türk ve kürt diyince aklınıza ne geliyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
aziz piirim. aynı yöne farklı yollardan gidiyoruz. kurt ırkı konusunda bir iddia dan bahssettim. buna inanıp inanmadığımı söylemedim..ama bahsettiğim iddia konusunda kesin bilimsel araştırmalar yapılıyor. sonuç olarak şunuda unutmamak gerek kavimler gökten zembille inmedi. onlarda Hz. Havva anamızla HZ. adem Babamıza dayanır.bence çok makul bir iddia... sürekli takipçisiyim..çünkü ben türkmenim..

üstadın türk milleti içinde bir görüşünden bahsettim. araplarla ilgili bir görüşü filan yoktur demedim.veya sevmez filan!! yazınızı

Satuk Buğra

Profesör
öyle kürtler varki artık kendisinden nefret eder olmuş sırf pkklı damgası yediği için ziya gökalp bir kürt olmasına rağmen neden ben bir türküm demiş nedeni bu işte onlar için kürt olmak üç sıfır geriden başlamak ama diyorum türkiye cumhuriyetini kimse yıkamaz sadece iç savaş sonunu hazırlar bunun bilincindekiler hep ayrım cıkartacak içimizde bugün stalinist bir terörist grup var adı pkk onu kullananlar ise yine hep aynı düşmanlar, kürt denince aklına pkkyı destekleyen millet geliyor ise yazıklar ola..
Peygamberim(S.A.S.)nın başına gelenleri herkes bilir, O'na zulmeden ne bir ingilizdi nede bir başka millet kendi milletiydi Araplar.Allah'ın sabrı büyüktür lakin O'da bu zülme bir dsur demek istemiş ve şöyle demişti "EĞER
İSTERSEN ŞU İKİ DAĞI ÜZERLERİNE YIKAYIM" Allah onları orda helak edecekti ama Resulullah " Hayır" dedi eğer onların içinden bir yıl sonra değil bir cok sene sonra bir iman edecek olan cıkacaksa onların helak olmasını istemiyorum..O büyük insanın ümmetisin sen nasıl olurrda malatyadan sonrasını bombalayın lafını gelipte söylersin neden bir abd veya israil helak olmuyor çünkü yarın ne olacağını Allahtan başka kim bilir ki sen kurtuluşu birlikte yapan kürtlere bomba atacaksın, yahudilerin hepsinin Allah belasını versin diyorsun böyle diyeceğine neden onlara doğruyu göstermenin peşinde olmayıp onunda imanına vesilşe olmuyorsun onu cehennemden kurtarmıyorsun.sen bomba atcaksında her sokak başında yatan alimler,üstadlar,şeyhler öyle boşmu duracak çanakkaledeki gibi ayaklanacak.. ölüm yatağında bir film şeridi gibi gözünün önünden gecerken bunlar belki senin cocuğun bir önce ölmeni isteyecek mirasını harcamak için ve öldükten sonra bir dua bekleyeceksin yalnız bir şekilde ama bu yaptığın ayrımcılık önce bir küçük su damlası sonra bir buz dağı gibi aklını alıcak elinden...

Tükiye cumhuriyetini korumak isteyenler chp li olmalı. Çünkü en samimi şekilde türkiye cumhuriyetinin korumalığını chp liler yapıyor.

Hudalfa

Asistan
iki yorum yapmak istiyorum bu konuda...
1. iddia oki kürt diye ayrı bir ırk yoktur. orta asyadan bu yana milletimizi seven veya bizimle dost olan pek millet yok gibidir.. bunlara hazımsızlık ta eklenince bir çok siyonist güçler bizlere zarar vermek için çeşitli yollara başvurmuştur.
işte bunlardan bir taneside Türk kürt kavramlarını empoze etmektir. iddia o dur ki milletimiz içerisinde yaşayış tarzı biraz farklı olan bir guruba türk ün tersi demeye başlamışlar. işte sizler terssiniz. bu terslikten istifade ederken de ''türk'' kelimesindende faydalanmayı ihmal etmemişler. yani ''türk''ün tersi ''krüt''...tabi zamanla kürt olacaktır. ve ileryelen yıllarda ise bizi bize öldürtecelerdir. pkk burada kürtlüğün zerre kadar hiç bi yerinde yoktur. ben trabzonlu olupta pkk lı olan insanlarda tanıdım.. yani pkk olayı kesinlik ve kesinlikle bir ırk meselesi değildir olamazda...

2. yorumum ise said nursi hz. geçmiş hayatını okuyan insanlar bilir. türklerle alakalı bir yorumunda ''ben kürdistan dağlarında büyüdüm fakat asırlarca islam dinine bayraktarlık yapan bir millete hizmet etmeyi kendime bir şeref sayarım''7demiştir. hakeza milli mücadele yıllarında kendii bizzat gönüllü milis alayı olarak kafkasyada talebeleriyle birlikte milli mücadelenin yanında olup savaşmıştır. yine hakeza okadar aşiretlere mensup olmasına rağmen kürt milliyetçiğini yapmamıştır. ki yapsaydı çok rahat olarak aşiretinden bir beylik veya devlet kurabilirdi.. yine hakeza milli mücadele yıllarında şeyh said isyanında yatıştırıcı rol oynamış kendisine bu isyana katılması teklifini bile tereddüt etmeden şiddetle red etmiştir.. yine hakeza milli mücadele yıllarında Mustafa Kemal Paşa ile aralarında polemik olmasına rağmen hiç bir zaman kurulan yeni devleti tanımamazlık yapmamıştır. herzaman desteklemiştir..
canım çıksın bu zaviyeden bakıldğında kürt türk milliyetçiliği yapan insanların ne vatanperverliklerinden nede samimiyetlerinden memnun olmam...
muhabbetle..

birincı şık safsata dan başka bir şey değil ve siz utupik hayellerinize uydurmaya çalışıyorsunuz bu tür opurtinist ideaları.. kürt ırkı vardır, ırk sahibi olmak için illa bir devlet sahibi olmak gerekmiyor. tıpkı ari ırkı gibi, irandaki urlar gibi bir ırktır kürt.
kürt dilide vardır 150 bin öz kelimeye sahiptir. kürt edebiyatıda vardır. türk nasyonelitesi altında yaşayan kürt orjinli vatandaşta vardır efendim. bunu görmemek için körgöz yada hödük olmak gerekiyor. ezikliktir gercekleri görmemek, kendi komik dünyasını bir şey sanmaktır.

ikinci mevzuya gelince. kürtlerin ekurisini anlamak için said nursi (r.a) tek referans değildir. said nursi kürtceye rağmen düzgün türkçesi bile yoktur. koşullar ve hizmet aşkı kendisini batıya yani türklerin içine yönlendirmiştir. vanda kurmak istediği üniversitede kürt dilinde dersler vermeyide düşlemiş ve ifa etmiştir. kürtlere nasihat içeren yazımlamrıda vardır. said nursi kürt milliyetciliği yapmadığı gibi ırkınıda inkar etmemiştir. onun türklere hizmeti haşa kendi ezikliğinden değil iman hizmeti ideali içindir. doğu anadoluda yüzlerce alim, baba, şeyh , dergah, üniversite v.s/v.b yine kürtlerin içinden çıkmıştır..

kardeşlerim eğer sizler kürtlere bu gözle bakarsanız. sahipsiz kürtte aa müslümanlar böyle işte deyip başka ideolojilere kayarlar.. sizinde ırkçılık güdünüz artar, gider.

merdo

Paylaşımcı
Tükiye cumhuriyetini korumak isteyenler chp li olmalı. Çünkü en samimi şekilde türkiye cumhuriyetinin korumalığını chp liler yapıyor.

mhp lilerin aslı turanılığa girer turancılık sadece türkü kabul eder ve atatürke ters düşer turancılık yüzünden osmanlı daha fazla dayanamamıştır ki osmanlıda bir cok millet birlikte yaşıyordu chp ise sol bir partidir onları istemeyende yine mhplilerdir çünkü ırkçılığa fazla girmeden savunur makul olanıda budur...

Satuk Buğra

Profesör
mhp lilerin aslı turanılığa girer turancılık sadece türkü kabul eder ve atatürke ters düşer turancılık yüzünden osmanlı daha fazla dayanamamıştır ki osmanlıda bir cok millet birlikte yaşıyordu chp ise sol bir partidir onları istemeyende yine mhplilerdir çünkü ırkçılığa fazla girmeden savunur makul olanıda budur...

Yani size bir chp li diyebilirmiyiz?

birincı şık safsata dan başka bir şey değil ve siz utupik hayellerinize uydurmaya çalışıyorsunuz bu tür opurtinist ideaları.. kürt ırkı vardır, ırk sahibi olmak için illa bir devlet sahibi olmak gerekmiyor. tıpkı ari ırkı gibi, irandaki urlar gibi bir ırktır kürt.
kürt dilide vardır 150 bin öz kelimeye sahiptir. kürt edebiyatıda vardır. türk nasyonelitesi altında yaşayan kürt orjinli vatandaşta vardır efendim. bunu görmemek için körgöz yada hödük olmak gerekiyor. ezikliktir gercekleri görmemek, kendi komik dünyasını bir şey sanmaktır.

ikinci mevzuya gelince. kürtlerin ekurisini anlamak için said nursi (r.a) tek referans değildir. said nursi kürtceye rağmen düzgün türkçesi bile yoktur. koşullar ve hizmet aşkı kendisini batıya yani türklerin içine yönlendirmiştir. vanda kurmak istediği üniversitede kürt dilinde dersler vermeyide düşlemiş ve ifa etmiştir. kürtlere nasihat içeren yazımlamrıda vardır. said nursi kürt milliyetciliği yapmadığı gibi ırkınıda inkar etmemiştir. onun türklere hizmeti haşa kendi ezikliğinden değil iman hizmeti ideali içindir. doğu anadoluda yüzlerce alim, baba, şeyh , dergah, üniversite v.s/v.b yine kürtlerin içinden çıkmıştır..

kardeşlerim eğer sizler kürtlere bu gözle bakarsanız. sahipsiz kürtte aa müslümanlar böyle işte deyip başka ideolojilere kayarlar.. sizinde ırkçılık güdünüz artar, gider.

aziz piirim benim kıstasım said nursi... bu benim tercihim... sen kimi tercih ediyorsan et.bu bir...

1 yorurumu ben bir idda olarak aktardım. ütopik hayallerimi sizlere empoze etmek veya uydurmak gibi bir niyetimi nerden çıkartıyosun kavrayamıyorum. gayet açık diyorum. net bi şekilde..... iddia..... iddianın tanımını sözlüklerden araştırma gereğini duymanızda fayda muhalaza görüyorum...van da üniversite kurmayı düşledi fakat nasip olmadı. olmayan bir üniversitede hangi dilde hangi dersi ifa etti merak ediyorum. üstadın yorumlarını aktarırken oradaki kelimeleri iyi yorumlamanı tavsiye ediyorum. çünkü orada kürt ırkının yokluğundan veya lüzumsuzluğundan bahsetmiyor ve kürtlüğünlede gurur duyuyor. bende gurur duyuorum. ayrımda yapmıyorum. ailemde iki tane gelin var kürt. söylediğin itafları bana nasıl yakıştırdın hakikaten anlayamıyorum. said nursiyi tercih ettim. çünkü o kafasında kafatası milliyetçiğini silmiş bi önder. ve önderim...
kürtlere ben şahsım adina söylüyorum hangi gözle bakıyorum söylermisin.. hilmi şahballanıın türk kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir türküleriyle büyüdüm ben..
ama hala kavrayamıyorum nerden çıkarıyorsun bu yakıştırmaları..
eğer kürtleri küçümsemem bir kürdü kendime Üstad kabul etmem...
muhabbetle

Tuncay ÖZ

Profesör
Aynı toprak önemli değil kardeş, Hazreti Rasulullah Mekkeli, Ebu Cehilde Mekkeli idi. Ancak ikiside birbirine düşmandı. Toprak birliğinin önemi yoktu. İman birliği önemli idi. Selman İranlı ide ancak Rasulullahın dostu idi. Atalara gelince herkesin atası hazreti adem, şu milliyetçilik ayaklarını bir kenara koyalım artık. Üstünlük takvadan başka bir şeyde değil. Allah Teala şu millettendin bu millettendin diye bize muamele yapmayacak. Allah için ne yaptı isen o karşına gelecek.

yalnız kardesim ben milliyetçi falan değilim yalnızca böyle ayrımlıklar olmasın.
biz bir milletiz birlik ve beraberliği sağlamak zorundayız.

onun için bçyle ayrımlar olmaması gerekir..haklısın hangi soydan hangi ırktan oldugumuz sorulmayacak..
ALLAH c.c birliğive huzuru bozmasın amin

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
kardeşlerim,

Alemlerin Rabbi, bütün insanların da rabbi değil midir?

Hz. Ömer içimizde yaşayan ehl-i kitab zümreleri bize emanet etmedi mi?

bütün insanlık peygamber torunları değil mi?
bu düşmanlık şeytanın işi değil mi?
yaradanı yaratandan ötürü sevmek farz değil mi?

Kabe'yi Sahibi korur endişeniz olmasın?

Allah'a emanet olun.

Satuk Buğra

Profesör
Müslümanlar islama ve müslümanlara saldırmayan diğer dinden insanları düşman olarak değerlendirmez zaten. Komşu ise komşuluk haklarını gözetmesini ister, hasta ise sormasını, ihtiyacı varsa gidermesini ister. Peygamber Efendimiz buyuruyorya " Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." Burada dikkat edilirse komşuda müslümanlık şartı yok. Komşu ister hristiyan, ister yahudi isterse putperest olsun farketmez. Müslüman onun aç kalmasını hoş görmez. Bizim sorunumuz saldırgan ve zalim kafirlerledir. Mesela abd. yönetimi, siyonist israil yönetimi ve işbirlikçileri gibi. Peygamberimize, İslama hakaret eden Danimarkalı, oralı buralı saldırgan adi ve alçaklarladır. Hırant Dink memleketimizin islama ve müslümanlara saygılı bir evladıdır. Bu yönüylede sevgi ve takdirimizi bile celbediyor. Böyle temiz insanlara uzanan eller ancak islam düşmanı ellerdir. Hırant Dink islam düşmanları ile dost olan çoğu kendini müslüman sananlardanda çok daha şerefli bir insandır. Toprağı bol olsun. Bilinçsizce, hain eylemlere alet olan aptallardanda İslamı ve müslümanları Allah korusun.

Müslümanlar islama ve müslümanlara saldırmayan diğer dinden insanları düşman olarak değerlendirmez zaten. Komşu ise komşuluk haklarını gözetmesini ister, hasta ise sormasını, ihtiyacı varsa gidermesini ister. Peygamber Efendimiz buyuruyorya " Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." Burada dikkat edilirse komşuda müslümanlık şartı yok. Komşu ister hristiyan, ister yahudi isterse putperest olsun farketmez. Müslüman onun aç kalmasını hoş görmez. Bizim sorunumuz saldırgan ve zalim kafirlerledir. Mesela abd. yönetimi, siyonist israil yönetimi ve işbirlikçileri gibi. Peygamberimize, İslama hakaret eden Danimarkalı, oralı buralı saldırgan adi ve alçaklarladır. Hırant Dink memleketimizin islama ve müslümanlara saygılı bir evladıdır. Bu yönüylede sevgi ve takdirimizi bile celbediyor. Böyle temiz insanlara uzanan eller ancak islam düşmanı ellerdir. Hırant Dink islam düşmanları ile dost olan çoğu kendini müslüman sananlardanda çok daha şerefli bir insandır. Toprağı bol olsun. Bilinçsizce, hain eylemlere alet olan aptallardanda İslamı ve müslümanları Allah korusun.
aziz piirim
başka söz bırakmamışın söylecekkk
teşekkür ediyorum.
rabbim yar ve yardımcın olsun.

Ebu Zerr

Üye
bunlar benim şahsı görüşlerim
türk diyince dünyaya yön veren bir millet geliyor
kürt deyince pkkya destek veren topluluk geliyor

Yazık kardeş yazık...Böyle bir düşünceden bir Müslüman Türk olarak utanıyorum...Ve bu ve benzeri düşünceleri de şiddetle kınıyorum....:wallbash[1]:

Eğer bu düşünceyi kafamızdan atamazsak yarın mahşer günü hesabı veremeyiz..Haberimiz olsun..
Kardeşiniz olarak sizi uyarıyorum....:uzgunum[1]:

zebih

Kıdemli Üye
canakkale'de devlet i aliye i osmaniye gavur postallari altinda ezilmesin diye sirt sirta carpisip sehit olanlarin torunlarinin gavur hesabina simdi birbirini vurmasi geliyor.

Ebu Zerr

Üye
Benim aklıma da şu ezginin mısraları geliyor bakın ne diyor Adil Avaz:

"BANA IRKIMI SORMAYIN
GAH SİYAHIM GAH BEYAZIM
BAZEN TÜRKÜM BAZEN KÜRDÜM
BENİM DİNİM YETER BANA"

NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE!
NE MUTLU İSLAM KARDEŞLİĞİNDEN ÖTE KARDEŞLİK GÖRMEYENE!
NE MUTLU ESKİDEN GELEN KAN DAVALARINI HAK RIZASI İÇİN UNUTUP KARDEŞLİK TESİS EDENE...
NE MUTLU SİYONİST VE EMPERYALİST KAFİRLERE KARŞI TEK YÜREK TEK BİLEK OLANA..
NE MUTLU BEN RABBİME TESLİM OLDUM VE BEN MÜSLÜMANLARDANIM DİYENE...

RoJhaT

Paylaşımcı
bunlar benim şahsı görüşlerim
türk diyince dünyaya yön veren bir millet geliyor
kürt deyince pkkya destek veren topluluk geliyor

way senin gibi düşünenin haline.Gerçekten acıyorum sana.Bir düşünsene bu ülkedeki bütün kürtler ayaklansa sen evinde rahat uyuyabilir misin ?
bende bir kürdüm kürtlüğümü de her zaman korurum.İşte senin gibi düşünenler yüzünden ben kendimi dışlanmış hissediyorum. yazık günah bu senin düşüncelerinin ne İslam da ne sosyalizm de yeri wardır. ayıp !!

Satuk Buğra

Profesör
way senin gibi düşünenin haline.Gerçekten acıyorum sana.Bir düşünsene bu ülkedeki bütün kürtler ayaklansa sen evinde rahat uyuyabilir misin ?
bende bir kürdüm kürtlüğümü de her zaman korurum.İşte senin gibi düşünenler yüzünden ben kendimi dışlanmış hissediyorum. yazık günah bu senin düşüncelerinin ne İslam da ne sosyalizm de yeri wardır. ayıp !!

Kardeş, Türk olmanın Allah katında yalnız başına bir değeri olmadığı gibi, her Türküm diyenide Türk sanmayın. Zaten rejimin Türk anlayışı ile Milliyetçilerin Türk anlayışıda farklıdır. Rejim m. kemal ilkelerine sahip çıkan tüm vatandaşları Türk sayarken Milliyetçiler Ortaasyadan Anadoluya gelenlerin torunlarına Türk demektedir. Kavimler yolu üzerindeki Anadoludada bin yıldan bu tarafa ne kadar saf kan Türk kalmış, onuda Allah bilir. Sürekli Türküm Türküm diyenlerede dikkat edin, Türklüğünde zoru vardır da onu gizlemeye çalışıyordur. Bu memlekette nice asılları Türk olmayanların Türkçülük yaptıklarına gözlerimle şahidim. Bu topraklar Allahındır ve Tüm müslümanlarındır. KENDİNİZİ DIŞLANMIŞ VE İKİNCİ SINIF GÖRMENİZE HİÇ GEREK YOKTUR.

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
Kardeş, Türk olmanın Allah katında yalnız başına bir değeri olmadığı gibi, her Türküm diyenide Türk sanmayın. Zaten rejimin Türk anlayışı ile Milliyetçilerin Türk anlayışıda farklıdır. Rejim m. kemal ilkelerine sahip çıkan tüm vatandaşları Türk sayarken Milliyetçiler Ortaasyadan Anadoluya gelenlerin torunlarına Türk demektedir. Kavimler yolu üzerindeki Anadoludada bin yıldan bu tarafa ne kadar saf kan Türk kalmış, onuda Allah bilir. Sürekli Türküm Türküm diyenlerede dikkat edin, Türklüğünde zoru vardır da onu gizlemeye çalışıyordur. Bu memlekette nice asılları Türk olmayanların Türkçülük yaptıklarına gözlerimle şahidim. Bu topraklar Allahındır ve Tüm müslümanlarındır. KENDİNİZİ DIŞLANMIŞ VE İKİNCİ SINIF GÖRMENİZE HİÇ GEREK YOKTUR.

Milliyetçiliğin saf kanla ne alakası var o dediğin başka bir izm'e girer.

önemli olan yetiştirilen kültür dür. yetiştiğin kültür sana arap diyorsa arapsındır. Türk diyorsa Türksündür. ayrıca ALLAH dilesediğini imana erdirir. bunun için hiç bir insanı dışlamamak gerekir velev ki ALLAH katında daha makbul dür.

Satuk Buğra

Profesör
Sizin kafanızda nasıl bir milliyetçilik olduğunu bilmiyorum. Milliyetçiliğin doğalı soya dayalı olandır. Bunuda milliyetçiyim diyenler bir güzel izah etmişlerdir. İnsanları enayimi sandınız. Milliyetçiliğin temsilcilerinden Nihal Atsızın kitaplarını okursan milliyetçiliğin ne olduğunu anlarsın. Ne diyor Nihal Atsız, kürt, boşnak, arap, fars bilmem hangi kavim, yakın, uzak, tarihi ve bilmem ne düşmanındır. Diye türk ırkından gelen soydaşlarına hitap etmektedir. Milliyetçiliğin soyağacı ile ilgisi yoksa, kültürle alakalı bir şeyse ona hiç bir zaman gerek duymaz bir müslüman. MÜSLÜMANIN KÜLTÜRÜ İSLAM KÜLTÜRÜDÜR o kadar.

ORHANCAN

Ordinaryus
GELİN BİRLİK OLALIM

Gelin birlik olalım yarın çok geç olmadan,
Gelin dirlik bulalım vazgeçin öç almadan!

Nefreti yok edelim, gel sen de katıl bize,
İntikam eşkıyası sevgiyle gelir dize.

Yedi düvel elinden kim kurtardı bu yurdu?
Mehmetçik değil miydi Lazı, Çerkezi, Kürdü?

Hangimizin ecdadı feda olmadı yurda?
Hangi bahçeden bir gül solmadı bu uğurda?

Düne kadar Bosna’da kırılırken soydaşın,
Sana senden başka dost çıktı mı, düşün taşın!

Asırlardır dinmedi bir bölücü ninnisi,
Aynı dinden değil mi Alevi’si, Sünni’si?

Bin kere lanet olsun Yezit denen deliye!
Muhabbetle bağlıyız Muhammed’e Ali’ye!

Duyulmuş mu dünyada böyle oyun havası?
Bize mi kalmalıydı komşunun kan davası?

Siyah-beyaz kavgası nasıl ilginç değil mi?
Bizim mezhep kavgamız daha gülünç değil mi?

Geçin o sınıfları, geçin kardeşim geçin!
Barışta buluşalım mutlu Türkiye için!

Düşman sevindirmenin ne alemi var şimdi?
Milletçe kenetlenip sarılmamız kar şimdi!

Bir başka ulus var mı böyle temiz böyle saf?
İnsaf edelim dostlar, insaf edelim insaf!

Cemal SAFİ

**Sözler ŞAHSIMA AİT DEĞİL alıntıdır *****

zemahşeri

Paylaşımcı
böyle bir tartşma bile bu foruma yakışmaz bence.. hepimiz ümmetiz..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...