Tiramisu

cicek demeti

Sükut

tiramisu-tarifi.jpg

Malzemeler
Pandispanya kek için;
4 adet yumurta
3,5 kahve fincanı un
4 kahve fincanı şeker
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Yarım kahve fincanı kakao
Ara kreması için;
2 su bardağı süt
1 çay bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı un (dolu dolu)
1 paket vanilya
1 paket labne peyniri (200 gr)
Pandispanyayı ıslatmak için;
1 su bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı nescafe (daha fazla koyabilirsiniz)
2 tatlı kaşığı toz şeker
Üzeri için;
Yaklaşık yarım çay bardağı kadar kakao
Hazırlanışı
Öncelikle yumurta ve şeker bembeyaz olana dek çırpılır.Daha sonra teker teker kakao,kabartma tozu vanilya ve un elenerek konur ve çırpılır. Kelepçeli bir kek kalıbının içine yağlı kağıt serilir ve kek hamuru kalıba boşaltılır.180 derecede ısıtılmış fırına verilir ve yaklaşık
yarım saat pişirilir.Fırından çıkarıldıktan sonra üzerine nemli bir bez örtülür ve soğumaya bırakılır.Soğuduktan sonra kek ikiye bölünür.
Bu arada krema hazırlanır.Süt,şeker,un ve vanilya ocak üzerinde karıştırılarak koyu bir kıvam oluncaya kadar pişirilir. Ocakdan indirdikten sonra içine bir paket labne peyniri eklenir ve iyice çırpılarak krema hazırlanır.
Ilık suyun içine nescafe ve şeker konulup iyice karıştırılır.Kekin her iki tarafıda eşit olarak ıslatılır.
Kekin birinci katına hazırlanan kremadan sürülür ve diğer kek üzerine kapatılır.Kapatılan kekin üzerinede krema sürülür ve buzdolabında en az 4-5 saat bekletilir.Dolapdan çıkarıldığında en üst kısmına kakao serpilir ve dilimlenerek servis yapılır.​

kolayyaspastatarifleri

serkan..

Profesör
yahu yedim geçen

su vardı içinde neymiş kahve içerikliymiş

ıslak ekmek gibi

beğenmedim

Erkam.

Kıdemli Üye
yahu yedim geçen

su vardı içinde neymiş kahve içerikliymiş

ıslak ekmek gibi

beğenmedim

Suyunu fazla kaçırmışlar demek ben onu sütle hafif kekin yumuşak olması için ıslatılır diye biliyorum. Bizim evdede yaparlar ama güzel olur. Islatmadan yaptırın bide. =) adı tiramisu olduğuna göre çin japon usulü bişi heralde. :) güzel tatlı..

cicek demeti

Sükut

Suyunu fazla kaçırmışlar demek ben onu sütle hafif kekin yumuşak olması için ıslatılır diye biliyorum. Bizim evdede yaparlar ama güzel olur. Islatmadan yaptırın bide. =) adı tiramisu olduğuna göre çin japon usulü bişi heralde. :) güzel tatlı..

erkam kardes dogru soyledi :)

zelal kardesde dogru soyledi :)

kedi

Üye
ayy bende dün denemiştim Allah'tan yarısını yapmıştım kekin kötüydü :(( çöpe gitti .. dışarda yediklerim olsa ne güzel giderdi şimdi :)

cicek demeti

Sükut
:) ben bu tarifi yapmadimki :) sadece yayinladim :) her tarif yapila yapila ogreniliyor :) canin sagolsun bir dahakine guzel olur..hem sen ne yapacaksin tiramisuyu elma sekerin varya senin zaten :eek:leyo:

_Berceste_

bir tutam delilik...
tiramisu´nun orjinalini bilmesem inanacam tiramisu olduguna:D
tiramisu kekle yapilmaz bikerem
ama görüntü güzel :)

cicek demeti

Sükut
@berceste evet bende kekle yapmam kedi dili ile guzel olur mascarpone peyniri ile birde oooo super ama tarif boyle yayinladim :)