Truva Linux 2.1 x86 Türkçe (Türk Yapımı Linux) | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Truva Linux 2.1 x86 Türkçe (Türk Yapımı Linux)

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com


Truva Linux, 24 Nisan 2004 tarihinde LinuxNet dergisi forumlarında atılan bir mesaj üzerine başlamış ve bir grup bilgisayar gönüllüsü tarafından hayata geçirilmiştir.
Projenin amacı Türk GNU/Linux kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre hızlı, kararlı ve kolay kullanılabilir bir GNU/Linux dağıtımı geliştirmektir.Truva Linux’un ilk sürümünün geliştirilmesinde taban olarak Slackware 10.1 sürümü tercih edilmiştir. Slackware’in tercih edilmesinin sebebi de kolay modifiye edilmesi, hızı ve kararlılığı ile bir çok dağıtımı geride bırakmasıdır. Paket türü olarak .tgz, paket sistemi olarakta Slapt-Get/GSlapt ikilisi kullanılmaktadır.
Truva Linux Projesi kapsamında grafiksel kurulum arabirimi başta olmak üzere bir çok uygulama araştırma ve geliştirme faaliyeti yürütülmektedir.
Truva Linux, halen geliştirilmekte olup, Helen kod adlı ilk sürüm Truva Linux 1.0 Beta 2 Kasım 2005 tarihinde son kullancıya sunulmuştur. Projeye ait bir web sayfası, sorunlarınızı paylaşabileceğiniz e-posta listeleri, wiki dokümantasyon sistemi ve forum sayfaları mevcuttur.

Hedefler

♦ Açık Kaynak Felsefesi’nin gücünden yararlanarak sade, hızlı, güvenilir ve sağlam bir Linux dağıtımı oluşturmak.

♦ Türk kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre tasarlanan, teknolojik gelişmeleri takip eden bir dağıtım oluşturmak.

♦ %100 Türkçe hedefi ile kullanıcıların yaşayacaği sorunları en aza indirgemek.

♦ Türkiye’de Açık Kaynak Felsefesi’nin gelişimine katkıda bulunmak.

♦ Linux dağıtımı oluşturmanın yanısıra eğiitim ve öğretim faaliyetleri yürütmek.

Kurulum:

so dosyasını düzgün bir şekilde cd’ye yazdıktan sonra Truva Linux 2.0 cd’sini sürücünüze yerleştirin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Truva Linux 2.0 kurulumu karşınıza gelecektir. Eğer bu işlemde sorun yaşıyorsanız lütfen BİOS ayarlarınızı kontrol edip, ilk açılış sürücüsünü cdrom/dvd olacak şekilde yeniden düzenleyin.

Boot işlemini başarıyla gerçekleştirdikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Buradan ilk seçeneği yani Truva Linux – Anatolya Kurulum Sistemini seçip kurulum işlemine devam ediyoruz.

Ekranda bir çok yazı belirecek. Bu her şeyin normal ilerlediğinin göstergesidir. Daha sonra karşınıza bir kurulum ekranı gelecektir.

Bu alanda Açıklamalar seçeneğine tıklayarak Anatolya Kurulum Sistemi hakkında açıklamaları okuyabilirsiniz. Kurulum seçeneğine geçmeden önce diski bölümlememiz gereklidir. Menüden Disk Bölümleme seçeneğini seçtiğimizde karşımıza Gparted programı gelecektir.

Gparted programı ntfs dosya sistemini diskin son tarafından bölüp yeniden formatlama özelliğine sahiptir ancak siz yine de yedek almayı ihmal etmeyin. Ayrıca windows alanını bölmeden önce disk birleştirici ile verileri diskin baş tarafına aldırmayı da unutmayın.

Truva Linux, kurulum sonrasında yaklaşık 3 gb yer kaplar ama siz Truva Linux’un kurulumu için diskinizde yaklaşık 4 gb temel bölüm ve 500-600 mb civarı da swap (takas) alanı için yer ayırın. Eğer sonradan ek yazılımlarda kuracağı derseniz 7-8 gb kadar yer ayırmaniz uygun olur.
Disk alanını ayarladıktan sonra Gparted programını kapatıp Kurulum seçeneğine geçebilirsiniz. Kurulumda disk bölümleri incelenir ve daha sonra size hangi Linux bölümüne kurulum yapacağınızı sorar. Kurulum yapacağınız disk bölümünü seçin ve devam edin. Kurulum için seçtiğiniz bölüm tekrar formatlanmadığı için boş bi bölüme kurmanız gerekir. Aksi durumda daha önceden kurulu olan Linux dağıtımınızın üzerine kurar.Bir süre diskiniz analiz edilir ve ardından paketlerin kurulumuna geçilir. Paketlerin kurulumu sisteminize bağlı olarak 10-30 dakikanızı alacaktır. Sanal makine üzerinde ise sistem kaynakların bağlı olarak belirtilen süreden daha uzun sürebilir.
Paket kurulumu bittikten sonra bazı sistem ayarları otomatik olarak yapılır ve açılış yöneticisini yazdırmak isteyip istemediğinizi sorar. Onaylarsanız kurulum sona erer ve sistem yeniden başlatılır.

Sistem ilk açıldığında öncelikle Yönetici yani root şifrenizi belirleyin. Sonra da ses kartı, ekran kartı, yeni kullanıcı ekleme, ağ ayarları gibi ayarları yapın.

Artık Truva’nızı neşeyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ekran Görüntüleri:
Download:

http://hotfile.com/dl/91026771/99ad1bb/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/91026870/3500e13/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part2.rar.html
http://hotfile.com/dl/91026629/37ae929/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part3.rar.html
http://hotfile.com/dl/91026628/8ba9d26/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part4.rar.html

Alternatif Linkler:

http://www.duckload.com/download/1610257/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part1.rar
http://www.duckload.com/download/1610275/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part2.rar
http://www.duckload.com/download/1610288/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part3.rar
http://www.duckload.com/download/1610235/truva-2.0.1-x86.bymaster.mayonez.net.part4.rar


Not: Partlar birbirine uyumludur, karışık indirebilirsiniz.

kaynak: mayonez.net
 
Üst