Times Meydanı'na patlayıcı yüklü aracı bırakan Pakistan'lı Dubai'ye uçmak üzereyken YAKALANDI

DENİZKRTL

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
14 Şub 2010
Mesajlar
2,267
Puanları
0
Times Meydanı'na patlayıcı yüklü aracı bırakan Pakistan'lı Dubai'ye uçmak üzereyken YAKALANDI

Suçunu itiraf eden Pakistanlı'nın bazı akraba ve arkadaşlarının da Pakistan’da gözaltına alındığı açıklandı.


New York’ta Times Meydanı’na patlayıcı yüklü aracı bırakan Pakistan asıllı Faisal Shahzad, Dubai’ye uçmaya hazırlanan bir uçakta yakalandı. Suçunu itiraf eden Shahzad’ın bazı akraba ve arkadaşlarının da Pakistan’da gözaltına alındığı açıklandı.

ABD’nin New York kentindeki Times Meydanı’nda cumartesi akşamı düzenlenen bombalı araç saldırısı girişimiyle ilgili olarak dün Pakistan asıllı, 17 Nisan 2009’da Amerikan vatandaşlığına alınan Faisal Shahzad (30) adlı kişi gözaltına alındı. Amerikan polisi ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları, önceki gece 23.45’te (TSİ: dün sabah 06.45) New York’taki John F. Kennedy Havaalanı’nda bir operasyon düzenleyerek, Dubai’ye gitmek üzere olan Shahzad’ı gözaltına aldı. Shahzad’ın ilk sorgulamasında suçunu itiraf ettiği açıklandı. Amerikalı yetkililer, eylemle ilgili elle çizilmiş bir krokinin de ele geçirildiğini belirttiler. Pakistan’da da yapılan operasyonlar çerçevesinde Shahzad’ın bazı akraba ve arkadaşlarının da tutuklandığı bildirildi.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Shahzad’ın sorgulamasında terör eylemine hazırlandığını itiraf ettiğini ve sorgulama sırasında “değerli bilgiler verdiğini” açıkladı. Holder, “Engellenen planlı eylem, oldukça kalabalık bir yerde bulunan Amerikalılara karşı, buradaki insanları öldürmeye yönelik ciddi bir terörist tertip idi” dedi. FBI Başkan Yardımcısı John Pistole da, ele geçirilen bombanın çok karmaşık, profesyonelce imal edilmiş bir patlayıcı olmadığını söyledi.

Terör kampında eğitim görmüş

Shahzad’ın sorgulanması sırasında FBI yetkililerine, Pakistan’daki bir terör kampında eğitildiğini ve burada aldığı eğitime ilişkin ayrıntılı bilgiler verdiği de açıklandı. ABD güvenlik kaynakları, şüphelinin, Pakistan’ın Taliban’ın hâkim olduğu Veziristan’daki bir kampta eğitildiğini belirtti. Elde edilen bu bilgilerin, saldırı girişiminin, uluslararası düzeyde koordine edilen bir eylem olduğu kuşkusunu güçlendirdiği kaydedildi. Shahzad’ın “uluslararası bağlantılı olarak, kitle imha silahlarıyla terör eylemiyle” suçlanacağı açıklandı.

Pakistan’ın Karaçi kenti kökenli olan Shahzad ile bağlantılı olan bazı kişiler de Pakistan’da gözaltına alındı. Bunlar arasında, Shahzad’ın akrabalarının da olduğu bildirildi. Pakistan’da bir TV, Shahzad’ın bir süre önce Karaçi’ye gelmiş olduğunu, bu yolculuğu sırasında kuzeybatıdaki Peşaver eyaletine de gittiğini duyurdu. ABD medyası, zanlı Shahzad’ın Connecticut’un Bridgeport kentinde yaşadığını ve kısa süre önce Pakistan’a 5 aylık bir seyahatte bulunduğunu bildirdi. Shahzad’ın, El Kaide ve Taliban’ın kalelerinden olan Peşaver kentine de gittiği belirtildi. Shahzad’ın, saldırı girişiminde kullandığı 93 model Nissan Pathfinder model aracı 3 hafta önce internet üzerinden, 1300 dolar karşılığında satın aldığı belirtildi.

Connecticut’taki komşuları Shahzad’ı gündüzleri evden çıkmayan garip biri diye tanımlıyor. Pakistan asıllı adamın evi dün didik didik arandı.
Kaynak : Milliyet gazetesi
 
Üst