Tunceli'de Kadınların Çalıştırıldığı Birahanelere Protesto | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Tunceli'de Kadınların Çalıştırıldığı Birahanelere Protesto

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
Kadınların çalıştığı birahaneler Tunceli'de ailelerin yuvalarını yıkınca, Tunceli halkı tepki gösterdi. 3 birahaneye kilit vuruldu. O birahanelerin fuhuşu teşvik ettiğini savunan protestocular, aile değerlerinin zayıfladığını savunuyorlar.

Zaman gazetesinde Ali Haydar Gözlü ve Nurullah Kaya Tunceli imzalı haberde 18 Aralık'ta Demokratik Haklar Federasyonu öncülüğünde 18 Aralık'ta 'Yozlaşmaya Karşı Çık, Ortak Olma' yürüyüşüne katılanların görüşlerine yer veriliyor.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'in "Emniyet'ten bu işyerlerinin birahane gibi değil farklı işletildiği yönünde rapor gelmesi üzerine 3 işyerini süresiz kapattık" açıklaması yer alıyor.

"VARINI YOĞUNU KADINLARLA HARCAYANLAR VAR"

Gerginliğin devam ettiği şehirde yaşayan Süleyman Söylemez, kadınların her yerde çalışabileceğini ama birahanede çalışanların farklı amaçlarla kullanıldığını iddia ediyor. Bu kadınlar yüzünden icralık olanların bulunduğunu anlatan Söylemez, "Varını yoğunu getirip birahanelerde kadınlarla harcayanlar var." diyor.

Bu mekanlarda toplumun kabul etmediği olayların yaşandığını dile getiren Hıdır Yalçın garson kadınlar yüzünden ailelerin dağıldığını belirtiyor. Kemal Yeşil, şunları söylüyor: "Tuncelili olarak kadınların çalışmasına karşı değilim ancak eğer bayanlar birahanede fuhuş amacıyla çalıştırılıyorsa buna tepkimi gösteririm."

TOPLUMA YOZ KÜLTÜRÜ AŞILIYOR

Cumartesi günü düzenlenen yürüyüşü organize eden Demokratik Haklar Federasyonu üyelerinden Murat Kur, birahanelerin yol açtığı olumsuzlukları şöyle anlatıyor:

"Bugüne kadar birahanelerde 5 kişi hayatını kaybetti. Son 10 yılda 250'nin üzerinde bıçakla yaralanma var. Bu birahaneler 2009'da 88 ailenin boşanmasına neden oldu. Birahaneler topluma yoz kültürü, insan bedeninden faydalanarak para kazanma kültürünü aşılıyor. Dersim halkı daha fazla kendi gençlerini ölümlere vermek istemiyor."

AİLE DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKAN ANLAYIŞ

Tunceli'de kadınların çalışmasına kesinlikle karşı olmadıklarını ifade eden Dersim Dernekleri Yönetim Kurulu üyesi Cemal Yücel de "Dersimliler olarak aile değerlerine sahip çıkan bir anlayışımız var. Fuhşa ve yozlaşmaya her zaman karşıyız. Halkın inançlarına ve duruşlarına ters gelen bu tarz mekanları Dersim halkı istemiyor." diye konuşuyor.

interhaber
 
Üst