• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Tok Tutan Bu Yiyecekler Oruç Tutmayı Kolaylaştırıyor.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,143
Beğeniler
416
Puanları
83
#1
Yumurta:


Sahurda yenen bir adet yumurta sayesinde vücut için gerekli olan proteinin büyük bir kısmını alırken, kendinizi oldukça tok hissedeceksiniz. Gün boyu aç kalacağınız için enerjinizde düşecektir. Yumurta bu konuda da devreye giriyor. İçeriği sayesinde vücuttaki enerjinin de artmasını sağlıyor. Sahur menünüzden haşlanmış yumurtayı eksik etmeyin.

Yulaf ezmesi veya yulaf kepeği


Bitkisel proteinler ve lift açısından zengin olan yulaf, uzun süre tok kalmayı sağlayarak kan şekerinin düşmesini engeller. İçeriğindeki B vitamini ise stresi azaltır ve hafızayı güçlendirir. Yulaf ezmesini süt ya da yoğurt ile tatlandırıp güzel bir sahur geçirebilirsiniz.

Hurma


İçinde bulundurduğu potasyum, demir ve magnezyum sayesinde vücudu tok tutmaya yardım eder. Hurma, açlığa rağmen vücudun direncini artırır. Sahurda 3-4 adet hurma size çok iyi gelecek.

Acı Biber


Bibere acı tadı veren capciasin maddesidir. Bu madde metabolizmayı hızlandırırken aynı zamanda tok tutar. İftarda yenen acı biber ise bağırsakların çalışmasını hızlandırarak Ramazan'da oluşan kilo artışının engellenmesine yardımcı olur.

Süt


Her derde deva süt sahurun olmazsa olmazlarından. İçerdiği yüksek protein açlığa karşı dayanıklılığı arttırır. Sahurda 2 bardak süt içerseniz iftara kadar ne halsiz kalacaksınız ne de aç...

Tarçın


Sahurun sonunda yenecek bir tutam tarçın, vücutta salgılanan insülin hormonunun ani yükselişini engeller ve açlık hissini baskılar. Sizce de iyi bir seçim olmaz mı?

Ceviz ve badem


Ramazanda açlığa bağlı olarak oluşan unutkanlık ve konsantrasyon eksikliğine karşı yenecek 2-3 tane ceviz, içeriğindeki Omega-3 yağ asitlerinden dolayı etkili olacaktır. Badem ise içinde bulunan protein ve lifli yapısıyla uzun süreli tokluk hissi sağlar.
 

Hakperest

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
5,515
Beğeniler
278
Puanları
83
#3
Tahin pekmez karışımı nasıl

:::mobil ileti:::
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,143
Beğeniler
416
Puanları
83
#4
Tahin pekmez faydalı olsa da tatlı olması nedeni ile acıktırabilir.

Selam ve dua ile...
 
Üst