Tezhip Sanatı Nedir??

HuBeyB

Asistan
ya ben kamışla uğraşıyorum gibi aslında :)

biraz hat biraz da ney :)

HuBeyB

Asistan
bence de dinlemek olaganüstü bi sey ama benden dinlemek op olagan üstü :D ya ben ney için cahil denecek seviyedeyim daha yeniyim ben :( sadece ugrasıyorum işte

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
HuBeyB' Alıntı:
ya ben kamışla uğraşıyorum gibi aslında :)

biraz hat biraz da ney :)
...

ooo, sizi seyretmek isterdim.
çok romantik bir manzara olsa gerek. :O
bir de çay demlersin.
ooooh, gel keyfim gel. :D

zerefşan

sustum...
HuBeyB' Alıntı:
bence de dinlemek olaganüstü bi sey ama benden dinlemek op olagan üstü :D ya ben ney için cahil denecek seviyedeyim daha yeniyim ben :( sadece ugrasıyorum işte

iyi yaf..o opolağanüstünü merak ettim bak..

HuBeyB

Asistan
yok yani acemi oldugum için normal bile üfleyemiyorum o acıdan dedim op olaganüstü diye :)

HuBeyB

Asistan
evet cok güzel 1 duygu sadece ses cıkarmak için 3 yıl çalısan varmıs :)

HuBeyB

Asistan
öğrenirsin inşsallah kim neye azmetti de basaramadı ki? mevla nasip eder inş sen iste yeter ki

OĞUZLU

Üye
Web sitesi
www.lazoglu.com
Tezhip, minyatür ve hat sanatı ile ilgili yazı olacak ta; bu sanatların son ustası ile(Allah rahmet eylesin) dost olmuş ve yıllarca ayni kurumda çalışmış olan OĞUZLU boş mu geçecek?.

Rüveyda(müzehhibe)'den ricam; bu büyük ve yeri doldurulamaz usta hakkında bilgilendirici topic açması.

PS:(ORTAKLAR'a) Sergide beğendiğim eseri,
sanatçısına haber verip bana
gönderecektiniz. Parasını denkleştirmeye
çalışıyordum ama tık yok. O ESERİ
İSTİYORUMMMM!...

zerefşan

sustum...
ya abim nedeyim ya saana...
o eser satılmıyo abim..
eserin sahibi ısrarla satmıyorr...
ve seni burda görmek çok güzel..........

Buse

Üye
OĞUZLU' Alıntı:
Tezhip, minyatür ve hat sanatı ile ilgili yazı olacak ta; bu sanatların son ustası ile(Allah rahmet eylesin) dost olmuş ve yıllarca ayni kurumda çalışmış olan OĞUZLU boş mu geçecek?.

Rüveyda(müzehhibe)'den ricam; bu büyük ve yeri doldurulamaz usta hakkında bilgilendirici topic açması.

PS:(ORTAKLAR'a) Sergide beğendiğim eseri,
sanatçısına haber verip bana
gönderecektiniz. Parasını denkleştirmeye
çalışıyordum ama tık yok. O ESERİ
İSTİYORUMMMM!...
...

ne diyo bu yaaa.
bişiy anladıysam arap olayım.

Rüveydaa

Profesör
Web sitesi
www.serzenisler.com
OĞUZLU' Alıntı:

Ömer Faruk Atabek(Afyon)
(1933-1999)

1933 Yılında Afyonkarahisar’da doğdu. İlk ve Lise öğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 1957 yılında da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. Akademi öğrenim yıllarında ‘Şark Süsleme Atölyesine’ devam ederek hüsn-i hattı Mustafa Halim Özyazıcı’dan, Tezhip minyatürü Muhsin Demironat ve Rikkat Kunt’tan öğrendi., ayrıca Topkapı’da Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in atölyesinde devam etti; Ressam Şeref Akdik, Nezihe Bilgütay ve Hüseyin Tahirzade Bihzad’dan yararlandı. Necmettin Okyay ve oğlu Sacit Okyay’dan ebrü, cilt ve kat’ı sanatlarını öğrendi, vatani görevini Askeri Müze’de yaptı; kurulmasında emek verdi, Ankara’da Tabiat Tarihi Müzesi ve Manyas Kuş Cenneti müzelerinin kurulmasında hizmet verdi. 1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesinden hüsn-i hat dalında sanatta yeterlik aldı. 1947 yılında almış olduğu ilk ödül sanat hayatının başlangıcı oldu. Üç kez ‘Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmasında birincilik ödülü alan Atabek, kuruluş, dernek ve kurumlardan almış olduğu başarı ödüllerine sahiptir. Afyon’da Mısri, Hacı Nuh, Yeşil Camii, Yarenler Camii, Ankara’da Çiğdemtepe Camii kubbe, kuşak, mihrap ve kapı üzerinde hat sanatına ait, Antalya Hotel Arinnada da kalemişi Kubbe tezyinatı, mimari yapılarda yer alan eserleridir. Hüsn-i hat, tezhip ve minyatür dalında, yurt içinde ve dışında çok sayıda kişisel sergi açmış , kırktan fazla karma sergilere katılmıştır. Fakültede öğrenim görevlisi iken Kültür Bakanlığı’nın isteği üzerine usta sanatçı yetiştirme görevini üstlenmiş, Turkuaz Sanat Merkezinde de minyatür hocalığı yapmıştır. Atabek’in en önemli sanat özelliği aynen tekrar ve taklit etmekten kaçınmasıdır.
Geleneksel sanatımızın asaletini koruyarak onlara yeni boyutlar getirmiştir, yeni ufuklar açmış bu konuda çok başarılı olmuştur.
Yetiştirmiş olduğu usta sanatçılar Atabek’in açmış olduğu bu yolu benimseyerek severek ve ilhamlarını ondan alarak yapmış oldukları özgün çalışmalarıyla Atabek tarzı bir ekol haline gelmiştir.
Ömer Faruk Atabek 20.12.1999 yılında Ankara’da ölmüş, arzusu üzerine Afyon’daki Aile Kabristanı’na defnedilmiştir .

eyvallah buyur hocam varmı başka isteğin....

diğer isteğiniz hususunda halleştik sanırım: )))

OĞUZLU

Üye
Web sitesi
www.lazoglu.com
Eline ve gönlüne sağlık.... beni...

......................
of544953.jpg

İŞTE BU BÜYÜK SANATÇIMIZ...

emmargah

Profesör
teshib sanatı halk eğitim merkezlerinde falan veriliyormu??
nerden ulaşabilirimki?

tarih34

Üye
ArkadaŞlar Tezhİp Kursunda BugÜn İlk GÜnÜmdÜ Ve Hayran Kaldim Bu Konudakİ Motİfler Tabİ Yenİ BaŞlayanlar İÇİn Sİzlerde Mevcutsa Almak İstİyorum Yardimci Olursaniz Sevİnİrİm.a.e.o.