Türkçe altyazılı Arapça Mevlid Kandili ilahileri

kodoo

Asistan
Bismihi Teâla.
Selamun aleyküm.
Mevlid Kandili ve İslami Vahdet Haftamız mübarek olsun.
Pandemi yüzünden bir araya gelemeyiş ve EYYAMULLAH'tan biri olan bu kutlu günü hakkıyla yâd edemeyişimizin üzüntüsünü yaşamaktayız..
Bu da yetmezmiş gibi bir taraftan düşünce ve ifade özgürlüğü adı altında Fransız rejimi öncülüğünde kafirler İslam Peygamberine saldırıyor..
Diğer taraftan da özellikle medya ve sosyal medyadaki Arapça ve İngilizce kanallarda vahhabilerin Mevlid Kandili'ni utanmadan bidat olarak ilan etmesi ve bunu irşad(!!) ve tebliğ(!!) etmeleri de işin cabası..
Bu gibi nedenlerle Peygamber Efendimizin karşısında yüzümüz kalmaz ve utançtan kahrolurken.. Bangladeş ve Yemen gibi bazı ülkelerdeki günümüz VEYSEL KARANİleri devâsa Mevlid Kandili Programları ve gösterileriyle yüzümüzü ağarttı.
İzninizle Suudi Amerikan bombardumanı altındaki Yemen başkenti Sana'dan Mevlid Kandili Programları görüntüleri eşliğinde Türkçe altyazılı Arapça ilahiler paylaşacağım..
Kendimiz onlar gibi yapamasak da gönlümüz onlarladır.. Arzumuz bunun aynısıdır..

spesifik

آزادی قید و بند

@kodoo kızma ama bidat bidattir
Rasule saygı ve sevgi vahyi yaşamakla olur
ama biz abartmayı seven bir milletiz malesef

kodoo

Asistan
Malum sistemin saray ve televizyon hocalarının videolarını izlemiyorum. O kadar düşmedim.
Ve Mevlid kandili bidat değildir. Eyyamullahı anmak Kur'ani bir emirdir. Nebevi bir sünnettir.
90'larda okuduğum şu dergiden Eyyamullah Üzerine adlı makaleyi okuyabilirsiniz, Kur'ani deliller için.
Veya Hz İsa'nın kendi doğum, ölüm ve diriliş gününde kendine selam göndermesine dair ayetin tefsirini.
Keza Nebevi deliller için ise Peygamberimizin önceki Peygamberlerin mevlit günlerini yad edip oruç tutması örneği verilebilir.
Ve hatta ileride gerçekleşeceğini ihbar-ı gaybiden haber verdiği şeyler için sevinmesi ve ağlaması da..
Allah'ın hüccetlerinin, doğum ve ölüm günleri.. " الْحُسْنَيَيْنِ "(İki iyi) akibetten birisine ulaştığı günler (cihadlarında zaferleri veya şehadetleri).. Eyyamullahtır. Eyyamullah'a karşı çıkmak " وَذَكِّرْهُمْ بِاَيَّامِ اللّٰهِۜ " ayetine karşı çıkmaktır ve asıl bidat budur..
Hele mübarek mevlid kandili gibi dini gün ve gecelere karşı çıkan saray müftülerinin; kendilerinin, ailelerinin, falanca padişahın ve filanca paşanın doğum ve ölüm günlerini, ayak basış ve kaldırışlarını, işgal/fetih/zafer ve yenilgi günlerini kutlaması ayrı bir ironidir.

Son düzenleme:

kebîkec

İhvan Forum Üye
Malum sistemin saray ve televizyon hocalarının videolarını izlemiyorum. O kadar düşmedim.
Ve Mevlid kandili bidat değildir. Eyyamullahı anmak Kur'ani bir emirdir. Nebevi bir sünnettir.
90'larda okuduğum şu dergiden Eyyamullah Üzerine adlı makaleyi okuyabilirsiniz, Kur'ani deliller için.
Veya Hz İsa'nın kendi doğum, ölüm ve diriliş gününde kendine selam göndermesine dair ayetin tefsirini.
Keza Nebevi deliller için ise Peygamberimizin önceki Peygamberlerin mevlit günlerini yad edip oruç tutması örneği verilebilir.
Ve hatta ileride gerçekleşeceğini ihbar-ı gaybiden haber verdiği şeyler için sevinmesi ve ağlaması da..
Allah'ın hüccetlerinin, doğum ve ölüm günleri.. " الْحُسْنَيَيْنِ "(İki iyi) akibetten birisine ulaştığı günler (cihadlarında zaferleri veya şehadetleri).. Eyyamullahtır. Eyyamullah'a karşı çıkmak " وَذَكِّرْهُمْ بِاَيَّامِ اللّٰهِۜ " ayetine karşı çıkmaktır ve asıl bidat budur..
Hele mübarek mevlid kandili gibi dini gün ve gecelere karşı çıkan saray müftülerinin; kendilerinin, ailelerinin, falanca padişahın ve filanca paşanın doğum ve ölüm günlerini, ayak basış ve kaldırışlarını, işgal/fetih/zafer ve yenilgi günlerini kutlaması ayrı bir ironidir.

Desene kargadan başka kuş tanımıyorum diye :) Sözün kendisi hak mıdır batıl mı ona bakılır. Kimin söylediğine göre hakikat değişiyor mu ?

kodoo

Asistan
Ben rejimin kargalarını tanımıyorum.
Dün (on küsür yıl önce) Fetönün videolarını atıyorlardı bu sitede izlemiyordum.
Bugün başka yeni yetme hocaların videolarını atıyorlar, yine izlemiyorum.
Söz söylemediniz, video attınız. Ben yine söz söyledim, 30 yıl önce okuduğum bir makaleyi attım.
Siz okumadınız. Ben de izlemiyorum. Olan bu.

Son düzenleme:

spesifik

آزادی قید و بند
Ahaha sende rejimin öğretmenisin be kodoo =)
Okudum ben makaleyi o dergiyi hatırlıyorum biz de de vardı galiba
Hatta abdullah kuloğlu babamın radyo rumuzuydu =)
Yav humeyninin irana gelişi bilem eyyamullahmış vay be
Izleme attığım videoyu eksik kalsın =)
Anmak hatırlamak kavramı farklı benim zihnimde
Yaşamak ya da bu uğurda savaşmak ta anmaktir
Hele vahyi anlamak anlamlandırmak eyyamullah ın ta kendisidir
Yoksa kuru bi salavat çekmek değil
Ha salavat getirmeyi de severiz o apayrı bi konu
Radikaller sevmez diye bi kaide yok dimi =)

kodoo

Asistan
Ben sistemi ve siyaset öğretmiyorum insanlara. Dil öğretiyorum. Ama sizin hocalarınız sistemin gün ve bayramlarına toz kondurmazken (itiraz edip ses çıkarmazken), mevlid kandillerine bidat diyor ya.. "Mevlid kandilin mübarek olsun" diyene "Amin. Senin de." demek yerine milad-ı nebi'nin tebriğinin sözde bidatliğinden dem vuran talebeler yetiştiriyorlar ya.. Oradaki ironiye işaret ediyorum sadece.
Ben sizin hocalarınız gibi dini gün ve gecelere hem de din adına karşı çıksaydım -haşa-.. Ve biri bana -sizlerin laubali ve kahve ağzı ile tercüme ederek söyleyeyim- gelip deseydi ki; "Madem sözünde doğrucusun. Madem Mevlid Kandiline bidat diyorsun. Madem bin yıllık müslümanlardan daha iyi olduğunu zannediyorsun. Madem icma-ı ümmete icattır ve bidattır diyorsun. Falanca 90 küsür yıllık bayramlara neden söz etmiyorsun? Neden sırtını istibdada dayayıp dini ve dindarları eleştiriyorsun? Dine dayanıp istibdadı eleştirmiyorsun? Acaba neden "Peygamber yapmadı" diye iddia edip Melid Kandiline biddattır diyorsun da; laiklik ve ilkelerine, istanbul sözleşmesine, saraylara, köşklere, külliyelere, loto-toto-iddiaya, genelevlerine, pavyonlara, içki fabrikalarına, bankacılığa... hülasa Peygamber döneminde uygulanmayıp şimdi ilan edilen ve uygulanan tüm bu işlere neden bidat demiyorsun? Yemiyor mu?"
Ben susardım. Ama gelin görün ki bunlar susmuyor, sürekli video yapıp internete koyuyor.
Kendilerine tahsis edilen TV kanallarında konuşuyor vb.
Birileri de gelip bunları bana aktarıyor, savunuyor, "ahaha"lı, "yav"lı "mav"lı dille cevap yetiştirmeye çalışıyor.
Neyse, Allah başta hakir kardeşinizi ve sizleri olmak üzere tüm ümmeti ıslah etsin ve doğru yola iletsin.

Son düzenleme:

spesifik

آزادی قید و بند
"Madem sözünde doğrucusun. Madem Mevlid Kandiline bidat diyorsun. Madem bin yıllık müslümanlardan daha iyi olduğunu zannediyorsun. Madem icma-ı ümmete icattır ve bidattır diyorsun. Falanca 90 küsür yıllık bayramlara neden söz etmiyorsun? Neden sırtını istibdada dayayıp dini ve dindarları eleştiriyorsun? Dine dayanıp istibdadı eleştirmiyorsun? Acaba neden "Peygamber yapmadı" diye iddia edip Melid Kandiline biddattır diyorsun da; laiklik ve ilkelerine, istanbul sözleşmesine, saraylara, köşklere, külliyelere, loto-toto-iddiaya, genelevlerine, pavyonlara, içki fabrikalarına, bankacılığa... hülasa Peygamber döneminde uygulanmayıp şimdi ilan edilen ve uygulanan tüm bu işlere neden bidat demiyorsun? Yemiyor mu?"
sn öğretmenim bencağız yıllardır yapıyorum bunu zaten
kimse beğensin onaylasın sevsin diye falanda değil üstelik
kimse üzerinde tahakküm gücümüz yok biliyorum
elimden geldiğince de saygınlığımı koruyorum
ama siz yav lafzına bile mana yükleyecekseniz
bende susayım en iyisi
saygılar efendim
dua ile..