türk ve kürt diyince aklınıza ne geliyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

merdo

Paylaşımcı
türk ve kürt diyince aklınıza ne geliyor ikisi içinde yorum bekliyorum
benim aklıma türk ve kürt diyince kardeş olmaları gereken iki millet geliyor, kandaş geliyor..

zelal

Asistan
benim aklımada gelen şey kardeş olmaları başke ne gelebilirki?

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
bunlar benim şahsı görüşlerim
türk diyince dünyaya yön veren bir millet geliyor
kürt deyince pkkya destek veren topluluk geliyor

Gülçehre

Asistan
türk denince çanakkale
kürt denince dedem ve kırmızı aklıma geliyor(kürt kırmızı sever derler)
buda benim şahsi düşüncem

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
türk ve kürt diyince aklınıza ne geliyor ikisi içinde yorum bekliyorum
benim aklıma türk ve kürt diyince kardeş olmaları gereken iki millet geliyor, kandaş geliyor..

türk kürt iki millet niye olsun ikisi de tek millettir. senin dediğin olsa olsa türkmenler ve kürtler tek millet ama farklı toplum denilebilir.

bizler eskiden kendimize osmanlı derdik şimdi türk diyoruz.

ibrahimi

Has Uşak
:)))
yaşıyoruz işte hep birlikte bu vatandayız.
türk kürt ayrımına gitmeye gerek yok...

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net

pkk'ya destek veren insanlar çok azınlıkta ki milli güvenlik belgesine göre bunların arasında kürtlerin sayısı oldukça az kanlı eylem yapanların çoğunluğu ermeni ve süryanilerden oluşuyor. 33 askerimizin şehid edildiği olay süryanilerin eseridir. askerlerimizin cinsel organlarını kesip boyunlarına asıyorlarmış? :uzgunum[1]:

hıfz-ı lisan

perekli..
Kürtler deyilince akla pkk'ya destek verenler gelmemeli bence çünkü bu kavramın içine hepsi girmiyor. Bazı kesimler tarafından yapılan ırkçılıkta var tabi. Ümmeti Muhammed olarak yaşamak varken.. ;)

Satuk Buğra

Profesör
Bu tanım yere, zamana, kişi ve kopluma göre değişiklik arzetmektedir. Raşit Halifeler dönemi ile başlarsak, Kürt denince Hazreti Ömer Zamanında Müslüman olan millet, Türk denince Emevilerin son zamanlarında müslüman olan millet aklıma gelmektedir. Daha sonra kürt denince Selahaddin Eyyubi, Türk Denince Kılıçarslan, gelmektedir. Kürt denince Molla Gürani Türk denince Fatih Sultan Mehmet. Son olarak Kürt denince Üstad Bediüzzaman, Mehmet Kayalar Abi, Üstad Hizbullah Hakverdi, Türk denince Hüsrev Abi, Rüştü Tafral Abi, Abdullah Yeğin abiler gelmektedir. Kürtler ve Türkler müslüman ve kardeştirler. Kürtleri pkk ile damgalamaya çalışanların samimiyetine inanmamaktayız. Eğer Türklerin pkk sı olsaydı türklerden daha fazla taraftar bulacağına inanıyorum. Ben neseben bir türküm ancak, bütün müslümanlar olduğu gibi kürt müslüman kardeşlerimde başımın tacıdır.

Tuncay ÖZ

Profesör
Ayni Toprak Ayni Cumhuriyet üzerindeysek O Topraklari Paylaşiyorsak Ve Atalarimiz Bir Ise Böyle Bi Ayrim Olmamalidir.

Wesselam

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap

olmayana, Arap olmayanin da Araap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin

da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadir. Allah yaninda

en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir. (veda hutbesi)

başka söze ne hacet

SeNoL

MUEYABYA
...:: İnsanların inananlara düşmanlık bakımından en azılısı olarak herhalde yahudilerle Allah'a ortak koşanları bulacaksın. İnananlara dostluk bakımından en yakın olarak da her halde "Biz hıristiyanlarız." diyenleri bulacaksın. Bunun sebebi, onların içinde bilgin keşişlerin ve dünyayı terk etmiş rahiplerin bulunmasıdır ve bunlar büyüklük taslamazlar. maide suresi -82 ::...
_________

Türk,kürt bilmem neleri kenara bırakıp ümmet bilincini yaygınlaştırsak hepimiz için çok daha iyi olur..

Satuk Buğra

Profesör
Ayni Toprak Ayni Cumhuriyet üzerindeysek O Topraklari Paylaşiyorsak Ve Atalarimiz Bir Ise Böyle Bi Ayrim Olmamalidir.

Wesselam

Aynı toprak önemli değil kardeş, Hazreti Rasulullah Mekkeli, Ebu Cehilde Mekkeli idi. Ancak ikiside birbirine düşmandı. Toprak birliğinin önemi yoktu. İman birliği önemli idi. Selman İranlı ide ancak Rasulullahın dostu idi. Atalara gelince herkesin atası hazreti adem, şu milliyetçilik ayaklarını bir kenara koyalım artık. Üstünlük takvadan başka bir şeyde değil. Allah Teala şu millettendin bu millettendin diye bize muamele yapmayacak. Allah için ne yaptı isen o karşına gelecek.

merdo

Paylaşımcı
öyle kürtler varki artık kendisinden nefret eder olmuş sırf pkklı damgası yediği için ziya gökalp bir kürt olmasına rağmen neden ben bir türküm demiş nedeni bu işte onlar için kürt olmak üç sıfır geriden başlamak ama diyorum türkiye cumhuriyetini kimse yıkamaz sadece iç savaş sonunu hazırlar bunun bilincindekiler hep ayrım cıkartacak içimizde bugün stalinist bir terörist grup var adı pkk onu kullananlar ise yine hep aynı düşmanlar, kürt denince aklına pkkyı destekleyen millet geliyor ise yazıklar ola..
Peygamberim(S.A.S.)nın başına gelenleri herkes bilir, O'na zulmeden ne bir ingilizdi nede bir başka millet kendi milletiydi Araplar.Allah'ın sabrı büyüktür lakin O'da bu zülme bir dsur demek istemiş ve şöyle demişti "EĞER
İSTERSEN ŞU İKİ DAĞI ÜZERLERİNE YIKAYIM" Allah onları orda helak edecekti ama Resulullah " Hayır" dedi eğer onların içinden bir yıl sonra değil bir cok sene sonra bir iman edecek olan cıkacaksa onların helak olmasını istemiyorum..O büyük insanın ümmetisin sen nasıl olurrda malatyadan sonrasını bombalayın lafını gelipte söylersin neden bir abd veya israil helak olmuyor çünkü yarın ne olacağını Allahtan başka kim bilir ki sen kurtuluşu birlikte yapan kürtlere bomba atacaksın, yahudilerin hepsinin Allah belasını versin diyorsun böyle diyeceğine neden onlara doğruyu göstermenin peşinde olmayıp onunda imanına vesilşe olmuyorsun onu cehennemden kurtarmıyorsun.sen bomba atcaksında her sokak başında yatan alimler,üstadlar,şeyhler öyle boşmu duracak çanakkaledeki gibi ayaklanacak.. ölüm yatağında bir film şeridi gibi gözünün önünden gecerken bunlar belki senin cocuğun bir önce ölmeni isteyecek mirasını harcamak için ve öldükten sonra bir dua bekleyeceksin yalnız bir şekilde ama bu yaptığın ayrımcılık önce bir küçük su damlası sonra bir buz dağı gibi aklını alıcak elinden...

iki yorum yapmak istiyorum bu konuda...
1. iddia oki kürt diye ayrı bir ırk yoktur. orta asyadan bu yana milletimizi seven veya bizimle dost olan pek millet yok gibidir.. bunlara hazımsızlık ta eklenince bir çok siyonist güçler bizlere zarar vermek için çeşitli yollara başvurmuştur.
işte bunlardan bir taneside Türk kürt kavramlarını empoze etmektir. iddia o dur ki milletimiz içerisinde yaşayış tarzı biraz farklı olan bir guruba türk ün tersi demeye başlamışlar. işte sizler terssiniz. bu terslikten istifade ederken de ''türk'' kelimesindende faydalanmayı ihmal etmemişler. yani ''türk''ün tersi ''krüt''...tabi zamanla kürt olacaktır. ve ileryelen yıllarda ise bizi bize öldürtecelerdir. pkk burada kürtlüğün zerre kadar hiç bi yerinde yoktur. ben trabzonlu olupta pkk lı olan insanlarda tanıdım.. yani pkk olayı kesinlik ve kesinlikle bir ırk meselesi değildir olamazda...

2. yorumum ise said nursi hz. geçmiş hayatını okuyan insanlar bilir. türklerle alakalı bir yorumunda ''ben kürdistan dağlarında büyüdüm fakat asırlarca islam dinine bayraktarlık yapan bir millete hizmet etmeyi kendime bir şeref sayarım''7demiştir. hakeza milli mücadele yıllarında kendii bizzat gönüllü milis alayı olarak kafkasyada talebeleriyle birlikte milli mücadelenin yanında olup savaşmıştır. yine hakeza okadar aşiretlere mensup olmasına rağmen kürt milliyetçiğini yapmamıştır. ki yapsaydı çok rahat olarak aşiretinden bir beylik veya devlet kurabilirdi.. yine hakeza milli mücadele yıllarında şeyh said isyanında yatıştırıcı rol oynamış kendisine bu isyana katılması teklifini bile tereddüt etmeden şiddetle red etmiştir.. yine hakeza milli mücadele yıllarında Mustafa Kemal Paşa ile aralarında polemik olmasına rağmen hiç bir zaman kurulan yeni devleti tanımamazlık yapmamıştır. herzaman desteklemiştir..
canım çıksın bu zaviyeden bakıldğında kürt türk milliyetçiliği yapan insanların ne vatanperverliklerinden nede samimiyetlerinden memnun olmam...
muhabbetle..

Satuk Buğra

Profesör
Allah Teala insanları kavim kavim yaratmıştır ve kürt ırkı, kürt kavmi vardır. Bunu inkarın bilimsel ve akla uygun bir tarafı yoktur. Ancak kavimlerin olması birbirleri ile çatışmasını gerektirmez. Üstad Bediüzzaman ne buyurmuşlardır. Hangi islam milletini ele almışsa onu övmüştür. Türklere kahraman demiş evet ancak araplara kötü dememişki. Ne diyor Hutbei Şamiyede; Ey Necip, asil arap milleti, İslamın ilk sancaktarları, ilk evlatları, öncüleri. Kürtler için ne diyor, kötü demiyorki, İslamın mert evlatları.

Hudalfa

Asistan
erciyes_prensi işte senin yozlaşmış aklına ancak böyle şeyler gelir. 30 milyon kürt hepsi pkk ise küllen bitmişiz biz.. sen birde mümin, sofi diye geziniyosun demi ortalıkta. önce şu lackalaşmış beynini temizle sonra kanaat getir.

merdo

Paylaşımcı
bak!!!!!!!!
türk kelimesi arapça-farsca terkudan gelmiştir terku_ terk eden anlamına gelmektedir, türkler orta asyayı terk edip geldikleri için bu ad verilmiştir.terku zamanla türk olmuş...
kürt kelimesi yine arapça-farsca kertudan gelir kertu(kert kelimesini herkes bilir bağlanmak anlamına gelir)yani kürttler hep bağlı yaşadıkları için bu ad verilmiş.kertu zamanla kürt olmuş.. ırkcılık yapacağına biraz araştır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...