bağırıp çağırıyordu kendince.sen müslüman bir ülkede yaşıyorsan,bu ülkenin ekmeğini yiyip her türlü imkanından yararlanıyorsan en azından kimliğinde 'müslüman' yazan bu devletin din kültürü dersini de almak zorundasın.ayrıca nasıl size 'yabancı' olur ki bu bilgiler?daha aleviliğin açılımını bilemeyen bu insanlara neden prim verelim?zaten kendilerini başkalaştırmaya çalışan bu azınlığı bir de biz mi ötekileştirelim yani? din kültürü dersi zorunlu olarak kalmalıdır.ve bu cumhuriyette yaşayan bu milli eğitime tabi olan herkes bu dersi almak zorundadır.

K

Kaçak

Guest
Nufusları degil milyon ...
Birkaç yuz dahi olsa , hakkı neyse alsın ...
25 milyon degilde , 7 milyon olması
7 milyon degilde , 700 olması ne farkederki ?
Bunca sene kimini şu etiketle , kimini bu etiketle , kiminide şu etiketle etiketleyip , ötekileştirmedikmi ?
Milli eğitim müfredatında olan DİN ! dersinden kim ne fayda görüyorda Alevilere gir o derse diyoruz ki ?
Benim çocugumda görmesin DİN! dersini ...
Hiç olmazsa temizlemek zorunda kalacagım şey sayısı azalır ...
Onların bunların şunların devlet dedigimiz örgütü ele gecirmiş olmaları , onların bunların şunları kabahatı oldugu kadar ...
Bir türlü Devlet mitini yıkmayan , saltanat ideolojisini bizlere din diye kabul ettiren ve dahi kabul eden bizlerin hiçmi kabahatı yok ?
Bu kadar kutsadıgımız devlet tarafından tartaklanırken , hala devlet baba diye bagırırsak , tabi sonuç olarak devlet onların bunların şunların saltanatına dönüşür ...
Hala daha devletin bize DİN ! ögretmesini bir erdem bir görev bir gereklilik ve dahi olmazsa olmaz olarak görüyorsak ...
Kabahatli aramak için bilmem nerelere gidip , imalar etmeye pekde gerek yok kanımca ...
Neyse Konumuz Aleviler kaç milyon ...
Tamam atıyorum , 70 milyonnnnnn ...
tutdu dimi ..
Selamlar ...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
"Milli eğitim müfredatında olan DİN ! dersinden kim ne fayda görüyorda Alevilere gir o derse diyoruz ki ?"

öteye gitmeye gerek yok..kendi sınıfımdan küçük bir örnek vereyim..malum 4. ve 5. sınıflara bazı derslerinde branş öğretmenleri giriyor.din kültürü dersi de bunlardan bir tanesi.haftada 2 saatlik bir ders de olsa o dersten sonra çocuklardaki değişimi farketmemek mümkün değil inanın.'Allah a şükür işlendi..' 'Bismillahirrahmanirrahim..' sınıf defterini incelerken gözüme çarpar işlenen konular.ve din kültürü dersinin yankıları illaki o gün boyu duyulur."öğretmenim bugün şunu öğrendik" "öğretmenim ben artık şöyle yapacağım"..işin içinde olsaydınız bunu daha rahat anlardınız,emin olun..hele bir de öğretmen hakkını veriyorsa dersinin neden kim ne fayda görüyor diyelim ki?

Gülzar-ı İrfan

..............
"Milli eğitim müfredatında olan DİN ! dersinden kim ne fayda görüyorda Alevilere gir o derse diyoruz ki ?"

öteye gitmeye gerek yok..kendi sınıfımdan küçük bir örnek vereyim..malum 4. ve 5. sınıflara bazı derslerinde branş öğretmenleri giriyor.din kültürü dersi de bunlardan bir tanesi.haftada 2 saatlik bir ders de olsa o dersten sonra çocuklardaki değişimi farketmemek mümkün değil inanın.'Allah a şükür işlendi..' 'Bismillahirrahmanirrahim..' sınıf defterini incelerken gözüme çarpar işlenen konular.ve din kültürü dersinin yankıları illaki o gün boyu duyulur."öğretmenim bugün şunu öğrendik" "öğretmenim ben artık şöyle yapacağım"..işin içinde olsaydınız bunu daha rahat anlardınız,emin olun..hele bir de öğretmen hakkını veriyorsa dersinin neden kim ne fayda görüyor diyelim ki?

ZEYNEPHANE Kardeş siz herhalde idealleri olan yegane hocalardan birine rastladınız ki DİN derslerinden memnuniyetinizi ifade ediyorsunuz..
Ben ise çocuklarımda ve çevremde gördüğüm kadarıyla ne yazık ki bu derslerin pekte faydalı olamadığına inananlardanım...
Büyük kızımın zamanında DİN dersi genelde çocukların haylazlık yaptığı boş dersler olarak geçerdi....
Ha öğretmenin derste olması da çok fazla bir şey ifade etmiyordu zaten..
Dinin de az biraz haberdar olan ailelerin verebileceğinden çok fazla bir katkısı olamıyor din derslerinin çocukların hayatına sanki...
Mecburi olup çocuğuma hiçbir şey veremeyen din dersi yerine mecburi olamayan ama faydası olan din dersini tercih ederim..

ALLAHA EMANET OLUN

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Bence 7 milyon sayısı bile abartılıdır...
Hep bu güruhun yaşadığı yerler olarak Tunceli-Tokat-Erzincan gibi yerler söylenir...
Ama buraların halkı tamamen alevi değildir.
Biz her Alevi yaşayan ili tamamen alevi kabul etsek bile 7 milyona ulaşması zor bu rakamın...

25 milyon iddiasını ise kaale bile almıyorum...
Gülüp geçilecek bir hezeyandır sadece...

hirahos

Kıdemli Üye
Alevi forumlarına baktım dün gece... Ordan bazı bilgiler öğrendim: Yapılan araştırmalar alevi kökenli kimi köylerin/ailelerin Sünnileştiğini ortaya koyuyor.

Evet, dersin ismi Din Kültürü ancak çoğu Din Kültürü öğretmeni el altından İslam bilgisi veriyorlar. İslam inançlarını, namaz kılmayı, abdest, oruç, Sure, dua vs. öğretiyorlar.

Eylemi yapanlar da yani zorunlu dersi istemeyenler çoğunlukla ateist olmuş Aleviler, deniyor. Nasıl oluyorsa işte öyle oluyor. Ateist, materyalist Alevi?! Dinini öğrenmezsen/öğretmezsen, neslin böyle inançsızlığa doğru kayar. Olacağı budur. Bu tepkililer de Din Kültürü dersinden değil İslam'dan rahatsızlar! Bizim okuduklarımızdan anladığımız bu. "Çocuklarımızı elimizden alıyorlar, yabancılaştırıyorlar" dedikleri de ondan olmalı...

Aleviliğin tedvin edilmiş (yazıya geçmiş) temel ve köklü metinleri yok. Sözlü aktarılıyor. Ağızdan kulağa. Ve belki de bu nedenle 40 türlü Alevilik vardır. Farklı farklı. Çeşit çeşit. Temel inançlar da dahi farklılıkları var. Alevi Sivil Toplum teşkilatları da birbiriyle bir araya gelemiyor; anlaşamıyorlar.

Yeni nesillerin giderek Alevilikten koptuğu da bir vakıa.

Alevi çocukları kendi değerlerini yeterince öğrenemeden dinsiz imansızların kucağında kalıyor kısaca. O nedenle; imansızların oyuncağı olmaktansa; rastgele de olsa Ehli Sünnet (İslam) bilgilerini almaları kendileri ve ülkemiz geleceği açısından faydalı olacaktır. Bizim kanaatimiz budur.

talib

Kıdemli Üye

Hakkınız var. Çocuklar din derslerinden çok bir şey almasalar da "din" gerçeğini okulda da görmeleri, çok faydalı. Çocuklar kendileri için farklı bir anlama sahip olan "öğretmen"lerinden din gerçeğini işitmiş oluyorlar.

Bazen derse girerken din kültürü hocasını da yanıma alırım :) Biraz benden biraz ondan muhabbetle çocuklar şevke gelirler. Hocam tekrarlayalım derler..

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatta kalmasından yanayım...
Ortalık zaten dinden ve ahlaktan yoksun iken, bir de okullardan alınca bu eğitimi, hepten gençlik dinsizlik çukuruna yuvarlanacak...
Birileri istiyorki, çocuklarımız dinden uzak yaşarsa, şarap içer, uyuşturucu batağına düşer,sigara içer,her önüne gelenle yatar kalkarsa, daha iyi olur... Modern, çağdaş bir insan olur diyor... Eğer istedikleri buysa, din dersine katılmaz, devamsızlığını kullanır...

Yada, Ben hristiyanım, ben yahudiyim, ben budistim, ben ateşe taparım, ben öküze taparım... der idareden iznini alır...
Müslümanım diyenin ise, din dersine karşı çıkması, gerekirse ben ilerde hoca tutar öğrenirim demesi kadar saçma bir söz yoktur.çünkü zamanında öyle deyip şimdi dinden gafil olanlarla dolu etrafımız... Hee tabi, bazıları da mezhep taassubundan kaynaklanan nedenden ötürü, din dersini istemez...

Ben Müslümanım ve çocuğumda Müslüman... Din Dersini Mutlaka Alacak...

Yanılmıyorsam bu din dersleri, 1980 li yıllarda, kenan evren tarafından zorunlu hale getirildi. O niçin zorunlu yaptı, toplumda ne gibi dejenerasyonlar gördü? diye araştırmak lazım...o zamanla bu zamanları kıyaslamak lazım...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
altını çizmek istediğim buydu;Allah razı olsun talib hocam..
deniz yıldızı hikayesi misali..
bir öğrenci bir öğrencidir..
minik bir bilgi,ufacık da olsa bir ışık 'bir umut' demektir..
bu şekilde kaybedeceğimiz bir şey olmaz;ama diğer durumda hiç kazancımız olmaz..

-Muhammed-

Profesör
Din dersi sandığınız gibi değil. Benim bulunduğum sınıf en haylaz sınıf. ancak din kültürü dersinde hocamız geldiğinde, herkes lal olup susuyor. Devrimcisi, Chplisi,Akplisi,Mhplisi.... vs hepsi hocanın gözlerine bakarak onu dinliyor. çıt yok. Gerçeği duymak isteyen varsa: Herşey öğretmende Bitiyor, ben buna ŞAHİDİM...

Ayrıca alevi ne demek gerçekten bileniniz var mı? Hz Ali'yi (r.a.) çok seven kimse demektir. Ben de aleviyim ve aleviyim diyen öğretmenimle beraber namaz kılardık. Bu gerçeği görürsek herkes alevidir. ama alevilik diye ayrı bir din çıkarmak namazı terkedip "Cemevi" adı altında başka işler yapmak.. ben buna razı değilim.. Kimse kandırılmamalı.. Tıpkı şu an o gösterileri yapanların kandırıldığı gibi...

korakademik

Ordinaryus
alevilerden çok sünniler chp ye oy veriyor
bugüne kadar chp nin başında sünni vardı

Rodî

Üye
Sayıya nüfusa takılmamalı bence..

İnanç hakkı bir evrensel haktır..

Kişi istediği gibi înanmakta özgürdür..

Alevîlerîn ve ötekî înançlıların (ezîdî, suryanî vb.) yaşadıkları îşkenceye son verîlmesî dîleğîyle..!!!

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Din dersi sandığınız gibi değil. Benim bulunduğum sınıf en haylaz sınıf. ancak din kültürü dersinde hocamız geldiğinde, herkes lal olup susuyor. Devrimcisi, Chplisi,Akplisi,Mhplisi.... vs hepsi hocanın gözlerine bakarak onu dinliyor. çıt yok. Gerçeği duymak isteyen varsa: Herşey öğretmende Bitiyor, ben buna ŞAHİDİM...

Ayrıca alevi ne demek gerçekten bileniniz var mı? Hz Ali'yi (r.a.) çok seven kimse demektir. Ben de aleviyim ve aleviyim diyen öğretmenimle beraber namaz kılardık. Bu gerçeği görürsek herkes alevidir. ama alevilik diye ayrı bir din çıkarmak namazı terkedip "Cemevi" adı altında başka işler yapmak.. ben buna razı değilim.. Kimse kandırılmamalı.. Tıpkı şu an o gösterileri yapanların kandırıldığı gibi...

bu "aleviyim" konusu daha önce başka bir başlıkta işlenmişti .sünnilik ve alevilik tamamen farklı şeylerdir .Vikipedia'nın alevilik hakkında ki bilgilerine bakabilirsiniz .örneğin bu kısmı çok önemli :

Aleviler, Muhammed’in son Peygamber olduğuna, Ali’nin ise Veliliğine (ya da İmamlığına) inanırlar. Türk Alevileri, ibadetlerini cem evinde yaparlar. Kadir Gecesi 'ni bağlayan günlerde üç gün ve Muharrem ayında ise 12 gün oruç tutarlar. Muharremden sonra da üç gün Hızır Orucu tutarlar. Muharrem orucundan evvel üç gün Masumu Paklar orucunu tutarlar. Bu durumda Aleviler, Muhammed tarafından uygulanan esaslardan ayrılmaktadırlar.

K

Kaçak

Guest
Anlamadıgım mevzu şu ...
Daha düne kadar irtica tehlikesi diye bas bas bagıran, yeşil sermaye diye biskuvite bile yasak koyan bu devlet yapısı ...
Nasıl olurda benim dinimi benim çocuguma ögretir ...
Veya ögrettigi DİN ne olur ?
Yolunmuş tavuktan beter edilmiş bir DİN ögretmezde ne ögretir ?
Ki ..
Benim asli görevim zaten çocugumu yetiştirmek değil mi ?
Okuldaki derslerinin üzerine titredigimiz kadar , fazlası değil sadece bu kadar DİNİ üzerine titresek , en kötü ihtimalle bizim kadar müslüman olur demektir bu ..
Ama çocugumuzun karnını doyurdugumuz kadar , kafasını ve yüregini doyurmadıgımızdan ...
Devletin şefkatli kollarına bırakıyoruz , veya yazın gönderdigimiz Kuran Kurslarına ...
Eh böylece DİNİ namaz , oruç , kurban , hacdan ibaret bilen ...
İbadetlerinde okuduklarını veya yakarışlarının anlamını dahi bilmeyen ...
Herşeye derman 41 yasinden öte bir inancı olmayan ...
Muhafazakar kitleler yetişiyor ...
Devlet de zorunlu DİN egitimini böylece vermiş oluyor işte ...
DİN gibi varoluş sebebimimiz olduguna inandıgım bir şeyi, kime emanet ederim yahu ...
Bu çocugumun kalbini bilmem kim doktorun eline verip , al kardeşim sen pompala ritim tut çocugum yaşasın demek gibi bir şey ...
Ha gerci bu devlet , universite çagına gelene kadar çocuguma DİNİN gereklerini yapmayı bile çok görüyor o ayrı ..
Ama ne hikmetse , tesettür farzdır diyecek hemi ?
Bırakıversinde ben ekeyim o bakir toprakları ...
Hİç olmazsa ayrık otu temizlemeye ugraşmam ...
Konumuz alevilikti yahu ...
Evetttt en kıyak etiketi bakalım kim yapıştıracak ...
En öteki ilan edene , bir öteki bedava ...
Haydi kolay gele ...

manifesto

Yasaklı
7 milyonlar ama 70 milyonluk ses çıkartıyorlar..bende 25 milyon alevi masalına inanmıyorum 7 milyon bilemedin 8 milyon..hepsi okadar.