Türkiye`de Elektrik Bu Tarihte Bedava Olacak!

Muminaga

Yeni
Türkiye`de elektrik bu tarihte bedava olacak!

Resim_1349525371.jpg

Lisanssız elektrik üretimine başlayan girişimciler sayesinde Türkiye`de 5 yıl sonra elektrik ücretsiz kullanılabilir.

LİDER Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kıroğlu, lisanssız elektrik üretimi ile ilgili çalışmalarında rüzgar türbininin 5 yılda, güneş panellerinin ise 9-12 yıl arasında kendisini amorti ettiğini tespit ettiklerini söyledi.

100 MİLYON EURO YATIRIM

Lisansız elektrik üretimi için yapılan 238 başvurudan 130`unun kabul edildiğini belirten Kıroğlu, diğerlerinin değerlendirme aşamasında olduğunu kaydetti. Kıroğlu "Bu başvuruların sonucunda da yaklaşık 100 milyon euroluk yatırım başladı`` dedi.

2015`TE ÜRETİM YAPILACAK

Türkiye`nin 5 bin megawatt lisanssız elektrik üretimi potansiyeli bulunduğuna dikkat çeken Kıroğlu "2015`te bu üretimin yapılması bekleniyor. Bu rakam, ülkemizin şu andaki toplam elektrik üretiminin neredeyse yüzde 10`u`` diye konuştu.

Ekofinans

reis

Kıdemli Üye
Bir gece oturduğumuz bölgedeki 400 kVA'lık trafo yanmıştı. O sıralar elektrik gayet ucuzdu.
Neyse gece gece yanan trafonun yanına gidip tedaşçı arkadaşlarla görüştük.
Bir tanesi aynen şöyle dert yanıyordu.

"Ula Allah belasini versin habu UFO'yi icat edenin. Elektrik ucuz diye herkes UFO yakay. Daha kimse soba yakmay. Herkes UFO yakınca trafolar yetmiy. Yanıp duruyler. Ha boyle uğraşıp duruyruk."

:)

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Sıkıntılı olan mesajlar silinmiş, gerekenin yapılmasu için yönetim kararı beklenmektedir.

Yalnız küçük bir not: aranızda çok samimiyet yoksa birbirinize şaka yapmasanız daha iyi olur galiba :) zira şakalar yanlış anlaşılmış =/ Kimsenin kimseyi kürt olduğu için küçük görme ya da pkk taraftarı görme gibi bir durumu yok. Sinirlerimizi germeye hiç gerek yok.

Konu, hakkında yorum yapmanız için tekrar açılmıştır (=

Muminaga

Yeni

Yalnızküçük bir not:aranızda çok samimiyet yoksa birbirinize şakayapmasanız daha iyi olur galiba :)ziraşakalar yanlış anlaşılmış =/ Kimsenin kimseyi kürt olduğu için küçük görme yada pkk taraftarı görme gibi bir durumu yok. Sinirlerimizi germeye hiç gerekyok.

Elektrik ücreti ödemeden -yani elektrik hırsızlığı yaptığımı iddia eden - kaçak elektrik kullandığımı iddia eden @bakış denilen karaktersizin şaka yaptığını nerden anladın? . Benim bulunduğum şehirden 1000 kilometre uzakta olan bakış elektrik hırsızlığı yaptığımı kerametlerine dayanarak iddia etmiş, bakış ın şaka yaptığına emin olduğunagöre sende mi keramet sahibisin?

Kimseninkimseyi kürt olduğu için küçük görme ya da pkk taraftarı görme gibi bir durumuyok. Sinirlerimizi germeye hiç gerek yok.

biri agbi denilen şahsiyet , ikincisi bakış. pkk taraftarı olduğumu söyleyen iki kişi var. Buna dair mesajları da var. sende öyle bir durum yok diyorsun.
Derdin nedir anlamadım. Ortalığı yatıştırmak niyetiyle hareket ettiğini iddia edemezsin. Yapılmış olan ahlaksızlıkları örtmeye çalışarak yatıştırma olmaz. Yapılanın şaka olduğunu iddia etmek sululuktan başka bir şey değildir. Ciddiyet takının biraz.

Size yönelik en ufak olumsuz bir söz gelse kendinizi yerden yere vurup, gerilme seanslarına giriyorsunuz. hırsızlıkla itham edilen,pkk taraftarı olmakla itham edilen bana insan olarak Müslüman olarak destek çıkmanızı beklemiyorum zaten. Siz bana hakaret edenleri şaka yapmıştır öyle söz kullanmamıştır diyerek sahiplenmeyin başka şey istemiyorum.

Şeref/size şeref-siz dedim. Kepazeye kepaze dedim. Bunlar hakaret sayıldı.
Elektrik hırsızlığı ithamı ise şaka oldu. Oysa elektrik hırsızlığı, şeref-sizliğinde kepazeliğinde birkaç basamak üzerinde olan ağır bir suçtur. Pkk taraftarı olmak şeref-izliğin en büyüğüyse, pkk taraftarı olmayan birini pkk taraftarlığıyla itham etmek en büyük şeref-sizliğin ta kendisidir. Bu sözler niye zorunuza gitti?

Ben eğer pkk taraftarıysam ve elektiriği kaçak kullanıyorsam Allah benim ve evimin belasını versin demiştim. Kendime böyle bir yeminin içine dahil ettiğimde iyi güzel oluyorsa, beni haksızca itham edenlere Allah belanızı versin dediğimde niye zorunuza gitti?

şerefiyle yaşayan, namusluca çalışıp helalinden alınteriyle kazandığını yiyip içen biriyim. Allah, beni hırsızlıkla itham edenlerin belasını versin. Allah’ın laneti onlar üzerine olsun. Sırf Kürt olduğum için beni pkk’li olmakla itham edenlerin Allah c.c belasını versin. Allah’ın laneti onların üzerine olsun.

ebkem

Baş Yücelik
Sayın Mahabad, bir yanlış anlaşılma söz konusu olsa gerek..Bazen muhattabı alt etmek adına nahoş sözler ifade ediliyor burada. Herçekten kimileri sınırlarını son raddeye kadar aştığı halde hala burada durabiliyor, daha doğrusu yönetim tarafından barındırılıyor. Bu hususta çok esneklik var.

. Ben size atıfta olarak kullanılan o kerif ifadelerden mustağni olduğunuzu biliyor, samimi olduğunuza inanıyorum.PKK hakkında da her zaman sağlam duruşunuzu, ve tenkidlerinizi bilen bilir. Fazla tasa etmeyin, biliyorum haksızlık karşısında tahammül malesef ilk etapta olmuyor, bizler de yaşadık burada herkes şahit. Ama müsterih olun, burada veciz yorumları ve klas duruşu olan nadir şahıslardansınız. Lüzumsuz zevatın (yönetimin tavrını katmıyorum ama haksızlık varsa kendilerini gözden geçirsinler) sözlerini de fazla kaale almayın derim.

Sizleri severiz.

AynAlı

Kıdemli Üye
elektrik hiçbir şekilde bedava olamaz. örneğin 500 kW üretim için lisans istenmiyor ama 500 kW güneş enerjisi yaklaşık 2.5 milyon tllik bir yatırıma ihtiyaç duyar.bu paranın geri dönüşü ise 10 senedir. 2.5 milyon tlsi olan bir adam neden 10 senede geri dönüşü olacak bir yatırım yapsınki? diğer şekilde kimse güneş enerjisine yanaşmaz tabi hibe felan almıyorsa. rüzgar enerjisi ise güneş enerjisinden daha ucuza mal ediliyor. 1 mW yaklaşık 2.5 milyon tl.bunun geri dönüşümü ise6-7 yıl.yine paran olacak yada hibe alacaksınki bu işlere girebilesin. bunun yanında 500 kW üstü lisanslı üretim için devlet her yerde üretim izni vermiyor. mesela bitliste rüzgar santraline izin yok.türkiyenin bir çok yerindede bu geçerli.çünkü rakım yüksekliği ve etkili rüzgar buna yetmiyor.ölü yatırım olmaması için belirli yerlerde buna izin var. diğer şekilde büyük şirketler büyük kapasiteli rüzgar santrali kuruyorlar.bunları geri dönüşü hem daha karlı hemde süre olarak kısa. örneğin sabancının egede kurduğu 60 mWlık tesis yaklaşık olarak 120 milyon tlden fazla bir parayla kuruldu. bu parayı normal bir vatandaş asla veremez. zaten elektriğin bedava olması demek hayatın bedava olması demektir.buda asla mümkün değildir.

Muminaga

Yeni
Sayın Mahabad, bir yanlış anlaşılma söz konusu olsa gerek..Bazen muhattabı alt etmek adına nahoş sözler ifade ediliyor burada. Herçekten kimileri sınırlarını son raddeye kadar aştığı halde hala burada durabiliyor, daha doğrusu yönetim tarafından barındırılıyor. Bu hususta çok esneklik var.

. Ben size atıfta olarak kullanılan o kerif ifadelerden mustağni olduğunuzu biliyor, samimi olduğunuza inanıyorum.PKK hakkında da her zaman sağlam duruşunuzu, ve tenkidlerinizi bilen bilir. Fazla tasa etmeyin, biliyorum haksızlık karşısında tahammül malesef ilk etapta olmuyor, bizler de yaşadık burada herkes şahit. Ama müsterih olun, burada veciz yorumları ve klas duruşu olan nadir şahıslardansınız. Lüzumsuz zevatın (yönetimin tavrını katmıyorum ama haksızlık varsa kendilerini gözden geçirsinler) sözlerini de fazla kaale almayın derim.

Sizleri severiz.
her türlü şeklini denedim ebkem kardeşim. neticede öyle kabul edilebilecek, alttan alınacak bir suçlama olmadığını görüyorum. tahammül edilebilecek suçlamalar olmadığını eminim herkes kabul edecektir. DESIFRE denilen ahlaksız Yahudi yalakacısı ifadesini kullandı. raporladım, raporlamama gelen repten cevabı gördüğümde gösterilen gayri ciddiyeti anladım. Mesele şu ki bana yöneltilen elektrik hırsızlığı ve pkk'li olma bu iki ağır itham karşısında sessiz kalacak, yutacak kimseyi görmüyorum. Çok basit suçlamalarda bile benim gösterdiğim tepkinin fazlasını gösterenlere tanık oluyoruz. bakış denilen karaktersizin şaka olarak söylemediğine kendi mesajı tek başına yeterli iken onun adına bu yapılmış bir şakadır iddiasında bulunmak ise ilgili kişiye destekten başka bir işe yaramıyor.... Musterih olunacak durumlar var, ama bu derece ağır ithamlara karşı ben müsterih olamam.

ebkem

Baş Yücelik
her türlü şeklini denedim ebkem kardeşim. neticede öyle kabul edilebilecek, alttan alınacak bir suçlama olmadığını görüyorum. tahammül edilebilecek suçlamalar olmadığını eminim herkes kabul edecektir. DESIFRE denilen ahlaksız Yahudi yalakacısı ifadesini kullandı. raporladım, raporlamama gelen repten cevabı gördüğümde gösterilen gayri ciddiyeti anladım. Mesele şu ki bana yöneltilen elektrik hırsızlığı ve pkk'li olma bu iki ağır itham karşısında sessiz kalacak, yutacak kimseyi görmüyorum. Çok basit suçlamalarda bile benim gösterdiğim tepkinin fazlasını gösterenlere tanık oluyoruz. bakış denilen karaktersizin şaka olarak söylemediğine kendi mesajı tek başına yeterli iken onun adına bu yapılmış bir şakadır iddiasında bulunmak ise ilgili kişiye destekten başka bir işe yaramıyor.... Musterih olunacak durumlar var, ama bu derece ağır ithamlara karşı ben müsterih olamam.

Haklısınız. Misak ağabeyin yıllar öncesi bir mesajını okumuştum buralarda. "Yönetimin adalet anlayışı beş para etmez demişti." o zamanın halleri nansıldı bilemem ama bizim de başımızdan geçen havadisleri ele alarak söylüyorum ki ciddi karar yetersizliği ve yanlış kanaatler oluyor. Siz yasaklandınız ama bakış ve agbi'de sanırım olmadı.

Bilemiyorum iç yüzünü, yalnız lütfen ama lütfen eğer ellerinde bir takdir yetisi varsa hakkını versin ve kişilerin kişisel haklarının rencide ve linç edilmesine müsade etmesinler. Dünyanın hakeretini iftirasını yedim ve ali bey bana tekrarı olsun o zaman bana söyle diyor.

@aLi'ce

Allah için biliyorum para kazanmıyorsunuz ama her çoban sürüsünden mesuldür hadisince elinizdeki yetkiyi hakkıyla kullanmalısınız ve burada aleni pkk, ve münafık denmişse, namusa birilere leke sürmüşse sen onu kapı dışarı koyacaksın ki ibret olsun daha kimse yapmasın. Bu iş öyle savsaklamakla baştan savmakla olmaz. Huzur milleti susturmakla değil hakkı temsil etmekle sağlanır.

@aLi'ce

Mahabad yineliyorum, ben sizin samimiyetinize sonuna kadar inanıyorum.

garip70

Ordinaryus
Türkiye de elektirik 5 yıla kadar bedava olacakmış. Olur mu? Neden olmasın?
Olur olur...

Ama bu sefer de bedava elektirik vergisi koyarlar, dünyanın en pahalı elektiriğini kullanırız.

Burası Türkiye... :)

bakış

Kıdemli Üye
birisi masal mı anlatıyor :p
Anlatıyor tabi.Bakın aşağıdaki linkteki konuda,adam saadet partisini pkk ile aynı tutuyor.Belki sadece oy vermiş olsam,yanlış anlamamda teşkilatta görevim olması hasebiyle zoruma gitti tabi.

yani pkk'lısın diye o bana söylüyor.İşte linki
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?125354-Türkiye-pasaportlu-Baasçılar/page2

Şu aşağıdaki linkte'de sırf kürtlere,güvenecekleri kimse kalmadığı için mazlum demem bir takım arkadaşları rahatsız etmiş.Herkesin görüşü farklı olabilir saygılıyız.Yeterki hakaret olmasın.

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?123834-PKK-yol-kesti-BDP-li-vekiller-alkışlarla-karşıladı

Yani kürtlere sahip çıkacam,bana pkk'lı diyecekler,birde utanmadan"sen bana nasıl pkk'lı dersin" diye caka satacak.kaçak elektrik konusundada;mahabadın huyudur.Cümleleri,sözcükleri hatta harflerine kadar araştırır,açık yakalamaya çalışır.Bizde böyle bir açık yakaladık."Gözünüz aydın" demiş.Sende bu ülkenin vatandaşı isen"gözümüz aydın"demelisin dedim.
"Yoksa sen elektriğe para vermiyormusun" dedim.Şakaydı tabii.İster inansın ister inanmasın.
saadet ve pkk elele diyecek.Özür dilemeyecek,birde zeytinyağı gibi üste çıkarak hakaret edecek.Kötü söz sahibinindir mahabad,hanene yazıldı bunlar.:)