Tevbe ve İstiğfar Dualari

بِسْمِ اللهِ اَلْحَمْدُ ِللهِ وَحْدَهُ، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى مَنْ لاَنَبِيَّ بَعْدَهُ

Allah’a hamd olsun. O Tektir. Salât ve selâm, kendisinden sonra Nebi gelmeyecek olan Muhammed - sallallahu aleyhi ve sellem-’e olsun.
En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

Dedim ki: Rabbinizden mağfiret dileyin; çünkü O (Günahları) çok bağışlayıcıdır. Nuh Suresi - 10)

Ey iman edenler! Samimi bir tevbe (Nasuhi) ile Allah'a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter (Tahrim Suresi - 8)

Rasûlullah (a.s) şöyle buyurdu:
“Sıkıntılı ve kederli zamanlarda yaptığı duâları Allah Teâlâ’nın kabul etmesini isteyen kimse, sıkıntısız günlerde çok duâ etsin.” (Tirmizî - Duâ - 9)

Ebû Hüreyre’den -radıyallahu anh- rivayet edildiğine göre
? Rasûlullah (a.s) şöyle buyurdu:
“Güneş batıdan doğmadan önce kim tövbe ederse, Allah onun tövbesini kabul eder.” (Müslim, Zikir 43)

Bu konuda büyük sahâbî Abdullah İbni Mesut’un çok güzel bir sözü vardır. Der ki:
“Mü’min kimse günahlarını hayalinde öylesine büyütür ki, sanki kendisi bir dağın eteğinde oturuyormuş da dağ üzerine çökecekmiş zanneder.
Günaha düşkün kimse ise günahlarını, burnunun üstüne konan bir sinek gibi görür” (Buhârî, Daavât 4).

? Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-şöyle buyurdu:
“Allah Teâlâ’ya duâ ederken, kabul edeceğine inanarak dua ediniz.
Şunu da bilin ki Allah Teâlâ, gâfil bir kalple yapılan hiçbir duayı kabul etmez.”
(Tirmizî, Daavât, 66) (Tirmizî, Daavât, 2845)

ve Seyyidul istiğfar Dualari Arapça ve Türkçe

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الْعَظِيمِ الَّذِى لآ إِلهَ إلاَّ هُو اَلْحَيُّ الْقَيُّومُ وَاَتُوبُ اِليْهِ [1]
سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْـهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ [2]
سُبْحَانَكَ اَللّٰهُمَّ وَبِحَمْدِكَ اَشْهَدُ اَنْ لَا اِلٰهَ اِلَّا أَنْتَ وَحْدَكَ لَاشَرِيكَ لَكَ اَسْتَغْفِرُكَ وَاَتُوبُ اِلَيْكَ [3]
أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ [4]
سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ، سُبْحَانَ اللَّهِ العَظِيمِ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ العَظِيمِ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ [5]
اَللّٰهُمَّ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ وَبِحَمْدِكَ
عَمِلْتُ سُوًا وَ ظَلَمْتُ نَفْسِي فَارْحَمْنِي وَاَنْتَ خَيْرُ الرَّا حِمِينَ
اَللّٰهُمَّ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ وَبِحَمْدِكَ عَمِلْتُ سُوًا وَ ظَلَمْتُ نَفْسِي
فَتُبْ عَلَيَّ اِنَّكَ اَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ [6]

Duanın Türkçe Meali / Anlamı
Rasûlullah (s.a.v.)’in azâdlı kölesi Bilâl b. Yesâr b. Zeyd (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre
Hayy ve Kayyûm, O'ndan başka hak ilah olmayan Yüce Allah’tan bağışlanma diler ve O’na tevbe ederim’ derse, savaşta düşmana karşı cepheden olsa bile, Allah onu bağışlar." [1]
Subhaneke Allahumme vebi Hamdik Eşhedu en la ilahe illa Ente Esteğfiruke ve etubu ileyk
Allah’ım sana hamdederek Seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Senden hiçbir ilah olmadığına şehâdet ederim. Senden bağışlanma diler ve Sana tevbe ederim [2]
Mahmud Sami Ramazanoğlu Dualar ve Zikirler / PDF “Meclisin (oturmanın veya oturulan yerin) keffareti, kulun şöyle demesidir:
Subhanek Allahumme vebi hamdik eşheduen la ilahe illa Ente vahde la şerikelek esteğfiruke be etubu ilek
Allahım Seni hamdinle tesbîh ederim ey Rabbbim! Senden başka bir ilâh bulunmadığına ve yalnız Sen olup şerîkin olmadığına şehâddet eder, Senin mağfiretini diler, sana tevbbe ederim [3]
Estağfirullahe ve etûbu ileyh
“Allah’tan bağışlanma diler, O’na tövbe ederim.” şeklinde istiğfarda bulunmak sünnettir. [4]
Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhi’l-Azîm Estağfirullah el-Azîm ve etûbu ileyh
“Allâh’ı hamd ile tüm eksiklikten tenzih ederek tesbih ederim.
Azîm olan Allâh’ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederek tesbih ederim”
Azim Allah’tan mağfiret diliyor ve tevbe ediyorum [5]
Allahım Senden başka ilah yoktur Seni noksann sıfatlardan tenzih ederim Sana Hemd ederim
ben kötü bir fiil işledim nefsime zulmettim bana merhamet et Sen Merhamet edenlerin en hayırlısısın
Allahım Senden başka ilah yoktur Seni noksann sıfatlardan tenzih ederim Sana Hemd ederim
ben kötü bir fiil işledim nefsime zulmettim bana merhamet et ve tevbemi kabul et Muhakkak ki tevbeleri kabul edensin ve çok merhametli olansın [6]
[1]: Ebu Dâvud, (2/85) Tirmizi, (5/69) Hâkim, sahih demiş, Zehebi de muvafakat etmiştir (1/511).Elbâni de sahih der; Sahih-i Tirmizi (3/182); Câmiu'l-Usûl, thk. el-Arnavût (4/389-390). Tirmizi Sunen-i Abdullah Parlıyan..:Dua Bölümleri..:bölüm: 118 Rasûlullah (s.a.v.)’den değişik duâ örnekleri (Ebû Dâvûd, Salat: 17)

[2]: Nesâî,Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle (s.173 ⇒ irvâu’l-Ğalîl (1/135- 2/94)
[3]: (İbn Hanbel, II, 369)
[4]: Buhârî, Daavât 3
[5]: Buhari, Kitâbu'd-Daavât, 65 Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4860 Buhârî, Deavat: 27; Müslim, Zikr: 17 Sünen-i Tirmizî, Kitabu'd-Daavat, 60 ⇒ Müslim, Mesacid, 17
[6]: (İbn Ebî Şeybe, Dua, 19, No: 29242)

رَبِّ اِنِّى ظَلَمْتُ نَفْسِي فَاغْفِرْلِي فَاِنَّهُ لاَيَغْفِرُالذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ وَارْحَمْنِي اِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ [8]
اَللّٰهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْماً كَثِيراً، وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ، فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ، وَارْحَمْنِي، إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ [9]
سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ [10]
اَللّٰهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَاَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ
أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ أَنْتَ [11]
سُبْحَانَكَ اَللّٰهُمَّ وَبِحَمْدِك اللَهُمَّ اغْفِرْلي
اَللّٰهُمَّ رَبِّ اغْفِرْ ليِ وَتُبْ عَلَىَّ إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الْغَفُورُ
[12]

Rabbi innî zalemtü nefsî fağfirlî, fe innehû lâ yağfiruzzunûbe illâ ent, verhamnî inneke ente’l Ğafur’ur’ Rahim
Rabbim! Gerçekten ben (günahlarla) kendime zulmettim, beni bağışla. Günahları bağışlama sadece sana aittir. Bana merhamet et, çünkü Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin. [8]

Ebubekir Sıddık'ın (r.a) Duaları Allâhümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîran ve lâ yağfirü’z-zünûbe illâ ente, fağfir-lî mağfireten min indik, ve’rhamnî inneke ente’l-gafûru’r-rahîm:
Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız Sensin. Öyleyse tükenmez lütfünle beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız Sensin,” de. [9]

SubhanAllah ve bi Hamdihi Estağfirullahe ve etûbu ileyh
Allah’ım sana hamdederek Seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim Allah’tan bağışlanma diler, O’na tövbe ederim
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem vefatından önce sık sık “Sübhânallahi ve bi-hamdihî, estağfirullâhe ve etûbü ileyh”
– Ben Allah’ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamdederim. Allah’tan beni bağışlamasını diler ve günahlarıma tövbe ederim” derdi. [10]

“Allah’ım! Sen benim Rabb’imsin! Senden başka ilâh yoktur, beni Sen yarattın, ben Senin kulunum, gücüm yettiği kadar ahdim ve va’dim üzereyim.
Yaptıklarımın şerrinden Sana sığınırım! Üzerimdeki nimetini kabul ve itiraf ederim, günahlarımı da kabul ve itiraf ederim, beni bağışla, Senden başka günahları bağışlayacak yoktur!”
demesidir. Kim sabaha çıktığında bunu yakînen inanarak okursa ve o gün ölürse, cennete girer. Akşama çıktığında bu istiğfarı yakînen inanarak okursa ve o gece ölürse, cennete girer.” [11]

Allah’ım Seni Hamd ederek tesbih ederim. Allah’ım beni bağışla. Buhâri (1/99);Müslim (1/350)
Rabbim! Beni bağışla ve tevbemi kabul et Şüphesiz ki sen tevbeleri çokça kabul eden çokça bağışlayansın." Tirmizi ve diğerleri; bkz. Sahih-i Tirmizi (3/153) [12]

[8]: Tirmizi Tercume Abdullah Parlıyan / Dua Bölümleri / BÖLÜM: 47 Ø BINITE BINERKEN NE OKUNUR? (Duanın son bölümü)
[9]: Buhârî, Ezân 149 , Daavât 17, Tevhîd 9 Müslim, Zikir 48
[10]: (Buhârî, Bedü’l-Hak, 11 ⇒ Buhârî, Daavât 3) Buhârî, Ezân 123, 139; Müslim, Salât 218-220
[11]: İmam Tirmizi Sunen-i Abdullah Parlıyan..:Dua Bölümü..: bölüm: 15 seyyid-ül istiğfar duâsı nasıldır ⇒ (Buhârî, Deavat: 27; Nesâî, İstiaze: 17
[12]: Buhâri (1/99);Müslim (1/350) Tirmizi ve diğerleri; bkz. Sahih-i Tirmizi (3/153)

اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي وَوَسِّعْ لِي فِي داَرِي وَبا َرِكْ لِي فِي رِزْقِي [13]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي كُلَّهُ، دِقَّهُ وَجِلَّهُ، أوَّلَهُ وَآخِرَهُ، عَلاَنِيَتَهُ وَ سِرَّهُ [14]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ وَمَا أَخْطَأْتُ وَمَا عَمَدْتُ وَمَاعَلِمْتُ وَمَا جَهِلْتُ [15]
اَللّٰهُمَّ رَبِّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وعَافِنِي وَاهْدِنِي وارْزُقْنِي وَاجْبُرْنِي وَارْفَعْنيِ [16]

Allah'ım günahımı mağfiret et evimi bana genişlet rızkımı bana bereketli kıl
Tirmizi Tercume Abdullah Parlıyan / Dua Bölümleri BÖLÜM: 79 Ø HANGI VAKITTE YAPILAN DUÂLAR KABUL EDILIR? [13]

Allahümmeğfirlî zenbî küllehu, dikkahu ve cillehu, ve evvelehu ve âhirahu ve alâniyetehu ve sırrahu Allah’ım günahımın hepsini küçüğünü ve büyüğünü ilkini ve sonuncusunu açığını ve gizlisini bağışla ⇒ Müslim (1/350) [14]

Allahümmeğfirlî mâ esrartu ve mâ a’lentu ve ma ekhtatu ve ma amedtu ve ma alimtu ve ma cahiltu Allah’ım! hatalı kasıtlı bilerek ve bilmeyerek gizli ve açık bilerek ve cahiliğimden dolayı yaptığım bütün günahlarımı bağışla ⇒ Müslim (1/350) [15]

Allahım Rabbim Beni bağışla bana acı merhamet et beni doğruya ulaştır bana rızık ver ⇒ (Müslim 4/2072) (Ebu Dâvud 1/220) (Müslim 4/2073) [16]

اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي وَوَسِّعْ لِي فِي داَرِي وَبا َرِكْ لِي فِي رِزْقِي [13]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي كُلَّهُ، دِقَّهُ وَجِلَّهُ، أوَّلَهُ وَآخِرَهُ، عَلاَنِيَتَهُ وَ سِرَّهُ [14]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ وَمَا أَخْطَأْتُ وَمَا عَمَدْتُ وَمَاعَلِمْتُ وَمَا جَهِلْتُ [15]
اَللّٰهُمَّ رَبِّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وعَافِنِي وَاهْدِنِي وارْزُقْنِي وَاجْبُرْنِي وَارْفَعْنيِ [16]

Allah'ım günahımı mağfiret et evimi bana genişlet rızkımı bana bereketli kıl
Tirmizi Tercume Abdullah Parlıyan / Dua Bölümleri BÖLÜM: 79 Ø HANGI VAKITTE YAPILAN DUÂLAR KABUL EDILIR? [13]

Allahümmeğfirlî zenbî küllehu, dikkahu ve cillehu, ve evvelehu ve âhirahu ve alâniyetehu ve sırrahu Allah’ım günahımın hepsini küçüğünü ve büyüğünü ilkini ve sonuncusunu açığını ve gizlisini bağışla ⇒ Müslim (1/350) [14]

Allahümmeğfirlî mâ esrartu ve mâ a’lentu ve ma ekhtatu ve ma amedtu ve ma alimtu ve ma cahiltu Allah’ım! hatalı kasıtlı bilerek ve bilmeyerek gizli ve açık bilerek ve cahiliğimden dolayı yaptığım bütün günahlarımı bağışla ⇒ Müslim (1/350) [15]

Allahım Rabbim Beni bağışla bana acı merhamet et beni doğruya ulaştır bana rızık ver ⇒ (Müslim 4/2072) (Ebu Dâvud 1/220) (Müslim 4/2073) [16]

“Ey insanlar! Ölmeden evvel Allah’a tevbe ediniz.” (İbn Mâce, İkame, 78)

اَعُوذُ بِوَجْهِكَ [1]
اَعُوذُ بِعِزَّتِكَ الَّذِى لٰا اِلٰهَ اِلَّا اَنْتَ الَّذِى لَا يَمُوتُ وَالْجِنُّ وَالْاِنْسُ يَمُوتُونَ [2]
اَعُوذُ بِاللّٰهِ السَّمِيعِ الْعَلِيمِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
وَاَعُوذُ بِاللّٰهِ اَنْ يَحْضُرُونِ اِنَّ اللّٰهَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمِ [3]
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ [4]

(En’âm sûresi, 65) mealindeki nazm-ı celîlin kırâetinde yine: “Yâ Rabb! Böyle bir azâbdan zât-ı pâk-i ülûhiyyetine sığınırım!” [1]

Buhârî’nin İbn-i Abbas -radıyallahu anhüma-’dan rivayet ettiğine göre
Nebiyy-i Ekrrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle istiâzze etmişlerdir:
“Ya Rabb! Senin îzzet ve kudretine sığıngnırım ki, senden başka hiç bir ilâh yoktur. Ve sen ölmezsin. Cin ve insanlar ise ölürler.” [2]

“İblis’in, köpeğin hortumu gibi bir hortumu vardır. Onu Ademoğlunun kalbine sokar ve durmadan şehvetleri, lezzetleri hatırlatır ve Rabbi hakkında şüpheye düşürmek gayretiyle vesvese verir. Kul: deyince şeytan kalbinden hortumunu çeker.” [3]

Bir sıkıntiya düştüğün vakit: Rahman, rahîm Allah adıyla. Çok yüce ve çok büyük Allah’a sarılmaktan, O’ndan yardım dilemekten başka çâre yoktur!” demeye devam et. Zira Cenâb -ı Allah bu belâ ve musibetlerin nicelerini def eder.” ✪ [4]

[1]: (Buharî, Tefsîr, 6/2) Mahmud Sami Ramazanoğlu Dualar ve Zikirler PDF /İstiâze Bölümü / 52
[2]: (Buhârî, Eymân, 13; Tevhîd, 7; Müslim, Zikr, 68) Mahmud Sami Ramazanoğlu Dualar ve Zikirler PDF /İstiâze Bölümü / 51
[3]: (Ali el-Müttaki, I, 251/266) Mahmud Sami Ramazanoğlu Dualar ve Zikirler PDF /İstiâze Bölümü / 52
[4]: (Suyûtî, el-Camius-Sağir, no: 896; Râmûzü’l-ehâdis, 66)

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ اَلْعَظِيم اَلْكَرِيم اَلَّلذِي لآ إِلهَ إِّلاَّ هُو اَلْحَيُّ الْقَيُّومُ وَاَتُوبُ اِليْهِ
تَوْبَةَ عَبْدٍ ظَالِمٍ لِنَفْسِهِ لاَ يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ مَوْتاً وَلاَ حَيَاةً وَ لاَ نُشُورًا
وَاَسْاَلُهُ لتَّوْبَةَ وَلْمَغْفِرَةَ وَلْهِداَيَةَلَناَ اِنَّهُ هُوَ لتَّوّاَبٌ رَحِيمُ

Duanın Latince Okunuşu
Estağfirullah! Estağfirullah! Estağfirullah! El-azıym, el-Kerim ellezi la ilahe illa Hüvel Hayyel Kayyume ve etubü ileyhi
tevbete abdin zalimin linefsihi la yemlikü linefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşüra.
Ve es’elühüt-tevbete vel-mağfirete vel-hidayete lena innehü Hüvet-Tevvabür-Rahim

Duanın Türkçe Meali / Manası
Estağfirullah / Estağfirullah /Estağfirullah "Kendisinden başka ilah olmayan, hakikî hayatla diri olan
Hayy, her şeyi ayakta tutan Kayyum olan büyük Allah’dan beni bağışlamasını istiyor ve - bütün benliğimle - ona tövbe edip, yöneliyorum;
Nefsine / kendine zulmetmiş, üstelik nefsi için ne ölümü, ne hayatı ve ne de öldükten sonra dirilmeyi elinde tutamayan bir kulun
tevbesiyle / yönelişiyle (tevbe ediyorum)." Sen bu tevbemi kabul eyle Muhakkak ki o tevbeleri kabul eden Tevvab ve Rahimdir. [Kaynak Bulamadım]

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ وَ رَحْمَتِكَ، فَإِنَّهُ لاَ يَمْلِكُهَا إِلاَّ أَنْتَ [1]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَظُلْمَناَ وَهَزْلَناَ وَجِدَّناَ وَعَمْدَنَا وَكُلُّ ذٰلِكَ عنِدْنَاَ [2]
اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً [3]
بِسْــــــمِ ﷲِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ ﷲِ
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي ذُنُوبِي، وَافْتَحْ لِي أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ
رَبِّ اغْفِرْ لِي ذُنُوبِي، وَافْتَحْ لِي أَبْوَابَ فَضْلِكَ [4]
اَللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ اَللّٰهُمَّ فْتَحْ لِى أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ [5]

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme inni eselüke min fadlik ve Rahmetike fen innehu la yemlukeha illa ente [1]
Allâhümmeğfir-lenâ zünûbenâ ve zulmenâ ve hezlenâ ve ciddenâ ve ‘amdenâ ve küllü zâlike ‘ındenâ [2]
Allahumme merham ümmete Muhammed (s.a) Rahmeten ammeh [3]
Bismillahi ves Salatu ves Selamu ala Rasulillah “Allahumme’ğfirlî zünûbî ve’ftahlî ebvâbe rahmetike.
Rabbi’ğfirlî zünûbî, veftahlî ebvâbe fadlike Allahummeftah li ebvabe rahmetik [4]
Allahumme inni eselüke min fadlik Allahummeftah li ebvabe rahmetik [5]

Allahım! Senin lütfundan ve rahmetinden dilerim. Çünkü ona ancak Sen sahipsin [1]
Allah’ım! Günahlarımızı, yaptığımız haksızlıkları, saçmalıklarımızı, bilerek ve ciddi olarak yaptıklarımızı bağışla, bunların hepsi bizde mevcuttur.” [2]
Allahım Ümmet-i Muhammede (s.a) umûmî bir rahmet ile merhamet eyle! [3]

Allah’ın adıyla. Salat ve selam, Rasulullah’ın üzerine olsun Allahım, günahlarımı mağfiret eyle ve bana rahmetinin kapılarını aç!
Rabbim, günahlarımı mağfiret eyle ve bana fadl u ihsânının kapılarını aç! [4]
Allah’ım! Fazlından (rahmetini) talep ederim. Allah’ım! Rahmet kapılarını bana aç. [5]

[1]: Muslim El Cami -ul Sahih - 2/155
[2]: Hâkim, De’avât, No:1916
[3]: Ali el Muttaki No: 3212 ⇒ 3702
[4]: Dr. Murat Kaya, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları (Tirmizî, Salât, 117/314; Ahmed, VI, 282. Bkz. İbn-i Mâce, Mesâcid, 13;
[5]: (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)

اَللّٰهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ أَنْ أُشْرِكَ بِكَ وَأَناَ أَعْلَمُ، وَأَسْتَغْفِرُكَ لِماَ لاَ أَعْلَمُ اِنَّكَ اَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ [1]
اَللّٰهُمَّ اِنِّى اَعُو ذُ بِكَ مِنَ الشَّكِّ وَالشِّرْكِ مِنَ الشِّقَاقِ وَالنِّفَاقِ وَسُوءِ الْاَخْلَاقِ [2]

Duanın Latince Okunuşu
Allahümme inni euzü bike en üşrike bike şey'en ve ene a'lem ve estağfiruke lima la a'lem,inneke entel allamul guyub [1]
Allâhümme! İnnî e’ûzü bike mineş-şikâkı ven-nifâkı ve sûi’l-ahlâkı [2]

Allahım! Bilerek sana şirk koşmaktan sana sığınırım Bilmediklerim için de senden mağfiret dilerim muhahkaki Sen bütün Ğaybi bilirsin [1]
Allah’ım! Şikaktan* nifak* ve kötü ahlaktan Sana sığınırım [2]

[1]: Müslim, (1/555) ⇒ (1/556)
[2]: Ebu Davud, Salat, 367 ⇒ Nesaî, İsti’aze,21)

Allah’ım! Şikaktan* Nifak* ve kötü ahlaktan Sana sığınırım ★ ★ ★ ★ ★ * kavminin arasında fitne ve fesadacılık yapmaktan ⇒ * Munafık olmaktan

أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ
اَللّٰهُمَّ اجْعَلْنِى مِنَ التَّوَّاب۪ينَ وَاجْعَلْن۪ى مِنَ الْمُتَطَهِّر۪ينَ وَاجْعَلْن۪ى مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِح۪ينَ [1]

Ben Şâhadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O’nun ortağı da yoktur. Ben Şâhadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasuludur Allah'ım beni tevbe edenlerden çok temizlenenlerden ve sâlih kullarından kıl [1]

[1]: ⇒ Müslim (1/209) ⇒ Tirmizi, Temizlik, 41, (55)
⇒ Kütüb-üs Sitte 7300 Dua - Abdest - Abdest - Fazileti ، Ebu Davud, Taharet 65 (169)
⇒ Tirmizi, Taharet, 41, (55) ⇒ Tirmizi (1/78)
⇒ Sahih-i Süneni Tirmizi (1/18) ⇒ Müslim Temizlik 234
⇒ Tirmizi Taharet Bölümü..:Tercume:Abdullah Parlıyan..:Bölüm: 41 ABDESTTEN SONRA HANGİ DUA OKUNACAK?
⇒ (Nesâî, Tahara: 109; İbn Mâce, Tahara: 60
⇒ Kütüb-i Sitte, 3560
⇒ Nese- i Ameli’l-Yevm, İbnu’s-Sünni Ameli’l-Yevm, Albâni Sahihu’l-

• Tevbe ve İstiğfar Dualari niçin yapılır

Tevbe “geri dönmek, rücû etmek, dönüş yapmak” anlamına gelir
    ve “dinde yerilmiş şeyleri terk edip övgüye lâyık olanlara yönelme” şeklinde tanımlanır.
    Tevbe kapısı herkese açıktır. Kâfire de, müşriğe de, fasığa da asiye de mücrime de günahkâra da mü’mine de.

Tevbe, bir af dileme olduğundan samîmî pişmanlığın gerçekleşmesi ve affı istenen günahın bir daha yapılmaması husûsundaki kat’î azmi îcâb ettirir.
    Tevbe bir kimsenin işlediği günahtan dönüp Allah’a yönelmesidir.
    Arapça’da tövbe (tevb, metâb) “geri dönmek, rücû etmek, dönüş yapmak” anlamındadır
    ve “dinde yerilmiş şeyleri terkedip övgüye lâyık olanlara yönelme” biçiminde tanımlanır.

Bunun için Cenâb-ı Hak şöyle îkaz buyurur:
    “…Sakın şeytan, Allâh’ın affına güvendirerek sizi kandırmasın.” (Lokmân Suresi - 33)

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
    De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin.
    Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer Suresi - 53)

Tevbe kavramı Allah’a nisbet edildiğinde “kulun tövbesini kabul edip lutuf ve ihsanıyla ona yönelmesi” mânasına gelir. (Zeccâc, s. 61-62; Kuşeyrî, et-Taĥbîr, s. 84)

Kişilerin birbirine karşı yaptıkları hatalı davranışlardan dönmesi için avf (af) ve i‘tizâr (özür dileme) kelimeleri kullanılır. (et-Tevbe 9/94; en-Nûr 24/22)

KUR’AN’DA GEÇEN TEVBE AYETLERİ
    Kur’ân-ı Kerîm’de tevbe kavramı seksen sekiz yerde geçmekte, otuz beş yerde Allah’a, diğerlerinde insanlara nisbet edilmektedir. (M. F. Abdülbâkī, el-Mucem, “tvb” md.)

Naslarda tevbenin ve anlam yakınlığı içinde bulunduğu “rücû, inâbe, evbe, gufrân” ve af kavramlarının kullanılışı göz önünde bulundurulduğunda tevbenin bezm-i elestte Allah ile kul arasında yapılan ahdin tazelenmesini veya her insanın fıtrat çizgisine dönmesini ve onu korumasını ifade ettiği anlaşılır.

Çünkü kul selim fıtratında mevcut ahid şuurundan zaman zaman uzaklaşmakta veya bunu tamamen unutmaktadır. Ahid ilişkisi Kur’ân-ı Kerîm’e göre güven, sevgi ve dostluk esasına dayanmaktadır. (el-Bakara 2/30, 257; el-Mâide 5/54; el-Enfâl 8/34)

Kişinin işlediği kötülükler Allah Teâlâ ile iman arasındaki bu bağı zedelemekte, her zaman vaadini ve ahdini yerine getiren yüce yaratıcıdan onu uzaklaştırmaktadır.
    Tevbe de bu uzaklaşmaya son verme çabasıdır. Dolayısıyla tevbe ruhun Allah’a açılışını ve yücelişini hedefleyen duaya benzemektedir.
    Esasen Kur’an’da ve hadislerde yer alan tövbe ve istiğfar ifadelerinin çoğu dua ve niyaz üslûbundadır.
    “Her insan günah işleyebilir, günah işleyenlerin en hayırlısı tövbe edendir” meâlindeki hadisten (Müsned, III, 198; İbn Mâce, “Zühd”, 30)

• kaynak.:... Tövbe Duası - Tövbe Duası Uzun Türkçe Arapça

Meleklerin Müslümanlara Duaları
(Arş'ı taşıyanlar ve onun çevresinde bulunanlar)

Ayeti Kerimenin Latince Okunuşu:
"...Rabbenâ vesi’te kulle şey’in rahmeten ve ilmen fagfir lillezîne tâbû vettebeû sebîleke ve kıhim azâbel cahîm.
Rabbenâ ve edhilhum cennâti adninilletî vaadtehum ve men salaha min âbâihim ve ezvâcihim ve zurriyyâtihim inneke entel azîzul hakîm."

Ayeti Kerimenin Türkçe Manası veya Meali
“... Ey Rabbimiz! Senin rahmet ve ilmin her şeyi kuşatmıştır.
O halde tevbe eden ve senin yoluna gidenleri bağışla, onları cehennem azabından koru!
Rabbimiz! Onları da, onların atalarından, zevcelerinden, nesillerinden iyi olanları da kendilerine vâdettiğin Adn cennetlerine koy. Şüphesiz azîz ve hakîm olan sensin!” (Mumin Suresi -7-8)

Meleklerin Amin Dediği Dua

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
“Bir müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı duâ kabûl olunur.
Bir kimse din kardeşine hayır duâ ettikçe, yanında bulunan vazîfeli bir melek ona,
«Allâh duânı kabûl etsin, aynı şeyleri sana da versin!» diye duâ eder.” (Müslim, Zikir 87, 88; İbn-i Mâce, Menâsik, 5)

Şu hâlde biz, hem müslüman kardeşlerimiz için duâ etmeli, hem de onlardan duâ talebinde bulunmalıyız.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

Ekli dosyalar

• Tevbe-istigfar-Ummete-icin.jpg
    Tevbe-istigfar-Ummete-icin.jpg
    157.4 KB · Görüntüleme: 0
  • Tevbe-ve-istigfar-Dualari.jpg
    Tevbe-ve-istigfar-Dualari.jpg
    124.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Tevbe-ve-istigfar-Dualari-1.jpg
    Tevbe-ve-istigfar-Dualari-1.jpg