Türk hastaneleri Avrupa birincisi

KAFKAS

Kıdemli Üye
27335,img-20180529-wa0013jpg.png

27336,img-20180529-wa0012jpg.png

Türkiye, 2017 yılında 163 hastanesinde elde ettiği HIMSS EMRAM 6 seviyesi ile Avrupa birincisi oldu. HIMSS Avrupa’18’de derece alan hastaneler adına ödülü Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci aldı.
Dijital sağlık ekosisteminin tüm yelpazesini ele alan HIMSS Avrupa’18, sağlık bilişim uzmanlarını, hastane yöneticilerini ve satın almacılarını 27-29 Mayıs tarihleri arasında Barselona’da bir araya getirdi. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkeden katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayan HIMSS Avrupa’18’de EMRAM 6 seviyesinde en fazla hastaneye sahip olması nedeni ile Türkiye konuşuldu. Türkiye, dijitalleşen hastaneleri ile Avrupa birincisiTürkiye, 2017 yılında 163 hastanesinde elde ettiği HIMSS EMRAM 6 seviyesi ile Avrupa birincisi oldu. Türk hastanelerinin elde ettiği bu başarı Barselona’da Türk rüzgarı estirdi. HIMSS EMRAM derecelendirme kriterlerinde en yüksek seviye olan EMRAM 7 seviyesini geçtiğimiz yıllarda dünya ikincisi olarak Türkiye’den İzmir Tire Devlet Hastanesi almıştı. Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasında Türkiye, 1 adet seviye 7, 163 adet seviye 6 hastanesi ile bu alanda en başarılı ülke konumuna yükseldi.Türkiye’nin liderliği bununla da kalmadı. ABD’den sonra tüm dünyada HIMSS EMRAM 6 ve 7 derecesi alan toplam 70 hastane bulunurken, tek başına Türkiye’de bu derecelere sahip 164 hastane mevcut.Bir ödül de ESİM Projesine geldiAvrupa’nın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı törende Sağlık Bakanlığı’nın iki projesiyle üç finalist arasında yer alması büyük yankı uyandırdı. Etkinlik kapsamında verilen Elsevier ICT Ödüllerinde T.C. Sağlık Bakanlığı “Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESIM)” projesiyle İnovasyon Ödülü almaya hak kazandı. Engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak için erişime açılan ESİM, işaret dilinde 7/24 destek veriyor. Mobil marketlerde ücretsiz olarak hizmet veren ESİM, işitme engelli vatandaşlara 112 acil ambulans çağırırken, Merkezi Hekim Randevu Sisteminden randevu alırken ve muayene sırasında canlı tercüme hizmeti veriyor.HIMSS Avrupa’18’de derece alan hastaneler adına ödül alan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, aldıkları bu derecelerle Türkiye’yi Avrupa birinciliğine taşıyan hastanelerin yönetici ve tüm kadrosuna teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi. Kamu hastanelerinin belgelenen bu başarısının Türkiye adına gurur verici olduğunu belirten Dr. Şuayip Birinci, bu başarının tüm bölge ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler bakımından Türkiye’yi rol model konumuna getirdiğini ifade etti.Türkiye bölgesinin sağlık bilişim üssü oluyorSağlık alanında dünyanın örnek aldığı başarılara imza atan Türkiye, hem gerçekleştirdiği bilişim projeleri, hem de devam eden şehir hastaneleri yatırımları ile bölgesinde sağlık bilişim üssü olma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda HIMSS’18 Avrupa’dan sonra HIMSS’18 Eurasia’ya da ev sahipliği yaparak Avrupa, Asya, Afrika ve Balkanlar’da sağlık bilişimi, dijital hastane, akıllı sistemler, e-sağlık ve m-sağlık alanındaki projelere liderlik edecek.
https://www.saglik.gov.tr/TR,37061/turk-hastanelerinin-kalitesi-barselonada-tescil-edildi.html

Hakperest

Kıdemli Üye
Ne komik geldi redy.
Doktora ve istediğin hastaneye ve tedaviye ücretsiz ulaşabiliyoruz
Kuyruğuna takıldığınız skk müdürünün icraatlarini de biliyoruz.
Siz anca böyle sırıtırsınız

ihvanistanbul

AkhenAton
Ne komik geldi redy.
Doktora ve istediğin hastaneye ve tedaviye ücretsiz ulaşabiliyoruz
Kuyruğuna takıldığınız skk müdürünün icraatlarini de biliyoruz.
Siz anca böyle sırıtırsınız

Ucretsiz?
Bir kac ay evvel acil gereklilik yuzunden ailem ufak capli bi operasyon gecirdi 1000 tl para odedim. Ustumde param yok dedim, borc bulun dediler. Sgk karsilamiyor mu dedim? Kalani bu dediler. Ha ben isimi hallettim bir sekilde hamdolsun Rabbime. Peki isi olmayan/parasi olmayan/ para bulabilecegi cevresi olmayan ne yapsin?

yinede sunu soyleyeyim saglik sistemi avrupayi bilmem ama abdnin ilerisinde. Sehir hastanelerindeki MUSTERİ GARANTİSİNDEN sonra geriye dusecegine inaniyorim.

Hakperest

Kıdemli Üye
Ucretsiz?
Bir kac ay evvel acil gereklilik yuzunden ailem ufak capli bi operasyon gecirdi 1000 tl para odedim. Ustumde param yok dedim, borc bulun dediler. Sgk karsilamiyor mu dedim? Kalani bu dediler. Ha ben isimi hallettim bir sekilde hamdolsun Rabbime. Peki isi olmayan/parasi olmayan/ para bulabilecegi cevresi olmayan ne yapsin?

yinede sunu soyleyeyim saglik sistemi avrupayi bilmem ama abdnin ilerisinde. Sehir hastanelerindeki MUSTERİ GARANTİSİNDEN sonra geriye dusecegine inaniyorim.
Geçmiş olsun
Muhtemelen özel hastaneye gitmişsiniz

Leylifer

Kıdemli Üye
Eskiden universite hastanelerinden randevu almak imkansiz iken simdi her istedigin an randevu alinabiliyor. Bu gelismeleri goz ardi etmemek gerek

cemaliii

Kıdemli Üye
Sen de 4 ay sonra gidersin

Bu nasıl cevap. Siyaset bu denlimi gözünüzü kalbinizi kararttı? Bu denli mi doğruya kapalısınız? Demekki sizlerle aylardır boşa yazışmışız.

Arkadaş istediği an randevu alıp üniversite hastanelerine gidilebildiğini söylemiş. Bende 4 ay sonraya randevu alabildiğimi söyledim.

Hiçbir zaman doğrudan adaletten hakdan haklıdan yana olamayacağınızın kanıtı bu mesajınız.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu nasıl cevap. Siyaset bu denlimi gözünüzü kalbinizi kararttı? Bu denli mi doğruya kapalısınız? Demekki sizlerle aylardır boşa yazışmışız.

Arkadaş istediği an randevu alıp üniversite hastanelerine gidilebildiğini söylemiş. Bende 4 ay sonraya randevu alabildiğimi söyledim.

Hiçbir zaman doğrudan adaletten hakdan haklıdan yana olamayacağınızın kanıtı bu mesajınız.
4 ayı bekleyeceksin cemaliii bey
Başka tercihin yok
İmkanın ötesini istemek mantıklı bir şey değil

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Eskiden universite hastanelerinden randevu almak imkansiz iken simdi her istedigin an randevu alinabiliyor. Bu gelismeleri goz ardi etmemek gerek

Yalan, kocaman bir yalan!

Torunum için defalarca üniversite hastanesinden randevu almak istedim, hep dolu hep dolu, hep dolu!

Allah aşkına niye yalan söylüyorsunuz ya?

Tamam, sağlıkla İLK DÖNEMLERDE güzel şeylelr yaptı akp, bunu her zaman da söyledim, söylerim de ama son zamanlarda özellikle bu randevu olayı tamamen saçmalamaya başladı.

Ya aylar sonrasına gün veriyorlar, ya hiç boş yer yok deyip kapanıyor, böyle bir sistem olmaz, bu acilen çözülmeli.

Sizin istediğin zaman alabiliyorsun demeniz tamamen partizanlıkla söylenmiş boş laf kusura bakmayın.

ihvanistanbul

AkhenAton
Randevu aldiklari icin degil reklamlarda oyle pompalandigi icin oyle konusuyorlar.
Kdir misiroglunun hastaneler hakkinda yeni bir videosu var. Hele bi dinleyin ne haldeymis ki ben o kadar olmadigini dusunuyorum.

Leylifer

Kıdemli Üye
Bana 4 ay sonraya randevu verdiler.
Doğrudur abi. Bazi bölümler yogun olabiliyor. Ben hemen hemen her hafta uni hastanesindeyim. Bir problem yaşamadım şimdiye kadar cok sukur. Ama internetten devamlı randevu alıyorum.
Allah sifa versin

Leylifer

Kıdemli Üye
@redyellow abi oncelikle mubarek ramazan ayinda soylediklerinize dikkat edin. Iftira atmak size hic yakismadi. Yalancilikla suclamak sizin haddiniz degil (beni tanimiyorsunuz bile).
Ben partili falan degilim. Insallah daha iyi hukumetler gelir ulkemiz kalkinir.
Ben istedigim zaman randevu aliyorum. Hemen hemen her hafta hastanedeyim. Gittigim doktorlar da cok sukur ilgiliydiler. Yonlendirme durumlarinda yonlendirdikleri doktorlara mail atip ayni gun icinde isimi halledebiliyorum. Hastane yonetimi iyidir belki de bu yuzden islerimi rahatca halledebiliyor olabilirim. Ama eskiden uni hastanesinden 2 yil icinde dahi randevu almayi hayal edemiyorduk. Devlet hastaneleri her yerde ayni mi bilemem ama artik daha rahatlar. Saglikta ciddi rahatlamalar var bunu goz ardi etmemek gerek. Hastaneye en az 2 kisi gidip de 1 kisiyi hastane icindeki eczane kuyruguna birakip, 1 kisiyide doktor sirasi almaya gonderdigimiz gunleri cok rahat hatırlıyorum.
Yalan soyluyorsun deyip iftira atmanizi unutmayacagim!
Selametle

Kaçak

Yeni
Evet sevgili arkadaşlar ...
hala daha aynı algılar ile hayatı yaşamaya devam ediyoruz ...
kendi kişisel gözlemlerimizin herkesçe geçerli kabul edilmesini bekliyoruz ...
mesela evet 1000 tl acayip pahalı bir rakam ...
neredeyse asgari ücrete yakın ...
ama bu 1000 tl , yüz bin TL’de bin mi ? Ki böyleyse bedavadan az pahalı ...
yoksa ikibin TL’den bin mi ? Resmen kazıklanmak , sağlık sigortasının ne anlamı var o zaman ??
veya 4 ay sonraya randevu almak ??
Geniz eti aldırmak içinse , tahammül ve gereklilik sınırlarında ...
Ama endoskopi içinse vay halimize ...
Hasılı bu tip değerlendirmeler için daha net açık rakamlar vardır ...
mesela
- kişi başına düşen doktor sayısı
- kişi başına düşen yatak sayısı
- sağlık bakanlığı bütçesi
- bebek ölüm oranları
- ortalama ömür
- kişi başı sağlık harcaması
- aşılama için ayrılan bütçe
- ambulans sayısı
vs vs şeklinde aklınıza gelen veriler ile değerlendirebilirsiniz ...
böbrek nakli maliyeti/ adedini bile istatiksel olarak kullanabilirsiniz ..
yeterki veri kaynağınız sağlam olsun ve gerçekten sonucu merak ettiğiniz için araştırıyor olun ...
bunların sonucu mevcut hükümet başarılı yada başarısız çok net çıkar ortaya ...
neden kendinizi yoruyorsunuz ki ?

spesifik

آزادی قید و بند
Zamanında müdahale edilmediği ambulans gelmediği için ölen insanlar da var ama biz iman sahibi olduğumuz için ecel diyoruz. Artık özel hastaneler bile otel hükmünde kaç yıldıza tekabül ediyorsa hizmet o kadar kaliteli ...

Okulda bayılan bir kızı dibimizde hastane var oraya götürdüler sedyeye taşıyacak adam yoktu kızı abisi gelişigüzel yerleştirip muayene odasına götürdü .Koskoca üniversite hastanesi ... Bizim ülkede insana kıymet veren var mı ki çıkarsız iş yapan var mı ki
İnsanlık ölmüş ülke kalkınsa neye yarar

Kaçak

Yeni
Övdü diyenler fav , sövdü diyenler rt ..

alanyali07

Kıdemli Üye
evet her istediğimiz an randevu alıyoruz, 5 ay 6 ay sonra Mr randevusu ya da ameliyat randevusu verilenleri biliyoruz. özel hastaneye mecbur bırakarak parayla tedaviye mecbur bırakan bir sistem getirdiler.

şuanki sistem vitrini güzel olan ama içi boş olan bir sağlık sistemi gibi.. aynı eğitim gibi.. tabletleri dağıtmakla eğitimi güzelleştirdim zanneden bir uygulamalar zinciri.. aletler alınıyor çünkü paraya bakıyor.. ama doktor yok işte sorun o.. özenle yetişmiş güzel yetişmiş doktorlar eksik..

birkaç sene önce akdeniz tıp birincisi öğrencinin sözlerini hatırlayalım, "hiçbir yakınımı bir doktora teslim etmek istemem çünkü nasıl yetersiz eğitim olduğunu gördüm.." diye isyan ediyordu çocuk..

acile gidince bir serum takıp göndermekle sağlık devrimi olmuyor..sadece serum takıp göndermek yüzünden son 1 senede kaç kişi öldü.. daha geçen gün bir çocuk öldü..babası isyan ediyordu..
çünkü geçiştirmelik tedaviler yapılıyor..

Hakperest

Kıdemli Üye
evet her istediğimiz an randevu alıyoruz, 5 ay 6 ay sonra Mr randevusu ya da ameliyat randevusu verilenleri biliyoruz. özel hastaneye mecbur bırakarak parayla tedaviye mecbur bırakan bir sistem getirdiler.

şuanki sistem vitrini güzel olan ama içi boş olan bir sağlık sistemi gibi.. aynı eğitim gibi.. tabletleri dağıtmakla eğitimi güzelleştirdim zanneden bir uygulamalar zinciri.. aletler alınıyor çünkü paraya bakıyor.. ama doktor yok işte sorun o.. özenle yetişmiş güzel yetişmiş doktorlar eksik..

birkaç sene önce akdeniz tıp birincisi öğrencinin sözlerini hatırlayalım, "hiçbir yakınımı bir doktora teslim etmek istemem çünkü nasıl yetersiz eğitim olduğunu gördüm.." diye isyan ediyordu çocuk..

acile gidince bir serum takıp göndermekle sağlık devrimi olmuyor..sadece serum takıp göndermek yüzünden son 1 senede kaç kişi öldü.. daha geçen gün bir çocuk öldü..babası isyan ediyordu..
çünkü geçiştirmelik tedaviler yapılıyor..

Peki nasıl çözelim
Fetocu boşluğu yüzünden olmasın sakın
İyi soru çalamadılar mı acaba

Türk insanı zekidir diyen partilerden emaneti devraldığında
Ve şimdiki hali gördüğümüzde ortada uçurum var
Adeta bir asır var gibi

Ha tıbbın tedavisi yüzde yüz çare demek değildir
Bir çok tedavisi ile ilaç sektörü karı amacıdır
Bunları kalkıp niye çözemediniz demek artniyettir
Bu devasa sektör ölümümüzü bile sömürecektir
Bunu ancak kiyamet çözer
Öyle skk müdürü birinci yaverinin bisiklete binip çözeceği bir iş değildir