Türkiye Büyük Oyunu Bozdu

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Ankara'dan Musul harekatı öncesi nokta atışıSaygı Karakolu'nun tahliyesi, IŞİD'i kullanarak Türkiye'yi çatışmanın içine çekmek isteyenlerin planını bozdu.
ankaradan_musul_harekati_oncesi_nokta_atisi_1424669569_451.jpg

Terör örgütü IŞİD'in 'de facto' başkenti Musul için ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, kurtarma taarruzu başlatmaya hazırlanıyor. Günlerdir Amerikan ve İngiliz basınının üst sıralarında yer alan haberlerde Irak ordusunun ve belki Kürt birliklerinin de desteğiyle başlatılacak Musul kara harekatının bir dönüm noktası olacağı vurgulanıyor. Nitekim ABD Başkanı Barack Obama’nın liderliğindeki koalisyon eğer Musul’u geri alabilirse bu, IŞİD’le savaşın kazanılması anlamına gelecek.
KARAKOL PROPAGANDASI
Musul harekatının Obama için sınav olacağı kaydedilirken CNN, yeni göreve gelen Amerikan Savunma Bakanı Ash Carter’ın sözlerine yer vererek “Musul operasyonunun başarıya ulaşması için doğru zamanda düğmeye basılması gerektiğini” yazdı.
Operasyonun Mart veya Nisan ayında yapılacağı tahmin edilirken Kobani’den sonra son dönemde Halep, Kerkük, Ürdün, Mısır ve hatta Libya hattında artan IŞİD hareketliliğiTürkiye’yi de harekete geçirdi. Ankara, “IŞİD Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu ele geçirdi” yönünde iç ve dış kamuoyunda yürütülen karşıt propagandayı durdurmak ve IŞİD söylemini kullanarak Türkiye’yi içte ve dışta çatışmanın içine çekmek isteyen kesimlerin planını boşa çıkarmayı amaçladı. Türkiye’nin verdiği “tahliye” kararı hem Musul hattı üzerinde yer alan karakolu riske atmamak hem de Türkiye’ye karşı bir kışkırtma aracı olarak kullanılmasının önüne geçmek için alındı.
 
Üst